آزمون HSK

آزمون HSK

آزمون HSK

در اینجا قصد داریم درباره تمام جزئیات آزمون HSK یا همان آزمون زبان چینی توضیحات کاملی را ارائه دهیم. HSK نوعی آزمون برای سنجش مهارت در زبان چینی است و مخفف شده کلمه  Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì   است. افرادی که قصد دارند در کشور چین به ادامه تحصیل بپردازند و یا می‌خواهند در این کشور کار کنند اما زبان چینی بلد نیستند، لازم است برای ورود به این کشور در ابتدا این آزمون را بدهند. حد مشخصی برای پذیرش در این آزمون وجود ندارد هر شغل و یا هر دانشگاه متناسب با نیاز خود افراد را سطح بندی می‌کند و سپس پذیرش را آغاز می‌کنند مثلاً بعضی از شغل‌ها HSK4 و بعضی دیگر HSK5 مورد نیازشان است.

آزمون HSK
آزمون HSK

سابقه آزمون زبان چینی

اولین بار در سال ۱۹۸۴ این آزمون در دانشگاه زبان و فرهنگ پکن برگزار شد از آن پس آزمون زبان چینی به عنوان آزمون ملی استاندارد شده شناخته شد. همان‌طور که گفته شد این آزمون برای کسانی است که خارج از کشور چین زندگی می‌کنند و قصد مهاجرت به این کشور را دارند. آزمون HSK تا سال ۲۰۰۵ در حدود ۱۲۰ کشور این آزمون اجرا می‌شد و تا آن زمان، از طریق این آزمون تنها یک و نیم میلیون پذیرش برای دانشگاه‌های چین وجود داشت. در سال ۲۰۱۱ دانشگاه بین المللی چین برای اولین بار این آزمون را به صورت آنلاین برگزار کرد.

ارزش و اعتبار این آزمون چیزی کم از تافل زبان انگلیسی ندارد و همانند تافل از ارزش بالایی برخوردار است. شرط تحصیل در چین و  ورود به دانشگاه‌های معتبر در چین گرفتن مدرک HSK است.

 

نوع برگزاری این آزمون

این آزمون به دو صورت نوشتاری ( paper based ) و اینترنتی ( internet paper ) برگزار می‌شود. بسته به مکان برگزارکننده‌ی آزمون، نوع آزمون نیز متفاوت خواهد بود. بعضی از مراکز برگزار کننده، آزمون را فقط به‌صورت نوشتار و بعضی دیگر فقط به‌صورت اینترنتی برگزار می‌کنند. اگر آزمون به‌صورت نوشتاری باشد، شما می‌توانید از بین الفبای ساده و یا سنتی یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

در آزمون HSK که در بستر اینترنت برگزار می‌شود، نوشتن و نوع آزمون ساده‌‌تر است چون فقط بخش آوایی را می‌نویسید و از بین گزینه‌های موجود یکی را انتخاب می‌کنید، اما اگر نوع نوشتاری را انتخاب کنید باید تمام نشانه‌ها را به خاطر بسپارید و روی کاغذ بیاورید. به یاد داشته باشید اگر بخواهید حتی به مدت کوتاهی در چین تحصیل کنید هم باید این آزمون را پشت سر بگذارید.

نوع برگزاری این آزمون

سطوح آزمون زبان چینی

آزمون‌هایی که در سطح 1 و 2 برگزار می‌شوند، بخش نوشتاری را شامل نمی‌شوند و دو بخش درک مطلب و شنیداری را شامل می‌شوند. تعداد سؤالات سطح اول 40 تا و سطح دوم 60 تا است. برای قبولی در آزمون سطح اول شما نیاز دارید تا سقف 150 کلمه از زبان چینی را بدانید و برای سطح دوم به طبع این تعداد کلمه بیش‌تر است که تعداد آن به 300 کلمه می‌رسد.

آزمون سطح 3 برای کسانی که قصد زندگی در آن کشور را دارند مناسب است. این افراد باید 600 کلمه از زبان چینی را بدانند. تعداد سؤالات این سطح نیز بیش‌تر از دو سطح دیگر است که شامل 40 سؤال از بخش شنیداری، 30 سؤال از درک مطلب و 10 سؤال از بخش نوشتاری است. سطح چهارم آزمون HSK برای کسانی است که می‌خواهند با افراد چینی ارتباط برقرار کنند .برای این آزمون لازم است سطح 4 HSK را به دست بیاورید که این سطح نیاز به یادگیری 1200 کلمه از زبان چینی دارد. این آزمون شامل 45 سؤال شنیداری، 40 سؤال درک مطلب و هم‌چنین 10 سؤال نوشتاری است.

سطوح آزمون زبان چینیسطح پنجم از این آزمون برای خواندن روزنامه و مقاله و مجلات چینی است و یا انجام ترجمه بر روی فیلم‌های چینی انجام دهند. بنابراین افرادی که HSK 5 را کسب کنند قادر به حضور در دانشگاه‌های مربوطه هستند. افراد برای سطح پنجم باید 2500 کلمه از زبان چینی را فرا بگیرند، تعداد سؤالات این آزمون 60 تا است، 45 تا سؤال از بخش شنیداری و درک مطلب و 15 سؤال از بخش نوشتاری است.

بیش‌ترین امتیازی که باید در سطح 1 و 2 برای ورود به دانشگاه باید کسب کنید 120 امتیاز است.  برای پذیرش در سطوح بعدی بالاترین امتیازی که باید کسب کنید 180 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.