هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

تا به امروز آلمان از آن دسته کشورهای اروپایی است که هزینه ای بابت شهریه از دانشجویان بین المللی و آلمانی دریافت نمیکند. آلمان بعنوان مقصد تحصیلات عالی ، کشوری بسیار کم هزینه برای دانشجویان بین المللی است.

اگرچه هزینه شهریه دانشگاهها در آلمان رایگان است، اما دانشجویان ملزم به پرداخت مبلغی به صورت ترمی  بابت دریافت خدمات دانشجویی  و اداری به دانشگاه محل تحصیل خود هستند. که این مبلغ بیشتر از 250 یورو در هر ترم نمی باشد.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

نکته: دانشجویانی که میخواهند برای تحصیل در آلمان و در  مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند باید توجه داشته باشند که بعضی از دانشگاهها برای این مقطع شهریه دریافت میکنند. اگر چه این اصل شامل اکثر دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع بالاتر (در اینجا مقطع کارشناسی ارشد ) به صورت “نا پیوسته” دارند می شود. و همچنین شامل آن دسته از دانشجویانی که هنوز مقطع کارشناسی خود را در یک یا دو سال منتهی به اخذ پذیرش خود در داخل آلمان  به اتمام نرساندن میشود. در مواردی دانشجویان کارشناسی ارشد که به صورت  ناپیوسته قصد ادامه تحصیل دارند باید شهریه درحدود 10،000 یورو در ترم بپردازند. برای افرادی که متقاضی مقطع کارشناسی  به کارشناسی ارشد در آلمان هستند شهریه رایگان و یا خیلی ناچیز میباشد.

هزینه زندگی در آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کاملا مناسب می باشد و به صورت کلی با میانگین هزینه زندگی در اروپا برابری می کند. قسمت اعظم هزینه زندگی در آلمان شامل هزینه اسکان می شود که باید 200 تا 400 یورو برای اسکان در نظر گرفت که این مبلغ در شهرهای بزرگ آلمان بیشتر می باشد به همین دلیل شما می توانید در پانسیون های دانشجویی یک اتاق با قیمت مناسب بودجه خود اجاره کنید. برای هزینه خورد و خوراک تا 200 یورو در ماه و تا 80 یورو برای رفت و آمد باید در نظر بگیرید. در مجموع با 700 تا 900 یورو می توان هزینه زندگی در آلمان را پوشش داد. همچنین با ارائه کارت دانشجویی می توانید از تخفیف دانشجویی در اماکن مختلف استفاده کنید.