تحصیل در بلغارستان

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 3,169 ۲ دیدگاه

تحصیل در بلغارستان

یک کشور کوچک ولی در عین حال دلربا که در شبه جزیره بالکان واقع شده است، بلغارستان پر از جاذبه هم برای دانشجویان بین المللی و هم گردشگران است. اگر می خواهید به ادامه تحصیل در بلغارستان بپردازید، جاذبه های طبیعی زیادی در این کشور وجود دارد که شما را تحت تاثیر قرار دهد: از ساحل های گرم و شنی و کوه های مرتفع تا پاتوق های برفی برای اسکی …

بلغارستان یکی از کشور های قدیمی اروپا است که در سال ۶۸۱ تاسیس شده است. بین سال های ۱۹۴۶ و ۱۹۸۹ دولت کمونیستی تک حزبی بر این کشور حاکم بود ولی از آن به بعد به صورت جمهوری دموکرات اداره می شود. بلغارستان در سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است.

در حال حاضر بیش از ۱۱۰۰۰ دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل در بلغارستان هستند. بیشترین تعداد دانشجویان ورودی از ملت های همسایه مانند ترکیه، یونان و مقدونیه هستند همچنین تعدادی از دانشجویان از کشورهای نیجریه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا، غنا، آفریقای جنوبی و هند برای تحصیل به این کشور سفر کرده اند. از مزایای تحصیل در بلغارستان می توان از سیستم تحصیلات عالی، شهریه و مخارج زندگی بسیار معقول و به صرفه، محیط امن و دوستانه زندگی نام برد.

 

دانشگاه های بلغارستانبلغارستان-1

۵۱ دانشگاه برای تحصیل در بلغارستان وجود دارند که از لحاظ بین المللی شناخته شده هستند. در برخی از موسسات آموزش عالی در بلغارستان برنامه های مختلفی به زبان انگلیسی، فرانسه یا آلمانی تدریس می شوند و بعضی از دانشگاه ها نیز به صورت مشترک با دیگر دانشگاه های بین المللی برنامه های متنوع تحصیلی ارائه می دهند. به عنوان مثال دانشگاه آمریکایی در بلغارستان American University in Bulgaria  دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد که توسط موسسات معتبر در بلغارستان و امریکا معتبر هستند. دانشگاه سوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی Sofia University St. Kliment Ohridski در رنکینگ جهانی QS قرار دارد که به عنوان دانشگاه سوفیا (SU) نیز شناخته می شود و رتبه ۷۰۰ را در میان دانشگاه های برتر دنیا و ۳۰۰ را در میان دانشگاه های برتر اروپا دارد. دانشگاه سوفیا در سال ۱۸۸۸ تاسیس شده است و در حال حاضر بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه بلغارستان محسوب می شود که پردیس های متعددی در سراسر شهر صوفیه دارد که طیف گسترده ای از رشته ها مانند علوم انسانی، علوم، حقوق، فناوری اطلاعات، پزشکی و اقتصاد را ارائه می دهند.

دیگر دانشگاه های مشهور و برجسته برای تحصیل در بلغارستان که آموزش را کاملاً به زبان انگلیسی انجام می دهند عبارتند از: دانشگاه آمریکایی در بلغارستان American University in Bulgaria، دانشگاه سنت سیریل و سنت متودیوس St. Cyril and St. Methodius University که بیشتر در زمینه های علوم انسانی شناخته شده است،دانشگاه پلودیو Plovdiv University که در زمینه منابع طبیعی و علوم اجتماعی، تحقیقات فرهنگی و فناوری مشهور است و دانشگاه بین المللی کالج International University College که مرکزی برای دانشجویان خارجی بیش از ۲۰ کشور است.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در بلغارستان:

گروه ب (خوب)

  • Technical University of Sofia صرفاً رشته های فنی مهندسی
  • Technical University of Gabrovo صرفاً رشته های فنی مهندسی
  • University of Architecture, civil Engineering & Geodesy صرفاً رشته های معماری، عمران، مهندسی آب، اقتصاد مهندسی، ماشین ها و رشته های وابسته
  • University of Chemical Technology & Metallurgy – Sofia صرفاً  رشته های مهندسی شیمی، مواد و متالورژِی
  • Sofia University St. kliment Ohridski صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد

 

گروه ج (متوسط)

  • ST. Cyril & St. Methodius University of Veliko Turnovo صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در بلغارستان:

برای رشته های علوم پزشکی
هیچ یک از دانشگاههای بلغارستان در حال حاضر مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی نمی باشد.

 

زندگی دانشجویی در بلغارستان

یکی از اصلی ترین جاذبه های تحصیل در بلغارستان هزینه نسبتاً پایین زندگی در این کشور است. قیمت ها از یک شهر به شهر دیگر متفاوت است ولی به طور کلی هزینه غذا تقریباً نصف هزینه ی غذا در انگلستان است و هزینه اسکان و وسایل زندگی حدود یک سوم نسبت به انگلستان است. به غیر از شهریه و هزینه زندگی، دلایل دیگری نیز برای تحصیل در بلغارستان وجود دارد. به عنوان مثال این کشور یک مقصد گردشگری محبوب است که برای ساحل های طلایی و استراحتگاه های ساحلی و همچنین برای رشته کوه های زیبا و امکانات ورزشی در برف مشهور است. یکی از اماکن دیدنی قدیمی، Thracian Tomb of Kazanlak است که قدمت آن به قرن چهارم قبل از میلاد بر میگردد. سنت ها، جشنواره ها، آداب و رسوم و آیین های حفظ شده توسط بلغارها در طی سالیان گواهی بر پویایی فرهنگ و سبک زندگی در این کشور است.

 

شهرهای دانشجویی بلغارستان

صوفیه – Sofiaتحصیل در بلغارستان

پایتخت بلغارستان و بزرگترین شهر آن، صوفیه پانزدهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است که دارای جمعیتی حدود ۱٫۲ میلیون نفر می باشد. صوفیه همچنین مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بلغارستان محسوب می شود. امروزه شما هنوز می توانید بنا های رومی باقی مانده از سالیان دور را در مرکز شهر ببینید. صوفیه یک شهر مدرن اروپایی است با بسیاری از ساختمان های جدید، پارک ها، گالری ها، تئاتر ها، کلوپ ها و در واقع تمام چیز هایی که یک دانشجوی بین المللی را سرگرم نماید. این شهر همچنین یک منطقه را به دانشجویان اختصاص داده است که آن را “محله دانشجویی” می نامند. عوامل ذکر شده صوفیه را به ایده آل ترین مقصد برای متقاضیان تحصیل در بلغارستان تبدیل می کند.

صوفیه جایگاه بسیاری از دانشگاه های شناخته شده ی بلغارستان مانند دانشگاه صوفیه سنت کلیمنت اوریدسکی و شعبه ی بین المللی دانشگاه انگلیسی شفیلد است.

 

پلوودیو – Plovdiv

پلوودیو دومین شهر بزرگ کشور است که جمعیتی حدود ۳۵۰۰۰۰ نفر دارد و یکی دیگر از شهرهای قدیمی اروپایی محسوب می شود (قدیمی تر از رم، آتن، کارتاژ و قسطنطنیه ) که از لایه های فرهنگی مختلف تشکیل شده است. پلوودیو واقعا یک شهر زیبا است که دارای پارک ها، باغ ها، موزه ها و سایت های باستان شناسی بسیار است. یکی از مناظر قابل توجه این شهر تئاتر کهن رومی است که الان هم گهگاهی برای نمایش های در فضای باز استفاده می شود. پلوودیو همچنین یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در بلغارستان است و یکی از دانشگاه های برجسته ی این کشور دانشگاه پوولدیو “پایسیی هیلندارسکی” در این شهر قرار دارد.

 

ویلیکو تارنوو – Veliko Tarnovo

در میان اماکن باستانی بلغارستان، شهر ویلکوو تارنوو تاریخی به قدمت بیش از ۵۰۰۰ سال دارد و  قبل از سلطنت عثمانی برای چندین قرن پایتخت بلغارستان بوده است. ویلیکو به عنوان دژ تسخیر ناپذیر بلغارستان شناخته میشده است. امروزه مهمترین اثر تاریخی حائز اهمیت در ویلیکو تارنوو قلعه نظامی قرون وسطی به نام تساروت است که در بالای شهر قرار دارد و از سه طرف توسط رودخانه یانترا احاطه شده است. تمام کسانی که به دوره قرون وسطی علاقه مندند باید از قلعه نظامی در شهر قدیمی ویلیکو دیدن کنند. همچنین یکی دیگی از دانشگاه های معتبر بلغارستان، دانشگاه سنت سیریل و سنت متودیوس ویلیکو در این شهر واقع شده است.

 

بلاگووگراد – Blagoevgrad

شهر کوچک و زیبای بلاگووگراد در قسمت جنوبی بلغارستان قرار دارد. یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری بلغارستان، صومعه ریلا که در قرن دهم میلادی کشف شد، با این شهر نیم ساعت فاصله دارد.

بلاگووگراد تقریبا شهر کوچکی است ولی زندگی پویا و پر جنب و جوشی دارد. این شهر همچنین به عنوان یکی از مقاصد تحصیل در بلغارستان محسوب می شود و دانشگاه آمریکایی بلغارستان در این شهر قرار دارد. دانشجویان بخش قابل توجهی از جمعیت محلی را تشکیل می دهند که بسیاری از آن ها دانشجویان بین المللی هستند، پس اگر اینجا را برای ادامه ی تحصیل در بلغارستان انتخاب کنید احساس تنهایی نخواهید کرد.

 

پذیرش تحصیلی در بلغارستان

بیشتر دانشگاه های بلغارستان برای صدور پذیرش از متقاضیان بین المللی می خواهند تا کپی مدارک خود را شامل آخرین مدرک تحصیلی، گواهی پزشکی، مدرک شناسایی و پاسپورت ارائه دهند. بعضی دانشگاه ها شرکت و قبولی در آزمون زبان بلغاری یا انگلیسی را جزو پیش نیازهای ثبت نام اعلام می کنند. اگر شما در این امتحان مردود شدید این فرصت را دارید که در دوره یک ساله آمادگی شرکت کنید. مقطع کارشناسی در بلغارستان ۴ سال و مقطع کارشناسی ارشد ۱ یا ۲ سال به طول می انجامد. آخرین مهلت پذیرش در اکثر دانشگاه های بلغارستان ۳۰ سپتامبر سال قبل از شروع دوره می باشد اگر چه این تاریخ در دانشگاه های مختلف متفاوت است.

 

ویزای دانشجویی بلغارستانتحصیل در بلغارستان

اگر از کشور هایی که خارج از اتحادیه اروپا هستید برای تحصیل در بلغارستان باید ویزای دانشجویی داشته باشید. برای اخذ ویزا در ابتدا نیاز به نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های بلغارستان دارید. بقیه مدارکی که برای اخذ ویزا لازم است نسبت به ملیت شما متفاوت است؛ برای اطلاعات بیشتر با سفارت بلغارستان تماس بگیرید. بعد از اینکه وارد بلغارستان شدید باید برای مجوز اقامت درخواست دهید که این مجوز برای یکسال اعتبار دارد و هر ساله باید تمدید شود.

 

هزینه زندگی و تحصیل در بلغارستان

اگر به عنوان یک دانشجوی بین المللی به تحصیل در بلغارستان بپردازید باید شهریه های بالاتری نسبت به دانشجویان بومی و دانشجویان اتحادیه اروپا بپردازید که این شهریه معمولا بین ۳۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار آمریکا در سال است که بسته به نوع دانشگاه و دوره ای که انتخاب می کنید متفاوت است. توجه داشته باشید که دولت بلغارستان کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه زیادی برای دانشجویان خارجی فراهم نمی کند بنابراین باید توانایی مخارج خود را داشته باشید. تمام هزینه زندگی شامل اسکان، حمل و نقل، خورد و خوراک و سایر هزینه ها در حدود ۲۵۰۰۰ دلار در سال است.

 

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید