10 نکته برای تقویت رزومه

10 نکته برای تقویت رزومه

رزومه

اگر تصمیم به گرفتن بورسیه تحصیلی دارید و در فکر نوشتن رزومه هستید باید خود را برای ارائه یک رزومه قدرتمند آماده کنید، اگرچه از مدیر کالجتان معرفی نامه ندارید اما رزومه ای موفق باعث جلب تمام توجه ها می شود. رزومه در یک کلمه باید خلاصه ای از زندگی تحصیلی و علمی شما باشد.

رزومه قوی می تواند نردبانی برای موفقیت شما باشد بنابراین بهتر است آن را به گونه ای آماده کنید که تا حد امکان منطقی و قابل اعتماد باشد. از پرداختن به مسائل غیر ضروری بپرهیزید و در رزومه تان به مسائلی بپردازید که صورت مستقیم و غیر مستقیم بر روی آینده تحصیلی شما تاثیر می گذارند.

در این مطلب به ۱۰ نکته که باعث تقویت هرچه بیشتر رزومه شما می شود می پردازیم:

۱- در رزومه تان از ایمیل آی دی های عجیب استفاده نکنید. همه ما در دوران کودکی ایمیل هایی با اسم های عجیب ساخته ایم و بعضی از ما همچنان از آنها استفاده میکنیم. در رزومه تان از ایمیلی با اسم کامل استفاده کنید که حرفه ای تر به نظر برسد.

۲- سعی کنید رزومه تان یکپارچه به نظر برسد. از فونت مشخصی برای تمام قسمت های رزومه تان استفاده کنید. برای مثال فونت Times New Roman با سایز ۱۲ عالی است و برای معرفی موضوع از سایز بزرگتر ۱۴ استفاده کنید.

۳- از تعریف کردن از خود بپرهیزید. زیاد تعریف کردن از کارهایی که کرده اید تاثیر منفی میگذارد به جای تعریف های اینچنینی از کارهایی که به سرانجام رسانده اید بنویسید.

 ۴- از موضوع پروژه تان نام ببرید. هنگام صحبت درباره پروژه از تکنولوژی استفاده شده یا نام کامل پروژه صحبت کنید. این موضوع نشان دهنده میزان علاقه شما به موضوع تحقیقتان است. هنگام صحبت از پروژه های دانشگاهی خود هرگز نگویید “پروژه ی کوچکی که… ” یا ” پروژه ای که روی آن کار کردم…” بلکه از اسم کامل پروژه استفاده کنید. برای مثال ” من بر روی بهینه سازی موتور با استفاده از برنامه ریزی خطی، کار کرده ام.” پرداختن به موضوع به سرعت تمام نظر ها را به خود جلب میکند.

۵- از پرداختن بیش از حد به جزییات بپرهیزید. تنها میتوانید از پروژه هایتان و تکنولوژی ساختشان نام ببرید و به عنوان ضمیمه چکیده ای از آن را تقدیم کنید.

۶- در صورتی که مقاله ای در مجلات بین المللی چاپ کرده اید، لینک آن را در اختیار بگذارید: در صورتی که چکیده ای از پروژه تان را در مجله بین المللی چاپ کرده اید موضوع پروژه و لینک آن را ارائه دهید.

۷- درباره بعضی از توانایی هایتان با فروتنی صحبت: اگر ذاتاً روحیه ریسک پذیری دارید به آن اشاره کنید، اگر علاقه مند به کار تیمی هستید و موفقیت خود را به آن مدیون می دانید بدون لحظه ای درنگ درباره آن صحبت کنید. دانشجویان  انعطاف پذیر، ماجراجو و خوش مشرب همیشه مورد علاقه دانشگاه ها هستند.

۸- در صورتی که شخصیت ثابت قدمی دارید حتما عنوان کنید. همچنین اگر در درس مورد علاقه تان همیشه بالاترین نمره را گرفته اید این موضوع می تواند توانایی شما را در انجام تحقیقات مرتبط افزایش دهد.

۹- از عبارات کلیشه ای مانند ” اگر این فرصت به من داده شود، خودم را نشان می دهم.” “من خیلی به دانشگاه شما علاقه مندم” استفاده نکنید . از کلماتی خاص و جدید برای اثبات خودتان استفاده کنید.

۱۰- رزومه تان باید ساده، گویا و کوتاه بوده و در عین حال هدف محور باشد و اهداف زندگی آکادمیک تان را به خوبی نشان دهد. از صحبت درباره تفریحات خود یا مسائلی که به بورسیه مد نظر مربوط نمی شود بپرهیزید.

امیدوارم موارد ذکر شده شما را در نوشتن رزومه تان برای دریافت بورسیه کمک کند. بخاطر داشته باشید که این رزومه میتواند پلی به موفقیت شما بسازد یا شانستان برای تغییر مسیر زندگی آکادمیک را از بین ببرد بنابراین به موضوعات گفته شده به دقت فکر کنید و بهترین را بنویسید.

موفق باشید.