هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

کشور اسپانیا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی اروپا برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود و هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل در اسپانیا به شهرهای معروف این کشور مانند مادرید و بارسلون سفر می کنند. یکی از دلایل محبوبیت این کشور برای دانشجویان خارجی هزینه تحصیل در اسپانیا است که به نسبت اکثر کشورهای اروپایی ارزانتر است و شهریه دانشگاههای اسپانیا برای مقاطع مختلف به ویژه مقطع دکترا در مقایسه با دیگر مقاصد تحصیلی در اروپا نسبتاً مقرون به صرفه می باشد.

هزینه تحصیل در اسپانیا در مقاطع مختلف

تحصیل در دانشگاههای دولتی اسپانیا تقریباً رایگان می باشد ( سالی 500 تا 700 یورو ) ولی دانشگاههای خصوصی اسپانیا شهریه بیشتری دریافت می کنند. هزینه تحصیل در اسپانیا در مقاطع مختلف به صورت میانگین به این ترتیب می باشد:

مقطع کارشناسی: 3000 تا 4000 یورو در سال

مقطع کارشناسی ارشد: 2000 تا 4000 یورو در سال

مقطع دکترا: 500 تا 700 یورو در سال

کار دانشجویی در اسپانیا

دانشجویان بین المللی در اسپانیا بسته به مقطع تحصیلی خود تعداد ساعات مشخصی (کارشناسی 10 ساعت در هفته – کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته – دکترا 30 ساعت در هفته) اجازه کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه خواهند داشت که می تواند تا حدودی مخارج زندگی آنها را تامین کند ولی ذکر این نکته ضروری است که پیدا کردن شغل در خارج از کشور و بدون آشنایی با زبان محلی و قوانین و مقرارت تقریباً غیر ممکن است بنابراین انتظار کار کردن در بدو ورود را نداشته باشید و پس از گذشت حداقل یک سال و آشنایی با محیط می توانید در صورت امکان به کار مشغول شوید.

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا علیرغم توریستی بودن این کشور در مقایسه با دیگر همتایان اروپایی خود پایین تر می باشد و به طور میانگین 500 تا 600 یورو برای مخارج ماهانه یک فرد کافی می باشد. هزینه اسکان عمده ترین قسمت هزینه زندگی در اسپانیا می باشد که برای یک واحد آپارتمان یک خوابه با احتساب آب، برق و گاز در مناطق دانشگاهی شهرهای مانند بارسلون در حدود 200 تا 300 یورو است. همچنین دانشجویان می توانند با زندگی در خوابگاههای دانشجویی تا حدودی مخارج خود را مدیریت نمایند. خرج خورد و خوراک و رفت آمد یک فرد نیز به صورت میانگین در ماه در حدود 150 تا 200 یورو تخمین زده می شود.