تحصیل در ترکیه

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 3,560 ۴۶ دیدگاه

تحصیل در ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی که از سال ۲۰۰۶ به بعد تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند بیش از دو برابر شده است، این موضوع نشان از تبدیل شدن ترکیه به یکی از مقاصد محبوب برای تحصیلات بین المللی دارد. در حال حاضر تقریبا ۴۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در ترکیه هستند.

از دلایل محبوبیت تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به فرصت تحصیل با قیمت تقریباً ارزان،  کیفیت خوب آموزش و امکان اخذ بورسیه های متنوع شامل کمک هزینه برای اسکان، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت اشاره کرد.

ترکیه همچنین یک مقصد گردشگری ایده آل است که بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل، ششمین مقصد محبوب برای تعطیلات به شمار می رود. در سال ۲۰۱۴، چهل و دو میلیون گردشگر از سراسر جهان به این کشور سفر کرده اند. دولت ترکیه در نظر دارد این محبوبیت را به بازار دانشجویان بین المللی منتقل کند و به همین منظور هدف جذب ۱۰۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی تا سال ۲۰۱۸ را تعیین کرده است.

 

دانشگاه های ترکیه

تقریبا ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بیشتر آن ها توسط دولت اداره می شوند. همچنین بیشتر دانشگاه ها تحصیل در ترکیهتازه تاسیس هستند به طوری که تا سال ۱۹۷۰ تنها ۸ دانشگاه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی ترکیه (دانشگاه بیلکنت – Bilkent University) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده است. در میان دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه دانشگاه بین المللی آنتالیا Antalya International University از سال ۲۰۱۲ ثبت نام اولین دوره خود را آغاز کرده است و در نظر دارد که بیش از نیمی از ورودی هایش را به دانشجویان بین المللی اختصاص دهد. تمام دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه از توافق نامه بولونیا پیروی می کنند و برنامه های مقاطع مختلف تحصیلی را مطابق با استاندارد های اروپا ارائه می دهند همچنین بسیاری از آن ها در برنامه اراسموس شرکت می کنند که تبادل دانشجویان بین المللی را حمایت می کند.

۱۰ دانشگاه از دانشگاه های ترکیه در رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۱۵ قرار گرفتند همچنین ۱۶ دانشگاه ترکیه ای در رنکینگ EECA (اروپا و آسیای مرکزی) حضور دارند. اکثر این دانشگاه های برتر در ترکیه در استانبول و آنکارا (دو شهر بزرگ ترکیه) قرار دارند.در آنکارا دانشگاه بیلکنت Bilkent University، دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University و دانشگاه هاستپه Hacettepe University قرار دارند و در استانبول دانشگاه های سابانکی Sabanci University، دانشگاه استانبول Istanbul University، دانشگاه کوچ Koç University، دانشگاه بوگازیچی Bogaziçi Üniversitesi و دانشگاه فنی استانبول Bogaziçi Üniversitesi را دارید.

 

دانشگاه فنی خاورمیانه – (Middle East Technical University (METU

 دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) در پایتخت ترکیه آنکارا واقع شده است و رتبه ی ۱۱ را در رنکینگ EECA دارد. در حال حاضر در حدود ۳۱۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و تعداد زیادی از آن ها دانشجویان انتقالی و مهمان هستند که برای یک نیمسال تحصیلی یا یک سال در این دانشگاه تحصیل می کنند. این دانشگاه همچنین یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در ترکیه به شمار میرود که به خاطر حجم بالای تقاضا  فقط ۱٫۵ درصد از ۱٫۵ میلیون متقاضی سالیه را پذیرش می کند. زبان تدریس در METU انگلیسی می باشد.

 

دانشگاه بیلکنت – Bilkent University

نام دانشگاه بیلکنت مخفف “بیلیم کنتی” است که در ترکی به معنای شهر آموزش و علم است. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه غیر انتفاعی خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۸۴ تاسیس شده و وسیع ترین کتابخانه دانشگاهی کشور را در خود جای داده است. این دانشگاه در رنکینگ EECA در رتبه ی ۱۱ قرار دارد و یکی دیگر از مراکز معتبر برای تحصیل در ترکیه محسوب می شود.

 

دانشگاه سابانچی – Sabanci Universityترکیه-2

دانشگاه سابانچی معتبرترین دانشگاه استانبول و سومین دانشگاه معتبر در ترکیه است و در رنکینگ EECA امسال رتبه ۱۴ را کسب کرده است. این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه های تازه تاسیس در ترکیه است که در پاییز ۱۹۹۹ شروع به فعالیت کرده است و اکنون پذیرای حدود ۴۰۰۰ دانشجو می باشد. دانشگاه سابانچی یکی از محبوبت ترین دانشگاه ها برای تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی است که تقریباً ۴۲ درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی آن بورسیه هستند.

 

دانشگاه کوچ – Koç University 

دانشگاه کوچ که نام خود را از موسس آن، وهبی کوچ، گرفته است در استانبول و در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد. دانشگاه کوچ  ۲۲ برنامه برای مقطع کارشناسی، ۳۲ برنامه برای کارشناسی ارشد و ۱۸ برنامه برای دکترا دارد و در حال حاضر دارای ۵۵۰۰ دانشجو می باشد.

 

دانشگاه بوگازیچی – Bogaziçi Üniversitesi

دانشگاه بوگازیچی در سال ۱۸۶۳ در استانبول تاسیس شد و اولین دانشگاه آمریکایی است که خارج از آمریکا بنا شده است و برای متقاضیان بین المللی که برای تحصیل در ترکیه به این کشور سفر می کنند گزینه جذابی می باشد.

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه:

گروه الف (ممتاز)

 • Bilkent University
 • Bogazici University

 

گروه ب (خوب)

 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Gazi Universitesi
 • Sabanci University
 • KOC University
 • Istanbul Technical  University
 • Middle East Technical University

 

گروه ج (متوسط)

 • Dokuz Eylul Universitesi
 • Ege Universitesi
 • Karadeniz University of Technology
 • Marmara Universitesi
 • Cukurova Universitesi
 • Anadolu University
 • Ataturk University
 • Ankara University
 • Mimar Sinan University
 • Yildiz Technical  University

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در ترکیه:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Bilkent University
 • Middle East Technical University
 • Eastern Mediterranean
 • TOBB University of Economics and Technology
 • Izmir Institute of Technology
 • Atilim University
 • Bogaziçi Üniversitesi
 • Sabanci University
 • Koc University
 • Hacettepe University
 • Istanbul University
 • Anadolu University

 

زندگی در ترکیه

در حین زندگی روزانه در ترکیه می توانید کباب دونر خوب بخورید، در بازار ها بر سر قیمت ها چانه بزنید، از خوردن قهوه ترکلذت ببرید و با مردم محلی در کافه ها و پارک ها تالوا (تخته نرد) بازی کنید.

در هنگام تحصیل در ترکیه مخصوصاً اگر در یکی از شهر های بزرگ زندگی کنید قطعاً احساس کمبود جا برای تفریح یا گشتن نخواهید کرد. برای دوستداران موسیقی سبک های مختلف زیادی وجود دارد، از کلاسک تا پاپ، جاز تا هیپ هاپ و … آنجا یافت می شود. شهرهای این کشور پر از سالن های اجرای زنده هستند و ترکیه هر ساله میزبان فستیوال های بین المللی موزیک متنوعی است. همچنین دوستداران فیلم هم می توانند از صنعت رو به رشد فیلم این کشور لذت ببرند، رفتن به سینما یک فعالیت محبوب در ترکیه است و آخرین فیلمهای پرفروش هالیوود به طور گسترده ای در سالن های این کشور نمایش داده می شود.

 

استانبول – Istanbulتحصیل در ترکیه

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است و تاریخ آن به هزاران سال پیش بر میگردد، اما امروزه به عنوان یکی از شهرهای جهانی با آینده ای روشن شناخته می شود که بطور مداوم در حال رشد است. جمعیت این شهر ۱۴ میلیون نفر می باشد و پنج سال پس از آن که استانبول در سال ۲۰۱۰ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا نامگذاری شد، حدود ۱۲٫۵ میلیون توریست در سال ۲۰۱۵ از این شهر دیدن کردند و این شهر تبدیل به چهارمین شهر توریستی جهان گردید . میراث فرهنگی شهر ،کلوپ ها و رستوران های ترکی از جاذبه های بزرگ برای گردشگران است.

استانبول همچنین یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در ترکیه به سمار می رود و دانشگاه سابانچی و دانشگاه کوچ دو دانشگاه معتبر ترکیه که در رتبه بندی EECA به ترتیب در رتبه ۱۴ و ۱۵ قرار دارند در این شهر واقع شده اند. دیگر دانشگاه های معتبر استانبول عبارتند از دانشگاه بوگازیچی و دانشگاه استانبول که به طور مشترک در رتبه ۱۷ قرار دارند و هم چنین دانشگاه فنی استانبول که در رتبه ۳۰ قرار دارد .

 

آنکارا – Ankara

آنکارا پایتخت و دومین شهر بزرگ ترکیه است که یک مرکز تجاری و سیاسی نیز به شمار می رود. آنکارا به عنوان یکی از معتبرترین شهرهای دانشجویی دارای قسمت عظیمی جمعیت زیادی از دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه می باشد. جاذبه های دیدنی مشهور آن شامل قصر آنکارا، موزه تمدن آناتولی، آنیت کبیر و موزه مصطفی کمال آتاتورک می باشند. آنکارا هم چنین مکانی مشهور برای دیدن پرندگان می باشد.
دو دانشگاه معتبر در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University (METU و دانشگاه بیکنت Bilkent University هستند که هر دو مشترکاً یازدهمین رتبه را در EECA دارند.
از دیگر دانشگاه های معتبر آنکارا، دانشگاه هاکتپ Hacettepe University در رتبه سی و چهار، دانشگاه گازی Gazi University در رتبه هشتاد و سوم و دانشگاه نظامی ترکیه Turkish Military Academy و دانشگاه بسکنت Baskent University می باشند.

 

ازمیر – İzmir

ازمیر سومین شهر بزرگ در ترکیه می باشد. ازمیر همچنین  به دلیل موقعیت زیبایش که مشرف بر دریای آژه است به عنوان ‘مروارید دریای اژه’ شناخته می شود. ازمیر شهری آزاد و آرام است اگرچه وجود فروشگاه کمرالتی، ساحل ها، مراسم و نمایشگاه های بی شمار به این معنی می باشد که بعید است در این شهر حوصله تان سر برود.

ازمیر با تاریخ و فرهنگ ۴۰۰۰ ساله  یکی از مقاصد جذاب برای تحصیل در ترکیه است که دانشگاه های معتبری مانند دانشگاه اژه Ege University، دانشگاه دکوز الیول  Dokuz Eylül University، دانشگاه یاشار Yasar University و دانشگاه ازمیر University of İzmir را در خود جای داده است.

 

آدنا – Adana

آدنا یکی دیگر از شهرهای دانشجوییترکیه است که پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه محسوب می شود. دانشگاه کوکوروا Cukurova University در این شهر واقع شده است که در رنکینگ EECA در بین جایگاه  ۱۱۱-۱۲۰ قرار دارد. علاوه بر آن، موقعیت جغرافیایی آدنا در جنوب ترکیه این شهر را جذابتر می کند که در ساحل شرقی رودخانه Seyhan Dam Reservoir، سالن های نهارخوری این دانشگاه میان درختان بلند و تنومند ایجاد شده است که از مکان های تفریحی نزدیک این شهر به شمار می رود. آدنا همچنین شهری قدیمی است که تاریخش به ۶۰۰۰ سال قبل از تولد مسیح برمی گردد و در آنجا مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری وجود دارد.

در بیشتر شهرهای ذکر شده بیشتر مردم محلی انگلیسی صحبت می کنند که این موضوع زندگی در حین تحصیل در ترکیه را برای دانشجوهای بین المللی بدون فراگیری زبان ترکی آسانتر می کند.

 

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی تقریباً مناسب است و بسته به مقطع و رشته تحصیلی متغیر است. دانشگاه های دولتی خیلی ارزان تر از دانشگاه های خصوصی هستند، برای مثال به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی هزینه شما ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال است. دانشگاه های خصوصی هزینه و شهریه ی خودشان را تعیین میکنند که می تواند تا ۲۰۰۰۰ دلار در سال باشد.

در دانشگاه های خصوصی اگر به زبان انگلیسی تحصیل کنید شهریه از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برای هر سال است، در حالیکه همین دوره ها به زبان ترکی در حدود ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار است.

 

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی اروپا نسبتاً کم است و از ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه تخمین زده می شود. البته هزینه زندگی به نوع زندگی شما بستگی دارد. شما همچنین حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار هر نیمسال تحصیلی برای کتاب ها و مخارج اداری نیاز دارید.

 

ویزای دانشجویی ترکیهتحصیل در ترکیه

برای اخذ پذیرش برای تحصیل در ترکیه باید از یکی از دانشگاه های ترکیه ای پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای دانشجویی به نزدیکترین کنسول ترکیه در کشورتان مراجعه نمایید. برای اینکه ویزای دانشجویی ترکیه ای را دریافت کنید به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کپی نامه ی پذیرش از دانشگاه ترکیه ای
 • فرم تکمیل شده ی پذیرش دانشجویی ترکیه (از کنسولگری اخذ می شود)
 • یک پاسپورت معتبر که تاریخ انقضای آن فراتر از دوره ی اقامتتان در ترکیه باشد.
 • هزینه روند کار که با توجه به ملیتتان متفاوت است.
 • عکس پاسپورتی

از زمانی که شما درخواستتان را می دهید تا ویزایتان را بگیرید ۸ هفته طول می کشد. بعد از اینکه به ترکیه رسیدید در مدت زمانی یک ماه باید درخواست اجازه اقامت بدهید که این کار از طریق توسط نزدیکترین مرکز فرماندهی پلیس انجام می شود. همچنین دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا ۲۴ ساعت در هفته کار کنند.

 

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. مهرنوش گفت:

  سلام برای رشته تربیت بدنی میشه بورس گرفت برای دانشگاه های ترکیه؟

  1. سلام
   متاسفانه دانشگاه های ترکیه بورس زیادی نمیدهند اما مثل دانشگاه های دولتی ایران شهریه ی کمی دارند.

 2. رضا گفت:

  سلام من کلاس یازدهم انسانی هستم آیا میتونم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برم لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام
   باید حتما دیپلم ۱۲ ساله داشته باشید برای ادامه تحصیل

نمایش بیشتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *