تحصیل در ارمنستان

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 2,545 ۶۷ دیدگاه

تحصیل در ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوری مستقل، دموکرات و دارای ۴ میلیون نفر جمعیت است که با گرجستان، ایران، ترکیه و آذربایجان همسایه است. پایتخت این کشور ایروان می باشد که بیشترین دانشگاه ها و مراکز آموزش های عالی را در خود جای داده است و بهترین انتخاب برای تحصیل در ارمنستان محسوب می شود.

ارمنستان کشوری ثروتمند با پیشینه ای غنی، مناظری زیبا و کوه های مرتفع است که در هیچ جای دنیا مانندش را پیدا نمیکنید. اگرچه که موقعیت های شغلی برای تحصیل در ارمنستان در مقایسه با سایر کشورهای تراز اول محدود است، ولی تمرکز زیاد بر روی رشته های پزشکی، حقوق و تجارت این کشور را به یک مقصد ایده آل برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در این رشته ها هستند تبدیل کرده است.

ارمنستان ضمن داشتن فرهنگی غنی، تنوع آب و هوایی و موقعیت های مناسب کسب و کار در کنار بازار کاری پویا که برای بهترین تلاش میکند مکانی مناسب برای اشخاصی است که به دنبال تجارب، موقعیت ها و مهارت های جدید هستند تا بعد از اتمام تحصیل در ارمنستان  به موفقیت حرفه ای دست یابند.

 

 سیستم آموزشی در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان

تحصیلات عالی در کشور ارمنستان در موسسه های خصوصی و دولتی امکان پذیر است. این موسسه ها شامل دانشگاهها، موسسات، آکادمی ها و هنرستان ها میباشند.

 دانشگاهها: شامل مراکز آموزش عالی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف علوم طبیعی و روانشناسی، علمی، فرهنگی و تکنولوژی است که موقعیت هایی برای تحقیقات علمی و مطالعاتی فراهم میکنند.

موسسات: شامل مراکز آموزش عالی برای انجام تخصصی برنامه های آکادمیک و تحقیقات علمی در زمینه های علمی، اقتصادی و فرهنگی می باشند.

آکادمی: شامل مراکز آموزش عالی برای فعالیت های تحصیلی، علمی، فنا‌وری، فرهنگی است که برنامه های متنوع برای متخصصین با حیطه های مشخص و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ارائه می کنند.

هنرستان ها: تربیت متخصصین در زمینه موسیقی به منظور بالا بردن قابلیت ها در این مراکز انجام می شود.

سال تحصیلی در ارمنستان به طور معمول شامل دو ترم می باشد و از سپتامبر (اواخر شهریور) آغاز و تا ماه مه (اواسط اردیبهشت) ادامه دارد. امتحانات میان ترم در ماه اکتبر (مهر) و مارس (اسفند) و امتحانات پایان ترم در انتهای هر ترم گرفته می شوند.

حجم درسی که به صورت هفتگی در مراکز آموزشی ارائه می شوند برای مقطع کارشناسی  ۲۸ تا ۳۲ ساعت در هفته (بعضاً بالای ۳۶ ساعت)، ۱۶ تا ۱۸ ساعت برای مقاطع کارشناسی ارشد و برای مقطع دکترا ۴ تا ۸ ساعت برنامه ریزی شده است. از سال ۲۰۰۸ تمام برنامه های آموزشی برای تحصیل در ارمنستان منطبق بر ECTS شدند.

برنامه تحصیلی برای یک دانشجوی مقطع کارشناسی شامل دوره های مورد نیاز علوم انسانی، اقتصاد اجتماعی، ریاضیات، علوم اجتماعی و دوره های اختیاری و انتخابی دیگر می باشد. دریافت مدرک کارشناسی ۴ سال زمان میبرد که البته این دوره برای متخصصین پزشکی ۵ ساله است.

 

دانشگاه های ارمنستان

تحصیل در ارمنستان

اکنون ۲۶ دانشگاه دولتی که چهار دانشگاه آن بین المللی هستند و ۳۳ دانشگاه غیر دولتی در جمهوری ارمنستان فعالیت می کنند. آموزش عالی توسط مراکز آموزشی مانند دانشگاهها، موسسات، آکادمی ها و هنرستان ها ارائه می شود. رشته های محبوب تحصیلی برای تحصیل در ارمنستان عبارتند از: فیزیک، ریاضیات، شیمی، میکروبیولوژی، مهندسی، پزشکی و فناوری اطلاعات.

دانشگاه امریکایی ارمنستان – The American University of Armenia

دانشگاه امریکایی ارمنستان در سال ۱۹۹۱ با مشارکت دولت ارمنستان، انجمن خیریه ارمنستان و دانشگاه کالیفرنیا تاسیس شد. دانشگاه امریکایی ارمنستان از طریق پرورش و پیشبرد علم، بهداشت، بازرگانی، روابط بین المللی، علوم و مهندسی سهم زیادی در رشد جامعه ارمنستان ایفا کرده است. انتظار میرود در سال های آتی AUA وجهه بین المللی بیشتری پیدا کرده و سهم قابل توجه ای از متقاضیان بین المللی که برای تحصیل در ارمنستان به این کشور سفر می کنند را پذیرش کند. این دانشگاه همچنین رشته های متنوعی را از مقطع کارشناسی تا دکترا ارائه می دهد.

دانشگاه دولتی ایروان – Yerevan State University

دانشگاه دولتی ایروان ” آلما متر” (Alma Mater) تاریخچه پر بار و سابقه بالای ۹۰ سال دارد و به عنوان معتبرترین مقصد برای تحصیل در ارمنستان به شمار می رود و هر ساله هزاران دانشجو برای یادگیری علوم و مهارت های مختلف پا به این دانشگاه می گذارند. مهمترین مسئله برای این دانشگاه ایجاد محیطی امن و آرام برای محققین و دانشجویان بیان شده است.

 

کنسرواتور موسیقی

این دانشگاه یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی است که تمایل به ادامه تحصیل در رشته های مربوط به موسیقی دارند. زبان تدریس در این کنسرواتور ارمنی می باشد و قبل از شروع دوره اصلی برای دانشجویان خارجی دوره زبان ارمنی برگزار می شود. این دانشگاه از سال ۲۰۱۷ به بعد مورد تایید ایران می باشد.

» مطلب مرتبط: تحصیل رشته های پزشکی در ارمنستان

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در ارمنستان:

گروه ج (متوسط)

 • Yerevan State University  صرفاً رشته زبان و ادبیات ارمنی
 • Yerevan Komitas State Conservatory

 

گروه د (ضعیف)

 • Armenian State Agrarian University
 •  “European Regional Educational Academy” Foundation
 • National academy of Sciences of Armenia
 • State Engineering University of Armenia
 • Yerevan State Academy of Fine Arts  صرفا” رشته های وابسته به هنر
 • Yerevan State Linguistic University After V.Brusov   صرفاً در رشته های علوم انسانی
 • Yerevan state University  غیر از رشته زبان و ادبیات ارمنی
 • Yerevan State University of Architecture and construction

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در ارمنستان:

برای رشته های علوم پزشکی

تحصیل در هیچکدام از دانشگاه های ارمنستان در رشته های علوم پزشکی مورد تایید ایران نمی باشد.

 

هزینه زندگی و تحصیل در ارمنستان

کشور ارمنستان به نسبت اکثر کشورها کشوری ارزان برای زندگی محسوب می شود و تحصیل در ارمنستان به دلیل نزدیکی به ایران و دارا بودن فرهنگی نزدیک برای متقاضیان ایرانی گزینه مطلوبی می باشد. به صورت میانگین هزینه زندگی در ارمنستان را برای یک نفر می توان ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه برآورد کرد. هزینه شرکت در کالج زبان پیش از ورود به دانشگاه برای شروع دوره اصلی در حدود ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار برای ۱ سال می باشد. همچنین هزینه تحصیل در ارمنستان در مقاطع مختلف به صورت میانگین به شرح زیر می باشد:

 • مقطع کارشناسی: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع کارشناسی ارشد: ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در سال
 • مقطع دکترا ( غیر از رشته های پزشکی ): ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال
 • رشته پزشکی ۴۰۰۰ دلار ، داروسازی ۳۰۰۰ دلار و دندانپزشکی ۵۰۰۰ دلار در سال

ویزای دانشجویی ارمنستان

تحصیل در ارمنستان

برای دستیابی به ویزای دانشجویی ارمنستان ابتدا میتوانید ویزای توریستی گرفته و پس از آن به دانشگاه مورد نظر خود درخواست بدهید. پس از پذیرش، موسسه مورد نظر اجازه ورودتان را از وزارتخانه مورد نظر میگیرد. پس از دریافت اجازه نامه، دانشجوی پذیرفته شده میتواند به سفارت ارمنستان در کشور خود مراجعه و درخواست ویزای دانشجویی نماید.

مدارک مورد نیاز:

 • درخواست آدرس محل پذیرش از وزارت علوم
 • درخواست فرم ارائه شده از وزارت علوم
 • برگه سلامت
 • پاسپورت یا کپی از تمام صفحات شناسنامه
 • کپی مدارک تحصیلی
 • ۴عکس ۳*۴ مشابه عکس پاسپورت
 • رزومه به زبان ارمنی، روسی و یا انگلیسی

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. آرمان گفت:

  سلام
  من مدرک مهندسی فناوری اطلاعات از دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد جهاد دانشگاهی دارم.
  معدل ام ۱۸ است
  مدرک زبان ندارم.

  ایا امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد در ارمنستان دارم؟

 2. تارا گفت:

  سلام امکان تحصیل توی رشته روانپزشکی وجود داره من کارشناسی روانشناسی دارم با معدل بالای ۱۶ .

 3. تارا گفت:

  سلام . من لیسانس روانشناسی دارم برای ادامه تحصیل امکانش هست توی ارمنستان روانپزشکی بخونم؟ درمورد روانپزشکی چیزی نگفتین اصلا این رشته رو داره اونجا؟و اگه داره امکانش اصلا نیست بعد از گرفتن مدرک توی ایران مجوز گرفت چون گفتین علوم بهداشت تایید نمیکنه…

 4. mobina گفت:

  با سلام من ۲۳سالمه دیپلم فنی حسابداری دارم میخوام برای ادمه تحصیل اقدام کنم ولی نمیدونم قبولم میکنن یا برای رشته پزشکی یا پرستاری

  1. سلام
   دیپلم و پیش تجربی نیار دارید حتما

   1. مبینا گفت:

    یعنی فقط باید باشه تا قبول کنند هیچ رشته ی دیگری نیست ؟

    1. شما باید ۱۲ سال تحصیلیتون کامل باشه برای ورود به دانشگاه.
     مگر اینکه برید دوره پیش بگذرونید در اون حالت میتونید با دیپلم هم وارد بشید

     1. مبینا گفت:

      اون پیش و کجا باید بگذرونم یهنی ایران یا ارمنستان

     2. سلام
      دوره پیش پزشکی رو میتونید در ارمنستان بگذرونید

 5. Elmira گفت:

  سلام.برای ثبتنام دندانپزشکی ارمنستان تا کی وقت هست؟نیاز به آزمون ورودی داره یا نه؟اینکه میگن پذیرش مستقیم کسانیکه لیسانس علوم پزشکی دارن در رشته های پزشکی چه رشته هایی منظورشونه چون من لیسانس علوم تغذیه دارم و میخام پذیرش مستقیم و بدون آزمون بگیرم مدرک زبان هم ندارم

  1. سلام
   همه ساله تا پایان مرداد ماه زمان ثبت نام هست.
   حتما باید دوره های پیش پزشکی (زیرو کورس) رو شرکت کنید و بعد از اون وارد رشته پزشکی یا دندان بشید.
   اطلاعات بیشتر در لینک زیر:
   پزشکی در ارمنستان

نمایش بیشتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *