سوالات رایج متقاضیان بورسیه تحصیلی (قسمت اول)

سوالات رایج متقاضیان بورسیه تحصیلی

(قسمت اول)

بورسیه تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی برای اکثر دانشجویان که قصد ادامه تحصیل دارند بهترین فرصت برای تجربه زندگی در یک کشور تراز اول و همچنین تحصیل در دانشگاههای معتبر و از همه مهمتر به صورت رایگان و یا با تخفیف ویژه می باشد. اگرچه دریافت بورسیه تحصیلی کار آسانی نیست و رقابت سنگینی بین دانشجویان ممتاز از سرتاسر دنیا برای دریافت بورسیه وجود دارد بنابراین تصمیم گرفتیم که در مطلب این هفته به بررسی سوالات رایج متقاضیان بورسیه تحصیلی بپردازیم تا بتوانیم مسیر دریافت بورسیه را برای متقاضیان عزیز تا حدودی هموارتر سازیم. با ما همراه شوید:

۱- چه بورسیه هایی در دسترس هستند؟

موقعیت های مختلف برای دریافت بورسیه تحصیلی در دسترس هستند که بعضی شامل پرداخت تمام هزینه های دوران تحصیل و برخی دیگر شامل پرداخت قسمتی از شهریه می شوند. البته بیشتر بورسیه ها تنها شامل پوشش شهریه هستند و بقیه هزینه های زندگی باید توسط خود دانشجو پرداخت شود.

انواع زیادی بورسیه تحصیلی وجود دارد مانند بورسیه کشورهای در حال توسعه که این بورسیه به برخی از کشورهای قاره افریقا، آسیا، آمریکای لاتین و شرق اروپا تعلق میگیرد. این بورسیه برای رشته های STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) ارائه می شود.

۲- چگونه به بورسیه دست پیدا کنم؟

البته که برای گرفتن بورسیه تحصیلی باید از دوره رقابتی آن گذر کنید. با اینکه گرفتن بورسیه کار ساده ای نیست اما میتوانید روی توانایی های آکادمیک خود کار کنید.

راه های بسیاری برای بدست آوردن بورسیه وجود دارد. زمانی که برای بورسیه درخواست میدهید باید توجه داشته باشید تمام مدارک گفته شده را به صورت کامل و مرتب ارائه دهید. دقت کنید که انگیزه های خود برای تحصیل را به روشنی عنوان کنید و سعی کنید پتانسیلهای خود را برای انجام کارهای بزرگ را نشان دهید.

۳- میتوانم برای تحصیلات تکمیلی از بورسیه استفاده کنم؟

البته! شانس دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) بسیار متنوع تر و بهتر از مقطع کارشناسی است. اگرچه با توجه به مقطعی که در آن هستید بورسیه های متنوعی میتوانید پیدا کنید که شامل مقاطع کارشناسی ارشد، بورسیه دکترا، بورسیه فوق دکترا و بورسیه دوره های تحقیقاتی و غیره می شوند.

۴- برای پیدا کردن بورسیه تحصیلی به کجا مراجعه کنم؟

برای پیدا کردن بورسیه مناسب باید سایت دانشگاه مد نظرتان را جستجو کنید. در سایت می توانید نام محل هایی که میتوانید بورسیه شوید را بیابید. برخی از دانشگاه ها برای گرفتن بورسیه پیش شرط پذیرش در دانشگاه را ابتدا مطرح می کنند. درصورتیکه دنبال بورسیه هستید بهتر است در ابتدا چک کنید که دانشگاه مورد نظرتان پیش شرط پذیرش اولیه دارد یا خیر.

برای پیدا کردن بورسیه هایی از این دست بهتر است از سایت های InternationalScholarships.com یا FastWeb.com یا دیگر مراکز دولتی دیدن فرمایید. پیدا کردن بورسیه در سایت ها ساده نیست پس صبور باشید!

۵- آیا میتوانم برای بورسیه پیش از پذیرفته شدن در دانشگاه، درخواست بدهم؟

درصورتیکه از عهده پرداخت هزینه های دانشگاه بر نمی آیید و تنها با تکیه بر بورسیه میتوانید در آن شرکت کنید، باید در ابتدا این موضوع را با دانشگاه مربوطه هماهنگ کنید. برخی از دانشگاهها به شما اجازه می دهند قبل از اخذ پذیرش ابتدا برای بورسیه درخواست دهید.

۶- چگونه برای بورسیه های بین المللی درخواست بدهم؟

در اکثر مواقع دانشگاه ها، دولت ها و سازمان های خصوصی بورسیه های متنوع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی را در وبسایت خود قرار میدهند و به تمام سوالات شما در ارتباط با بورسیه پاسخ می دهند. بیشتر آنها به شما این اجازه را می دهند بدون هیچ مدرکی درخواست خود را ثبت کنید و در برخی موارد از شما آدرسی برای فرستادن نسخه پرینت شده بورسیه تحصیلی می خواهند. در صورتیکه سوالی درباره بورسیه داشته باشید میتوانید مستقیما در قسمت ارتباط با سایت رفته و سوال خود را مطرح کنید.