دانشجویان چگونه برای تحصیلات بین المللی جستجو میکنند ؟ (قسمت دوم)

دانشجویان چگونه برای تحصیلات بین المللی جستجو میکنند ؟ (قسمت دوم)

جستجو-برای-تحصیلات-بین-المللی

گزارش زیر بر اساس تحقیق شده توسط وبسایت hotcoursesabroad.com درباره نحوه جستجو کردن دانشجویان برای تعیین مقصد ادامه تحصیلات بین المللی ، تنظیم شده است. در این تحقیق بیش از 6000 متقاضی از سرتاسر جهان شرکت کرده اند و نتایج این تحقیق در قالب 10 مورد منتشر شده است که به شرح زیر می باشد:

6- اکثریت متقاضیان محتوای ویدیویی را برای کسب اطلاعات ترجیح می دهند.

اگرچه ساخت ویدیو در مقایسه با متن و عکس، نیازمند وقت و هزینه بیشتری است ولی 70% متقاضیان ترجیح می دهند کلیپ های تصویری از دانشگاه مقصد و زندگی در کشور مقصد به عنوان یک دانشجوی خارجی را مشاهده کنند. بر اساس این تحقیق، متقاضیان از کشورهای هند، مالزی، آمریکای لاتین و خاورمیانه (ایران) ترجیح می دهند که امکانات دانشگاه را در قالب ویدیو مشاهده کنند، در حالیکه دانشجویان ویتنامی، سنگاپوری، برزیلی، تایلندی و چینی ترجیح می دهند که “یک روز کاری” از زندگی یک دانشجوی خارجی در کشور مقصد را در ویدیو ببینند.

4

7- متقاضیان به اطلاعات بیشتری درباره نمایندگی دانشگاهها در دیگر کشورها نیاز دارند.

برخی از دانشگاهها دوره ها و رشته های خاصی را در نمایندگی های خود در مراکز آموزشی در دیگر کشورها ارائه می کنند که این موضوع می تواند باعث صرفه جویی در هزینه و عدم نیاز به ترک کشور مبدا برای تحصیل در آن دانشگاهها شود. این مراکز آموزشی شامل موسسه ها، کالج ها و دانشگاههای وابسته به دانشگاه اصلی هستند. نتایج این تحقیق بیانگر این است که 58% متقاضیان تحصیل در شعب دانشگاههای معروف در کشور خود را به عنوان یک گزینه در نظر می گیرند ولی فقط 45% متقاضیان معتقدند که این نمایندگی ها دارای کیفیت مشابه با دانشگاه اصلی یا حتی بهتر هستند. با توجه به آمار بالای افرادی که در این زمینه هنوز به نتیجه قطعی نرسیده اند نیاز به ارائه اطلاعات بیشتر درباره این نمایندگی ها بسیار محسوس است.

8- اکثر متقاضیان حداکثر به 4 دانشگاه درخواست اخذ پذیرش ارسال می کنند.

خوشبختانه برای افراد مسئول بررسی درخواست های پذیرش در دانشگاهها، اکثر متقاضیان در درخواست خود جدی هستند و به جای اینکه درخواست خود را به همه دانشگاهها ارسال کنند، در ابتدا به تحقیق درباره نیاز خود می پردازند و در انتها با خلاصه کردن لیست خود به حداکثر 4 گزینه برای اخذ پذیرش اقدام می کنند و حتی متقاضیان کشورهای آمریکای لاتین، سنگاپور و تایلند تنها به یک یا دو دانشگاه درخواست ارسال می کنند.

9- نحوه پاسخدهی دلخواه برای دانشجویان، از طریق ایمیل و حداکثر 2 تا 4 هفته پس از درخواست است.

بسیاری از دانشجویان پس از دریافت چندین نامه پذیرش در یک زمان، برای انتخاب بهتر دچار مشکل می شوند زیرا ممکن است نتیجه برخی از درخواستهایشان به دیگر دانشگاه را دیرتر دریافت کنند و این موضوع باعث سردرگمی متقاضیان می شود. همچنین اکثر متقاضیان، دریافت ایمیل از دانشگاه را به دریافت نامه پستی ترجیح می دهند و همچنین زمان ایده آل برای دریافت پاسخ را، 2 تا 4 هفته پس از ثبت درخواست می دانند.

5

10- بسیاری از دانشجویان تحقیقات خود را 12 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی مد نظر آغاز می کنند.

تقریباً در تمامی کشورها، متقاضیان تحصیلات بین المللی تحقیقات خود برای پیدا کردن کشور و دانشگاه مناسب خود را 1 سال زودتر از زمان مورد نظر برای تحصیل آغاز می کنند (زمانی که شروع به شناخت نقاط قوت خود می کنند و هدف خود از ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را پیدا می کنند). اگرچه تنها استثنا در این زمینه کشور چین است که نیمی از متقاضیان چینی، تحقیقات خود را 19 تا 24 ماه زودتر آغاز می کنند.