چگونه ارز دانشجویی دریافت کنیم؟

چگونه ارز دانشجویی دریافت کنیم؟

ارز دانشجویی

چندسالی می‌شود که با مصوبه بانک مرکزی، دانشجویان غیربورسیه‌ای محصل در دانشگاههای خارج از کشور می‌توانند ارز دانشجویی با قیمت مبادله‌ای دریافت و به این شکل بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را در خارج از کشور تأمین کنند. در این پست نکاتی را درباره ارز دانشجویی مطرح می‌کنم:

 • به دانشجویان مقطع کارشناسی، ارز دانشجویی پرداخت نمی‌شود و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.
 • دانشجویان برای استفاده از ارز دانشجویی باید در دانشگاههای مورد تأیید وزارت علوم یا وزارت بهداشت تحصیل کرده یا پذیرش قطعی و غیرمشروط از این دانشگاهها داشته باشند.
 • با توجه به اینکه معافیت تحصیلی، برای هر مقطع فقط یک بار صادر می‌شود پذیرش آقایان مشمول، باید در مقطع بالاتر از آخرین مدرک تحصیلی‌شان باشد.
 • برای دریافت ارز دانشجویی، دانشجویان باید به شکل اینترنتی در سامانه نشای وزارت علوم ثبت نام کرده و مدارک لازم را آپلود کنند. در شاخه پزشکی هم دانشجویان باید در سامانه مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت ثبت‌نام اینترنتی خود را انجام داده و مدارک لازم را ارائه دهند.
 • نامه پذیرش (admission letter) یا گواهی ثبت‌نام (Certificate of registration)  یا گواهی پرداخت شهریه (Statement of payment) مهمترین مدارکی هستند که باید در سامانه‌های ذکرشده آپلود کرد. این مدارک باید به تأیید سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل تحصیل رسیده باشند و در واقع فرد باید در سفارت یا کنسولگری پرونده دانشجویی تشکیل داده باشد.
 • اگر کسی پذیرش گرفته باشد اما هنوز به کشور محل تحصیل خود سفر نکرده و در سفارت یا کنسولگری تشکیل پرونده نداده است؛ باید بعد از سفر به کشور محل تحصیل، تأییدیه سفارت یا کنسولگری ایران را گرفته و مدرک خود را به ایران پست کند تا والدین او امور مربوط به دریافت ارز دانشجویی را انجام دهند.
 • پس از ثبت نام و آپلود مدارک و در صورت تأیید مدارک، وزارتخانه نامه معرفی دانشجو را به بانک ارسال می‌کند و دانشجو یا والدین او می‌توانند برای انجام بقیه امور به بانک مراجعه کنند. تأیید یا رد مدارک با ایمیل به دانشجو اطلاع داده می‌شود.
 • در حال حاضر شعبات ارزی بانک‌های تجارت و بانک سامان، به دانشجویان متقاضی و واجد شرایط، ارز دانشجویی پرداخت می‌کنند. با مراجعه به این شعبات و ارائه مدارک لازم، می‌توان در بانک تشکیل پرونده داد. پس از آن باید معادل ریالی ارز مورد نظر خود را پرداخت کرد تا بانک درخواست آن را به بانک مرکزی ارسال کند. 1 تا 2هفته طول می‌کشد تا ارز مورد نظر تخصیص داده شود.
 •  کپی شناسنامه، کپی کارت ملی، کپی گذرنامه، کپی ویزا یا کارت اقامت و اصل گواهی تأییدشده اشتغال به تحصیل (که قبلا در سامانه نشا یا سامانه مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت آپلود شده است) مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده در بانک هستند.
 • ارز دانشجویی به دو نوع مقرری (هزینه زندگی) و شهریه تقسیم می‌شود. مقرری سالانه دوبار، هر بار 6000 دلار و شهریه سالی یک بار تا سقف 15000 دلار پرداخت می‌شود.
 • معرفی‌نامه وزارتخانه به بانک برای دریافت ارز دانشجویی، فقط برای یکبار دریافت مقرری یا شهریه اعتبار دارد و دریافت دوباره مقرری یا شهریه، نیازمند طی کردن دوباره مراحل گفته‌شده و دریافت معرفی‌نامه جدید در بازه زمانی تعیین‌شده است.