تحصیل در آمریکا

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 884 ۵ دیدگاه

تحصیل در آمریکا

برای کیفیت تحصیل در آمریکا می توان به همین نکته بسنده کرد که آمریکا با هشتصد هزار دانشجوی بین المللی در سال به عنوان محبوب ترین و معتبرترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان سرتاسر جهان می باشد. وجود دانشگاه های معتبر جهانی، کیفیت بالای زندگی، فرصت زندگی در یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا و آشنایی با فرهنگ های مختلف تنها قسمتی از مزایای تحصیل در آمریکا می باشد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در آمریکا

بیش از ۳۵۰۰ مرکز آموزشی در آمریکا وجود دارد و در رنکینگ QS کشور آمریکا بیش از هر کشور دیگر دارای دانشگاه های معتبر می باشد. همچنین دانشگاه های برتر آمریکا با تشکیل آیوی لیگ Ivy League متشکل از ۸ دانشگاه خصوصی با تکیه بر کیفیت آموزش، سخت گیری در پذیرش و تشکیل جوامع آکادمیک، دانشگاه های دولتی آمریکا را تحت سلطه خود قرار داده اند.

پیش نیاز تحصیل در آمریکا:

متقاضیان تحصیل در آمریکا در تمامی مقاطع نیاز به اثبات مهارت های زبان انگلیسی دارند که جزوی از پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا می باشد. برای اثبات این موضوع ارائه مدرک تافل ضروری می باشد.

تحصیل در امریکا

پیش نیاز تحصیل در مقطع کارشناسی:

 • (SAT (Scholastic Assessment Test
 • (TOEFL ( Test of English as a Foreign Language

پیش نیاز تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا:

 • (TOEFL ( Test of English as a Foreign Language
 • (TSE (Test of Spoken English
 • برای رشته های علوم و ریاضی (GRE (Graduate Record Examinations
 • برای رشته های مدیریت (GMAT (Graduate Management Admission Test
 • برای رشته حقوق (LSAT (Law School Admission Testing Program
 • برای رشته پزشکی (MCAT (Medical College Admission Test
 • برای رشته دندانپزشکی (DAT (Dental Admission Testing Program
 • برای رشته داروسازی (PCAT (Pharmacy College Admission Test

مقاطع تحصیلی در امریکا

مقطعطول دوره (سال)زبان تدریسپیش نیاز
کارشناسی۴-۳انگلیسیپیش دانشگاهی +  (IELTS 6 (5.5  یا ۸۵ TOEFL IBT
کارشناسی ارشد۲-۱انگلیسیکارشناسی +  (۶) ۶٫۵  IELTS یا ۹۰ TOEFL IBT
دکترا۳انگلیسیکارشناسی ارشد +خلاصه پروپوزال+ (۶٫۵) ۷  IELTS یا ۹۰ TOEFL IBT

تاریخ شروع کلاس ها 

در امریکا دانشگاه ها معمولا یک تاریخ مشخص برای ثبت نام و شروع کلاس ها دارند، این تاریخ  به شرح زیر است:

 • شهریور ماه -September Intake که  پایان خرداد هر سال آخرین زمان ارسال مدارک به دانشگاه برای ورودی شهریور است.
 • دی و بهمن ماه – Jan/Feb Intake بعضی دانشگاه ها در این ماه ها دانشجو جذب میکنند ،که  پایان مهر هر سال آخرین زمان ارسال مدارک به دانشگاه برای ورودی دی و بهمن است .

 از آنجایی سال تحصیلی در آمریکا همانند انگلستان از سپتامبر آغاز می شود و تا ماه می و ژوئن ادامه دارد به همین دلیل متقاضیان تحصیل در آمریکا باید از یک سال زود تر برای اخذ پذیرش و اخذ ویزا اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در آمریکا

برای محاسبه هزینه تحصیل در آمریکا باید مواردی مانند رشته تحصیلی، محل تحصیل و کیفیت دانشگاه را در نظر گرفت به همین دلیل تخمین هزینه تحصیل برای هر فرد متفاوت می باشد. به صورت میانگین هزینه تقریبی تحصیل در آمریکا برای هر سال در مقاطع مختلف عبارت است از:

 • فوق دیپلم: ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار
 • لیسانس: ۱۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
 • فوق لیسانس: ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار
 • ( MBA/DBA مدیریت بازرگانی) :  ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار
 • دکترا: ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار
 • پزشکی: ۳۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ دلار

هزینه زندگی در آمریکا:

کشور آمریکا دارای تنوع زیادی در سبک زندگی می باشد و با در نظر گرفتن محدوده و بافت شهری ایالت های مختلف هزینه زندگی در آمریکا کاملا متفاوت می باشد. برای کاهش هزینه ها می توانید از خوابگاه های دانشجویی که اکثر دانشگاه های آمریکا به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند استفاده کنید. اینن خوابگاه کاملا پیشرفته و مجهز هستند و با قیمت مناسب قابل اجاره می باشند.

برای خرید مایحتاج عمومی بهتر است که به فروشگاه های زنجیره ای مراجعه نمایید و مایحتاج زندگی یک هفته یا یک ماه خود را با قیمت مناسب خریداری نمایید، این نکته را در نظر داشته باشید فروشگاه های زنجیره ای معمولا همیشه اجناس زیادی را با تخفیف و در حراج ارائه می دهند که با خرید این محصولات می توانید هزینه زندگی خود را تا حدی کاهش دهید.

همچنین خرید اینترنتی در آمریکا بسیار رایج می باشد و شما می توانید تمام اقلام مورد نظر خود را از وبسایت های فروشگاهی مانند Amazon  و Craiglist و دیگر سایت های مشابه خریداری کنید و از درب منزل خود تحویل بگیرید.تحصیل در آمریکا

میانگین هزینه زندگی در آمریکا:

 • اسکان: ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار
 • هزینه انرژی: ۵۰ دلار
 • کانالهای تلویزیونی: ۴۰ دلار
 • موبایل: ۳۰ دلار
 • خورد و خوراک: ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار
 • حمل و نقل: ۵۰ دلار

به صورت کلی هزینه زندگی در آمریکا برای یک دانشجو بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه می باشد.

 

سوالات متداول درباره تحصیل در آمریکا

برای اخذ پذیرش و ویزا نیاز به مدرک زبان می باشد؟

برای پذیرش از دانشگاه های آمریکا معمولا توانایی لازم در زبان انگلیسی ضروری است (ارائه مدرک تافل) در برخی موارد دانشجویان متقاضی می توانند همزمان با دوره کارشناسی، دوره زبان را سپری کنند. همچنین دانشجویانی که در اروپا و به زبان انگلیسی تحصیل کرده باشند ممکن است از ارائه مدرک زبان معاف شوند.

 

شرایط شرکت در دوره زبان انگلیسی در آمریکا چیست؟

دانشجویانی که توانایی لازم در زبان انگلیسی برای شرکت در دوره های دانشگاهی آمریکا را ندارند می توانند در دوره زبان انگلیسی در آمریکا شرکت کنند و با تقویت زبان انگلیسی خود در مدتی کوتاه خود را آماده ورود به دانشگاه نمایند. برای شرکت در این دوره ها شما به ویزای دانشجویی F-1 ، کارنامه تحصیلی، بیمه درمانی و کارت واکسیناسیون نیاز دارید.

 

شرایط تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی چگونه است؟

مقطع کارشناسی در آمریکا به دو بخش تقسیم می شود:

 • Associate Degree یا فوق دیپلم که یک دوره ۲ ساله می باشد و پس از اتمام دوره دبیرستان آغاز می شود شما با سپری کردن ۶۰ ساعت کلاسی برای انتقال به دوره ۴ ساله کارشناسی آماده می شوید.
 • Bachelor’s Degree یا کارشناسی که یک دوره ۴ ساله (۱۲۰-۱۲۸ ساعت) می باشد و معمولا در این دوره به تحصیل بسیاری از دروس مانند علوم اجتماعی، علوم انسانی، تاریخ، ریاضی، فیزیک و غیره می پردازید.

 

آیا ویزای دانشجویی آمریکا شامل اجازه کار می شود؟

ویزای دانشجویی آمریکا شامل اجازه کار در هنگام ورود در خارج از محیط دانشگاه محل تحصیل متقاضی نمی شود ولی دانشجو می تواند در محیط دانشگاه تا ۲۰ ساعت در هفته کار کند و معمولا پس از ۶ ماه اجازه کار به صورت نیمه وقت صادر می شود.

 

شرایط درخواست برای ویزای دانشجویی آمریکا چیست؟

مرجع تشخیص صلاحیت متقاضی ویزای دانشجویی، کنسولگری آمریکا می باشد و اختیار صدور یا عدم صدور ویزا برای افراد با این نهاد می باشد. متقاضیان ویزای دانشجویی باید دارای اقامت کشوری به غیر از آمریکا بوده و توانایی مالی مناسب برای تحصیل در آمریکا را دارا باشند. متقاضیان بین ۱۴ تا ۷۹ ساله باید برای مصاحبه در کنسولگری حاضر شوند. همچنین در زمان مصاحبه از متقاضی، اسکن اثر انگشت گرفته می شود.

 

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. دلارا غفاری گفت:

  سلام و وقت بخیر.اگر دیپلم امریکا رو داشته باشیم و بخواهیم در کالج از شرایط گرفتن بورس استفاده کنیم.چه مدارک خاص دیگه ای رو باید ارائه کنیم.مثل مدرک پایان دوره کامپیوتر یا مهارت در یک رشته ورزشی یا دانستن زبان دوم….؟لطفا راهنمایی بفرمایید.سپاسگزارم

 2. علی ایمانی گفت:

  سلام
  من علی ایمانی هستم اهل قم
  فوق لیسانس شیمی آلی
  متاهل هستم دارای دو فرزند که همسر و فرزندانم متولد آمریکا هستند و سیتزن شیپ اونجا هستن
  خودم اهل ایرانم
  میخواستم برای پزشکی بخونم در آمریکا و مدرک معتبر زبان ندارم ولی میتونم در حد مکالمه عمومی انگلیسی صحبت کنم
  میشه راهنمایی کنید که چطور سریع میتونم برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آمریکا اقدام کنم
  ممنون

 3. مرتضی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  در توضیحات بورسیه‌ی تحصیلی برای امریکا اشاره شده که در حال حاضر برای مقطع کارشناسی‌ارشد کمک هزینه‌ی تحصیلی موجود نیست. با توجه به اینکه این مطلب به نظر مربوط به سال پیش است، می‌خواستم سوال کنم که آیا الان این فرصت برای مقطع کارشناسی‌ارشد فراهم نشده؛ و اگر پاسخ منفی است، ممنون می‌شوم اگر مراکزی برای ارائه‌ی کمک‌هزینه‌ی تحصیلی در مقطع ارشد را می‌شناسید معرفی بفرمائید.
  (توضیح: من برای پاییز ۲۰۱۸، از دانشگاه پنسیلوانیا پذیرش گرفتم، ولی متاسفانه چون دپارتمان علوم مهندسی در مقطع ارشد کمک‌هزینه ارائه نمی‌کنه، با مشکل مواجه شدم.)
  پیشاپیش ممنونم از توجه و راهنمایی شما

 4. mahdi گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده کارشناسی میخونم در یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی مشهد و میخوام برای ارشد اقدام کنم معدلم در حال حاظر پایینه, ولی ۵ ترم دیگه وقت دارم تا معدل کل خوبی رو به دست بیام. مقاله هم میتونم کار کنم. زبانم هم خوبه و میتونم آیلتس خوبی رو بگیرم. من از شما میخواستم بپرسم چه راهکاری پیشنهاد میکنید که تو این ۵ ترم سطح خودم رو به جایی برسونم که بتونم از یکی از دانشگاه های گروه ب یا ج فاند و یا فول فاند بگیرم؟ یک حداقلی از هر کدوم اگر لطف کنین بگین ممنون

  1. مشاور گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای اطلاع از شرایط پذیرش و بورسیه به لینک زیر مراجعه کنید:
   پذیرش و بورسیه

   موفق باشید