شهرهای دانشجویی استرالیا

شهرهای دانشجویی استرالیا

شهرهای دانشجویی استرالیا

با توجه به وجود دانشگاههای متعدد در شهرهای مختلف برای تحصیل در استرالیا در این مطلب به معرفی  شهرهای دانشجویی استرالیا می پردازیم:

مطلب مرتبط: تحصیل در استرالیا

سیدنی

شهرهای دانشجویی استرالیا

سیدنی – استرالیا

سیدنی بزرگترین شهر استرالیا و همچنین یکی از شهرهای محبوب استرالیا است. سواحل زیبا و طویل ، ورزشهای آبی (موج سواری و اسکی روی آب) که  همه در کنار معروفترین نماد ملی استرالیا یعنی همان خانه اپرا سیدنی (Sydney Opera House) در دنیا شناخته شده است. همچنین محیط پرتکاپو و شلوغ این شهر ، جشنواره ها و رستورانهای متنوع آن ،  چیزی کمتر از شهرهای چون نیویورک و لندن ندارد.

اگر فکر میکنید که این نوع زندگی مدرن و امروزی سیدنی برای شما جذاب است باید بگوییم که دانشگاههای سیدنی دوره های  مختلفی در تمامی مقاطع را ارائه میدهند که این موضوع سیدنی را به یکی از بهترین شهرهای دانشجویی استرالیا تبدیل کرده است. دو دانشگاه از معروفترین دانشگاه های استرالیا که عضو گروه دانشگاههای هشت استرالیا Group of Eight-Go8 هسنتد در شهر سیدنی قرار دارند. این دانشگاهها به ترتیب: دانشگاه سیدنی ( University of Sydney) رتبه 39 جهانی و دانشگاه نیو ساوت ولز (University of New South Wales) که دارای رتبه 52 جهانی میباشد.

از دیگر مراکز علمی برتر سیدنی میتوانیم به ؛

 • دانشگاه مک کوآری (Macquarie University)، که در رتبه 233 جهانی، (البته این دانشگاه جز گروه هشت نمی باشد)
 • دانشگاه تکنولوژی سیدنی (University of Technology, Sydney) رتبه 284 جهانی
 • دانشگاه وسترن سیدنی (University of Western Sydney) دارای رتبه 601+ اشاره کنیم.

ملبورن

شهرهای دانشجویی استرالیا

ملبورن – استرالیا

ملبورن را می توان پایتخت فرهنگی با تنوع فرهنگهای مختلف در استرالیا دانست. ملبورن جایگزین خوبی برای افرادی است که سیدنی را شهری شلوغ و پرهیاهو میدانند. تمثیل شهر اصفهان خودمان در مقابل تهران شلوغ و پر هیجان مصداق بارز ملبورن در برابر سیدنی استرالیا است. اما علاقه مردم محلی این شهر به ورزش ، سلامت و هیجانات گروهی مثال زدنی است. پس نمیتوان ملبورن را فقط شهری ساکن و خنثی قلمداد کرد.

ملبورن از جمله شهرهای دانشجویی استرالیا است که بافت قدیمی و سبک معماری اصیل خود را حفظ کرده است . از جمله دانشگاههای معتبر ملبورن میتوان به دانشگاه ملبورن (University of Melbourne) در رتبه 36 جهان و دانشگاه مونش (Monash University) که در رتبه  61 جهان قرار دارد ، اشاره کرد. ناگفته نماند که هر دو این دانشگاهها جز گروه هشت  (متشکل از ائتلاف تحقیقاتی هشت دانشگاه استرالیا) معروف به Group of Eight – Go8 هسنتد.

از دیگر دانشگاههای معروف ملبورن:

 • انستیتو تکنولوژی رویال ملبورن (Royal Melbourne Institute of Technology -RMIT) در رتبه 246 جهان،
 • دانشگاه لاتروب (La Trobe University) رتبه 375 جهان،
 • دانشگاه دیکن (Deakin University) رتبه 401-450
 • و دانشگاه تکنولوژی سوینبرن (Swinburne University of Technology) در رتبه 451-500 جهان

بریزبن

شهرهای دانشجویی استرالیا

دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند – بریزبن استرالیا

بریزبن سومین شهر بزرگ استرالیا و مرکز ایالت کوئینزلند یا سرزمین ملکه در کشور استرالیا است . این شهر در سواحل شرقی این کشور قرار گرفته است. مردم آن به مهمان نوازی مشهور هستند. حتی به گفته بعضی از مسئولان همین امر دلیل رشد بالای شهر است . بریزبن بالاترین نرخ رشد را در بین شهرهای استرالیا دارد. البته  خصلت مهمان نوازی مردم این شهر تنها دلیل رونق آن نیست بلکه دلایلی چون: جشنواره های موسیقی و اجراهای زنده، تعدد موسسه های فرهنگی  در سطوح بین المللی و همچنین دسترسی به سواحل زیبا ، مزید بر علت شده اند که بریزبن به رو به رشدترین کلان شهر استرالیا تبدیل شود.

بریزبن همچنین یکی دیگر از شهرهای دانشجویی استرالیا می باشد و معروفترین دانشگاه بریزبن دانشگاه کوئینزلند (University of Queensland) است که در رتبه 46 جهان در رتبه بندی وبسایت کیو اٍس (QS World University Rankings) قرار دارد. از دیگر دانشگاههای شهر بریزبن میتوانیم از:

 • دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند (Queensland University of Technology) رتبه 281 جهان
 • و دانشگاه گريفيث (Griffith University) که در رتبه 368 جهان جای دارد نام برد.

پرت

شهرهای دانشجویی استرالیا

پرت – استرالیا

اگر  برای انتخاب شهر از میان شهرهای دانشجویی استرالیا بدنبال یگ زندگی آرام هستید قطعاٌ پرت میتواند یکی از گزینه های شما باشد. این شهر در سواحل غربی استرالیا واقع شده است. با مناظر بکر و دست نخورده خود و سواحل آرام و بی سروصدا ، پرت از معدود شهرهای که به صورت کاملاٌ مجزا در طرف دیگر نقطه تراکم جمعیتی و شهری یعنی غرب استرالیا قرار گرفته است. پرت شهر خلوت و ساکتی است. اگر شما کافه های آرام ، پارک ها و سواحل خلوت را به شلوغی و هیاهو ترجیح میدهید پس بدون شک پرت بهشت شما برای زندگی است.

در لیست دانشگاههای این شهر میتوانیم به:

 • دانشگاه وسترن استرالیا (University of Western Australia) رتبه 79 جهانی
 • دانشگاه کرتین (Curtin University) در رتبه 258 جهان
 • دانشگاه مرداک (Murdoch University) در رتبه 401-450 جهان

همچنین یکی از دو دانشگاه خصوصی استرالیا یعنی دانشگاه نوتردام نیز در پرت واقع شده است.

آدلاید

شهرهای دانشجویی استرالیا

آدلاید – استرالیا

یکی دیگر از شهرهای دانشجویی استرالیا، آدلاید پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا و مرکز ایالت استرالیای جنوبی است. این شهر تقریباً ۱٫۲۸ میلیون نفر جمعیت دارد. به مانند اکثر شهرهای استرالیا آدلاید یک شهر ساحلی است. شن های طلایی و پوشش گیاهی سواحل این شهر بسیار زیبا و منحصر بفرد است.

جای تعجب نیست  که آدیلاید را شهری برای دوستداران  غذا و نوشیدنی برشماریم. طبیعت بکر و دست نخورده این منطقه که با توجه به شرایط اقلیمی طبیعی از گزند هر گونه تغییر در امان مانده در فاصله کوتاهی از شهر قرار دارد. این موقعیت آدلاید را به  مقصد جالبی برای علاقمندان به طبیعت و حیاط وحش تبدیل ساخته است. از میان معتبرترین دانشگاههای آدلاید میتوان به :

 • دانشگاه آدلاید (University of Adelaide) در رتبه 102 جهانی
 • دانشگاه ساوت استرالیا (University of South Australia) در رتبه 293 جهانی
 • و دانشگاه فلیندر (Flinders University) که در رتبه 342 قرار دارد اشاره کرد.