تحصیلات بین المللی – انتخاب دانشگاه

تحصیلات بین المللی – انتخاب دانشگاه

انتخاب دانشگاه

یکی از نکات هیجان انگیز پس از اقدام برای ادامه تحصیل در خارج از کشور انتخاب دانشگاه می باشد زیرا شما تقریبا دنیای از انتخاب رو پیش رو دارید. سازمان یونسکو بیش از 16000 دانشگاه در جهان را به رسمیت می شناسد و هر یک از این دانشگاه های ده ها یا صدها رشته تحصیلی مختلف ارائه می دهند و انتخاب دانشگاه و رشته مناسب می تواند بسیار دشوار باشد.

در این مطلب 6 مرحله برای انتخای دانشگاه را شرح می دهیم:

به مغز و قلب تان گوش دهید!

این دو عضو ممکن است که انتخاب های متفاوتی داشته باشند ولی هر دو دلایل مناسبی برای انتخاب خود دارند. ممکن است بهتر باشد در ابتدا به دنبال علاقه خود بروید و سپس درباره آن با دقت فکر کنید که آیا مناسب شرایط فعلی شما می باشد؟

با خودتان صادق باشید.

اخذ یک مدرک تحصیلی تعهد زیادی می طلبد و این تعهد در هنگام تحصیل در خارج از کشور به مراتب بیشتر می باشد. بهتر است اطمینان حاصل کنید که این کار چیزی است که واقعاً می خواهید انجام دهید نه چیزی که احساس می کنید باید انجام دهید. اگر بر اساس تمایل شخصی تصمیم به تحصیل گرفته اید تحمل شرایط سخت برای شما آسانتر خواهد بود.

با دقت تحقیق کنید و از منابع متعدد استفاده کنید.

تحصیل در یک مقطع تحصیلی می تواند بین 1 تا 4 سال طول بکشد و در مواردی بسیار پرهزینه باشد ولی به طور یقین یک سرمایه گذاری ارزشمند و تجربه ای برای تغییر در مسیر زندگی خواهد بود به همین دلیل باید آگاهانه تصمیم بگیرید. می توانید وبسایت دانشگاه را برای اطلاعات رسمی چک کنید و یا در فروم های دانشجویی شرکت کنید و نظرات دیگران را جویا شوید.

نیازهای اساسی خود را مشخص کنید.

در هنگام جستجو بدانید که به دنبال چه هستید و چه چیزی را نمی خواهید. برای مثال فرض کنید فقط می خواهید دانشگاهی را انتخاب کنید که زبان تدریس آن انگلیسی باشد یا بودجه خاصی در نظر گرفته اید و یا میخواهید با کشور خودتان فاصله زیادی نداشته باشد، در این صورت بهتر است جستجوی خود را متمرکزتر کنید مانند:

  • فقط دانشگاه های یک کشور خاص
  • دانشگاه هایی که در شهرهای بزرگ و گران نیستند
  • دانشگاه های با رتبه بالا در زمینه تحصیلی مورد نظر

این مرحله برای زمانی که رشته تحصیلی مورد نظر شما در دانشگاه های زیادی ارائه می شود می تواند مفید باشد.

رشته تحصیلی خود را انتخاب کنید.

این مرحله ممکن است برای برخی پیچیده به نظر بیاید. اکثر افراد مطمئن هستند که در چه رشته ای تحصیل کنند ولی برای عده ای دیگر این انتخاب خیلی واضح و مشخص نیست. اگر هنوز برای انتخاب رشته تصمیم نگرفته اید بهتر است 3 رشته که تمایل بیشتری به آنها دارید را لیست کنید اگر انتخاب برایتان سخت است به این سوالات پاسخ دهید:

  • در چه زمینه ای یادگیری برای من لذت بخش است؟
  • در حین تحصیل چه مهارتهایی می خواهید به دست آورید؟
  • آیا شغل دلخواه شما نیاز به مدرک تحصیلی خاصی دارد ؟

ولی اگر از قبل می دانید که در چه رشته ای میخواهید تحصیل کنید بسیار خوب است زیرا دانشگاه های مشخصی برای ارائه رشته شما وجود خواهند داشت که شما می توانید انتخاب خود را بر اساس دروس ارائه شده و برنامه های جانبی دانشگاه انجام دهید.

دانشگاه های مورد نظر را از نزدیک ببینید.

انتخاب یک دانشگاه که برای شما کاملا مناسب باشد به تحقیق و جستجوی فراوان نیاز دارد. این پروسه برای دانشجویان بین المللی معمولا از طریق آنلاین انجام می شود اگرچه دیدن دانشگاه مورد نظر از نزدیک و صحبت با مسئولین دانشگاه به صورت شخصی می تواند بهترین راه برای پاسخ دادن به تمام سوالات شما باشد.