آزمونهای بین المللی

۰۴ تیر ۱۳۹۴ 1,814

معرفی آزمونهای بین المللی

آزمونهای-بین-المللی

اکثر دانشگاه های معتبر دنیا برای صدور پذیرش تحصیلی، به منظور آگاهی از توانایی و مهارتهای متقاضیان در زمینه های مختلف مانند زبان انگلیسی، ریاضی، مدیریت و غیره درخواست ارائه مدارک آزمونهای بین المللی برای اثبات توانایی های ذکر شده را می نمایند و کسب نمره تعیین شده در این آزمونها تاثیر زیادی در اخذ پذیرش از دانشگاه ها دارد. در این قسمت به معرفی معتبرترین آزمونهای بین المللی که از پیش نیازهای اخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه ها است می پردازیم:

(IELTS (International English Language Testing System یکی از معتبرترین معیارهای سنجش مهارتهای زبان انگلیسی در دنیا می باشد که توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، سفارت انگلستان و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود. در آزمون IELTS چهار مهارت اصلی زبان یعنی: مکالمه Speaking ، شنیدار Listening ، خواندن Reading و نوشتار Writing مورد ارزیابی قرار می گیرد.

دو نوع آزمون IELTS عبارتند از:

IELTS General : این نوع IELTS به نسبت نوع دیگر آسان تر می باشد و بیشتر در پرونده های مهاجرتی کاربرد دارد.

IELTS Academic : این نوع IELTS برای متقاضیان تحصیل به عنوان پیش نیاز ورود به دانشگاه ها کاربرد دارد.

بسیاری از دانشگاه های کانادا، آمریکا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و کشورهای اروپایی مدرک IELTS را به رسمیت می شناسند همچنین برای مهاجرت به کشورهایی مانند کانادا، استرالیا و نیوزیلند و همچنین دریافت ویزا و ورود به اکثر کشورهای اروپایی مدرک IELTS به عنوان یکی از پیش نیازها محسوب میشود.

نمره بندی آزمون IELTS از صفر تا ۹ می باشد و نمره قبولی در این آزمون وجود ندارد و نمره ۶ به بالا خوب تلقی می شود هر نمره بیانگر سطح مشخصی از مهارت فرد در زبان انگلیسی می باشد که عبارت است از:

۰ – عدم شرکت در آزمون

۱ – بدون دانش زبان انگلیسی

۲ – درک مفاهیم ساده به سختی

۳ – درک عمومی از زبان

۴ – تسلط کم در زبان به همراه اشتباه های مکرر

۵ – تسلط نسبی ولی با اشتباه های زیاد

۶ – تسلط خوب بر زبان

۷ – تسلط کاربردی به همراه اشتباهات کم

۸ – تسلط کاربردی کامل

۹ – تسلط کامل با درک کامل از زبان

در روز امتحان، سه بخش Listening ، Reading و Writing مورد ارزیابی قرار می گیرد و بخش Speaking  به صورت جدا در همان روز یا روزهای بعد برگزار می شود. نتایج آزمون تا دو هفته پس از امتحان برای متقاضی ارسال می شود. همچنین اعتبار مدرک IELTS به مدت ۲ سال می باشد.

(TOEFL (Test of English as a Foreign Language یکی دیگر از معتبرترین آزمونهای زبان انگلیسی می باشد که توسط بیش از ۸۵۰۰ کالج و دانشگاه در آمریکا، کانادا و دیگر کشورهای جهان مورد تایید می باشد. همچنین متقاضیان مشاغل حرفه ای در آمریکا و کانادا به مدرک TOEFL نیاز دارند. این آزمون توسط ETS (سرویس سنجش تحصیلی) و دانشگاه پرینستون برگزار می شود و اعتبار مدرک TOEFL به مدت ۲ سال می باشد.

در آزمون TOEFL مهارت فرد در بخش های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب مورد ارزیابی قرارمی گیرد.

انواع آزمون TOEFL عبارتند از:

PBT – آزمون کتبی که یک آزمون زمان بندی شده می باشد و دارای ۴ بخش می باشد:

  • Listening : پنجاه سوال – ۳۵ دقیقه
  • Structure & Written Expression : پنجاه سوال – ۳۵ دقیقه
  • Reading : پنجاه سوال – ۳۵ دقیقه
  • Writing : نمره این بخش که از ۰ تا ۶ می باشد در نمره کل آزمون محاسبه نمی شود و در برخی دانشگاه ها حداقل نمره ۴٫۵ تا ۵ مورد قبول می باشد.

نمره آزمون کتبی TOEFL از ۳۱۰ تا ۶۷۰ می باشد و برای بیشتر دانشگاه های دنیا نمره ۵۵۰ به بالا مورد قبول می باشد.

CBT – آزمون کامپیوتری که بسیار شبیه آزمون کتبی است با این تفاوت که در کامپیوتر برگزار می شود. از نظر ساختاری امتحان کامپیوتری مانند آزمون کتبی دارای ۴ بخش می باشد ولی تفاوتهای این دو آزمون عبارتند از:

  • در بخش شنیداری سوالات پس از شنیدن روی صفحه ظاهر می شوند و مانند کتبی امکان دیدن سوالات وجود ندارد.
  • بخش نوشتاری باید در کامپیوتر تایپ شود.
  • در آزمون کامپیوتری سوالات به صورت تطبیقی می باشند به این صورت که اگر یک سوال را اشتباه پاسخ دهید سوال بعدی آسانتر و با امتیاز کمتر خواهد بود.

نمره آزمون کتبی تا ۳۰۰ می باشد و نمره ۲۵۰ معادل ۶۰۰ در امتحان کتبی است.

IBT – آزمون اینترنتی که در اواخر سال ۲۰۰۵ معرفی شد و تا میزان زیادی جایگزین آزمون کتبی و کامپیوتری شد. در آزمون اینترنتی شرکت کنندگان در تاریخ مشخص در محل آزمون حاضر شده و از طریق اینترنت در آزمون شرکت می کنند.

برخلاف آزمون کتبی که تاکید زیادی روی گرامر داشت آزمون اینترنتی تمامی مهارت های زبان را پوشش داده و گرامر به صورت غیر مستقیم در بخش های مختلف آزمون مورد سنجش قرار می گیرد. همچنین در آزمون اینترنتی بخش ساختار حذف شده و به جای آن بخش گفتاری Speaking اضافه شده است. بخش های شنیداری Listening و درک مطلب Reading نیز متنوع تر شده است.

زمان آزمون اینترنتی ۴ ساعت می باشد و نمره آن بین ۰تا ۱۲۰ می باشد که هر بخش از چهار بخشSpeaking ، Listening ، Reading و Writing  دارای ۳۰ نمره هستند. ثبت نام برای آزمون اینترنتی از طریق وبسایت ETS انجام می گیرد.

آزمون (TEF (Test d’évaluation de français شناخته ترین آزمون بین المللی زبان فرانسه است که دانشگاه های فرانسه و بلژیک به رسمیت می شناسند و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشورها را دارند باید مدرک TEF را به عنوان مدرک تسلط خود به زبان فرانسوی ارائه دهند. دانشجویانی که در این آزمون حدنصاب لازم را کسب نمایند از شرکت در کلاسهای آمادگی زبان قبل از شروع دوره اصلی دانشگاه معاف خواهند شد.

آزمون TEF همچنین برای مهاجرت به کانادا نیز مورد قبول می باشد و متقاضیان مهاجرت به کانادا در صورت معرفی فرانسه به عنوان یکی از زبانهای خود باید مدرک TEF را ارائه دهند. همچنین یک آزمون مشابه با این آزمون به نام (TEFaQ (Test d’évaluation de français adapté à Québec نیز برگزار می شود که مختص کسانی است که تمایل دارند به کبک مهاجرت کنند یا در دانشگاههای کبک مشغول به تحصیل شوند.

آزمون بین المللی TEF شامل سوالاتی در زمینه موارد زیر می شود:

  • خواندن compréhension écrite
  • گوش دادن compréhension orale
  • نوشتن expression écrite
  • مکالمه expression orale
  • گرامر lexique et structure

زمان آزمون TEF 3 ساعت می باشد و این آزمون دارای ۶ سطح می باشد که عبارتند از:

  • سطح مبتدی A1, A2
  • سطح متوسط B1,B2
  • سطح پیشرفته C1,C2

آزمون TEFaQ فقط شامل دو بخش گوش دادن compréhension orale و مکالمه expression orale است.

نکته: از آوریل سال ۲۰۱۴ امکان شرکت در آزمون به صورت تک مهارتی نیز وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام:

  • فرم ثبت نام تکمیل شده
  • کپی شناسنامه و کپی پاسپورت
  • ۲ قطعه عکس جدید ۳۵ mm 45 xmm با پشت نویسی لاتین
  • اصل فیش واریزی به مبلغ :
   ۱۰۰٫۰۰۰ تومان وجه نقد جهت هر مهارت (ممکن است این عدد در موسسات مختلف متغیر باشد)
  • به همراه ۳۰ یورو برای هر مهارت ( ۴۰ یورو برای مهارت صحبت کردن )

(GMAT (Graduate Management Admission Test یکی از مهمترین پیش نیازهای ورود به دوره های MBA در دانشگاه های معتبر دنیا و به ویژه در آمریکا و کانادا می باشد. همچنین بسیاری از دانشگاه ها که دوره دکترا در رشته های امور مالی، حسابداری، اقتصاد ارائه می دهند، نمره GMAT را به عنوان یکی از شروط پذیرش می دانند.

آزمون GMAT از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • قسمت اول Analytical Writing Assessment یا ارزیابی نگارش تحلیلی که شامل یک متن می شود که برای تحلیل یک بحث و استدلال متقاضی می باشد برای این بخش در این قسمت ۳۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. هر متن توسط دو ممتحن ارزیابی می گردد و هر کدام از ۰ تا ۶ نمره ای در نظر می گیرند و اگر اختلاف دو نمره بیش از ۱ باشد، ممتحن سوم نیز متن را ارزیابی کرده و نمره می دهد و در نهایت میانگین این نمرات به عنوان نمره نهایی اعلام می شود.
  • قسمت دوم Integrated Reasoning که از سال ۲۰۱۲ اضافه شده است به ارزیابی برآورد اطلاعات سوالات چندگزینه ای اختصاص دارد و سوالات این قسمت شامل تفسیر اطلاعات گرافیکی، تجزیه و تحلیل و برآورد نتیجه اطلاعات می شود و زمان اختصاص داده شده به این قسمت ۳۰ دقیقه می باشد.
  • قسمت سوم Verbal یا شفاهی می باشد که درای ۴۱ سوال چند گزینه ای است و زمان پاسخ گویی به این قسمت ۷۵ دقیقه می باشد. در این قسمت که از سه نوع سوال Critical Reasoning – Reading Comprehension – Sentence Correction تشکیل شده است سطح دانش متقاضی در زبان انگلیسی در زمینه گرامر، درک مطلب و استدلال منطقی مورد ارزیابی قرار می گیرد.
  • قسمت چهارم Quantitative Section که دارای ۳۷ سوال چند گزینه ای است و مانند قسمت قبل ۷۵ دقیقه زمان پاسخگویی برای این قسمت در نظر گرفته شده است. این قسمت از دو نوع سوال Problem Solving  برای ارزیابی مهارت محاسباتی، درک مفاهیم محاسباتی و حل سوالات مقداری و Data Sufficiency برای ارزیابی تجزیه و تحلیل سوالات کمی و تعیین نکات کافی برای حل مسائل تشکیل شده است.

در آزمون GMAT نمره قبولی وجود ندارد و هر دانشگاه به فراخور برنامه آموزشی خود حداقل نمره قبولی را اعلام می کنند. گزارش نمره کلی شامل ۴ نمره مجزا برای ۴ بخش ذکر شده و همچنین نمره کلی می باشد. سیستم نمره دهی GMAT به این شیوه است که قسمت نگارش نمره ای بین ۰ تا ۶ خواهد بود. ۳ بخش دیگر نمره ای بین ۰ تا ۶۰ دارند که پس از محاسبات به نمره نهایی تبدیل می شوند. نمره نهایی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ خواهد بود و بر اساس نتایج ۳ سال اخیر نمره میانه ۵۳۵ بوده است و حدود ۷۰ درصد نمرات در محدوده بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ قرار داشته است.

قسمت های چند گزینه ای به صورت تطبیقی هستند به این معنی که سوال اول در حد متوسط می باشد و سوال بعدی بر اساس پاسخ به سوال اول انتخاب می شود. اگر به سوال اول پاسخ درست داده شود سوال بعدی سخت تر و با امتیاز بیشتر خواهد بود و اگر پاسخ به سوال اول درست نباشد سوال بعدی آسان تر و با امتیاز کمتر خواهد بود. نکته دیگر کاهش امتیاز در بی پاسخ گذاشتن سوالات است.

برای شرکت در آزمون GMAT می توانید از طریق آنلاین به سایت mba.com مراجعه کرده و با ثبت اطلاعات خود و پرداخت هزینه آزمون (۲۵۰ دلار) برای زمان مورد نظر خود ثبت نام نمایید. متاسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان ایرانی برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند ترکیه یا ارمنستان سفر کنند.

(GRE (Graduate Records Examination یک آزمون بین المللی برای سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که از نظر بسیاری از دانشگاه های جهان به ویژه در آمریکا و کانادا دارای اعتبار می باشد.

مانند آزمون تافل، GRE  به دو صورت کتبی و کامپیوتری برگزار می شود و آزمون کامپیوتری به علت استفاده از شیوه تطبیقی تا حدودی آسان تر از آزمون کتبی می باشد. همچنین آزمون GRE به دو نوع GRE General  برای پذیرش در دوره های تکمیلی و GRE Subject که در غالب چند موضوع تخصصی ارائه می شوند بنا بر نیاز نوع تحصیلات تکمیلی ممکن است اختیاری یا اجباری باشد.

آزمون GRE از شش قسمت تشکیل شده است:

قسمت اول Analytical Writing یا نگارش که به ارزیابی توانایی نوشتاری به زبان انگلیسی می پردازد به دو بخش موضوعی برای انتخاب بین دو موضوع و آنالیز آن در مدت زمان ۳۰ دقیقه و بخش استدلالی که شرکت کننده ۳۰ دقیقه فرصت دارد به استدلال و تجزیه و تحلیل بحث ارائه شده بپردازد. نمره این قسمت از ۰ تا ۶ با افزایش ۰٫۵ محاسبه می شود.

قسمت دوم و سوم Verbal یا کلامی که در دو قسمت هر کدام با ۲۰ سوال، تجزیه و تحلیل مطلب، توانایی تولید اطلاعات، درک ارتباط بین کلمات و محتوا را مورد ارزیابی قرار می دهد. سوالات این قسمت شامل Reading Comprehension – Text Completion – Sentence Equivalence می باشد و مدت زمان پاسخگویی به هر قسمت ۳۰ دقیقه و در مجموع ۶۰ دقیقه می باشد. نمره قسمت Verbal از ۱۳۰ تا ۱۷۰ با افزایش ۱ محاسبه می شود.

قسمت چهارم و پنجم Quantitative Section یا قسمت ریاضی و مفاهیم کمی می باشد که در دو قسمت هر کدام با ۲۰ سوال توانایی علت یابی به شیوه کمی، حل مسائل کمی و درک از ریاضیات، جبر، هندسه و تجزیه تحلیل داده ها را مورد ارزیابی قرار می دهد. مدت زمان پاسخگویی به هر قسمت ۳۵ دقیقه و در مجموع ۷۰ دقیقه می باشد و نمره این قسمت از ۱۳۰ تا ۱۷۰ با افزایش ۱ محاسبه می شود.

قسمت ششم Experimental Section یا تحقیقی یا تجربی می باشد که ممکن است به صورت نوشتاری، متن خواندنی و یا تست های ریاضی باشد. توجه داشته باشید نمره این قسمت در نمره کل محاسبه نمی شود و به صورت جدا امتیاز این بخش اعلام می شود.

سیستم نمره دهی GRE تا سال ۲۰۱۱ از ۲۰۰ تا ۸۰۰ و با افزایش ۱۰ محاسبه می شد ولی در سیستم جدید نمره GRE بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ و با افزایش ۱ محاسبه می شود. نمرات شما پس از آزمون به مدت ۵ سال نگهداری می شوند و با درخواست شما برای شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی برای دانشگاه مورد نظر ارسال می گردد.

آزمون GRE به صورت کتبی در ایران برگزار می گردد ولی برای شرکت در آزمون کامپیوتری باید از طریق وبسایت ETS انجام شود و برای شرکت در آزمون به یکی از کشورهای امارات، ترکیه و ارمنستان سفر کنید.

آزمون (SAT (Scholastic Aptitude Test پیش نیاز اخذ پذیرش در رشته های غیر پزشکی (در مقطع لیسانس) برای برخی از دانشگاه ها در کشورهایی مانند امریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا، نروژ، ترکیه، ژاپن و … می باشد که توسط موسسه کالج بورد CollegeBoard هفت بار در سال در امریکا و شش بار در سال در سایر کشورها برگزار میگردد.

آزمون SAT مانند GRE بر دو نوع است: General SAT که مورد درخواست اغلب مراکز آموزشی برای صدور پذیرش میباشد و Subject SAT که در آن مفاهیمی پیشرفته مربوط با یک زمینه تحصیلی مشخص در سطح دبیرستان مورد ارزیابی قرار میگیرد و معمولا دانشگاه های بسیار ممتاز آن را درخواست می کنند.

ساختار آزمون SAT شامل ۳ قسمت است که عبارتند از:

قسمت اول Evidence-based Reading and Writing : که شامل ۵۲ سوال چهار گزینه ای مربوط به مهارت های خواندن و درک مطلب است که بخش Reading را تشکیل میدهند و متقاضی باید در ۶۵ دقیقه به این سوالات پاسخ دهد و ۴۴ سوال دیگر مربوط به دستور زبان و مهارت های نوشتاری است که باید در ۲۵ دقیقه پاسخ داده شوند.

قسمت دوم Math : سوالات این قسمت به طور کلی مباحثی در زمینه های جبر، توانایی حل مسئله، تجزیه و تحلیل اطلاعات و آمار را در برمیگیرد. در این بخش متقاضی باید بدون استفاده از ماشین حساب در ۲۵ دقیقه به ۲۰ سوال چهار گزینه ای و سپس به ۳۸ سوال دیگر با کمک ماشین حساب در ۵۵ دقیقه پاسخ دهد.

*در مجموع متقاضی باید در ۳ ساعت، دو بخش اول را به اتمام برساند و قاعدتاً نمیتواند از زمان یک بخش به دیگری اختصاص دهد.

قسمت سوم Essay : که نمره ای جداگانه از دو قسمت اول برای آن منظور میشود و بسته به درخواست دانشگاه مورد نظر متقاضی، پاسخ دادن به آن اختیاری میباشد. برای پذیرش در اغلب دانشگاه ها احتیاجی به نمره این قسمت از آزمون نیست. در این قسمت از متقاضی خواسته میشود تا یک مطلب راجع به یک موضوع در زمینه هایی مانند جامعه، علوم، تاریخ و … در ۵۰ دقیقه بنویسد.

ارزشیابی و نمره دهی

شیوه ی ارزشیابی در این آزمون به این ترتیب است که برای دو بخش نخست (که اغلب دانشگاه ها آنها را برای روند پذیرش مورد بررسی قرار میدهند) هرکدام از ۲۰۰ تا ۸۰۰ نمره در نظر گرفته شده است و نمره ی نهایی از مجموع آنها از ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ محاسبه میگردد. برای بخش سوم نیز به صورت جداگانه نمره ای از ۱ تا ۶ لحاظ میگردد.

نحوه ثبت نام

ثبت نام برای این آزمون از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی موسسه کالج بورد https://www.collegeboard.org انجام می شود. از آنجایی که آزمون SAT در ایران برگزار نمیگردد کشور های ترکیه، امارات و آذربایجان جزو گزینه هایی هستند که برای متقاضیان ایرانی مناسب میباشند.