سوالات رایج متقاضیان بورسیه تحصیلی (قسمت دوم)

سوالات رایج متقاضیان بورسیه تحصیلی

(قسمت دوم)

بورسیه تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی برای اکثر دانشجویان که قصد ادامه تحصیل دارند بهترین فرصت برای تجربه زندگی در یک کشور تراز اول و همچنین تحصیل در دانشگاههای معتبر و از همه مهمتر به صورت رایگان و یا با تخفیف ویژه می باشد. اگرچه دریافت بورسیه تحصیلی کار آسانی نیست و رقابت سنگینی بین دانشجویان ممتاز از سرتاسر دنیا برای دریافت بورسیه وجود دارد بنابراین تصمیم گرفتیم که در مطلب این هفته به بررسی سوالات رایج متقاضیان بورسیه تحصیلی بپردازیم تا بتوانیم مسیر دریافت بورسیه را برای متقاضیان عزیز تا حدودی هموارتر سازیم. با ما همراه شوید:

۷- چطور بفهمم شایستگی دریافت بورسیه را دارم؟

میتوانید با مطالعه وبسایت دانشگاه مربوطه از جزئیات آن مطلع شوید و اینکه آیا شایستگی دریافت بورسیه را دارید یا خیر. همچنین ممکن است بورسیه برای متقاضیان کشورهای خاص و یا رشته های خاص ارائه شود. در بیشتر موارد بورسیه به کسانی که در دانشگاه پذیرفته شده اند تعلق میگیرد. بورسیه های دولتی به دانشجویان بومی تعلق میگیرد البته بودجه دیگری برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. از دیگر شرایط شایستگی، نمرات خوب در مقطع گذشته تحصیلی (مختص بورسیه برای تحصیلات تکمیلی) و تسلط کامل به زبان انگلیسی است (داشتن مدارک IELTS & TOEFL) .

۸- چه مدارکی را باید همراه درخواست بورسیه ارائه دهم؟

زمانی که فرم درخواست بورسیه تحصیلی را تکمیل میکنید، ممکن است لازم باشد مدارکی برای ساپورت درخواستتان ارائه دهید مانند:

  • ریز نمرات
  • توصیه نامه
  • مقالات منتشر شده شما
  • نمونه نوشتاری

۹- نمونه نوشتاری چه مسائلی را باید در بر گیرد؟

هرچیزی مرتبط با موضوع تحصیلی مربوطه که باعث انتخاب شما شود. بهتر است از این فرصت نهایت استفاده را ببرید و سعی کنید مقاله شما داوران را متقاعد کند که از بین تمام متقاضیان شما شایستگی دریافت بورسیه تحصیلی را دارید. برای این منظور تمام موفقیت های آکادمیک خود را نام ببرید، علایق و جاه طلبی های خود را بگویید و اینکه چگونه بر روی برنامه ای که در آن درخواست میدهید تاثیر میگذارد.

۱۰- چه زمانی بهترین زمان برای دادن درخواست بورسیه تحصیلی است؟

در بسیاری از کشورها زمان درخواست برای بورسیه به زمان شروع ترم در دانشگاه مربوطه بستگی دارد. برای ترم پاییز باید تا آخر تابستان و برای ترم زمستان تا آخر پاییز باید درخواست خود را ارائه دهید. برای دانستن زمان دقیق باید سایت بورسیه دهنده را چک کنید و آخرین مهلت ارسال درخواست برای دانشگاه های مختلف را در سالنامه خود ثبت کنید تا ناخواسته آنها را از دست ندهید.

۱۱- از کجا می توانم برای تکمیل فرم درخواست بورسیه کمک بگیرم؟

در صورتیکه به کمک برای تکمیل فرم درخواست یا نحوه ارائه اطلاعات درباره یک برنامه خاص بورسیه نیاز دارید باید از دانشگاه یا سازمان ارائه دهنده بورسیه سوال بپرسید، معمولاً دانشگاه ها در این مسائل شما را راهنمایی میکنند.

۱۲- کلاهبرداری های بورسیه چیست و چگونه از آن جلوگیری کنم؟

درصورتیکه پروسه درخواست بسیار ساده باشد یا برای درخواست بورسیه  نیاز به پرداخت پول باشد، بهتر است از آن دوری کنید. درصورتیکه یک وبسایت پیشنهاد “بورسیه گارانتی شده” را میدهد و یا ایمیل های ناخواسته ای به دستتان میرسد بهتر است به آنها شک کنید. در صورتیکه به درست بودن اطلاعات یک بورسیه شک دارید بهتر است به جستجوی آنلاین برای بدست آوردن اطلاعات مشابه درباره آن بپردازید. اگر اطلاعات بدست آمده کم، مبهم و نامشخص بود از آن بگذرید. برای کم کردن ریسک کلاهبرداری در بورسیه می توانید به وبسایت هایی که متعلق به دانشگاه های معتبر، دولت یا ارگان های مشهور است مراجعه کنید.