تحصیل در ایتالیا از طریق مدرسه ایتالیایی

تحصیل در ایتالیا از طریق مدرسه ایتالیایی

مدرسه ایتالیایی

متقاضیان ایرانی که خواهان ادامه تحصیل در ایتالیا هستند از دو طریق می توانند اقدام کنند: 1- از طریق آنلاین و اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا 2- از طریق شرکت در کلاسهای مدرسه ایتالیایی در تهران (Scuola italiana Pietro Della Valle) که به سفارت ایتالیا در ایران وابسته است و طبق تفاهم نامه بین کشور ایران و ایتالیا سالانه در حدود 400 متقاضی ایرانی از طریق مدرسه ایتالیایی ویزای دانشجویی ایتالیا را دریافت می کنند.

مطلب مرتبط: تحصیل در ایتالیا

در مطلب این هفته به معرفی شرایط شرکت در کلاسهای مدرسه ایتالیایی می پردازیم.

معرفی مدرسه ایتالیایی در تهران

مدرسه ایتالیایی در تهران در فرمانیه، خ شهید لواسانی، روبروی سفارت ایتالیا واقع شده است و دوره زبان ایتالیایی در این مدرسه دارای 3 ترم می باشد که در طی آن کتابهای Espresso 1-2-3 تدریس می شود. شما در این دوره با مفاهیم ساده زبان ایتالیایی و کاربرد روزمره آنها آشنا می‌شوید. شایان ذکر است که قبولی در 2 ترم از کل 3 ترم برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا کفایت می کند. طول هر دوره 60 جلسه 2 ساعته است که در مجموع 120 ساعت می باشد و کلاسها در 3 روز هفته ( روزهای زوج یا فرد ) و در ساعت های 15 تا 17 و 17:30 تا 19:30 برگزار میشوند و حدود 6 ماه به طول خواهد انجامید.

 ترم اول از ماه مهر تا ماه دی به طول می انجامد و سپس امتحان پایان ترم برگزار می شود و متقاضی در صورت قبولی در این امتحان می تواند در ترم دوم شرکت کند که از بهمن تا اردیبهشت می باشد و در صورت قبولی در امتحان پایان ترم دوم برای اخذ پذیرش به سفارت ایتالیا معرفی می شوید. دانش آموزانی که موفق به قبولی در آزمون ترم دوم شوند در یک روز تعیین شده به مدرسه ایتالیایی مراجعه می کنند تا در مورد انتخاب رشته و دانشگاه مناسب مشاوره دریافت کنند.

امتحان استرنی Esterni

افرادی که تمایل دارند به صورت آزاد زبان ایتالیایی را فرا بگیرند یا دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته زبان ایتالیایی  نیز می توانند بدون شرکت در کلاسهای مدرسه ایتالیایی تنها در آزمون استرنی که هر سال در ماه بهمن برگزار می شود شرکت کنند و با کسب حدنصاب 160 از 200 مانند متقاضیان مدرسه ایتالیایی برای اخذ پذیرش به سفارت ایتالیا معرفی شوند. مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون استرنی شامل 1 قطعه عکس، کپی مدرک شناسایی و فیش واریزی در وجه مدرسه ایتالیایی می شود.

مدارک لازم برای تشکیل پروندۀ دانشجویی

برای دوره های کارشناسی 3 ساله و کارشناسی ارشد پیوسته 5 ساله مدارکی که باید به مدرسه ایتالیایی تحویل داده می شود:

– ترجمه دیپلم پایان تحصیلات به همراه ریز نمرات چهار سال تحصیلی دبیرستان به زبان ایتالیایی (با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه) ( دیپلم + پیش دانشگاهی + ریز نمرات و یا دیپلم + مدرک کاردانی + ریز نمرات) + تاییدیه تحصیلی به زبان فارسی دیپلم و پیش دانشگاهی و یا کاردانی که از دفاتر پیشخوان دولت تقاضا کرده و به آدرس مدرسه ایتالیایی ارسال شوند. ( خیابان لواسانی – نبش خیابان سعیدی – پلاک 47 – کدپستی 1954643113 ) اصل تاییدیه تحصیلی را بدون ترجمه از دارالترجمه هایی که مدارکتان را ترجمه می کند نیز می توانید درخواست کنید.

نکته مهم : مدارک موقت به هیچ وجه مورد قبول نیستند و کسانی که گواهی اشتغال به تحصیل و یا مدرک موقت دارند مدارک آنها در مدرسه می ماند و اگر تا قبل از 10 ژوئن سال 2016 مدرک و ریز نمرات ترجمه شده را به مدرسه تحویل دهند مدارکشان به کنسولگری ارسال خواهد شد.

– ترجمۀ شناسنامه به زبان ایتالیایی با مهر تایید وزارت امورخارجه و دادگستری

– یک نسخه کپی از کلیۀ مدارک ترجمه شده به زبان ایتالیایی و مدارک فارسی

– 3 قطعه عکس 3*4 رنگی پشت نویسی شده به لاتین (اسم-فامیل-شماره پاسپورت)

– 2 نسخه کپی خوانا از صفحۀ اول پاسپورت بر روی برگه A4 (اعتبار پاسپورت می بایست حداقل تا پایان آوریل سال 2017 باشد)

– رزومه شخصی Curriculum Vitae (به زبان ایتالیایی فقط قابل قبول است)

– پرینت انتخاب رشته که از سایت زیر تهیه فرمایید و توسط دانشجو امضا شود. برای انتخاب رشته از آکادمی ها از سایت خود آکادمی از رشته مورد نظر پرینت بگیرید.

– گواهی زبان ایتالیایی و یک نسخه کپی از آن (فقط مدارک زبان A2 CILS دانشگاه SIENA و یا مدرک B1 مدرسه مورد تایید می باشند).

کلیۀ دانشجویان موظف به مطالعۀ سایت دانشگاه منتخب خود می باشند تا در صورت نیاز، فرم آنلاین جهت معرفی خود به دانشگاه را پر نمایند.

ثبت نام دوره های بهار 95

 ثبت نام برای ترم های A1- A2- B1 – B2 و B1 فشرده از تاریخ 18 اسفند ماه 94 تا 20 فروردین 95 فقط به صورت آنلاین از طریق سایت http://www.scuolaitalianatehran.com/ قابل انجام می باشد.

امسال برای دانشجویانی که نیاز به اخذ مدرک B1  قبل از رفتن به ایتالیا دارند، کلاسهای فشرده B1 برگزار خواهند شد و شرکت در امتحان پایانی آن نیز بدون گذراندن دوره برای متقاضیان شهرستانی مقدور می باشد. هزینه شرکت در امتحان (بدون گذراندن دوره) 6.000.000 ریال و هزینه دوره کامل 11.000.000 ریال می باشد. شروع این کلاسها  28 و 29 فروردین و پایان کلاسها 29 و 30 تیر ماه خواهد بود. کلاسها در روزهای زوج و فرد از ساعت 16 تا 19 برگزار می شوند.

شماره تماس با مدرسه ایتالیایی:

برای اطلاعات بیشتر می توانید هر روزه از ساعت 16:00 تا 18:00 با شماره 22807580 تماس بگیرید.