10 نکته کلیدی برای نوشتن انگیزه نامه شخصی برای پذیرش از دانشگاه ها (قسمت اول)

10 نکته کلیدی برای نوشتن انگیزه نامه شخصی برای پذیرش از دانشگاه ها (قسمت اول)

انگیزه نامه شخصی

نوشتن انگیزه نامه شخصی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر دنیا بسیار مهم می باشد. در این نامه شما این فرصت را خواهید داشت که از خصوصیات منحصر به فرد خود و دیگر مشخصات شخصی صحبت کنید. شما برای نوشتن این نامه فقط 500 تا 1500 کلمه خواهید داشت که دانشگاه مورد نظر را قانع کنید که شما بهترین گزینه برای تحصیل در آن دانشگاه خواهید بود. به دلیل محدودیت در فضای انگیزه نامه شخصی شما باید بهترین استفاده را از این فضا کنید.

در این بخش به معرفی 10 نکته درباره نگارش انگیزه نامه شخصی می پردازیم:

1- یک پیش نویس بدون توجه به تعداد حروف بنویسید

اولین اشتباه این خواهد بود که شما با توجه به کلمه شمار نگارش خود را آغاز کنید زیرا ممکن است ناگهان پس از 1000 کلمه، متوجه شوید شما هنوز نصف مطلبتان مانده است و مجبور شوید بقیه داستان را قربانی قسمت اول کنید. بنابراین با خیال راحت به نوشتن مشغول شوید و مهم نیست که مطلب شما حتی 7000 کلمه شود ولی تمام موارد مد نظرتان را ذکر نمایید. پس از اتمام نگارش می توانید با خلاصه نویسی و حذف مطالب غیر ضروری به 1000 تا 1500 کلمه برسید.

2- وقت کافی برای نگارش اختصاص دهید.

هرگز نگارش انگیزه نامه شخصی را با عجله انجام ندهید. یک انگیزه نامه عالی بیش از چندین ساعت  و یا حتی چندین روز زمان نیاز دارد. برخی اوقات بهتر است در حین نگارش این نامه مدتی به خود استراحت دهید سپس با فراغ بال بیشتر نامه خود را تکمیل کنید. به یاد داشته باشید این نامه ممکن است آینده تحصیلی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

3- از کلمات و عبارات مناسب استفاده کنید.

استفاده از کلمه accomplish به جای do یا استفاده از presume به جای think نامه شما را حرفه ای تر و آکادمیک تر می سازد. برای شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی که انگلیسی زبان مادری شما نمی باشد ممکن است استفاده از کلمات و عبارات مناسب تا حدودی دشوار باشد ولی می توانید از برنامه های بیشمار در اینترنت برای ترجمه و مترادف سازی کلمات خود استفاده نمایید، برای مثال Google Translate می تواند مرجع مناسبی برای دریافت مترادف کلمات انگلیسی باشد. همچنین به خاطر داشته باشید استفاده بیش از حد از کلمات سخت و پیچیده می تواند تاثیر منفی بر روی خواننده داشته باشد.

4- بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

در این نامه قصد شما فروختن خودتان به دانشگاه مورد نظر است. یک فروشنده خوب فقط در مورد نقاط قوت محصول  خود صحبت می کند و شما هم باید در انگیزه نامه شخصی خود همین کار را انجام دهید. شما باید درباره تجربیات، دانش و برنامه های آینده خود بنویسید ولی از نوشتن عباراتی مانند ” من قصد داشتم زبان اسپانیایی بیاموزم ولی پس از یک هفته نا امید شدم ” یا ” ریاضی من خوب نیست زیرا من از ریاضی متنفرهستم! ” خودداری کنید.

5- یک جمله مناسب برای آغاز نامه استفاده کنید.

استفاده از یک جمله خنده دار، جالب، غیرمعمول  و یا غیرمنتظره برای شروع نامه می تواند دیدگاه اولیه نسبت به شما را مثبت کند. ولی سعی نکنید یک جمله بی معنی که به نظر شما خنده دار است را در این نامه استفاده کنید. جمله آغازین مناسب ممکن است پس از ساعات یا روزهایی پس از شروع به نگارش انگیزه نامه ناگهان به ذهن شما خطور کند پس منتظر آن باشید و برای پیدا کردن آن زمان زیادی را به فکر کردن اختصاص ندهید.