چگونه یک پاراگراف تاثیرگذار بنویسیم؟

ielts writing

چگونه یک پاراگراف تاثیرگذار بنویسیم؟

عوامل بسیاری وجود دارند که سبب درستی یک پاراگراف میشوند و در بسیاری از کتاب ها و کلاس های آیلتس به آنها اشاره شده است. اما اینکه چطور یک پاراگراف “تاثیرگذار” باشد و شما بعنوان یک نگارنده بتوانید بر روی یک اگزمینر بعنوان خواننده ، اثر مثبت بگذارید، موضوعی است که شاید کمتر به آن پرداخته شده است. در این نوشته به بررسی چند عامل مهم در ایجاد تاثیرگذاری یک پاراگراف و در نتیجه تاثیرگذار بودن یک متن خواهیم پرداخت.

فاکتور شماره یک: کوتاه بنویسید!

یاد بگیرید که چگونه به مفیدترین و مختصرترین شکل ممکن ایده خودتان را بیان کنید. یکی از راه های ایجاد انسجام در متن ، نوشتن جملات کوتاه با کلمات سطح بالا و پر معناست. هرچه جمله شما طولانی تر باشد احتمال ایجاد انسجام کمتر میشود.writing-3

فاکتور شماره دو: حتما یک ایده اصلی برای هر پاراگراف داشته باشید.

یک پاراگراف موثر بایستی یک ایده مرکزی و اصلی داشته باشد و در تمام طول پاراگراف فقط به آن ایده پرداخته شود. حتما ایده اصلی را در جمله اول پاراگراف بعنوان Topic Sentence بنویسید و فراموش نکنید که آنرا در قالب یک جمله کوتاه و پرمعنا بنویسید.

فاکتور شماره سه: فقط ایده اصلی را ساپورت کنید.

در جملات بعدی پاراگراف به کمک دلایل و توضیحات منطقی به حمایت همه جانبه از ایده اصلی بپردازید. فراموش نکنید که با ذکر مثال درست و مرتبط میتوانید تاثیرگذاری پاراگراف تان را چند برابر کنید. ( در خصوص نحوه نگارش مثال و انواع آن در نوشته های بعدی توضیح خواهم داد)

فاکتور شماره چهار: پاراگراف را تمام کنید!

نوشتن یک پاراگراف تاثیرگذار زمانی کامل میشود که آنرا با یک جمله نتیجه گیری به اتمام برسانید و تمام توضیحات و مثال هایی را که نوشته اید، در انتها جمع بندی کنید. بسیاری از افراد پاراگراف های خوبی را مینویسند ولی در نهایت بدون تمام کردن آنها را رها میکنند.

در اینجا میتوانید نمونه یک پاراگراف خوب با رعایت فاکتورهای ذکر شده را ببینید. آیا میتوانید مشخص کنید که هر جمله نشان دهنده کدام یک از فاکتورهای 4 گانه بالاست؟

Technology may be able to help students with some things but it has many limitations. I.T. cannot educate people as effectively as real human beings because computers cannot detect things such as context, emotions and how an individual learns. A prime example is language learning, in which teachers need to explain not only individual words but how these words work in different situations. However, there may come a time in the very distant future when computers are able to carry out these tasks.

ادامه دارد …

حمید آزاد
حمید آزادمدرس آیلتسمشاهده رزومه

در صورت نیاز به دریافت مشاوره و یا تعیین سطح فرم زیر را تکمیل نمایید:

درخواست مشاوره یا تعیین سطح

سوال خود را در این قسمت مطرح کنید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 پاسخ
 1. ماهور
  ماهور says:

  سلام خسته نباشید
  متنی جذاب وتاثیر گذار میخام برای کانال تلگرامم راجب خرید وفروش اجناس نو ودست دوم هست
  لطف میکنید کمک کنید!؟یا همون با فرمون صداقت برم جلو کافیه بنظرتون! یا کلمات سنتی را به مدرنیته ادغام کنم..ممنونم

  پاسخ دادن