تحصیل در چین

تحصیل  در چین (هزینه)

تحصیل در چین

آیا هزینه تحصیل در چین بالا است ؟

اگر چه قیمت ها در چین رو به افزایش  است، اما کماکان هزینه زندگی در مقایسه با دیگر کشور های پیشرفته مناسب تر  است. شما از اقتصادی بودن شرایط زندگی در چین و قدرت خرید  خود شگفت زده خواهید شد. هزینه زندگی و هزینه تحصیل در چین در مقایسه با دیگر کشور های توسعه یافته نسبتاٌ پایین است.

  • دانشجویان مجرد می توانند خوابگاه بگیرند و هم میتوانند خانه 1 خوابه یا 2 خوابه اجاره کنند و یا اینکه با یک نفر دیگر به صورت اشتراکی زندگی کنند.
  • هزینه خوابگاه ماهی 600 الی 1200 یوان است و زمان ثبت نام نیز 1000 تا 1500 یوان باید برای رهن (ودیعه) پرداخت شود. در زمان اتمام تحصیل و ترک خوابگاه  ودیعه دانشجویان به آنها باز گردانده میشود.
  • هزینه اجاره خانه هم اگر به صورت اشتراکی باشد حدوداٌ بین 700 الی 1200 یوان در هر ماه خواهد بود که این بستگی به نوع خانه دارد.
  • به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در چین تقریبا 1700 تا 2000 یوان می باشد.
  • در صورتی که دانشجو اقدام به اجاره خانه به صورت مجزا کند هزینه های انرژی هم به هزینه های ماهانه اضافه خواهد شد و دانشجویان باید بین 2000 تا 3500 یوان در هر ماه در نظر بگیرند.

در نهایت تمامی مخارج لیست شده در بالا بسته به نوع زندگی و سبک خرج کردن شما دارد و ممکن است کمتر و یا بیشتر شود.

من که زبان چینی بلد نیستم ، چطور میتوانم بعد از رسیدن به چین برای اسکان و یا اجاره مسکن اقدام کنم ؟

دانشجویان بین المللی باید دقت کنند که فرم ثبت نام برای خوابگاه دانشجویی آنها میبایستی قبل از اعزام تکمیل و تاریخ رسیدن آنها به دپارتمان مرجع اطلاع داده شود. خوابگاه های دانشجویی در چین بسته به امکانات و شرایط متنوع دارای قیمت های مختلف میباشند که دانشجو میتواند بنا به سلیقه خود انتخاب کند.

نکات مهم:

  • دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در چین با خانواده شان را دارند می بایستی از پیش به دانشگاه خود اطلاع داده که برای آنها نیز مکانی رزور شود در غیر این صورت مسئولیت اسکان آنها با خود دانشجو می باشد.
  • دانشجویانی که قصد اسکان در خارج از خوابگاه های تعیین شده توسط دانشگاه ها را دارند می بایستی با کسب اجازه از دانشگاه ، ظرف 24 ساعت از زمان ورود به چین در یکی از در دفاتر پلیس محل اقامت خود ثبت نام کنند.

آیا دانشجو میتواند در حین تحصیل در چین به صورت پاره وقت کار کند ؟

شهریه دانشگاه ها در چین به صورت سالانه دریافت می شود. بر اساس قوانین مرتبط با این موضوع دانشجویان بین المللی حق کار در زمان تحصیل را ندارند. اما انچه که در واقع اتفاق می افتد و بسیار مرسوم است، این است که بیشتر دانشجویان بین المللی در زمینه های مختلف (آموزش زبان انگلیسی، مهارت های مختلف و …) مشغول می شوند و از این راه ها به کسب در آمد می پردازند.