نکات کلیدی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور – 1

نکات کلیدی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور – 1
Coping_with_stress_at_university

مشاوره و راهنمایی

پیش از هر کاری برای ادامه تحصیل در هر رشته و مقطعی و برای یافتن بهترین مقصد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور ابتدا از موسسات اعزام دانشجو که دارای مجوز رسمی از وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران هستند مشورت بگیرید تا از هرگونه اشتباه و سهل انگاری جلوگیری کرده باشید.

در مرحله بعد با توجه به اطلاعات کسب کرده از مؤسسات اعزام دانشجو و نیازها و علایق تحصیلی خود، با خانواده و در صورت امکان دانشجویانی که تجربه تحصیل در خارج از کشور را داشته اند مشورت کنید تا کوچکترین نقطه ابهامی در انتخاب مسیرتان وجود نداشته باشد.

مطالعه و تحقیق

در مورد شهرها، دانشگاه ها و رشته های موجود در کشور مقصدتان به دقت تحقیق کنید و از افراد باتجربه در این زمینه مشاوره بگیرید تا با انتخابی درست، در راه ادامه تحصیل با مشکل مواجه نشوید.

برای داشتن زندگی همراه با رفاه و آرامش (یا برای بعضی با هیجان زیاد) در مورد فرهنگ و آداب و رسوم کشور مدنظرتان مطالعه کنید زیرا این اطلاعات در برقراری ارتباط با سایرین و رفع نیازهایتان شما را بسیار کمک خواهند کرد.

فاکتورهای تأثیرگذار

توجه داشته باشید که نمرات و معدل های مقاطع تحصیلی شما و نیز تسلط به زبان (عمدتأ انگلیسی) بیش از هر چیزی در این مسیر می توانند تأثیرگذار و سرنوشت ساز باشند. هرچه نمرات و معدل‌ها بالاتر باشند کشور و رشته انتخابیتان می توانند به ایده آل ها نزدیکتر باشند.

برنامه‌ریزی

حتمأ برنامه ریزی دقیقی برای کلیه مراحل داشته باشید تا از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری کرده باشید؛ گاهی یک اشتباه کوچک اداری ممکن است روند کاری شما را چند روز به تعویق بیاندازد و به دنبال آن مجبور شوید تا دوره بعدی ثبت نام منتظر بمانید.

محاسبه هزینه‌ها

پیش از اعزام و انتخاب کشور و دانشگاه مورد نظرتان تمامی هزینه های تحصیل و زندگی اعم از هزینه شهریه دانشگاه یا کالج، هزینه سکونت در خوابگاه ها یا آپارتمان های مستقل، هزینه خورد و خوراک، هزینه رفت و آمد و سایر هزینه های شخصی (بسته به شخصیت و علایق فردی) را تا حد امکان محاسبه کرده و یا تخمین بزنید.