نکاتی درباره تحصیل مشمولان در خارج از کشور

نکاتی درباره تحصیل مشمولان در خارج از کشور

vaz

احتمالا مهمترین مسئله‌ای که پسران بعد از اتمام دوران تحصیل خود با آن مواجه می‌شوند، مسئله «سربازی» است. پسران وقتی 18 سالگی‌شان را تمام می‌کنند؛ بطور دقیق از روز اول ماه تولدشان، مشمول قانون وظیفه عمومی شده و در صورت نداشتن معافیت (از جمله معافیت تحصیلی) 6ماه تا 1سال مهلت دارند خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی کنند.

آقایانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، پس از رسیدن به سن مشمولیت، برای خروج از کشور نیاز به مجوز سازمان وظیفه عمومی دارند. این دسته از افراد در فرصت (حداکثر) یک ساله‌ای که بعد از فراغت از تحصیل، برای معرفی خود به سازمان وظیفه عمومی دارند، می‌توانند با گرفتن پذیرش از دانشگاهی در خارج  از کشور (دانشگاه باید مورد تأیید وزارت علوم یا در شاخه پزشکی؛ مورد تأیید وزارت بهداشت باشد) و اخذ معافیت تحصیلی از وزارت علوم / وزارت بهداشت و پس از آن؛ سپردن وثیقه 15میلیون تومانی نزد سازمان وظیفه عمومی، مجوز خروج از کشور و سپس گذرنامه خود را دریافت (یا تمدید) کنند.

آن دسته از افراد که قبل از رسیدن به سن مشمولیت، از کشور خارج شده‌اند هم می‌توانند با گرفتن پذیرش از دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم یا بهداشت، از معافیت تحصیلی بهره‌مند شوند.

سازمان وظیفه عمومی به متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی اجازه خروج از کشور را نمی‌دهد و مشمولان دیپلم، فقط برای تحصیل در مقطع دکترا (در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) می‌توانند اجازه خروج از کشور را بگیرند. همچنین برای شرکت در دوره‌های زبان خارج از کشور هم نمی‌توان از معافیت تحصیلی استفاده کرد.

سقف سال‌های مجاز تحصیل برای  دانشجویان خارج از کشور (با استفاده از معافیت تحصیلی) مانند دانشجویان محصل در دانشگاههای داخلی است؛ دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال؛ کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال؛ دکترای پیوسته 8 سال و دکترای تخصصی 6 سال فرصت دارند تا دوره تحصیلی خود را به پایان برسانند.

دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی، در دانشگاههای خارج از کشور تحصیل می‌کنند محدودیتی برای سفر به کشور نداشته و به دفعات می‌توانند مجوزهای لازم را برای رفت و آمد به کشور، از وزارتخانه‌های مربوط بگیرند. این دانشجویان همچنین در صورت انصراف از تحصیل، تا یک سال پس از آن می‌توانند یک بار دیگر از دانشگاهی پذیرش گرفته و مشغول به تحصیل شوند. در صورت انصراف دوباره، آنها دیگر امکان استفاده از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت.