تحصیل در چک

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 2,067 ۶ دیدگاه

تحصیل در چک

جمهوری چک در آغاز سال ۱۹۹۳ به عنوان یکی از زیباترین کشورهای شرق اروپا شکل گرفت که قبلاً بخشی از چکسلواکی بود. این کشور قبلاً یک دولت کمونیستی تحت تاثیر اتحاد جماهیر شوروی بود که در چند دهه اخیر دستخوش توسعه سریع شده و در سال ۲۰۰۶ اولین دولت سابق بلوک شرق بود که بعنوان کشور توسعه یافته توسط بانک جهانی ارزیابی گردید. امروزه تحصیل در چک با وجود بیش از ۳۹۰۰۰ دانشجویی خارجی به طور چشمگیری یکی از مقاصد بین المللی محبوب جهت تحصیل می باشد و در آمار اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد به عنوان دوازدهمین مقصد محبوب برای دانشجویان اراسموس اروپا ذکر شده است. مطمئنا گزینه های زیادی برای تحصیل در چک وجود دارد مانند : دانشگاه های معتبر، پایین بودن شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی، فرهنگ زندگی رنگارنگ و پر تحرک و …

 

دانشگاه های چک

نظام آموزش عالی چک با قدمتی در حدود ۶۰۰ سال، امروزه شامل بیش از ۷۰ دانشگاه می باشد که حدود دو سوم آن خصوصی هستند. در مجموع ۱۰ دانشگاه جمهوری چک در رتبه بندی دانشگاه ها QS رتبه بالای ۱۵۰ را به خود اختصاص داده اند. چهار دانشگاه از این دانشگاه ها در رتبه بندی اختصاصی دانشگاه های برتر در حال توسعه اروپا و آسیای مرکزی در سال ۲۰۱۵/۱۶ گنجانده شده است.

 

دانشگاه چارلز – Charles University

تحصیل در چک

دانشگاه چارلز Charles University که بالاترین رتبه را در جمهوری چک دارد در رتبه بندی EECA در رتبه سوم قرار دارد. دانشگاه چارلز در سال ۱۳۴۸ توسط امپراتور چارلز تاسیس شد و هنوز بزرگترین دانشگاه این کشور با ۱۷ دانشکده و بیش از ۵۱۰۰۰ دانشجو محسوب می شود .

دانشگاه چارلز همچنین یکی از محبوب ترین گزینه ها برای تحصیل در چک در میان دانشجویان بین المللی به شمار می آید که برنامه بین المللی خود را در حال حاضر شامل مشارکت با تقریبا ۲۰۰ دانشگاه در سراسر جهان قرار داده است. محوطه دانشگاه که متعلق به قرون وسطی می باشد در پراگ قرار دارد.

 

دانشگاه فنی چک در پراگ – Czech Technical University in Prague

دانشگاه فنی چک Czech Technical University in Prague که در سال ۱۷۰۷ تاسیس شده یکی دیگر از قدیمی ترین و بزرگترین موسسات دانشگاهی کشور است که در پراگ قرار دارد. این دانشگاه که دومین دانشگاه معتبر جمهوری چک نیز می باشد در رتبه بندی EECA در رتبه هشتم قرار دارد. دانشگاه فنی چک در پراگ دارای هشت دانشکده هست که بیش از ۱۰۰ رشته درسی، به طور عمده در مهندسی و رشته های مرتبط برای متقاضیان بین المللی تحصیل در چک ارائه می دهد. حدود ۲۴،۰۰۰ دانشجو در حال حاضر در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از جمله معروف ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه فیزیکدان معروف کریستین داپلر می باشد.

 

دانشگاه ماساریک – Masaryk University

دومین دانشگاه دولتی در این کشور، دانشگاه ماساریک Masaryk University می باشد که در دومین شهر بزرگ کشور، برنو واقع شده است. دانشگاه ماساریک در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد و به عنوان یک عضو از گروه دانشگاه های کامپوستلا Compostela Group of Universities و شبکه اوترخت Utrecht Network، که هر دو به منظور ایجاد همکاری بین دانشگاه های سراسر اروپا تشکیل شده اند، فعالیت می نماید. این دانشگاه در حال حاضر در رتبه بندی EECA در رتبه ۹ قرار دارد و حدود ۳۸،۰۰۰ دانشجو در ۹ رشته مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه ماساریک همچنین به علت ارائه دروس به زبان انگلیسی و آلمانی یکی از ایده آل ترین مقاصد تحصیل در چک برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

 

دانشگاه فناوری برنو – Brno University of Technology

دانشگاه فناوری برنو Brno University of Technology واقع در شهر برنو در سال ۱۸۹۹ تاسیس شد و در رتبه بندی EECA دارای رتبه ۱۹ می باشد. در ابتدا دانشگاه فقط دارای یک دوره مهندسی عمران بود اما به تدریج به یک موسسه معتبر دانشگاهی با بیش از ۲۴،۰۰۰ دانشجو در هشت دانشکده تبدیل شد. برای ترویج چهره دانشگاه به عنوان یکی از مقاصد ایده آل برای تحصیل در چک، دانشگاه فناوری برنو در پروژه های تحصیلی اتحادیه اروپا مانند اراسموس، Tempus، لئوناردو و چند برنامه دیگر شرکت می کند. این دانشگاه مجموعه ای از برنامه های درسی به زبان انگلیسی از مقطع کارشناسی تا سطح دکترا عموماً در زمینه مهندسی ارائه می دهد.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در چک:

گروه الف (ممتاز)

 • Charles University in Prague

 

گروه ب (خوب)

 • Czech Technical University In Prague
 • Czech University of Life Sciences Prague صرفاً رشته های کشاورزی و منابع طبیعی – جنگل، شیلات، دامداری و رشته های وابسته
 • Palacky University in Olomoue
 • Brno University of Technology
 • university of Economics Prague
 • Masaryk University

 

گروه ج (متوسط)

 • University of South Bohemia
 • University of West Bohemia

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در چک:

برای رشته های علوم پزشکی

 • Czech Technical University in Prague
 • Charles University in Prague
 • Brno University of Technology
 • VŠB – Technical University of Ostrava
 • Masaryk University
 • Palacký University in Olomouc
 • University of Chemistry and Techlogy, Pragu
 • University of Pardubice
 • University of West Bohemia

 

زندگی در چک

جمهوری چک کشوری محصور در خشکی در قلب اروپا، هم مرز با آلمان، اتریش، لهستان و اسلواکی، و عضو اتحادیه اروپا است. شهر پراگ پایتخت چک در سال های اخیر به عنوان یکی از زیبا ترین شهرها در اروپا، با تاریخ و فرهنگی جالب به عنوان یک محیط پر جنب و جوش جهت شب زنده داری ،شهرت فراوانی به دست آورده است.

کشور چک دارای حومه شهری باشکوه، پر از کوه ها، مسیرهای پیاده روی، اماکن فرهنگی، سازه های قرون وسطی و شهرهای تاریخی زیبا می باشد. در طول اقامت خود در حین تحصیل در چک، شما بدون شک  با طنز معروف اسلاوی روبرو خواهید شد ، که ممکن است مدتی طول بکشد تا به آن عادت کنید، اما مطمئنناً در پایان باعث خنده شما خواهد شد. سوپ سنتی، خوراک گوشت، کوفته، سالاد و کلوچه های شیرین چک از غذاهای شناخته شده آن می باشند.

 

پراگ – Prague

تحصیل در چک

 پایتخت این کشور، پراگ بدون شک یکی از زیبا ترین شهرها در اروپا است. “اورشلیم جدید”، میلیون ها نفر بازدید کننده را از سراسر جهان هر سال جذب می کند. نکات برجسته پراگ عبارتند از : قلعه ی زیبا، شهر قدیمی قرون وسطی ثبت شده در یونسکو، چشم انداز های هنری ، موزه ها و شب های آن.

پراگ بهترین مقصد برای تحصیل در چک محسوب می شود که در حال حاضر در رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجویی در رتبه ۴۹ قرار دارد که منعکس کننده جامعه بزرگ و بین المللی دانشجویی، شهرت قوی در میان کارفرمایان محلی و بین المللی و هزینه های نسبتاً کم برای تحصیل و زندگی در این شهر است.

پراگ دارای بهترین و مشهورین دانشگاه های این کشورمی باشد که در میان آنها دو دانشگاه در رتبه بندی بهترین های جهان قرار دارند: دانشگاه چارلز Charles University و دانشگاه فنی چک در پراگ Czech Technical University in Prague.

 

برنو – Brno 

دومین شهر جمهوری چک، پایتخت تاریخی Margraviate of Moravia است. برنو قطعاً شما را با قلعه های قرون وسطی و قلعه های پر از رمز و راز و ارائه افسانه های متعدد محلی مجذوب خواهد کرد. این شهر همچنین به خاطر داشتن بازار بزرگ که یکی از بزرگترین بازارها در جهان است مشهور می باشد.

برنو اگر چه در حال حاضر یک شهر مدن است، ولی همچنان بسیاری از سنت ها، فرهنگ عامه، موسیقی محلی، جشنواره ها و لباس های سنتی موراویا را حفظ کرده است. برنو با ۱۳ دانشگاه واقع در شهر و حدود ۹۰،۰۰۰ دانشجو همچنین یک مرکز مهم آموزش عالی برای تحصیل در چک محسوب می شود. برخی از دانشگاه های رتبه بالای چک در برنو عبارتند از دانشگاه ماساریک Masaryk University و دانشگاه فناوری برنو Brno University of Technology، که هر دو در رتبه بندی دانشگاه های جهان QC در سال ۲۰۱۵/۱۶ قرار دارند.

 

استراوا – Ostrava

تحصیل در چک

استراوا سومین شهر بزرگ جمهوری چک می باشد که در نزدیکی مرز لهستان واقع شده است. یک مرکز بزرگ صنعتی، که قبلا با نام مستعار “قلب فولاد جمهوری” شناخته میشد در سال های اخیر به عنوان یکی از گنجینه های نسبتاً ناشناخته در اروپا به شمار می رود. جاذبه های این شهر شامل کلیسای جامع زیبا، قلعه قرون وسطایی، بزرگترین موزه معدن کشور و منطقه Vítkovice که از طریق آن بازدید کنندگان می توانند میراث غنی صنعتی منطقه را دریابند.

این شهر میزبان بین المللی جشنواره های مشهور موسیقی “رنگ های استراوا” (جولای) و Ostrava Days of New Music (هر ۲ سال یک بار در آگوست) می باشد. استراوا همچنین به عنوان یکی دیگر از مقاصد تحصیل در چک دارای چندین دانشگاه شناخته شده، از جمله دانشگاه استراوا University of Ostrava و دانشگاه فنی استراوا Technical University of Ostrava است.

 

اخذ پذیرش برای تحصیل در چک

برای تحصیل در چک در مقطع کارشناسی، اتمام دروه متوسطه و داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز است. اگر شما متقاضی مقطع کارشناسی ارشد باشید پذیرش شما بر اساس مدرک کارشناسی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر شما متقاضی مقطع دکترا (PhD) باشید، باید مدرک کارشناسی ارشد مربوطه را داشته باشید.

دانش آموزان ممکن است برای چندین دوره در موسسات و دانشکده های مختلف پذیرفته شوند. آخرین مهلت ارسال درخواست معمولا در پایان ماه فوریه یا مارس است. بیشتر دانشگاه ها فرم درخواست را به صورت فرم الکترونیکی آنلاین در اختیار متقاضیان می گذارند. در بسیاری از دانشگاه ها، متقاضیان می بایستی در امتحانات ورودی، که معمولا بین ماه های ژوئن و سپتامبر برگزار می شود شرکت کنند. روش های ارزیابی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، و همچنین به رشته تحصیلی بستگی دارد.

ویزای دانشجویی چک

 

جمهوری چک یک کشور عضو اتحادیه اروپا است و برای دانش آموزان دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور زندگی و تحصیل در چک ویزا لازم نیست. برای دانش آموزان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، ویزای دانشجویی مورد نیاز است که برای دریافت این ویزا با سفارت چک در کشور خود تماس بگیرید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا شامل نامه پذیرش، ترجمه مدارک تحصیلی، گواهی تمکن مالی و پاسپورت معتبر می باشد.

 

هزینه تحصیل در چک

تحصیل در چک

آموزش عالی در همه دانشگاه های دولتی جمهوری چک برای دانشجویان همه ملیت ها  تا زمانی که شما مایل و قادر به تحصیل به زبان چک باشید رایگان است. اگر شما مایل به ثبت نام در یک دوره به زبان انگلیسی باشید باید شهریه پرداخت نمایید. به عنوان مثال، هزینه برای دوره زبان انگلیسی به طور متوسط حدود ۴۵۰۰ دلار در سال می باشد. دانشجویان همچنین باید برخی از هزینه های اداری و یا هزینه برنامه های تکمیلی را پرداخت نمایند. دانشگاه های خصوصی شهریه های مختلفی دارند که به طور معمول در حدود ۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار در سال می باشد.

زندگی و تحصیل در چک به طور کلی بسیار ارزان تر از اکثر کشورهای اروپایی می باشد. هزینه های مواد غذایی ، مسکن و حمل و نقل عمومی در مجموع حدود ۶۰۰ الی ۸۰۰ دلار در هر ماه می شود هر چند این هزینه ها بستگی به شیوه زندگی شما و بودجه خود شما دارد.

دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای کار کردن در حین تحصیل در چک باید مجوز کار دریافت کنند. برای دانشجویان خارجی تا سن ۲۶ سال، که روزهای کاری آنها بیش از هفت روز پی در پی یا در مجموع ۳۰ روز کاری در یک سال تقویمی نیست، نیازی به اخذ مجوز کار نمی باشد.

 

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید