شهرهای دانشجویی چین

شهرهای دانشجویی چین

شهرهای دانشجویی چین

در این بخش ما سعی داریم مهمترین شهر های دانشجویی چین را به شما معرفی کنیم.

مطلب مرتبط: تحصیل در چین

پکن

شهرهای دانشجویی چین

پکن – چین

برای صحبت در مورد شهرهای دانشجویی چین باید از پکن شروع کرد زیرا از میان 25 دانشگاه کشور چین در رتبه بندی کیو اِس (QS World University Rankings) پنج دانشگاه در پکن، پایتخت چین واقع شده اند. معتبرترین دانشگاه این شهر،  دانشگاه پکن (Peking Universityدارای رتبه 46 جهانی است. دانشگاه پکن همه ساله برای جذب هر چه بیشتر دانشجویان خارجی تعداد دوره هایی که به زبان انگلیسی ارائه میشوند را افزایش میدهد. دانشگاه پکن همچنین بمنظور اشاعه و ترویج زبان و فرهنگ چینی در دنیا اقدام به اعطای کمک هزینه تحصیلی موسسه کنفوسیوس  به علاقه مندان میکند که همین امر موجب شده است پکن به یکی از محبوب ترین شهرهای دانشجویی چین تبدیل شود.

از دیگر دانشگاههای معتبر در شهر پکن میتوان به دانشگاه سینگوا (Tsinghua University)  دومین دانشگاه معتبر که در رتبه 48 جهانی قراردارد اشاره کرد. دانشگاه سینگوا در مقطع فوق لیسانس رشته های گوناگونی که به زبان انگلیسی میباشند را ارائه میدهد. از دیگر دانشگاههای معتبر با رتبه جهانی در شهر پکن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دانشگاه نرمال پکن   Beijing Normal University  رتبه 252 جهانی
  • دانشگاه رنمین چین  Renmin University of China رتبه 401 -450 جهانی
  • موسسه تکنولوژی پکن  Beijing Institute of Technology رتبه 450 -451 جهانی

پکن یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان (نزدیک به 21 میلیون نفر) است. پکن با داشتن جاذبه های توریستی ، اماکن دیدنی و فرهنگ غنی چینی  به یکی از شهرهای دانشجویی چین برای ادامه تحصیل دانشجویان خارجی تبدیل شده است. همچنین این امر باعث شده است که خارجی ها برای درک بهتر فرهنگ چین راحت تر باشند، حتی برای کسانی که به زبان چینی آشنایی ندارند بسیاری از علائم کاربردی به زبان انگلیسی  نیز در سطح شهر موجود میباشد.

شانگهای

شهرهای دانشجویی چین

شانگهای – چین

شانگهای نیز در میان شهرهای دانشجویی چین  از اعتبار ویژه ای برخوردار است، سه دانشگاه از برترین دانشگاه های چین در رتبه بندی جهانی در  شهر شانگهای قرار دارند. این دانشگاهها عبارتند از :

  • دانشگاه فودان (Fudan University) رتبه 88 جهان
  • دانشگاه شانگهای تانگ جایو (Shanghai Jiao Tong University) رتبه 123 جهان
  • دانشگاه تونگجی (Tongji University) رتبه 481-490 جهانی.

دو دانشگاه نام برده شده بالا در گروه C9 – league of elite universities دانشگاههای برتر چین  که در واقع نشانگر دورخیز چین برای تحقق  آرزوی ایجاد گروه دانشگاههای برتر چین به مانند  آیوی لیگ  (Ivy League) امریکا است.

شانگهای از جمله شهرهای دانشجویی چین می باشد که زندگی در آن نسبتا گران است (منبع: China.org.cn). این اصل باعث شده است که فرصت های شغلی زیادی در این شهر برای دانشجویانی که خواهان کسب درآمد و کسب تجارب بین المللی در زمان تحصیل خود هستند فراهم شود. فرصتهای شغلی میتواند به صورت نیمه وقت در حین تحصیل در چین و یا حتی بعد از اتمام تحصیل در چین بعنوان شغل دائم در نظر گرفته شود.

شانگهای از جمله شهرهای دنیا میباشد که در بر دارنده محله های اختصاصی مربوط به هر یک از کشورهای بزرگ مانند،  محله ی اسپانیای ها، محله ی انگلیسی ها، محله ی کانادایی ها ، آلمانی ها و …. میباشد. که در این محله ها اکثر ساختمانها، رستوران ها، مغازه ها و حتی اجناس مربوط به آن کشور یافت میشود. که از این جهت  برای دانشجویان بین المللی کشورهای دیگر که در شانگهای زندگی میکنند مزیت بزرگی است که در چین حس و حال کشور خود را تجربه کنند.

شیان

شهرهای دانشجویی چین

مجسمه‌های لشکر سفالین -شیان ، چین

شیان یکی دیگر از شهرهای دانشجویی چین و از با قدمت ترین شهرهای چین می باشد  که اماکن گرانبها و تاریخی زیبایی را در خود جای داده است. این شهر از جمله مکان­های ارزشمند برای مورخان و شرق شناسان بحساب می آید. مجموعه مجسمه ­های جنگجویان سفالی شیان  (لشکر سفالین) که متشکل از مجسمه‌هاي سفالي 8 هزار سرباز چيني است به جرات یکی از بی نظیرترین و دیدنی ترین اماکن تاریخی چین می باشد. به گفته برخی باستان شناسان کشف گنجينه‌ي لشکر سفالین شیان يکي از بزرگ‌ترين اکتشافات قرن بشمار می آید.

دانشگاه­های برترشیان شامل : دانشگاه شیان جایو تانگ (Xi’an Jiao Tong University)  ، که در رتبه 372 در جهانی قرار دارد . دانشگاه شیان جایو تانگ  همچنین از برنامه های حمایتی 211 و 985 دولت چین به منظور ارتقا سطح علمی بهرمند است. از دیگر مراکز علمی بنام شهر شیان  میتوان به دانشگاه پلی تکنیک نورث وست و دانشگاه نورث وست اسم برد. دانشگاه مطالعات بین الملل شیان در راستای افزایش کیفیت آموزشی دانشگاه­های شیان، سیاست­های برقراری روابط نزدیک علمی با دیگر مراکز دانشگاهی برتر دنیا را در پیش گرفته است.