بورسیه استانی ایتالیا

استانی ایتالیا

اشتراک گذاری پست

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا نوع دیگری از بورسیه و کمک‌هزینه‌ تحصیلی است که به دانشجویان محصل در دانشگاههای این کشور پرداخت می‌شود (اعم از دانشجویان خارجی) و بخش عمده‌ای از هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را تأمین می‌کند. بورسیه استانی ایتالیا با آنچه ما بعنوان بورسیه می‌شناسیم و به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد فرق دارد. این بورسیه را اداره‌ بورسیه هر استان به دانشجویانی می‌پردازد که مشکل مالی دارند و پرداخت هزینه‌های دانشگاه برایشان دشوار است. میزان این کمک‌هزینه و قوانین و مقررات مربوط به آن، در همه استانها تقریباً یکسان است. در سال مبلغی نزدیک 5000 یورو به دانشجویان پرداخت می‌شود که دریافت آن مستلزم ارائه و تأیید مدارکی است که وضعیت مالی فرد دانشجو و خانواده‌اش را مشخص می‌کند. فیش حقوقی سرپرست دانشجو و اجاره‌نامه از جمله این مدارک هستند. ضمن اینکه دانشجوی دریافت‌کننده این بورسیه متعهد می‌شود تعداد مشخصی واحد درسی (حداقل 20 واحد) را در سال پاس کند. بورسیه استانی در دو قسط پرداخت می‌شود که پرداخت قسط دوم، پس از اینکه دانشجو واحدهای مشخص‌شده را پاس کرد، صورت می‌گیرد. این تنها تعهدی است که دانشجو در قبال دریافت این بورسیه می‌پذیرد. اگر دانشجو واحدهای مشخص‌شده را پاس نکند، باید قسط اول را بازپس دهد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در ایتالیا

 

نکته‌ای که باید توجه کرد این است که در سال اول احتمالا کل مبلغ در پایان سال پرداخت می‌شود و تأمین مخارج دانشجو تا آن زمان بر عهده خود اوست. به طور کلی، دریافت این کمک‌هزینه تضمین‌شده نیست و به عواملی مثل میزان بودجه تخصیص داده شده در هر سال بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز:

 • ترجمه رسمی شناسنامه کفیل و سرپرست دانشجو (پدر یا هر فرد دیگری)
 • ترجمه رسمی فیش حقوقی سرپرست دانشجو (مربوط به سال میلادی قبل)
 • ترجمه رسمی اقرارنامه محضری سرپرست که در آن وضعیت شغلی سایر اعضای خانواده را اعلام می‌کند.
 • ترجمه رسمی اجاره‌نامه (مربوط به سال میلادی قبل، مدت قرارداد باید حداقل دوسال باشد)

نکته: مدارک مالی (فیش حقوقی و اجاره‌نامه) برای تحویل به اداره بورسیه برخی استانها نیاز به گواهی یورویی دارند که با مراجعه به بانک مرکزی قابل دریافت است.

دیدگاه (2)

 • andromeda پاسخ

  با سلام
  من در ایران ارشد گرفتم و حالا می خوام در رشته ی دیگری در ایتالیا ارشد بگیرم
  میخواستم بدونم که می توانم از بورس استانی استفاده کنم یا نه؟

  17 اردیبهشت 1399 در 01:00

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *