تحصیل در اسلواکی

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 3,010 ۱۸ دیدگاه

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی را به علت هزینه های نسبتاً پایین و کیفیت مناسب آموزش در این کشور که یکی از اعضای اتحادیه اروپا است می توان گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در اروپا دانست.

جمهوری اسلواکی در مرکز اروپا و در همسایگی با اتریش، جمهوری چک، مجارستان، لهستان و اوکراین دارد. کوه ها، زمین های پست، دره ها، دریاچه ها، غارها، جنگل ها و مراتع زیبا، جزو جاذبه های طبیعی اسلواکی به شمار می روند. رشته کوه های کارپاتیان آرک که در شمال اسلواکی قرار دارند تقریباً نیمی از کشور را در بر گرفته است. جنوب و شرق کشور نیز با زمین های پست پوشیده شده که یک منطقه مهم برای کشاورزی در اسلواکی است.

از نظر آب و هوایی، جمهوری اسلواکی آب و هوای ۴ فصل دارد. تابستان ها گرم است، زمستان ها سرد و ابری و مرطوب است. دمای میانگین روزانه در زمستان ۲- درجه سانتی گراد است ولی می تواند افت دما تا ۱۵- درجه سانتی گراد هم برسد. دمای متوسط روزانه در تابستان ۲۱ درجه سانتی گراد است ولی می تواند گرمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد هم باشد. سردترین ماه ژانویه است و گرمترین ماه جولای است. از می تا جولای اغلب به عنوان بهترین فصل سال شناخته می شود. جزیره دیتا در اروپا که براتیسلاوا در نظر گرفته می شود پایتخت جزیره چاودار اسلواکی است.

 

سیستم آموزشی در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی در دانشگاه های ارائه دهنده آموزش عالی در چهار چوب برنامه تحصیلی که وزارت آموزش و پرورش ،علوم ،تحقیقات و ورزش کشور تعیین کرده، انجام می شود. زبان اصلی تدریس اسلواکیایی است، البته رشته هایی هم هست که به زبان های خارجی دیگر (اغلب انگلیسی) برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

 

سال تحصیلی

سال تحصیلی از اول سپتامبر سال جاری آغاز شده و در ۳۱ آگوست همان سال تمام می شود. هر سال تحصیلی از دو نیمسال تشکیل شده است (نیمسال زمستانی از سپتامبر تا ژانویه طول می کشد و نیمسال تابستانی از فوریه تا ژوئن طول می کشد). سازمان دهی یک سال تحصیلی توسط اساسنامه دانشکده و یا اساسنامه مؤسسه آموزش عالی تنظیم شده است.

 

برنامه تحصیلی

روند تحصیل در اسلواکی شامل سمینار، سخنرانی، تمرین، کار های آزمایشگاهی، پروژه، تمرین های کاربردی، همفکری، مشاوره و غیره است. برای ارزیابی دستاوردهای دانشجویان، سیستم انتخاب واحد از قواعد واحد دهی اروپا پیروی می کند و از سیستم ذخیره سازی (ECTS) استفتاده میکند که در سال ۲۰۰۲ برای تمامی مقاطع  و برنامه های تحصیلی معرفی گردید. استاندارد ظرفیت کار هر دانشجو توسط تعداد واحد های اخذ شده بیان می شود: ۶۰ واحد در هر سال تحصیلی و ۳۰ واحد در هر نیمسال. تمامی دانشگاه های ارائه کننده تحصیلات عالی تعداد کلی واحد هایی که برای تکمیل تحصیل در آن رشته لازم است را تعیین می کنند.

 

دانشگاه های اسلواکی

اولین دانشگاه در قلمرو اسلواکی کنونی، دانشگاه ایستروپولیتانا Academia Istropolitana است، که در براتیسلاوا در دوران پادشاهی ماتیاس کوروینوس(۱۴۵۸-۱۴۹۰) تاسیس شد. در سال ۱۶۳۵، پیتر پازمنی دانشگاه ترناوا Trnava University را تاسیس کرد (که در سال ۱۷۷۷ به بوداپست منتقل شد).تحصیل در اسلواکی

جسوئیت ها دانشگاه کوشیسه Košice University را در سال ۱۶۵۷ تاسیس کردند. در سال ۱۷۶۲ حاکم روشنفکر ماریا ترسا اولین مدرسه استخراج از معدن دنیا Mining Academy in Banská Štiavnica را تاسیس کرد.

موسسات  تحصیلات عالی (HEIs) ارائه دهنده تحصیلات دانشگاهی هستند که شامل موسسه های علوم و هنر می شوند. وظیفه اصلی دانشگاه ها، ارائه تحصیلات عالی و تحقیقات علومی خلاقانه و فعالیت های هنری مبتکرانه می باشد.

موسسات ارائه دهنده تحصیلات عالی توسط ذات و حیطه فعالیتشان به انواع دانشگاهی و غیر دانشگاهی دسته بندی می شوند:

الف) نوع دانشگاهی: موسسات آموزشی از این قبیل، برنامه های مطالعاتی در هر سه سطح تحصیلات عالی (کارشناسی-کارشناسی ارشد و سطح دکترا ) ارائه میکنند. برنامه های مطالعاتی این نوع موسسات در زمینه  علوم ، فناوری و هنر است که منطبق بر وضعیت کنونی و سطح پیشرفت این زمینه ها می باشد.

ب) نوع غیر دانشگاهی: این نوع موسسات بیشتر ارائه دهنده برنامه های تحصیلی در اولین سطح تحصیلات عالی (کارشناسی) هستند.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در اسلواکی:

گروه ب (خوب)

 • Slovak University of Technology in Bratislava

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در اسلواکی:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Comenius University in Bratislava
 • Martin-Jesenius of Medicine
 • Slovak University of Techlogy in Bratislava

 

اخذ پذیرش برای تحصیل در اسلواکی

برای تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی (۳-۴ سال تحصیل تمام وقت) و یا برنامه پیوسته کارشناسی و کارشناسی ارشد (۵ الی ۶ سال تحصیل تمام وقت) باید مقطع متوسطه یعنی ۱۲ سال تحصیلی را با موفقیت سپری کرده باشید. پذیرش برای مقطع کارشناسی ارشد (۲-۳ سال تحصیل تمام وقت ) مبتنی بر دارا بودن مدرک کارشناسی مرتبط یا مدرک معادل با کارشناسی است. پذیرش در دکترا مبتنی بر دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد است.

دانشجویانی که قصد تحصیل در اسلواکی دارند باید مستقیماً به دانشگاه مربوطه درخواست پذیرش دهند. دانشجویان ممکن است برای چندین برنامه تحصیلی به چندین دانشگاه مختلف در خواست پذیرش ارائه دهند. آخرین مهلت ارسال درخواست های پذیرش توسط هر کدام از دانشگاه ها بر اساس قوانین دانشگاه تنظیم می گردد و معمولاً اواخر فوریه و مارچ است. تاریخ شرکت در آزمون های ورودی ( آزمون نوشتاری و شفاهی یا تست استعداد) توسط دانشگاه های مربوطه تعیین میگردد و معمولاً بین ژوئن تا سپتامبر برگزار می شود.

 

پذیرش دانشجویان بین المللی

شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در اسلواکی به این کشور سفر می کنند به طور کلی شبیه قوانین برای شهروندان اسلواکی است. دانشجویان بین المللی که دارای مدرک کارشناسی هستند شرایط عمومی برای پذیرش در دانشگاه های اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد را دارند. برای اخذ پذیرش مدارک تحصیلات قبلی شما باید توسط جمهوری اسلواکی اعتبار سنجی شود.

متقاضیان بین المللی که تمامی الزامات پذیرش را نداشته یاشند باید در دوره های آمادگی شامل دوره آموزشی زبان اسلواکیایی شرکت کنند. این نوع دوره ها توسط موسسه آموزش زبان و دوره های آمادگی تحصیلی که یک واحد مستقل از دانشگاه کمونیوس Comenius University براتیسلاوا است برای افراد خارجی ارائه می گردد.

برنامه ها در وب سایت یا در اداره بین المللی دانشگاه مربوطه در دسترس عموم است. همچنین اگر قصد تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی دارید لیست برنامه های درسی که به انگلیسی ارائه می شوند در وب سایت SAIA موجود است.

 

هزینه تحصیل در اسلواکیتحصیل در اسلواکی

تحصیل در اسلواکی در دانشگاه های این کشور اگر به زبان رسمی کشور انجام شود برای دانشجویان رایگان است ولی در صورت تمایل به تحصیل در اسلواکی به زبان انگلیسی بسته به رشته و مقطع مورد نظر مابین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال می باشد. اگرچه تحصیل در رشته های پزشکی گرانتر بوده و بین ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال است. همچنین هزینه دوره زبان در این کشور ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو می باشد.

برای محاسبه هزینه زندگی در اسلواکی می توان مقداری معادل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه برای یک فرد در نظر گرفت که قسمت عمده آن مربوط به هزینه اسکان ( ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای خانه مستقل – ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو برای خوابگاه دانشجویی ) می باشد.

 

ویزای دانشجویی اسلواکی

شهروندان خارجی که برای تحصیل در اسلواکی به این کشور سفر می کنند و مدت اقامت آنها بیش از ۹۰ روز در یک نیمسال است نیاز به دریافت اجازه اقامت موقت دارند.

شما می توانید درخواست ویزای دانشجویی خود را سه ماه جلوتر از تاریخ سفرتان به اسلواکی به سفارت این کشور ارائه دهید. بر اساس قانون، فرآیند دریافت ویزا نباید بیش از ۱۵ روز طول بکشد به جز موارد خاص که ممکن است ۶۰ روز به طول بیانجامد.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی اسلواکی

 • فرم تکمیل شده ویزا
 • هزینه اداری (۶۰ یورو)
 • پاسپورت با اعتبار کافی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک اثبات تمکن مالی
 • بیمه مسافرتی

 

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. sohrab گفت:

  salam
  mikhastam bporsam daftare shoma kojast va shooma kare ezam daneshjoo b bratislava anjam midahid?\
  man mikham dar reshteye phisiotrapy ya dandoon b English edame tahsil bdam
  lotfan b man Stella dash
  ba tashakor
  mrc

نمایش بیشتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *