آزمون YÖS چیست؟

آزمون YÖS چیست؟

آزمون YÖS

آزمون YÖS امتحان ورودی برای تحصیل در ترکیه است برای دانشجویان خارجی که قصد دارند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی و علوم انسانی به زبان ترکی ادامه تحصیل دهند. پیشتر این امتحان تنها در دانشگاههای دولتی بود اما در حال حاضر در دانشگاههای خصوصی نیز برگزار می شود. علاوه بر این آزمون YÖS در دانشگاههای خصوصی متفاوت تر و به نسبت آسانتر برگزار می شود به طوریکه که با مدرک آزمون YÖS صادر شده از یک دانشگاه خصوصی قادر به شرکت در دانشگاه های دولتی نیستید. هرچند الگوی سوالات مطابق با نمونه ی اصلی است اما در دانشگاههای خصوصی محتوا و نوع سوالات را تغییر می دهند.

نسخه ی اصلی آزمون YÖS دو مرحله دارد، مرحله اول شامل سوالاتی در زمینه های هوش و ریاضیات است. این مرحله از ۴۵ تست هوش IQ و ۳۵ سوال ریاضی (8۰ سوال) تشکیل شده و ۹۰ دقیقه زمان می برد.

مرحله دوم امتحان برای ارزیابی درک دانشجو از درک نوشتاری زبان ترکی است (در دانشگاههای خصوصی به طور معمول از زبان انگلیسی استفاده میکنند به همین خاطر مرحله دوم را حذف می کنند). مرحله دوم ۶۰ دقیقه زمان می برد و دانشجو نمره A ، B یا C دریافت می کند. در صورتی که متقاضی نتواند در قسمت زبان حد نصاب لازم را کسب کند باید یک دوره آمادگی زبان ترکی قبل از شروع دوره اصلی بگذارند.

به خاطر داشته باشید بسیاری از دانشگاهها برای ورودی آزمون YÖS دارند اما شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را باید به دقت چک کنید. چرا که ممکن است مدرک آزمون YÖS جز شرایط نباشد. برخی دانشگاههای خصوصی نتایج تست های بین المللی مانند GMAT – GRE – IELTS – TOEFL یا دیپلم دبیرستان با معدل بالا را هم قبول می کنند.

این آزمون هر ساله در تاریخ 18 آوریل در شهر آنکارا و راس ساعت 9 برگزار می شود. همچنین در سالهای اخیر امکان شرکت در این آزمون در کشورهای مجاور مانند قبرس نیز فراهم شده است. نمره کسب شده در این آزمون نقش مهمی در انتخاب رشته و دانشگاه بهتر برای متقاضیان ایفا می کند.