تحصیل در رومانی

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 3,501 ۲۷ دیدگاه

تحصیل در رومانی

آیا می خواهید در کشوری ادامه تحصیل دهید که از هر چیزی اندکی دارد-ساحل های شنی، حیات وحش، قلعه های قرون وسطی، خون آشام ها؟ آخرین مورد خون آشام ها برای شوخی بود ولی اگر به بقیه موارد علاقه مند هستید بهتر است تحصیل در رومانی را در نظر بگیرید. این کشور شامل بسیاری از مکان های تاریخی، منظره های طبیعی زیبا، مردمان صمیمی و فرهنگ غنی اروپایی است و اگرچه که خون آشام ها وجود خارجی ندارند ولی افرادی که به این زمینه علاقه مندند می توانند به جمعیت کثیر گردشگران برای دیدن از سایت هایی مانند قلعه بران Bran Castle بپیوندند که در ساخت آن از خانه دراکولایی استوکر Bram Stocker’s Dracula الهام گرفته شده است.

دانشگاه های رومانی

برای تحصیل در رومانی ۴۹ دانشگاه سراسری و ۸ دانشگاه خصوصی وجود دارد. مقطع تحصیلی کارشناسی برای رشته های علوم، علوم انسانی، علوم اجتماعی، اقتصادی، حقوق، علوم سیاسی، هنر و ورزش ۳ سال؛ برای علوم فنی، مهندسی، کشاورزی و جنگلبانی ۴ سال؛ برای رشته های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، دامپزشکی و معماری ۶ سال طول می کشد. مقطع کارشناسی ارشد دو ساله در رومانی ۲ ساله است. مراکز آموزشی که در زمینه تحصیلات عالی در رومانی فعالیت می کنند شامل موسسات، دانشگاه ها، هنرستان ها،آکادمی هنر های زیبا و کالج های دانشگاهی است. ۴ دانشگاه که برای تحصیل در رومانی برای دانشجویان بین المللی گزینه مناسبی به شمار می آیند و در لیست رنکینگ جهانی QS در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۵ قرار گرفتند در ذیل آمده است:

 

دانشگاه بخارست – University of Bucharestتحصیل در رومانی

دانشگاه بخارست دومین دانشگاه قدیمی در رومانی است و در میان دانشگاه های رومانی در جدول جهانی بالاترین رتبه (رتبه ۷۰۰ ) را دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۶۴ تاسیس گردید و تقریبا نزدیک به ۳۲۰۰۰ دانشجو در حال حاضر در آن مشغول به تحصیل هستند و همچنین ۱۳۰۰ هیات علمی دارد. این دانشگاه ۱۸ دانشکده دارد که طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را پوشش می دهند. این دانشگاه با بیش از ۵۰ دانشگاه در ۴۰ کشور همکاری دارد و در برنامه هایی همچون Erasmus Mandu ،Lingua ،Leonardo da vinci Tempus و غیره شرکت می کند و به همین دلیل برای متقاضیان بین المللی تحصیل در رومانی بهترین انتخاب به شمار می آید.

 

دانشگاه الکساندرو یان کوزا – Alexandru Ioan Cuza University

قدیمی ترین دانشگاه رومانی، دانشگاه الکساندرو لون کوزا در سال ۱۸۶۰ توسط ملکه الکساندرو تاسیس شد و یکی از معتبرترین دانشگاه ها برای تحصیل در رومانی به شمار می رود که در رنکینگ جهانی QS در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. حدود ۲۶۰۰۰ دانشجو در حال حاضر مشغول به تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه عضوی از شبکه ی تحصیلات عالی و بین المللی برجسته مانند Coimbra Group و Utrecht network است.

 

دانشگاه بیس بولای –  Babes-Bolyai University

دانشگاه بیبس بولای که نام آن از دانشمند برجسته ای به نام Victor Babes و ریاضی دان مجارستانی به نام Janos Bolyai گرفته شده، بزرگترین دانشگاه در رومانی است که در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد و دستخوش تحولی عمیق در سال ۱۹۵۹ شد. حدوداً  ۴۰۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند که بیش از ۷۰۰ دانشجو آن دانشجویان بین المللی هستند که برای تحصیل در رومانی به این کشور سفر کرده اند. این دانشگاه نیز در زمره  ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد و با ۲۱ دانشکده از دانشگاه های پیشرو در زمینه تحقیقاتی محسوب می شود.

 

دانشگاه وست تیمیسوارا – West University of Timisoara

چهارمین دانشگاه رومانی که در میان ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد دانشگاه وست تیمیشوارا است که در سال ۱۹۶۲  تاسیس شده است. این دانشگاه از ۱۱ دانشکده تشکیل شده که دوره هایی را در زمینه ریاضی و انفورماتیک، فیزیک، شیمی، بیولوژی، تاریخ، الهیات، روانشناسی، اقتصاد، هنر، سیاسی، فلسفه و حقوق ارائه می کنند. یکی از مشهورترین فارغ التحصیلان این دانشگاه Herta Muller بوده است که جایزه ی نوبل در ادبیات را در سال ۲۰۰۹ دریافت کرده است.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در رومانی:

گروه الف (ممتاز)

 • Emil Racovita, Instiute of speleology – The Romanian Academy  صرفاً در رشته‌های وابسته به غارشناسی و علوم جانوری

 

گروه ب (خوب)

 • Alexandru Ioan Cuza University in Iasi
 • Polytechnica University of Bucharest صرفاً رشته های فنی و مهندسی
 • university of Bucharest

 

گروه ج (متوسط)

 • Babes- Bolyai University
 • Bucharest University of Economic Studies
 • Sapientia Hungarian University of Transylvania  (صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در رومانی:

برای رشته های علوم پزشکی

 • University of Bucharest
 • Alexandru Ioan Cuza University
 • Babes-Bolyai University
 • Universitatea de Vest din Timisoara / West University of Timisoara

 

شهرهای دانشجویی رومانی

اگر برای تحصیل در رومانی به این کشور سفر کرده اید شهرهای زیادی وجود دارند که با هر سلیقه ای سازگار هستند … مانند بیشتر جاهای شرقی اروپا، رومانی شهرت زیادی را در زمینه موسیقی های زنده، جشن ها، کافه ها، تئاتر ها، موزه ها و گالری ها دارد. بسیاری از گردشگرانی که به این کشور سفر می کنند شیفته زیبایی های طبیعی مثل کوه های کارپاث و جلگه ی دانوب می شوند.

 

بخارست – Bucharestتحصیل در رومانی

بخارست به عنوان پایتخت رومانی و بزرگترین شهر رومانی، بزرگترین شهر در اتحادیه اروپا هم هست. رهبر دوران کمونیستی رومانی، نیکول کئوسسکو که در سال ۱۹۸۹ بر کنار شد، نشانه های زیادی از آن دوره را در سطح شهر باقی گذاشته است – مشهورترین آنها ساخت کاخ پارلمان است که دومین ساختمان بزرگ جهان محسوب می شود. بخارست پر از کلوپ ها، کافه ها، اماکن فرهنگی، پارک هایی برای استراحت، معماری های تاریخی و انجمن های بزرگ دانشجویی است که این شهر را به یکی از ایده آل ترین مقاصد برای تحصیل در رومانی تبدیل می کند. همچنین ۱۶ دانشگاه سراسری و ۲۰ دانشگاه خصوصی در بخارست وجود دارد.

 

یاش – Iași

یاش یکی دیگر از بزرگترین و قدیمی ترین شهر های رومانی است که در شمال شرقی کشور قرار دارد. این شهر برای مدتی ۲ ساله پایتخت رسمی رومانی (از ۱۹۱۶ تا ۱۹۱۸) بود .از یاش به عنوان پایتخت فرهنگی رومانی نام برده می شود. این شهر جایگاه قدیمی ترین دانشگاه های رومانی است، دانشگاه الکساندرو یان کوزو که به مرور زمان با چندین دانشگاه دیگر به هم ملحق شده اند و امروزه این شهر را، مرکزی پیشرو در زمینه تحصیلات عالی و تحقیقاتی برای تحصیل در رومانی تبدیل کرده اند.

 

کلوژ ناپوکا – Cluj-Napoca

این شهر که عموماً با نام کلوژ شناخته می شود دومین شهر بزرگ رومانی است و بزرگترین دانشگاه کشور، دانشگاه بیبس بولیا در این شهر واقع شده است. کلوژ به شدت تاثیر گرفته از جامعه بزرگ دانشجویی خود است. این شهر که در شمال غربی رومانی قرار دارد، مکان مناسبی برای بازدید از کوه ها و جنگل ها و اماکن به جا مانده از قرون وسطی می باشد. کلوژ همچنین به عنوان یک مرکز سینمایی مشهور است و فستیوال بین المللی ترانسیلوانیا در این شهر برگزار می شود که شرکت کنندگانی را از سراسر جهان جذب می کند.

 

تیمیشوارا – Timişoara

سومین شهر مشهور رومانی، تیمیشوارا است که در غرب این کشور قرار دارد و هم مرز مجارستان و صربستان است. مرکز تیمیشوارا پر از میدان ها و معماری های جذاب است که بیشتر آن ها بازتابی از تاریخ این شهر به عنوان قسمتی از امپراطوری اتریش است. این شهر همچنین یکی از بهترین شهرها برای تحصیل در رومانی است که با توجه حضور ۴ دانشگاه سراسری و ۴ دانشگاه خصوصی و دانشگاه وست تیمیشوارا در این شهر جمعیت دانشجویی عظیمی دارد.

 

درخواست پذیرش برای تحصیل در رومانی

برای تحصیل در رومانی شما باید حداقل ۱۷ ساله باشید. اسنادی که برای پذیرش در دانشگاه های رومانی نیاز دارید شامل موارد زیر است:

 • برای متقاضیان مقطع کارشناسی:کپی گواهی دیپلم یا معادل آن
 • برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد :کپی مدرک لیسانس
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به یکی از زبانهای رومانی، انگلیسی، فرانسه یا آلمانی
 • کپی شناسنامه
 • گواهی سلامت که مشخص کند که متقاضی هیچ گونه بیماری واگیر داری ندارد
 • کپی پاسپورت
 • ارائه مدرک زبان به استثنای دانشجویانی که از کشورهایی می آیند که زبان تدریس رشته مورد نظر آنها در رومانی با آنچه در کشورشان صحبت می شود یکی است(که این مدرک را می توان از دانشگاه پس از آزمون قبل از ثبت نام گرفت)
 • دو عکس جدید

ویزای دانشجویی رومانیتحصیل در رومانی

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رومانی ملزم به دریافت ویزای دانشجویی هستند. برای اخذ ویزا نیاز به یک نامه پذیرش از یک دانشگاه رومانیایی دارید، که وزارت علوم رومانی این نامه را صادر می کند. پروسه ی اخذ ویزای دانشجویی ۲ ماه به طول می انجامد .بعد از اینکه وارد رومانی شدید، می توانید مدت ویزایتان را افزایش دهید و اجازه ی اقامت بگیرید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی رومانی

 • نامه پذیرش از وزارت علوم رومانی
 • رسید پرداخت شهریه برای یک سال
 • اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه کل دوره
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • بیمه ی پزشکی برای تمام مدت اعتبار ویزا

هزینه تحصیل در رومانی

هزینه تحصیل در رومانی بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. این مبلغ معمولا بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در سال است. رشته های پزشکی گران تر است و شهریه آنها مبلغی حدود ۷۰۰۰ تا ۸۸۰۰ یورو در بعضی از دانشگاه های رومانی است.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید