تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

اشتراک گذاری پست

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

در شرایطی که در چند سال اخیر، ارزش ریال نسبت به ارزهای خارجی افت فاحشی داشته و هزینه تحصیل در خارج از کشور را برای دانشجویان ایرانی به شکل تأثیرگذاری افزایش داده؛ تحصیل کم هزینه در یک کشور، مثل یک رویا به نظر می رسد، به ویژه اگر کشوری پیشرفته با دانشگاه های معتبر باشد. تحصیل در آلمان چنین شرایطی دارد و از این رو آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد بین ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور به شمار می آید. در این مطلب، به طور خاص، به شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی می پردازیم و با آخرین تغییرات آن آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به انگلیسی

این نکته را شاید باید همین ابتدا بگوییم که آموزش در آلمان در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی صورت می گیرد و فقط برخی از دانشگاه های آلمان تعداد کمی از رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. در ادامه مطلب هم می بینید که برای اخذ پذیرش کارشناسی از دانشگاه های آلمان در شرایط و حالات مختلف به مدرک زبان آلمانی نیاز است.

دیپلم 12 ساله ایران، دیپلم 13 ساله آلمان

نکته مهم دیگری که در مورد شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی توجه یک ایرانی را به خود جلب می کند، به تحصیلات دوران مدرسه مربوط می شود. ایرانیان برای گرفتن دیپلم و پیش دانشگاه در رشته های نظری، 12 سال درس می خوانند اما آلمانی ها برای گرفتن دیپلم، 13 سال درس می خوانند و به همین دلیل ایرانیان و بقیه دانشجویان خارجی ای که قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارند، باید قبل از دوره کارشناسی خود، یک دوره 1ساله کالج را در آلمان بگذرانند تا پیش نیاز تحصیلی لازم برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را به دست آورند.

گذراندن دوره یک ساله کالج در آلمان ضمنا باعث تقویت زبان آلمانی شرکت کنندگان هم می شود. از آنجاییکه ممکن است در پایان دوره، آزمون FSP آلمانی برگزار شود، تقویت زبان آلمانی اهمیت زیادی پیدا می کند.

دیپلم 11 ساله فنی

حالا احتمالا برای برخی که در ایران دیپلم فنی حرفه ای یا کار دانش گرفته و 11 سال درس خوانده اند و قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را هم دارند، این سؤال پیش می آید که آنها چه باید بکنند. این دسته از متقاضیان می توانند در دانشگاه های ایران در رشته مورد نظرشان دوره کاردانی را بگذرانند و سپس برای اخذ پذیرش کارشناسی از دانشگاه های آلمان اقدام کنند. در واقع، این دسته از متقاضیان برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به مدرک کاردانی مرتبط با رشته مورد نظرشان نیاز دارند. روی کلمه مرتبط باید تأکید کرد.

دو ترم در ایران و بعد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

اگر شما حداقل دو ترم در دانشگاهی در ایران درس خوانده باشید؛ به شرط داشتن مدرک زبان آلمانی می توانید بدون نیاز به شرکت در دوره کالج و به صورت مستقیم، به تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی مشغول شوید؛ البته صرفا در همان رشته دانشگاهی خود در ایران. مدرک زبان آلمانی مورد نیاز شما هم مدرک زبان آلمانی تست داف ۴*۴ یا تلک C1 یا گوته C2 است. البته از برخی دانشگاه های آلمان با مدرک B2 هم می توان پذیرش مشروط گرفت.

حالا اگر بپرسید که دقیقا باید چه تعداد واحد در ایران پاس کرده باشیم تا بتوانیم از این شرایط استفاده کنیم؛ پاسخ ما این است که بستگی به دانشگاه مورد نظر شما دارد و نمی توان عدد دقیق و مشخصی را  اعلام کرد. فقط می توان به صورت کلی گفت؛ شما باید یک ترکیب استاندارد از واحدهای عمومی و تخصصی را پاس کرده باشید. البته به علت تفاوت واحدهای عمومی دانشگاه های ایران و آلمان، روی واحدهای تخصصصی تأکید بیشتری وجود دارد. ترم ها و واحدهایی که شما گذرانده اید باید دانشگاه آلمانی را متقاعد کند که می توانید در آن دانشگاه و در همان رشته به تحصیل (مستقیم) مشغول شوید و نیازی به گذراندن دوره کالج ندارید.

» مطلب مرتبط: تحصیل در آلمان

اخذ پذیرش مستقیم کارشناسی با مدرک B2 زبان آلمانی

شاید بتوان گفت عملا امکان این که با مدرک B2 زبان آلمانی از دانشگاهی در آلمان پذیرش کارشناسی مستقیم گرفت، وجود ندارد. شما اگر مدرک B2 آلمانی داشته باشید، می توانید برای گرفتن پذیرش از دانشگاه هایی اقدام کنید که دوره propädeutikum برگزار می کنند. نحوه انتخاب دانشگاه هایی که کلاس های آمادگی زبان (Propädeutikum oder Deutschkurs) را برگزار می کنند و تفکیک کردن و اولویت بندی آنها البته کار آسانی نیست. به هر حال، شما با شرکت در این دوره های آمادگی زبان که طول آنها یک ترم است، می توانید سطح زبان خود را به C1 رسانده و با استفاده از این مدرک برای گرفتن پذیرش مستقیم اقدام کنید.

دیگر شرایط لازم برای اخذ پذیرش کارشناسی آلمان

ترجمه مدارک به آلمانی

به جز پیش نیازهای تحصیلی و زبانی، شما اگر خواهان تحصیل کارشناسی در آلمان هستید؛ باید همه مدارک شناسایی و تحصیلی خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید. این شرایطی است که از ژانویه 2020 برای صدور ویزای NATIONAL در نظر گرفته شده است. این ویزا به دانشجویانی داده می شود که پذیرش تحصیلی قطعی از دانشگاه های آلمان دارند.

تمکن مالی

از ژانویه 2020 همچنین تمکن مالی لازم برای صدور ویزای دانشجویان بین المللی محصل در آلمان به 10 هزار یورو افزایش یافته است.

» مطلب مرتبط: راهنمای تحصیل در دانشگاه های آلمان

اخذ پذیرش کارشناسی از دانشگاه های آلمان

خب تا اینجا با پیش نیاز تحصیلی و زبانی برای اخذ پذیرش کارشناسی از دانشگاه های آلمان آشنا شدیم و فهمیدیم برای اخذ ویزا هم، باید همه مدارک لازم را به آلمانی ترجمه کرد اما چگونه باید برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی اقدام کرد؟ شما باید از طریق وبسایت دانشگاه مورد نظر خود با مسئول پذیرش آن ارتباط برقرار کرده و اطلاعات دقیق را در مورد شرایط اپلای کردن برای دوره تحصیلی مورد نظرتان جویا شوید؛ این که دوره مورد نظر شما دقیقا چه شرایطی لازم دارد، چه زمانی می توان برای آن اپلای کرد و APPLICATION FEE آن چقدر است و چگونه باید آن را پرداخت کرد را باید از دانشگاه و مسئول پذیرش آن بپرسید. در صورت آشنایی با زبان آلمانی یا انگلیسی خودتان شخصا می توانید این کار را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *