تحصیل در دانمارک

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 1,626 ۳ دیدگاه

تحصیل در دانمارک

آیا میخواهید در یک کشور اروپایی با سطح زندگی کیفی بالا تحصیل کنید؟ یک کشور سبز و تمیز؟ نظرتان درباره دوچرخه سواری به جای اتوبوس سوار شدن تا دانشگاه چیست؟ اگر چنین مواردی برای شما جذاب است چرا تحصیل در دانمارک را در نظر نمی گیرید؟

در این مطلب قصد داریم شرایط تحصیل در دانمارک را مورد بررسی قرار دهیم.

دانمارک بین دروازه های شمالی و غربی اروپا واقع شده و کشور تقریبا کوچکی است، ولی مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین المللی به شمار می آید. ۵ دانشگاه از ۸ دانشگاه دانمارک در رنکیگ دانشگاه های جهانی QS جزو ۴۰۰ دانشگاه اول هستند همچنین در سال ۲۰۱۴/۲۰۱۵ دانشگاه کپنهاگ در رتبه ۴۵ این رنکینگ قرار دارد.

هزینه تحصیل در دانمارک برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است ولی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه ها نسبتاً ناچیز هستند. بیشتر دوره ها به زبان دانمارکی تدریس می شوند (به ویژه در مقطع کارشناسی) ولی در صورت تمایل می توانید برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی و آلمانی هم پیدا کنید.

 

دانشگاه های دانمارک

دانشگاه کپنهاگ – University of Copenhagenتحصیل در دانمارک

برترین دانشگاه دانمارک، دانشگاه کپنهاگ است که همچنین بالاترین رتبه را در منطقه اسکاندیناوی دارد و در رتبه بندی جهانی QS رتبه ۴۵ را دارد. این دانشگاه در سال ۱۴۷۹ تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه دانمارک و بعد ازدانشگاه  Uppsala در سوئد دومین دانشگاه از لحاظ قدمت در اسکاندیناوی محسوب می شود.دانشگاه کپنهاگ یکی از معتبرترین دانشگاه ها برای تحصیل در دانمارک است که گنجایش ۳۹۰۰۰ دانشجو را دارد که تعداد زیادی از آنها دانشجویان بین المللی هستند. بیشتر دوره ها در این دانشگاه به زبان دانمارکی تدریس می شوند، اگر چه تعدادی از رشته ها به انگلیسی و آلمانی ارائه می شوند.

 

دانشگاه آرهوس – Aarhus University

دانشگاه آرهوس به عنوان دومین مقصد برتر برای تحصیل در دانمارک در رتبه بندی جهانی در رتبه ۹۶ قرار دارد. علی رغم اینکه بسیار قدمتش کمتر از دانشگاه کپنهاگ است ولی دومین دانشگاه غیر فنی در دانمارک از نظر قدمت است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۸ تاسیس شده و از زمان تاسیس تا به حال بسیار وسعت یافته و در حال حاضر بزرگترین دانشگاه دانمارک محسوب می شود. بیش از ۴۳۶۰۰ دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشگاه فنی دانمارک –  Technical University of Denmark

دانشگاه فنی دانمارک اولین دانشگاه پلی تکنیک دانمارک است که در سال ۱۸۲۹ به وسیله ی شیمی دان و فیزیکدان مشهور Hans Christian Ørsted تاسیس شد و امروزه یکی از پیشتازان در دانشگاه های مهندسی اروپایی محسوب می شود و در رتبه بندی جهانی در سال ۲۰۱۵/۱۴ در رتبه ۱۲۳ قرار دارد. در حال حاضر این دانشگاه بیش از ۱۱۰۰۰ دانشجو ظرفیت دارد که در ۲۵ دپارتمان مشغول به تحصیل می باشند. محوطه دانشگاه در Kongens lyngby شهری در شمال کپنهاگ قرار دارد.

 

دانشگاه جنوبی دانمارک –  University of Southern Denmarkتحصیل در دانمارک

دانشگاه جنوب دانمارک در رتبه بندی جهانی در رتبه ۳۰۸ قرار دارد و یکی دیگر از مقاصد ایده آل برای تحصیل در دانمارک است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۸ بعد از ادغام دانشگاه  ادنز، مدرسه بازرگانی و مهندسی جنوبی دانمارک و دانشگاه مرکزی جنوب جاتلند تاسیس شد. همچنین در سال ۲۰۰۶ مدرسه ی بازرگانی Slagelse ،موسسات ملی سلامتی عمومی و Odense Teknikum با این دانشگاه ادغام شدند. در حال حاضر تقریبا ۲۶۰۰۰ دانشجو در دانشگاه جنوبی دانمارک مشغول به تحصیل هستند.

 

دانشگاه آلبورگ – Aalborg University

دانشگاه آلبورگ در رده بندی QS در حال حاضر در رتبه ۳۶۳ قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۷۴ تاسیس شده و در حال حاضر حدود ۲۲۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه شامل ۳ ساختمان جداگانه است که ساختمان اصلی آن داخل شهر آلبورگ و دو ساختمان دیگر در اسبرگ و کپنهاگ واقع شده است. از سال ۲۰۰۷ دانشگاه به ۴ حوزه تقسیم شده است: علوم انسانی و حقوق ، مهندسی و علوم ، علوم اجتماعی و دارو سازی. دانشگاه آلبورگ در بین دانشجویان بین المللی یکی از محبوبترین دانشگاه ها برای تحصیل در دانمارک محسوب می شود به طوریکه ۱۰% از جمعیت دانشجویان آن از خارج از دانمارک جذب شده اند.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در دانمارک:

گروه الف (ممتاز)

 • (Aarhus Universitet (University of Aarhus
 • (Danmarks Tekniske Universitet (Technical University of Denmark
 • (Kobenhavns Universitet (University of Copenhagen
 • University of Southern Denmark
 • (Aalborg Universitet (Aalborg University
 • (Arkitektskolen i Åarhus (The Aarhus School Architecture

 

گروه ب (خوب)

 • (Danmarks Laererhojskole (Royal Danish School of Educational Sciences
 • (Det Kgl. Danske Kunstakademi (The Royal Danish Academy of Fine Arts
 • (Handelshøjskolen i Åarhus (The Aarhus School of Business and social sciences
 • (Handelshojskolen i Kobenhavns (Copenhagen Business School
 • (Den Kongelige Veterinaer OG Landbohoejskole (Royal Veterinary and Agricultural University
 • (Roskilde Universitet Center (Roskilde University
 • Royal School of Library and Information Science

 

گروه ج (متوسط)

 • IT University of Copenhagen صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
 • VIA University college صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در دانمارک:

برای رشته های علوم پزشکی

 • University of Copenhagen
 • Aarhus University
 • Copenhagen business School
 • Technical University of Denmark
 • Roskilde University
 • Aalborg University
 • University of Southern Denmark

شهر های دانشجویی دانمارک

دانمارک علاوه بر اینکه بارها جزو رده بندی کشورهایی با بالاترین کیفیت زندگی و شادترین مردم قرار گرفته، به خاطر شهر های زیبا ، غذاهای فوق العاده (خصوصا کپنهاگ که پر از رستوران های ستاره دار است)، طراحی های خلاقانه، سینماها ی با کیفیت و خطوط ساحلی جالب در دنیا شناخته شده است.

 

کپنهاگ – Copenhagenتحصیل در دانمارک

پایتخت دانمارک، کپنهاگ یکی از مشهورترین شهرهای اروپاست. ترکیب مدهوش کننده ای از سازه های رمانتیک و معماری مدرن، تنوع فرهنگی، کافه ها و رستورانهای بی شمار و کیفیت بالای زندگی همگی در لذت بردن از این شهر موثر هستند. کپنهاگ جذاب ترین گزینه برای تحصیل در دانمارک به شمار می رود که در حال حاضر در جایگاه بیستم بهترین شهرهای دانشجویی جهان قرار دارد. کپنهاگ ارزانترین شهر جهان برای تحصیل نیست اما بعید است که از بیشتر پایتخت های اروپایی مثل لندن و پاریس گرانتر باشد.

 

آرهوس – Aarhus

آرهوس به عنوان شهر بندری مهمی واقع در شبه جزیره ی اصلی کشور دومین شهر بزرگ دانمارک است. دانشگاه آرهوس در این شهر قرار دارد و این شهر را به یکی از شهرهای دانشجویی محبوب در دانمارک تبدیل کرده است. مانند شهر کپنهاگ این شهر به خاطر تاریخ غنی و اماکن دیدنی مانند کلیساهای به جا مانده از قرن ۱۳، رستورانها و کافه های متنوع و جمعیت دانشجوی بالا مورد توجه است.

 

ادنز – Odenseتحصیل در دانمارک

ادنز در جزیره فونن بین شبه جزیره ی جاتلند و بزرگترین جزیره زلاند واقع شده و سومین شهر پر جمعیت دانمارک است. این شهر محل تولد نویسنده ی مشهور دانمارکی هانس کریستین اندرسون است. ادنز محل استقرار پردیس اصلی دانشگاه جنوبی دانمارک است که این شهر کوچک را با جمعیت زیاد دانشجویی متمایز می نماید.

 

آلبورگ – Aalborg

آلبورگ یک شهر صنعتی واقع در شمال جاتلند است و دانشگاه آلبورگ در این شهر واقع شده است. ترکیب معماری تاریخی با رگه های صنعتی تر و مدرن از مشخصات آلبورگ است. در سال ۲۰۱۴ مدت کوتاهی بعد از رونمایی Musikkens Hus که سالن اصلی کنسرت است پروژه ی بازسازی بخش ساحلی تکمیل شد. همچنین آلبورگ مرکز بزرگترین کارناوال شمال اروپاست که هر ساله در ماه می برگزار می شود.

 

اخذ پذیرش برای تحصیل در دانمارک

برای پذیرش از دانشگاه های دانمارک، می توانید مستقیما درخواست دهید. منابع آنلاین مختلفی موجود است که به شما کمک می کند که چگونگی معادل سازی مدارک شما را در سیستم دانمارکی متوجه شوید؛ بسته به کشورسکونت شما و نمره ی معدلتان ممکن است یک سال تحصیلی تکمیلی لازم داشته باشید تا برای تحصیل در مقطع مورد آماده شوید.

به صورت کلی تحصیل در دانمارک در مقطع کارشناسی به علت نیاز به ارائه مدرک زبان دانمارکی گزینه مناسبی برای دانشجویان ایرانی نمی باشد ولی با توجه به وجود رشته های زیاد به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند تحصیل خود را در این کشور از مقطع ارشد آغاز کنند اگرچه برای این مقطع نیاز به ارائه مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا است.

ویزای دانشجویی دانمارکتحصیل در دانمارک

مقررات ویزای دانشجویی دانمارک مطابق با اینکه شما جزو منطقه اقتصادی اروپا/اتحادیه اروپا هستید یا خیر متفاوت است.

دانشجویان بین المللی برای اینکه در دانمارک به ادامه ی تحصیل بپردازند باید اجازه اقامت بگیرند. برای اخذ اجازه اقامت دانمارک باید اثبات کنید که توسط یک دانشگاه برای برنامه های تحصیلات عالی پذیرفته شده اید و آن دانشگاه باید توسط دولت دانمارک تایید شده باشد.

شما همچنین باید اثبات کنید که می تواند در حین اقامتتان مخارج مالی را تامین کنید و اگر شما باید شهریه را بپردازید، باید نشان دهید که شهریه نیمسال اول دانشجویی را پرداخته اید.

هزینه تحصیل در دانمارک

برای تمامی دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا پرداخت شهریه دانشگاه اجباری است که به طور میانگین  ۶۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ یورو سالانه می باشد. همچنین برخی دانشگاه های دانمارک بورسیه های متنوع برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند.

همچنین دانشجویان خارجی در حین تحصیل در دانمارک اجازه کار هفتگی (کارشناسی ۱۰ ساعت – کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت) دارند و حقوق هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو می باشد که می تواند تا حدودی مخارج دانشجویان را پوشش دهد اگرچه پیدا کردن کار برای دانشجویان خارجی آسان نیست و نیاز به تسلط به زبان دانمارکی و تخصص مورد نیاز برای انجان آن شغل می باشد.

دانمارک یکی از گرانترین کشورهای اروپا برای زندگی به شمار می رود و هزینه سالیانه زندگی یک دانشجو شامل اسکان، خورد و خوراک، رفت و آمد، پوشاک و غیره در حدود ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو می باشد.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید