تحصیل در اوکراین

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 1,739 ۱۶ دیدگاه

تحصیل در اوکراین

اگر برای تعطیلات تا به حال به اوکراین رفته باشید، بدون شک شما یکی از این موارد را دیده اید یا تجربه کرده اید: معماری باشکوه کلیسا ها و صومعه ها، اسکی، پیاده روی، دوچرخه سواری در کوهستان و یا صخره نوردی …

از نظر تحصیلی نیز کشور اوکراین می تواند گزینه مناسبی باشد. برای متقاضیان بین المللی تحصیل در اوکراین بیش از ۸۰۰ مرکز آموزشی برای تحصیلات عالی وجود دارد و در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر اروپا و جهان، هزینه تحصیل در اوکراین بسیار پایین است.

 

دانشگاه های اوکراین

۶ نوع مرکز آموزشی برای تحصیل در اوکراین وجود دارد که هر کدام برای صدور مدرک در مقاطع مختلف مجوز رسمی دریافت کرده اند. برنامه های درسی در مقطع کارشناسی و بالاتر توسط دانشگاه هایی که بالاترین مجوز تحصیل در اوکراینرسمی را دارند ارائه می گردند که به عنوان دانشگاه، آکادمی و دانشکده شناخته می شوند. در حالی که آکادمی ها بیشتر در زمینه فرهنگ، هنر و موسیقی فعالیت می کنند، دانشگاه ها مانند موسسات چند رشته ای هستند که دارای دپارتمان های تخصصی مختلف هستند. دانشکده ها مانند دانشگاه های تک رشته ای، روی یک شاخه از دانش تمرکز کرده اند. مانند: فنی، پزشکی، کشاورزی، آموزشی، فنی (عمران و حمل ونقل)، اقتصادی (شامل مالی،مدیریت و کار آفرینی)، فرهنگ (هنر و طراحی)، مراقبت های بهداشتی، حقوق …

تحصیل در اوکراین در مقطع کارشناسی عموماً ۴ سال به طول می انجامد. زبان هایی که برای تدریس استفاده می شود روسیه ای، اکراینی، انگلیسی و فرانسه (برای پزشکی فقط) هستند. دانشجویانی که از کشورهای دیگر می آیند باید در آزمون مهارت زبان شرکت کنند یا برای برای یک سال تحصیلی در دانشکده مقدماتی شرکت کنند تا زبان روسی یا اکراینی را بیاموزند. دانشجویانی که به زبان انگلیسی و فرانسه به ادامه ی تحصیل می پردازند نیازی نیست که در دوره ی آمادگی شرکت کنند ولی می توانند زبان روسی را به طور مستقل همزمان با تحصیل در اوکراین بیاموزند. قبل از اینکه درخواست پذیرش از دانشگاهی کنید راجع به زبانی که رشته ی شما تدریس می شود اطمینان حاصل کنید.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در اوکراین:

گروه ب (خوب)

 • Karazin Kharkiv National University
 • Kharkiv National University of Radio Electronics
 • Kharkiv State Technical University of Construction and Architecture.
 • Kyiv National University of Construction and Architecture
 • National Academy of Sciences of Ukraine
 • (National Aerospace University (Kharkiv Aviation Institute
 • National Aviation University
 • National Technical University ‘Kharkiv Polytechnical Institute’
 • National Technical University of Ukraine (Kiev Polytechnical Institute), Ukraine
 • National University of Life Science & Environmental Studies (National Agricultural University)
 • Taras Schevchenko University of Kiev

 

گروه ج (متوسط)

 • Donetsk National Technical University
 • Kharkiv State Automobile and Highway Technical University
 • Kharkiv State Municipal Academy
 • Kyiv National Linguistics University
 • Kyiv National University of Design and Technology
 • National Metallurgical Academy of Ukraine در مقطع کارشناسی کلیه رشته‌ها، در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا صرفاً رشته‌های فنی و مهندسی
 • National P.I Caikovsky Musical Academy
 • (National University of Shipbuilding ‘Admiral Makarov’ (NUS
 • Odesa National Maritime Academy
 • Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture صرفاً در رشته‌های عمران، ساختمان، معماری و رشته‌های مرتبط با آنها
 • Sumy State University در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد کلیه رشته‌ها و در مقطع دکترا صرفاً رشته‌های مکانیک، الکترونیک، فیزیک، اقتصاد و مدیریت
 • Zhytomyr State ‘Ivan Franko’ University صرفاً در رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و تربیت دبیری
 • Mycola Lysenko Lviv National Music Academy
 • Uman National University of Horticulture صرفاً رشته های کشاورزی، باغبانی، زراعت، اقتصاد کشاورزی و مدیریت مزرعه و منابع طبیعی

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در اوکراین:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Taras Shevchenko National University of Kyiv
 • V. N. Karazin Kharkiv National University
 • “National Technical University of Ukraine “Kyiv Polytechnic Institute

 

شهرهای دانشجویی اوکراین

متقاضیان بین المللی که برای تحصیل در اوکراین به این کشور سفر می کنند بسته به دانشگاه مورد نظر و سبک زندگی خود معمولاً یکی از چند شهر مهم اوکراین را برای زندگی انتخاب می کنند. شهرهای دانشجویی اوکراین عبارتند از:

 

کیف – Kievتحصیل در اوکراین

اگر برای تحصیل در اوکراین پایتخت این کشور را انتخاب کرده اید، کیف شما را ناامید نمیکند و وقتی وارد آنجا می شوید چیزهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. از موزه های مختلف (از جمله موزه سرویس های بهداشتی) گرفته تا  نمایشگاه ها و کنسرت های متنوع که مناسب ذائقه های متفاوت است، استادیوم ها، تئاتر ها، سینما ها، سالن های راک زیرزمینی و موارد دیگر که شما را به طور مفصل سرگرم می کند. بسیاری از دانشگاه ها در کیف هم زمین های ورزشی، استخر و باشگاه ورزشی نزدیک خوابگاه دانشجویی دارند بنابراین هیچ وقت حوصله شما سر نمی رود که چه کار کنید. اگر به دنبال یک مکان آرام و ساکت بعد از درس طولانی هستید، کیف پارک های طبیعی زیادی دارد مانند الکساندریا پارک ۲۰۰ ساله در بیلا تسرکوا.

دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کیف Taras Schevchenko National University of Kyiv بالاترین رتبه را در میان دانشگاه های اکراین دارد و در رنکینگ جهانی دانشگاه ها QS جایگاهی بین ۴۴۱ تا ۴۵۰ را در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ داشت. دومین دانشگاه برتر که در کیف واقع شده دانشگاه فنی و ملی اکراین National Technical University of Ukraine Kyiv Polytechnic Institute است که رتبه ی ۶۰۱ تا ۶۵۰ جهانی را دارد. در کل بیش از ۳۰ دانشگاه برای تحصیلات عالی در کیف وجود دارد.

 

دونتسک – Donetsk

دانشجویانی که برای تحصیل در اوکراین شهر دونتسک را انتخاب می کنند از مزایایی همچون: راه های هموار، معماری فوق العاده و فضای علمی بهره می برند. علاقه مندان به گردشگری می توانند از ردیف های طولانی سازه های فلزی دیدن کنند، برای کسانی که بیشتر به ویژگی های طبیعی تمایل دارند، دونتسک فضا های سبز بسیاری دارد که به همراه شش برکه آبی از جاذبه های طبیعی این شهر به شمار می روند.

دونتسک تعداد زیادی دانشگاه ملی دارد، شامل دانشگاه پزشکی و ملی دونتسک Donetsk National Medical University (که اولین دانشگاه پزشکی برتر در طبق گزارش وزارت آموزش و پرورش در اکراین است)، دانشگاه فنی و ملی دونتسک Donetsk National Technical University، دانشگاه اقتصادی و بازرگانی  و ملی دونتسک Donetsk National University of Economy and Trade و دانشگاه ملی دونتسک Donetsk National University  (در سیستم رنکینگ جهانی دانشگاه ها QS رتبه ۷۰۱ را دارد). دانشگاه ایالتی دونتسک Donetsk State University of Management در زمینه مدیریت هم یک انتخاب خوب برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در اوکراین هستند، محسوب می شود.

 

خارکف – Kharkivتحصیل در اوکراین

خارکف به خاطر جامعه دانشگاهی روسی زبان و روشنفکران شناخته شده و همچنین برای موسیقی های مختلف و اجرای راک زنده شهرت دارد. دانشگاه هایی که در خارکف (خارکو به زبان روسی) هستند شامل ۱۳ دانشگاه ملی به همراه تعدادی دیگر دانشگاه در زمینه تحصیلات عالی هستند. دانشگاه ملی و فنی National Technical University – Kharkiv Polytechnic Institute تنها دانشگاه این شهر است که در رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴، رتبه ی ۷۰۱ به بالا را دریافت کرده است.

گزینه های دیگر مثل دانشگاه ملی اتومبیل و بزرگراه خارکف،دانشگاه ملی پزشکی خارکف ،دانشگاه ملی خارکف،دانشگاه ملی هوا و فضا “دانشگاه هواپیمایی خارکف”.

خارکف به علت دارا بودن جامعه ی دانشجویی بزرگی یکی از مقاصد مناسب برای تحصیل در دانمارک به شمار میرود و همچنین هزینه ی زندگی در این شهر نسبت به بقیه شهر های اوکراین پایین تر است.

 

ادسا – Odesa

ادسا به خاطر موزه هایش، پارک ها و سواحلش بیشتر شناخته شده است ،ولی گویا مشهور ترین آن ها پله های مشهور پتمکین، راه پله ی بسیار عظیمی برای ورودی رسمی به شهر از سمت دریا  است. اگر خیال بالا رفتن از پله ها را ندارید یک بالابر به موازات پله ها شما را بالا خواهد برد.

دانشگاه های ادسا شامل دانشکده موسیقی ایالتی ادسا V. Nezhdanova Odessa State Musical Academy، که قدیمی ترین دانشگاه اکراین است و به رشته موسیقی می پردازد و دانشگاه ملی پزشکی ادسا Odessa National Medical University و دانشگاه ملی اقتصاد ادسا Odessa National Economic University میشود.

 

پذیرش برای تحصیل در اوکراین

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اوکراین نیاز به دعوت نامه دارند که پذیرش آن ها را توسط یک دانشگاه تایید می کند. شما دعوتنامه را می توانید مستقیما از دانشگاهتان بگیرید، یا از موسسه های مجاز که این سرویس را برای متقاضیان در نوبتهایی پذیرش در ماههای ژانویه و سپتامبر ارائه می دهند. برای درخواست دعوت نامه، دانشجویان باید کپی پاسپورت، کپی آخرین مدرک تحصیلی و فرم درخواست تکمیل شده را برای دانشگاه ارسال نمایند. معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ روز روند اخذ دعوت نامه طول می کشد.

دعوتنامه یک سند رسمی است، که به عنوان سند پشتیبانی ویزا یا دعوتنامه ی رسمی شناخته می شود و باید توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت جوانان و ورزش اوکراین امضا شود، توسط وزارت امور خارجه اوکراین پردازش شود و در نهایت سفارت اوکراین با استفاده از این دعوتنامه ویزای دانشجویی را صادر می نماید. دعوتنامه ی شما بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز از روز صدور اعتبار دارد، پس در بازه زمانی مناسب برای دریافت ویزا اقدام کنید.

 

ویزای دانشجویی اوکراین

دانشجویان ملیت های ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولدووا، روس و ازبکستان برای ورود و ماندن در اکراین محدودیتی ندارند. دامشجویان آندورا، کانادا، کشورهای متحده ی اروپا، ایسلند، ژاپن، لیختن اشتاین، مقدونیه، موناکو، سان مارینو، نروژ، کونفدراسیون سوییس و آمریکا هم برای اخذ ویزا محدودیتی ندارند و تا ۹۰ روز می توانند اقامت داشته باشند. شهروندان دیگر ملیت ها برای ادامه تحصیل در اوکراین به ویزای دانشجویی نیاز دارند. اگر کشور شما سفارت اوکراین داشته باشد اخذ ویزا دشوار نخواهد بود و به محض دریافت دعوتنامه می توانید به نزدیکترین سفارت اوکراین مراجعه نموده و ویزای دانشجویی بگیرید. تنها اصل و کپی مدارک ذیل را باید همراه داشته باشید:

– دعوتنامه

– درخواست ویزا

– پاسپورت (که لااقل تا ۱سال اعتبار داشته باشد.)

– ۸ تا ۱۵ قطعه عکس پاسپورتی جدید(در رابطه با تعداد عکس ها با سفارت هماهنگ کید.)

– بیانیه ی بانک جهت استطاعت مالی یا نامه ی حمایت مالی از شخصی که هزینه های تحصیل شما را متحمل می شود ( این مورد برای برخی سفارت ها اجباری نمی باشد.)

– مجوز سلامت پزشکی که آزمایشات باید حداکثر ۲ماه قبل از شروع به تحصیل انجام شده باشند.

– تاییدیه ی بیمه ی درمان

– جواب آزمایش HIV/AIDS (آزمایشات باید حداکثر ۲ماه قبل از شروع به تحصیل انجام شده باشند.)

– مجوز اتمام تحصیلات متوسطه( با رونوشت و ریز نمرات) برای دانشجویان سال اول و برای دانشجویان دکترا و فوق لیسانس مدارک تحصیلی و ریز نمرات و رونوشت همه ی مقاطع

– جزییات آدرس محل سکونت و محل تحصیل

سفارت اوکراین مدارک را برای شما ترجمه و هم چنین امضا یا مهر می کند. شما باید اسناد را همراه با کارت مهاجرت در فرودگاه اوکراین تحویل دهید. کارت مهاجرت سند مهمی است که توسط مهماندار هواپیما و هم چنین در بخش کنترل مهاجرت در فرودگاه اوکراین کنترل می شود. شما باید یک کارت با دو بخش یکسان پر نمایید که هر دو بخش توسط افسر مهاجرت مهر می شود. افسر یکی از آنها را نگه می دارد و یکی را به شما تحویل می دهد که باید در حفظ و نگه داری آن کوشا باشید چون هنگام ترک اوکراین به آن نیاز خواهید داشت.

 

هزینه تحصیل در اوکراینتحصیل در اوکراین

هزینه تحصیل در اوکراین با توجه به مقطعی که در آن درس می خوانید و دانشگاهی که می خواهید انتخاب کنید متفاوت است. دانشگاه های کیف کمی گران تر از بقیه شهر های اوکراین هستند. برای بعضی از دانشجویان هزینه تحصیل در اوکراین در سال اول شاید بالاتر از سال های دیگر باشد. دانشگاه های اوکراینی شاید پکیج های رایگانی را که شامل هزینه کتاب های درسی، امتحانات، کمک برای باز کردن حساب بانکی و اینکه ترانسفر فرودگاهی توسط نماینده آنها انجام شود، داشته باشند.

برای تحصیل در اوکراین شما عموما باید انتظار پرداخت مبلغی بین ۲۵۰۰ دلار آمریکا تا ۵۸۰۰ دلار را برای مقطع کارشناسی داشته باشید و دوره های آمادگی شهریه ای معادل ۱۸۰۰ دلار آمریکا دارند. دانشجویان بین المللی که برای اولین بار به اوکراین می آیند باید هزینه اولین سال را در ابتدا بپردازند و بعد می توانند برای هر نیمسال تحصیلی شهریه را پرداخت کنند.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید