آزمون زبان چینی – HSK

آخرین به روز رسانی: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ 1,558 بدون دیدگاه

آزمون HSK

آزمون زبان چینی Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì یا به اختصار آزمون HSK یک آزمون استاندارد برای ارزیابی مهارتهای فرد در زبان چینی است که برای متقاضیان کار یا تحصیل در چین برگزار می شود. این آزمون برای اولین بار توسط دانشگاه زبان و فرهنگ پکن در سال ۱۹۹۲ طراحی و برگزار شد. ساختار آزمون در سال ۲۰۱۰ تغییر یافت و در حال حاضر سیستم جدید آزمون HSK توسط سازمان Hanban که وابسته به وزارت علوم چین است برگزار می شود. آزمون HSK به صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود.

» مطلب مرتبط: تحصیل در چین

ساختار آزمون HSK

در سیستم جدید آزمون HSK هر چهار مهارت زبانی فرد (نوشتن، خواندن، صحبت کردن و شنیدن) مورد ارزیابی قرار می گیرد که مهارتهای نوشتن، شنیدن و خواندن در آزمون Written و مهارت صحبت کردن در آزمون Oral که به صورت جداگانه برگزار می شوند، مورد ارزشیابی قرار می گیرند. متقاضیان با توجه به نیاز خود که توسط دانشگاه یا کارفرما تعیین شده است (مثلاً HSK3) در یکی از سطح های زیر شرکت می کنند.

آزمون Written شامل ۶ سطح است که عبارتند از:

HSK – Level I (قسمت شنیدن ۲۰ سوال و قسمت خواندن ۲۰ سوال)

در این سطح فرد می تواند کلمات و عبارات ساده چینی را بفهمد و اصول اولیه مکالمه را درک کرده و می تواند مهارت خود را در استفاده از زبان چینی ارتقا دهد.

HSK – Level II (قسمت شنیدن ۳۵ سوال و قسمت خواندن ۲۵ سوال)

در این سطح فرد به خوبی اصول زبان چینی را دریافته است و می تواند مکالماتی با استفاده از کلمات ساده و روتین در موقعیت های ساده داشته باشد.

HSK – Level III (قسمت شنیدن ۴۰ سوال ، قسمت خواندن ۳۰ سوال و قسمت نوشتن ۱۰ آیتم)

 در این سطح فرد می تواند از زبان چینی در موقعیت های روزمره در محیط زندگی، کار یا تحصیل استفاده کند و می توانند در سرتاسر چین به آسانی سفر کنند.

HSK – Level IV (قسمت شنیدن ۴۵ سوال ، قسمت خواندن ۴۰ سوال و قسمت نوشتن ۱۵ آیتم)

 در این سطح فرد تسلط خوبی به موضوعات زیادی در زبان چینی دارد و می تواند با افراد بومی چین به راحتی صحبت کند.

HSK – Level V (قسمت شنیدن ۴۵ سوال ، قسمت خواندن ۴۵ سوال و قسمت نوشتن ۱۰ آیتم)

در این سطح فرد می تواند مجلات و روزنامه های چینی را بخواند، فیلمها و نمایشهای چینی را ببیند و همچنین فرد قادر است به زبان چینی به مدت طولانی سخنرانی کند.

HSK – Level VI (قسمت شنیدن ۵۰ سوال ، قسمت خواندن ۵۰ سوال و قسمت نوشتن ۱ مقاله)

 در این سطح فرد تسلط کامل به زبان چینی دارد و می تواند به راحتی نظر و احساس خود را به زبان چینی هم به صورت گفتاری و هم نوشتاری ارائه کند.

سوالات قسمتهای نوشتن، شنیدن و خواندن هر کدام دارای ۱۰۰ امتیاز هستند ولی با توجه به اینکه قسمت نوشتن در سطح I و II وجود ندارد در نتیجه نمره کلی در این سطوح از ۲۰۰ محاسبه می شود که نمره ۱۲۰ به عنوان نمره قبولی محسوب می شود، در بقیه سطوح (III – IV – V – VI) نمره کلی از ۳۰۰ محاسبه و نمره قبولی ۱۸۰ است.

آزمون گفتاری نیز شامل سه سطح است که عبارتند از:

  • HSK – Beginner Level – (سطح I و II شامل ۲۷ سوال و ۲۰۰ کلمه)
  • HSK – Intermediate Level – (سطح III و IV شامل ۱۴ سوال و ۹۰۰ کلمه)
  • HSK – Advanced Level – (سطح V و VI شامل ۶ سوال و ۳۰۰۰ کلمه)

مکان و زمان آزمون HSK

آزمون HSK در کشور چین و در بسیاری از کشورهای جهان برگزار برگزار می شود. متاسفانه این آزمون در کشور ایران برگزار نمی شود و متقاضیان ایرانی برای شرکت در این آزمون می توانند مستقیماً به چین یا کشورهایی مانند امارات، ترکیه یا ارمنستان سفر کنند. آزمون Written معمولاً ماهی یکبار در مراکز مجاز آزمون برگزار می شود. برای ثبت نام و رزرو صندلی در آزمون کاغذی باید ۳۰ روز زودتر و برای آزمون کامپیوتری باید ۱۰ روز زودتر اقدام نمایید. نتایج آزمون ۳۰ روز پس از تاریخ برگزاری منتشر می شود.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *