تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژارسال در تلگرام

تحصیل در نروژ

نروژ به خاطر کوه ها، حاشیه خلیجی، دریای تاریخی، زندگی ساحلی منحصر به فرد، تابش نور خورشید در نیمه شب در طول ماه های تابستان و  عملکرد درخشان در بازی های المپیک زمستانی شناخته شده است. تحصیل در نروژ همچنین یک انتخاب محبوب برای تحصیلات بین المللی می باشد که امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر در اروپا را فراهم می کند.

به علت وجود منابع نفت و گاز دریایی، نروژ دارای رتبه چهارم درآمد سرانه در جهان و دارای یکی از بالاترین استانداردهای زندگی می باشد. این کشور عضو بسیاری از سازمان های بین المللی از جمله سازمان ملل متحد، ناتو، شورای اروپا و شورای نوردیک، سازمان تجارت جهانی و OECD است. این کشور با وجود اینکه عضویت کامل در اتحادیه اروپا را رد کرده است همچنین بخشی از منطقه شنگن بوده و روابط نزدیک با آمریکا و اتحادیه اروپا (EU) را حفظ کرده است.

دانشگاه های نروژتحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ در دانشگاه های دولتی و خصوصی انجام می شود. 4 دانشگاه در نروژ در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2015/16 قرار دارند که همه آنها، دانشگاه های دولتی هستند. دانشگاه اسلو University of Oslo با رتبه 135 جهانی، دانشگاه برگن University of Bergen با رتبه 181 جهانی، دانشگاه علم و فناوری نروژ Norwegian University of Science and Technology با رتبه 254 جهانی و دانشگاه ترومسو دانشگاه شمالی نروژ University of Tromsø با رتبه 421 جهانی.

نروژ با هدف ایجاد سیستم های آموزش عالی سازگار با اروپا فرآیند بولونیا را امضا کرده است. تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی سه ساله، در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله و در مقطع دکترا سه یا چهار ساله است. شما همچنین می توانید یک دوره پنج ساله شامل ترکیبی از دوره لیسانس و فوق لیسانس که اغلب در رشته های معماری، مدیریت بازرگانی، مهندسی، دندانپزشکی و حقوق ارائه می شود را انتخاب کنید.

دانشجویانی که خواهان تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی هستند می توانند در بیش از 200 برنامه کارشناسی ارشد و بسیاری از دوره های کارشناسی که به زبان انگلیسی تدریس می شود شرکت کنند. به عنوان مثال، برنامه های زبان انگلیسی ارائه شده در دانشگاه اسلو شامل موضوع در علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق، الهیات، ریاضیات و علوم طبیعی، آموزش و پرورش، پزشکی، دندانپزشکی، انرژی، توسعه، مطالعات جنسیتی و “فلسفه نروژی “که نیاز به هیچ دانشی از زبان نروژی ندارد.

شهرهای دانشجویی نروژ

 اسلو – Osloتحصیل در نروژ

اسلو پایتخت نروژ و مرکز اقتصادی و دولتی کشور است. اسلو بارها و بارها به عنوان یکی از گران ترین شهرهای جهان نامیده شده است، اما این شهر همچنین در رتبه بندی بهترین شهرها برای زندگی در جهان در رده های بالا قرار دارد. با توجه به رشد جمعیت مهاجر آن، اسلو به عنوان “دیگ جوشان”  نروژ با هجوم مستمر مردم از سراسر جهان (بزرگترین گروه از سوئد، لهستان و پاکستان) شناخته شده است. نتیجه تنوع فرهنگی و قومی به این معنی است که هیچ محدودیتی برای تنوع در غذاهای اسلو، هنر و خرید وجود ندارد.

زندگی و فرهنگ غنی، آسان بودن سفر به مرکز شهر اسلو از اطراف با پای پیاده و فرصت بازدید از موزه ها، گالری ها، کافه ها، سالن های موسیقی و جشنواره ها این شهر را به بهترین گزینه برای تحصیل در نروژ تبدیل کرده است. اسلو همچنین به عنوان مکان زندگی برخی از ثروتمندترین افراد نروژ می باشد. گزینه های دیگر که ممکن است برای دانشجویان بین المللی جذاب باشد شامل پیاده روی، ورزشهای آبی، پیست اسکی، اسکیت روی یخ و دوچرخه سواري می شود.

دانشگاه اسلو University of Oslo برترین دانشگاه نروژ، در رتبه 139 در رتبه بندی QS در این شهر قرار دارد. همچنین دیگر دانشگاه های معتبر اسلو عبارتند از: مدرسه کسب و کار نروژ BI Norwegian Business School، کالج اسلو Oslo University College (که بسیاری از دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهد)، مدرسه علوم ورزشی نروژ Norwegian School of Sports Sciences، مدرسه معماری اسلو Oslo School of Architecture، آکادمی موسیقی و دانشگاه علوم زندگی نروژ Norwegian Academy of Music.

برگن – Bergen

دومین شهربزرگ نروژ، برگن است که در سواحل غرب واقع شده است. این شهر به علت محصور شدن توسط کوه های متعدد به نام ‘شهر هفت کوه’ شناخته شده می شود که این شهر را برای پیاده روی در تابستان و اسکی در زمستان ایده آل می کند. همچنین برگن یکی از شهرهای ساحلی جذاب در نروژ است که به علت فستیوالهایی مانند جشنواره یک هفته ای بین المللی فیلم، جشنواره Reggae Festival، جشنواره بین المللی برگن و جشنواره دو هفته ای Nattjazz (طولانی ترین جشنواره جاز در اروپا) مشهور می باشد. این شهر یک مرکز بین المللی برای پرورش آبزیان، کشتیرانی، گردشگری، امور مالی و آموزش عالی است.

برگن همچنین به عنوان یک شهر مناسب برای تحصیل در نروژ، محل استقرار سومین دانشگاه بزرگ و دومین دانشگاه برتر نروژ، دانشگاه برگن University of Bergen با رتبه 181 جهانی  است. دیگر دانشگاه ها در برگن شامل کالج برگن Bergen University College، موسسه تحقیقات دریایی Norwegian Institute of Marine Research و مدرسه اقتصاد نروژ Norwegian School of Economics یکی از معتبرترین مدارس کسب و کار در نروژ می شود.

ترومسو – Tromsøتحصیل در نروژ

اگر شما واقعاً به دنبال یک مقصد متفاوت برای تحصیل در نروژ هستید، ترومسو می تواند انتخابی جذاب باشد. این شهر نسبتاً کوچک در جزیره Tromsøya، نزدیک به شمال نروژ و در محدوده قطب شمال واقع شده است که مکانی ایده آل برای کسانی است که مایل به مشاهده شفق معروف شمالی (چراغ های شمالی) با تمام شکوه خود هستند. به عنوان پایتخت قطب شمال، ترومسو پایگاه محبوب برای کسانی است که به کاوش در این منطقه علاقه دارند. ترومسو اگر چه کوچک ولی شهر شلوغی است که دارای موزه های تاریخی و تعداد زیادی از ذائقه های غذایی، به ویژه در غذاهای دریایی است.

این شهر جایگاه شمالی ترین دانشگاه جهان، دانشگاه ترومسو Tromsø University با رتبه 430 جهانی می باشد. در حالی که دانشگاه های زیادی در ترومسو وجود ندارد با این حال این شهر دارای تعداد زیادی از موسسات تحقیقاتی است.

تروندهایم – Trondheim

به عنوان یک شهری قدیمی در مرکز نروژ، تروندهایم دارای میراث فرهنگی غنی است. این شهر یکی از قدیمی ترین شهرهای نروژ می باشد و مکان های بسیاری در مرکز شهر و اطراف آن برای گشت و گذار وجود دارد. جاذبه های مهم آن عبارتند از کلیسای جامع Nidaros، کنده کاری های تاریخی بر روی سنگ، کاخ ها و خانه های ساحلی.

تروندهایم اگر چه شهر کوچکی است ولی با داشتن جامعه دانشجویی متنوع (یک هشتم جمعیت شهر دانشجو هستند) یکی از شهرهای مناسب برای تحصیل در نروژ به شمار می رود. دانشگاه علم و فناوری نروژ Norwegian University of Science and Technology با رتبه 254 جهانی در این شهر قرار دارد. دیگر مرکز آموزشی معتبر این شهر دانشگاه Sør-Trøndelag University College است.

کریستین سان – Kristiansand

کریستین سان در ساحل جنوبی نروژ واقع شده و با دریا و  فلات گسترده اطراف آن در تعطیلات تابستان مکانی محبوب برای لذت بردن از فرهنگ ساحلی نروژی است. شما همچنین می توانید از باغ وحش کریستین سان و پارک تفریحی در شرق شهر، اجراهای موسیقی زنده و یا جشنواره های فراوان لذت ببرید. کریستین سان که قبلاً به عنوان یک دژ نظامی مهم شناخته می شد در حال حاضر به عنوان پایتخت تجاری جنوب نروژ محسوب می شود و دارای یک منطقه بزرگ شهری پر از کارخانه، پالایشگاه، کشتی سازی و تعمیرات و یک منطقه صنعتی به عنوان کورزویک است. این شهر همچنین از طریق هوا، دریا و راه آهن به قاره اروپا متصل می شود.

این شهر همچنین یکی از گزینه های جذاب برای تحصیل در نروژ محسوب می شود و دانشگاه University of Adger در شرق این شهر واقع شده است و از ساختمان اردوگاه نظامی قدیمی به یک ساختمان جدید در سال 2001 نقل مکان کرده است. در UiA بسیاری از رشته ها تدریس می شود، اما تنها چندین رشته به زبان انگلیسی ارائه می شوند با این وجود بسیاری از شهروندان کریستین سان زبان انگلیسی را روان سخن می گویند. دانشگاه های دیگر در کریستین سان شامل کالج Noroff University College، آموزش موسیقی در Musikkens hus (خانه موسیقی) و چندین مرکز آموزشی می شود.

اخذ پذیرش برای تحصیل در نروژتحصیل در نروژ

 اخذ پذیرش برای تحصیل در نروژ نسبتاً ساده است. برای تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی، شما باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه مدرک زبان مانند آیلتس با حداق نمره 5 داشته باشید و برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی به همراه آیلتس با نمره 6 داشته باشید. مهلت ثبت نام بسته به دانشگاه، مقطع و حتی رشته از اول دسامبر تا اول مارچ متغیر است .سال تحصیلی اصولا از نیمه دوم اگوست آغاز می شود.

همچنین برای تحصیل در نروژ می توانید از طریق قانون 23/5 اقدام کنید – شما باید بالاتر از 23 سال سن داشته باشید و دارای 5 سال تحصیل و تجربه کاری باشید، و آزمون هایی در چند مورد موضوعات کلیدی (یعنی نروژی، ریاضیات، علوم طبیعی، انگلیسی و مطالعات اجتماعی) را گذرانده باشید. در نظر داشته باشید که هر دوره و دانشگاه شرایط پذیرش خاص خود را دارد.

هزینه تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ برای دانش آموزان بومی و بین المللی رایگان است و وزارت آموزش و پژوهش نروژ عهده دار این هزینه ها و به طور کلی هزینه آموزش و پرورش است. اگرچه باید هزینه کمی برای هر ترم، معمولا در حدود 300 تا 600 کرون پرداخت کنید که با پرداخت این شهریه دسترسی به خدمات سلامت، مشاوره و امکانات ورزشی، یک کارت دانشجویی رسمی برای کاهش کرایه حمل و نقل عمومی خواهید داشت. دانشگاه های خصوصی در نروژ و همچنین چندین دانشگاه های دولتی که در رشته های تخصصی در سطح کارشناسی ارشد ارائه می کنند شهریه های متفاوتی برای ثبت نام تعیین می کنند.

هزینه زندگی در نروژ برای یک فرد در ماه به صورت میانگین بین 6000 تا 8000 کرون می باشد که شامل هزینه اسکان و خوابگاه و همچنین خورد و خوراک و رفت و آمد می شود. به منظور بدست آوردن یک کار پاره وقت حین تحصیل در نروژ، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا یک مجوز کار نیاز دارند و بر طبق آن دانشجویان بین المللی مجاز به 20 ساعت کار در هفته خواهند بود.