آزمون GMAT

آزمون GMAT

Beat-The-Gmat

یکی از شروط لازم برای گرفتن پذیرش از غالب دانشگاههای آمریکا و کانادا و برخی دانشگاههای اروپایی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، داشتن نمره GRE یا GMAT است و بدون ارائه نمره یکی از این دو آزمون (بسته به رشته مورد نظر متقاضی) گرفتن پذیرش از اکثر دانشگاهها ممکن نیست. در پست‌های قبلی درباره آزمون GRE General‌ و GRE Subject‌ توضیح داده‌ایم. در این پست به آزمون GMAT‌ می‌پردازیم:

Graduate Management Admission Test که به اختصار GMAT خوانده می‌شود آزمونی است که توانایی‌ها و مهارت‌های متقاضیان شرکت در دوره‌های تحصیلات تکمیلی  مدیریت (مانند MBA و MPA) و همچنین اقتصاد و بازرگانی و امور مالی و حسابداری را می‌سنجد. آزمون GMAT ترکیبی متنوع از این مهارت‌ها را ارزیابی و سطح آن را با نمره‌ای مشخص می‌کند.

محتوای آزمون

آزمون GMAT از 4 بخش تشکیل شده است:

  • Analytical Writing Assessment یا AWA‌ (نگارش تحلیلی) که در این بخش، شرکت‌کنندگان باید با نگارش متنی در زمان 30 دقیقه، استدلال‌های مطرح‌ شده درباره موضوع مورد بحث را بررسی و تحلیل کنند. نمره این متن میانگینی از نمره ارزیابی کامپیوتری و ارزیابی انسانی است و بین 1 تا 6 محاسبه می‌شود و البته در نمره نهایی محسوب نمی‌شود؛
  • Integrated reasoning یا IR (استدلال ترکیبی) که از سال 2012 به آزمون اضافه شده و توانایی شرکت کننده را در بررسی و تحلیل اطلاعاتی که از منابع مختلف و در قالب‌های مختلف ارائه شده‌اند می‌سنجد. این بخش شامل 12 سؤال (در 4 قالب مختلف) است و شرکت کنندگان در 30 دقیقه می‌توانند به این 12 سؤال پاسخ دهند. هر کدام از سؤالات این بخش، ازچند قسمت تشکیل شده و برای گرفتن نمره هر سؤال باید به تمامی قسمت‌ها پاسخ درست داد. نمره این بخش از 1 تا 8 محاسبه شده و مانند بخش AWA در نمره نهایی GMAT تأثیری ندارد؛
  • Quantitative که شامل 37 سؤال و زمان آن 75 دقیقه است. شرکت‌ کنندگان باید با کمک جبر، هندسه و حساب توانایی های خود را در حل مسائل ریاضی، استدلال کمی، تجزیه و تحلیل اطلاعات گرافیکی و تصویری و استفاده از اطلاعات مفروض در مسائل نشان دهند.
  • Verbal که مهارت‌های کلامی فرد را در درک مطلب، استدلال منطقی و تصحیح عبارت می‌سنجد. در این بخش 41 سؤال طرح می‌شود و مدت زمان پاسخگویی به این سؤالات 75 دقیقه است.

نمره

نمره دو بخش Verbal و Quantitative از 0 تا 60 و نمره نهایی GMAT (براساس نمره دو بخش ذکرشده) از 200 تا 800 محاسبه و مشخص می‌شود. فواصل نمره دو بخش Verbal و Quantitative یک نمره و فواصل نمره نهایی 10 نمره است (برای مثال؛ 560 ,550 ,540). طبق آخرین آمار آزمون، بیشتر شرکت‌کنندگان نمره‌ای نزدیک 540 می‌گیرند.

محل آزمون

متأسفانه آزمون GMAT‌ در ایران برگزار نمی‌شود و ایرانیان خواهان شرکت در این آزمون می‌توانند کشورهای نزدیکی مثل ارمنستان، ترکیه (آنکارا و استانبول)، آذربایجان، امارات (دبی و ابوظبی) یا کشوری دیگر را انتخاب کنند.

نحوه ثبت نام

ثبت نام در آزمون   GMAT را باید بصورت آنلاین و از طریق سایت mba.com‌ انجام داد. ابتدا باید با وارد کردن نام و نام خانوادگی (بصورتی که در پاسپورت درج شده) و اطلاعات مورد نیاز دیگر یک حساب کاربری در سایت درست کرد و سپس ثبت نام در آزمون را انجام داد. هزینه ثبت نام 250 دلار است.