نکاتی درباره دانشگاههای مورد تأیید

نکاتی درباره دانشگاههای مورد تأیید

vnvbmznh-14401220422

یکی از نکات بسیار مهمی که متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، قبل از انتخاب کشور و دانشگاه  باید به آن توجه کنند این است که آیا دانشگاه مورد نظر آنها، مورد تأیید وزارت علوم (یا در شاخه پزشکی؛ وزارت بهداشت) کشورمان است یا نه. هستند کسانی که بعلت عدم توجه به این موضوع در زمان انتخاب دانشگاه، پس از فارغ‌التحصیل شدن و در بازگشت به کشور با مشکل تأییدنشدن مدرک و عدم دریافت گواهی معادل آن مواجه شده‌اند. در این پست به ذکر نکاتی درباره این موضوع می‌پردازم:

  1. واضح‌ترین نکته این است که دانشگاهی را انتخاب کنید که مورد تأیید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشد؛ مگر اینکه قصد مهاجرت به کشور دیگری را داشته باشید.
  2. قوانین و تصمیمات مربوط به اعتبار دانشگاهها و مدارک تحصیلی، عطف به ماسبق نمی‌شود؛ یعنی اگر دانشگاهی پس از شروع تحصیل دانشجو، از لیست دانشگاههای مورد تأیید خارج شود، مدرک دانشجو مورد تأیید است. و برعکس؛ کسی نمی‌تواند به امید اینکه دانشگاه در آینده مورد تأیید قرار بگیرد، دانشگاهی تأییدنشده را انتخاب کند؛ چون حتی اگر دانشگاه در آینده تأیید شود هم باز وضعیت دانشگاه در زمان شروع تحصیل فرد ملاک است.
  3. وزارت علوم لیست دانشگاههای مورد تأیید خود را همراه با طبقه‌بندی کیفی آن دانشگاهها اعلام می‌کند؛ این وزارتخانه، دانشگاهها را در چهار رده الف (ممتاز)، ب (خوب)، ج (متوسط) و د (ضعیف) طبقه‌بندی می‌کند. مسلما بهتر است در هنگام انتخاب دانشگاه، صرفا به مورد تأیید بودن دانشگاه بسنده نکرد و ترجیحا دانشگاه را از بین دانشگاههای رده الف و ب انتخاب کرد.
  4. ممکن است دانشگاهی فقط برای تحصیل در یک مقطع خاص (برای مثال؛ کارشناسی) مورد تأیید باشد و مدرک کارشناسی ارشد آن دانشگاه مورد ارزشیابی اداره کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم قرار نگیرد. بنابراین باید بطور دقیق؛ تأیید بودن و نبودن مقطع مورد نظر خود را هم استعلام کنید.
  5. در تکمیل مورد 4 باید گفت؛ بهتر است در مورد واحدهای درسی دوره مورد نظر هم تحقیقات لازم را انجام دهید تا با مشکل عدم تطابق واحدها و اختلاف در ارزشیابی مدرک تحصیلی‌تان روبرو نشوید.