اخذ پذیرش تحصیلی

برنامه زمانی برای اخذ پذیرش تحصیلی

اخذ پذیرش تحصیلی

آیا شما هم مدرک لیسانس یا فوق لیسانس خود را گرفته اید و اکنون قصد اخذ پذیرش تحصیلی و ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید ؟ آیا تصمیم شما برای ادامه تحصیلات بین المللی قطعی می باشد ؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید از همین حالا شروع کنید!

برای اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی و بورسیه از دانشگاه های خارج از کشور شما به یک برنامه زمان بندی شده نیاز دارید تا بتوانید در زمان مقرر درخواست خود را به صورت کامل ارائه دهید تا شانس خود را افزایش دهید. در این مطلب سعی می کنم شما را برای این پروسه آماده کنم، امیدوارم که با برنامه ریزی صحیح موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه دلخواه خود شوید …

سپتامبر

شما برای اخذ پذیرش تحصیلی و  ورود به دانشگاه بسته به رشته و کشور، نیاز به یک سری مدارک بین المللی دارید مانند IELTS ، TOEFL ، GMAT ، GRE و یا انواع آزمون های بین المللی دیگر که ممکن است به موفقیت شما کمک کند. اگر در این راستا تاکنون اقدام نکرده اید ماه سپتامبر زمان مناسبی برای آماده سازی و شرکت در این آزمون ها خواهد بود.

همچنین در این ماه می توانید به تحقیق در مورد برنامه ها و رشته های قابل دسترس برای شما بپردازید و برنامه مناسب خود را بیابید.

سپتامبر / اکتبر

ابن بازه زمانی برای پیدا کردن بورسیه و کمک هزینه تحصیلی مناسب می باشد. اگر در این مرحله دانشگاه های مورد نظر خود را تعیین کرده اید به وبسایت آنها مراجعه کنید و تمام اطلاعات مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی مانند شرط معدل، مدرک زبان مورد نیاز، چگونگی ارائه مدارکی چون رزومه تحصیلی ، توصیه نامه و انگیزه نامه و آخرین مهلت ثبت نام و ارسال مدارک را جمع آوری کنید. توصیه می کنم اطلاعات هر دانشگاه را در یک فایل به صورت جداگانه قرار دهید.

اگر در وبسایت دانشگاه قسمتی مربوط به اساتید و اعضای هیئت علمی وجود دارد می توانید اساتیدی که مایل به همکاری با آنها در زمینه تحقیقات خود هستید را نیز انتخاب نمایید. اگر رزومه تحصیلی خود را تهیه کرده اید می توانید با اساتید مد نظر خود تماس حاصل کنید و درباره شانس پذیرش خود تحت نظارت آنها در سال آینده  و حتی امکان دریافت کمک هزینه و فاند نیز سوال کنید.

نوامبر / دسامبر

برای ارائه مدارک و سوابق تحصیلی خود نیاز به مدرک پایان دوره و ریز نمرات دارید که به انگلیسی نیز ترجمه شده باشد، اگر دانشگاه شما این مدارک را به زبان انگلیسی ارائه نمی دهد برای ترجمه و تایید رسمی آن توسط وزارت دادگستری و خارجه اقدام نمایید.

اگر انگیزه نامه خود را تاکنون تکمیل نکرده اید الان زبان مناسبی است، درخواست از دیگران برای مطالعه و نظر دادن در مورد انگیزه نامه شما به بهبود کیفیت کمک شایان ذکری می نماید. ( برای اطلاعات بیشتر این مطلب را بخوانید )

اکثر دانشگاه ها درخواست ارسال مستقیم توصیه نامه از طرف اساتید را خواهند داشت به همین منظور اطمینان حاصل کنید که با اساتید مورد نظرتان در ارتباط باشید تا توصیه نامه شما را در زمان مناسب ارسال نمایند.

همچنین با توجه به این موضوع که بسیاری از برنامه های تحصیلی پذیرش را به صورت آنلاین انجام می دهند می توانید اقدام به ثبت نام آنلاین و تکمیل فرمهای مربوطه نمایید. برای فرصت های اخذ بورسیه و فاند نیز اقدام کنید و درخواست خود را به سازمان مربوطه ارائه دهید.

دسامبر تا فوریه

اکنون زمان اخذ پذیرش تحصیلی و ارسال مدارک و فرمها می باشد. مدارک خود مانند رزومه و انگیزه نامه را دوباره چک کنید و از کامل بودن و صحیح بودن آنها اطمینان حاصل کنید. اگر به ارسال پستی مدارک نیاز دارید این کار را زودتر از مهلت پایانی انجام دهید تا در زمان مقرر به دست دانشگاه برسد در غیر این صورت باید هزینه های بیشتر برای ارسال فوری پرداخت کنید. اگر تاییدیه دانشگاه مبنی بر دریافت مدارک خود را دریافت نکردید با آنها تماس بگیرید و در این مورد اصمینان حاصل کنید. می توانید اساتید راهنمای مورد نظرتان را از ارسال مدارک خود آگاه کنید تا در صورت تمایل مدارک و درخواست شما را بررسی کنند.

فوریه تا آوریل

در این بازه زمانی نتیجه درخواست های شما به صورت Acceptances و Rejections در اختیار شما قرار می گیرد. بهتر است خود را برای مصاحبه های پذیرش و سوالات احتمالی آماده کنید. در صورت دریافت چندین پذیرش با اساتید هیئت علمی یا مشاوران تحصیلی برای انتخاب بهترین گزینه مشورت کنید.

چمدان خود را ببندید و آماده زندگی جدید شوید … موفق باشید!