همه چیز درباره آزمون آیلتس

همه چیز درباره آزمون آیلتس

آزمون آیلتس

اگر قصد ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را داشته باشید به احتمال زیاد شنیده اید که نمره آزمون آیلتس به عنوان پیش نیاز زبان و برای اثبات تسلط شما بر زبان انگلیسی مورد نیاز بیشتر دانشگاههای معتبر دنیا است. از آنجایی که ممکن است بعضی از متقاضیان با آزمون آیلتس آشنایی نداشته باشند در مطلب این هفته به معرفی این آزمون می پردازیم:

آیلتس IELTS چیست ؟

آزمون آیلتس International English Language Testing System یا به اختصار IELTS در واقع یک آزمون برای ارزیابی مهارتهای چهارگانه متقاضی در استفاده از زبان انگلیسی است که در سرتاسر جهان شناخته شده و معتبر می باشد به طوریکه سالانه بیش از دو میلیون نفر در 140 کشور و در بیش از 1000 مرکز در این آزمون شرکت می کنند و شرکت کنندگان در آزمون آیلتس عموماً متقاضیان تحصیل یا کار و زندگی در کشورهای انگلیسی زبان هستند.

برای شرکت در آزمون آیلتس باید از ماهها قبل شروع به آماده سازی کنید و در آزمونهای آزمایشی Mock شرکت کنید تا سطح خود را به صورت تقریبی پیدا کنید و به همان تناسب برای رسیدن به نمره مد نظر خود تلاش کنید.

آزمون آیلتس به دو نوع آکادمیک Academic و جنرال General تقسیم می شود و افرادی که قصد ادامه تحصیلات بین المللی دارند در آزمون آکادمیک و متقاضیان مهاجرت و کار در کشورهای انگلیسی زبان در آزمون جنرال شرکت می کنند.

  • آیلتس آکادمیک برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و کشورهای اروپایی
  • آیلتس جنرال برای متقاضیان کار و مهاجرت به خارج از ایران ( این نوع آیلتس از آیلتس آکادمیک ساده تر می باشد)

ساختار آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چه آکادمیک و چه جنرال دارای 4 بخش می باشد که عبارتند از: خواندن Reading ، نوشتن Writing ، مکالمه Speaking و شنیدار Listening که در هر بخش یکی از مهارتهای زبانی فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد. ساختار آزمون به این گونه است که در مرحله اول متقاضی در 3 بخش Reading ، Listening و Writing شرکت می کند و بخش Speaking به صورت جداگانه در بعد از ظهر همان روز یا روزهای دیگر برگزار می شود.

مدت زمان آزمون آیلتس دو ساعت و نیم می باشد به این ترتیب که 30 دقیقه برای بخش Listening و 60 دقیقه برای بخش Reading و 60 دقیقه برای بخش Writing در نظر گرفته شده است، همچنین بخش Speaking شامل یک زمان 10 تا 15 دقیقه ای برای هر شرکت کننده است که توسط مرکز آزمون به صورت نوبت جداگانه در طی 5 روز پس از آزمون تعیین می گردد ( شایان ذکر است داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس در ایران که از شهرهای دیگر به تهران می آیند برای شرکت در بخش Speaking در اولویت هستند). نتایج آزمون 2 هفته پس از بخش Speaking به صورت کارنامه کتبی فقط به شخص شرکت کننده در آزمون تحویل داده می شود، همچنین در صورت تمایل مرکز آزمون کارنامه متقاضی را برای دانشگاه های تعیین شده توسط شرکت کننده ارسال می کند. اعتبار نمره آیلتس به مدت 2 سال می باشد.

سیستم نمره دهی آزمون آیلتس

نمره بندی آزمون IELTS از صفر تا 9 می باشد و نمره قبولی در این آزمون وجود ندارد و نمره 6 به بالا خوب تلقی می شود هر نمره بیانگر سطح مشخصی از مهارت فرد در زبان انگلیسی می باشد که عبارت است از:

0 – عدم شرکت در آزمون

1 – بدون دانش زبان انگلیسی

2 – درک مفاهیم ساده به سختی

3 – درک عمومی از زبان

4 – تسلط کم در زبان به همراه اشتباه های مکرر

5 – تسلط نسبی ولی با اشتباه های زیاد

6 – تسلط خوب بر زبان

7 – تسلط کاربردی به همراه اشتباهات کم

8 – تسلط کاربردی کامل

9 – تسلط کامل با درک کامل از زبان

چه سازمانهایی آزمون آیلتس را معتبر می دانند ؟

نمره آزمون آیلتس برای بیش از 9000 دانشگاه، مرکز علمی و سازمانهای مهاجرتی در سرتاسر جهان به عنوان سطح تسلط متقاضی به زبان انگلیسی معتبر می باشد که این مراکز شامل بیش از 2000 دانشگاه در آمریکا و همچنین تعداد زیادی از دانشگاههای انگلستان، ایرلند، کانادا، استرالیا و نیوزیلند و اکثر دانشگاهها در دیگر نقاط جهان می شود.

هزینه شرکت در آزمون آیلتس

به صورت کلی هزینه شرکت در آزمون آیلتس در کشورهای مختلف تا حدودی متفاوت است ولی به صورت میانگین در حدود 234 دلار می باشد. هزینه شرکت در آزمون آیلتس در ایران توسط سازمان سنجش اعلام می گردد ( در حال حاضر 770.000 تومان ) و در صورت افزایش یا کاهش قیمت، شرکت کننده یا مرکز آزمون باید مبلغ مورد نظر را تسویه نماید.

مراکز مجاز آزمون آیلتس در ایران

آیلتس تهران

نشاني: تهران، سعادت آباد، بلوار دريا، نرسيده به چهارراه مطهري، پلاک 163، طبقه سوم

شماره تماس: 88698827 و 88698828

دانشگاه آزاد اسلامی

نشاني: تهران، خيابان حافظ، پايين تر از خيابان جمهوري، روبروي تالا بورس اوراق بهادار، ساختمان فرهيختگان، طبقه چهارم

شماره تماس: 66348856 و 66348862

موسسه آموزش عالي عصر دين و دانش

نشاني: تهران، خیابان ولی عصر ، ضلع شمالی پارک ساعی،کوچه ساعی یکم، بن بست دانش،موسسه آموزش عالی عصر دین و دانش

شماره تماس: 88644690 و 88644691

موسسه فرهنگي و هنري ايرسافام

نشاني:تهران، خيابان دكتر شريعتي، بالاتر از پل صدر، انتهاي شهيد ميرزاپور(سهيل)، قلندري شمالي، بن بست ساناز، پلاك 3

شماره تماس: 22246710 الي  22246713

موسسه آموزشي فرزانگان خوارزمي

نشاني: تهران، خيابان ميرداماد غربي، ابتداي پل ميرداماد، شماره 309