تحصیل در چین – همه آنچه باید بدانید

معرفی چین

تحصیل در چین – همه آنچه باید بدانید

شرایط تحصیل در چین

نام چین احتمالا برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نباید چندان جذاب و وسوسه کننده باشد اما اطلاع از سطح کیفی دانشگاههای چین ، مراحل اخذ ویزای دانشجویی چین ، اخذ پذیرش از دانشگاه های چین شرایط تحصیل در چین ازجمله هزینه تحصیل و زندگی در این کشور، می‌تواند نگاه‌ها را نسبت به تحصیل در آن تغییر دهد. با خواندن این مطلب می‌توانید شناخت نسبتا دقیقی از شرایط ادامه تحصیل در چین به دست آورید، آن چیزی که برای انتخاب کشور و دانشگاه محل تحصیل خود به آن نیاز دارید.

درباره چین

چین را همه به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا می‌شناسند و البته در چند سال اخیر، با اقتصادی که برای سیطره بر دنیا با رشدی خیره‌کننده به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تبدیل شده است.

درباره چین

اواخر دهه 70 میلادی بود که دنگ شیائوپنگ، رهبر وقت چین با اعمال سیاست‌های جدید اقتصادی، این کشور را در مسیر تحول و رشدی قرار داد که پس از گذشت دو دهه، از آن یک ابرقدرت صنعتی و اقتصادی ساخت.

جاه‌طلبی چینی‌ها البته محدود به اقتصاد نیست، آنها در زمینه علم و فناوری هم چشم به قله‌های بلندی دارند که پیش از این کشورهای کمی موفق به فتح آنها شده‌اند. آنها در سال 2003 پس از روسیه و آمریکا به سومین کشوری تبدیل شدند که توانسته انسانی را به فضا بفرستد. در دهه 2020 هم هدفشان این است که ایستگاه فضایی خود را به فضا بفرستند.

واضح است که در پروسه رشد علمی، تکنولوژیک و صنعتی؛ دانشگاه‌ها نقشی کلیدی دارند. چینی‌ها برای ارتقای جایگاه دانشگاههای این کشور در دنیا، حدود دو دهه قبل دانشگاه شانگهای جیائوتانگ (SJTU) را مأمور طراحی مدلی کردند که با استفاده از آن بتوانند دانشگاههای جهان را رتبه‌بندی کنند. به این ترتیب آنها می‌توانستند بفهمند دانشگاههای چین در قیاس با دانشگاههای برتر دنیا چه جایگاهی دارند. هدف نهایی چینی‌ها این بود که 100 دانشگاه چینی را به استانداردهای جهانی برسانند.

چین، کشوری که تمدنی چندهزارساله دارد و قدمت آموزش هم در آن به سال‌های پیش از میلاد مسیح می‌رسد، به نظر می‌رسد در محقق کردن اهداف خود در زمینه آموزش عالی موفق عمل کرده است؛ این نتیجه‌ای است که از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا می‌توان گرفت.

دانشگاههای چین

در جدیدترین ارزیابی مؤسسه QS‌ که صاحب یکی از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا است، دانشگاه Tsinghua چین با قرار گرفتن در رتبه 17 دنیا و پس از دو دانشگاه سنگاپوری به‌عنوان سومین دانشگاه برتر قاره آسیا معرفی شده است. این دانشگاه یکی از 6 دانشگاه چینی حاضر در بین 100 دانشگاه برتر دنیا در رنکینگ QS به حساب می‌آید. تعداد زیاد دیگری از دانشگاههای چین هم در رتبه‌های 101 تا 500 این رده‌بندی جای گرفته‌اند.

ارزیابی دانشگاههای دنیا براساس معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه، جوایز بین‌المللی کسب‌شده، کیفیت اعضای هیأت علمی و فعالیت‌های پژوهشی برخی از معیارهایی هستند که جایگاه دانشگاهها را در رنکینگ‌ها مشخص می‌کنند.

دانشگاه های چین

به‌طور کلی ارتباطات و مراودات بین‌المللی، معیار مهمی در تعیین سطح و جایگاه یک دانشگاه محسوب می‌شود. کنفرانس‌های بین‌المللی، همکاری‌های بین‌المللی و البته جذب دانشجویان و اساتید خارجی می‌تواند اعتبار یک دانشگاه را تا حد زیادی بالا ببرد. دانشگاههای چین هم به این موضوعات و ازجمله جذب اساتید و دانشجویان بین‌المللی و غیربومی توجه ویژه‌ای دارند.

مطلب مرتبط: دانشگاه های چین

چینی‌ها برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار بین‌المللی آموزش و تبدیل شدن به جذاب‌ترین مقصد آسیایی دانشجویان بین‌المللی، تلاش کرده‌اند برنامه‌های مختلفی را طراحی و اجرا کنند. به‌عنوان نمونه، آنها یک برنامه 5ساله را تا سال 2015 به اجرا گذاشتند که هدف آن توسعه موضوعات تحقیقاتی و علمی جذاب برای دانشجویان غربی بود.

دانشگاههای چین همچنین برای اینکه توان بیشتری برای رقابت با دانشگاههای غربی به دست آورند بر روی فناوری‌های جدید و در حال توسعه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

چینی‌ها همچنین برای افزایش تعداد بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی، بودجه قابل توجهی را اختصاص و برنامه‌ها و دوره‌های تحصیل به زبان انگلیسی را هم افزایش داده‌اند. این موضوع مهمی در مورد شرایط تحصیل در این کشور است؛ چون تحصیل به زبان چینی (ماندارین) نمی‌تواند برای عموم افراد غیرچینی جذابیتی داشته باشد و حتی شاید یک عامل بازدارنده قلمداد شود.

چرا تحصیل در چین برای یک دانشجوی خارجی جذاب است؟

با توجه به آنچه تا اینجای مطلب آوردیم و برخی موضوعات دیگر، مزایای تحصیل در چین برای دانشجویان بین‌المللی را می‌توان اینچنین فهرست کرد:

 • نگاه جدی کشور چین به آموزش عالی به‌عنوان بخش مهمی از پروسه توسعه تکنولوژیک و صنعتی این کشور
 • داشتن شمار زیادی دانشگاه معتبر در سطح جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دوره‌ها و مقاطع تحصیلی
 • امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی
 • پایین‌تر بودن هزینه تحصیل در چین نسبت به کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی
 • هزینه تحصیل در چین به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ولی می‌توان گفت شهریه دانشگاههای چین به‌ٌصورت میانگین حدود 2 تا 4هزار دلار است. با دریافت بورسیه که البته کار آسانی نیست و شرایط خاصی دارد از پرداخت این هزینه معاف می‌شوید.
 • هزینه کمتر زندگی در چین نسبت به بسیاری از دیگر مقاصد دانشجویان بین‌المللی

تحصیل در چین

در مورد هزینه زندگی در چین هم باید گفت که اگرچه از آنچه یک نفر در ایران بران گذران زندگی می‌پردازد بیشتر است اما نسبت به کشورهایی مثل آمریکا و کانادا یا کشورهای اروپای غربی کمتر است و این موضوع امتیازی برای تحصیل در این کشور به حساب می‌آید.

در مورد شرایط تحصیل در چین یک نکته مثبت دیگر را هم باید گفت که به ایرانی‌ها مربوط می‌شود. دولت چین در مقایسه با دولت‌های آمریکایی و اروپایی رابطه بهتری با دولت ایران دارد و این موضوع رفت‌وآمد به این کشور را برای ایرانی‌ها تسهیل می‌کند.

با در نظر گرفتن مجموعه نکات بالا می‌توان چین و دانشگاه‌های آن را برای دانشجویان خارجی جذاب دانست. در ادامه، شرایط تحصیل در این دانشگاه‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم تا اگر کسی تمایلی به انتخاب چین به‌عنوان محل تحصیل خود دارد بتواند ارزیابی اولیه‌ای از وضعیت خود داشته باشد.

‌دوره‌های تحصیلی دانشگاههای چین

Associate: یک دوره دو تا سه ساله بعد از دوره متوسطه (کاردانی)

Bachelor: یک دوره چهار تا پنج ساله پس از دوره متوسطه (کارشناسی)

Master: یک دوره دو تا سه ساله به‌صورت آموزشی و پژوهشی بعد از دوره کارشناسی (کارشناسی ارشد)

(Doctor (Ph.D: یک دوره سه ساله بعد از دوره کارشناسی ارشد (دکترا)

ویزای دانشجویی چین

مدرک تحصیلی لازم

کارشناسی: پیش‌دانشگاهی مرتبط (معدل ۱۴)

کارشناسی ارشد: کارشناسی مرتبط (معدل ۱۴)

دکترا: کارشناسی ارشد مرتبط (معدل ۱۵) + خلاصه پروپوزال

زبان تدریس در دانشگاه‌های چین

همانطور که قبلتر گفتیم امکان تحصیل در دانشگاههای چین به زبان انگلیسی هم برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و آنها نباید نگران این موضوع باشند اما اگر کسی بخواهد دوره‌های تحصیلی دانشگاههای چین را به زبان چینی بگذراند یا درواقع، دوره‌های چینی‌زبان این دانشگاهها را انتخاب کند باید برای دریافت مدرک  HSKکه سطح آشنایی فرد با زبان چینی را نشان می‌دهد، اقدام کند.

آزمون زبان چینی HSK سه بار در هر سال در کشور چین برگزار می‌شود. متقاضیان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی به مدرک HSK با نمره حداقل 4 نیاز دارند. البته برخی از دانشگاهها ممکن است نمره بیشتری را به‌عنوان یکی از شروط پذیرش دانشجویان تعیین کرده باشند.

متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد هم باید در آزمون HSK حداقل نمره 6 بگیرند.

برای تحصیل در چین به زبان انگلیسی هم ارائه مدرک زبان لازم است. متقضیان تحصیل به زبان انگلیسی باید در آزمون آیلتس شرکت کرده باشند و اگر خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، حداقل نمره 6 این آزمون را گرفته باشند.

متقاضیان تحصیل در چین به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد هم به مدرک آیلتس با نمره حداقل 6.5 و متقاضیان تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی هم به آیلتس 7 نیاز دارند.

نکته مهم در مورد زبان این است که متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های چین می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان هم برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای این کشور اقدام کنند. آنها می‌توانند یک دوره چندماهه زبان را قبل از شروع دوره اصلی خود بگذرانند و با رساندن سطح زبانشان به حد قابل قبول، در دوره تحصیلی اصلی مشغول تحصیل شوند.

تحصیل در کشور چین

محدودیت سنی برای تحصیل در چین

آیا تحصیل در چین محدودیت سنی دارد یا با هر سنی می‌توان برای گرفتن پذیرش دوره‌های مختلف تحصیلی دانشگاههای چین اقدام کرد؟

چین ازجمله کشورهایی است که برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی محدودیت سنی تعیین کرده‌اند. به‌طور کلی؛ متقاضیان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی نباید بیشتر از 25 سال داشته باشند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در چین هم نباید سن متقاضی بیشتر از 35 سال باشد. برای تحصیل دکترا در چین هم تا سن 40سالگی فرصت وجود دارد. البته ممکن است این محدودیت‌ها در برخی دانشگاهها و دوره‌های تحصیلی متفاوت باشد.

 

تاریخ شروع کلاس‌ها در دانشگاههای چین

سال تحصیلی دانشگاههای چین مثل بسیاری از کشورهای دیگر از دو ترم تشکیل شده است؛ ترم اول از شهریورماه و ترم دوم از بهمن ماه شروع می‌شود. البته سال تحصیلی برخی از دانشگاهها شامل سه ترم است.

ادامه تحصیل در چین

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای چین

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • ۲ توصیه نامه استاد (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مدرک زبان (در صورت داشتن مدرک زبان)
 • کپی پاسپورت
 • ۳ قطعه عکس

اخذ پذیرش از دانشگاه های چین

سوالات متداول درباره تحصیل در چین

خیر شما می توانید بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در چین اقدام کنید و تعهد دهید تا قبل از آغاز ترم اول سطح زبان خود را تقویت کنید و در صورت تمایل دوره زبان انگلیسی 6 ماهه در کشور چین شرکت کنند و پس از آن تحصیلات رسمی خود را آغاز کنید.

تحصیل در چین در مقطع دکترا به زبان چینی تقریبا رایگان می باشد ولی در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی باید شهریه تحصیلی متفاوتی را پرداخت نمایید.

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • 2 توصیه نامه استاد (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مدرک زبان (در صورت وجود)
 • کپی پاسپورت
 • 3 قطعه عکس

خیر ویزای دانشجویی چین شامل اجازه کار برای دانشجویان نمی باشد ولی در صورت تمایل می توانید با انجام کارهایی مانند تور لیدری، مترجمی، راهنمای نمایشگاه های تجاری یا شرکت هایی که با ایران تجارت می کنند با دردسر کمتر درآمدی هم کسب کنید.

بله با در دست داشتن مدرک دیپلم متوسطه و بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی در هنگام پذیرش می توانید در دوره های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی شرکت نمایید شهریه تحصیلی در دوره های پزشکی در چین متناسب با دانشگاه و شهر محل تحصیل به صورت میانگین 6000 دلار در سال می باشد.

بله پس از ثبت نام قطعی دانشجو و دریافت اجازه اقامت از اداره پلیس می توانید برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزای همراه نمایید.

فرم مشاوره رایگان

دیدگاه (110)

 • مهتاب پاسخ

  سلام
  برای تحصیل در رشته های مهندسی هوافضا
  ایا امکان قبولی درش هست؟؟؟
  من کارشناسی هستم
  و مدرک ایتس دارم و هم hsk و میخوام به چین درخواست بدم.
  اما نمیخوام رشته ام رو عوض کنم

  24 بهمن 1399 در 13:46
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام وقت بخیر خانم مهتاب
   برای چه مقطعی مایل هستید اقدام کنید ؟ الان مشغول به تحصیل در چه رشته ای هستید ؟
   در حال حاضر چند سالتونه ؟
   برای اپلای تمامی این موارد ملاک پذیرش است

   26 بهمن 1399 در 09:43
 • arzhang پاسخ

  سلام با 32 سال سن و لیسانس مدیریت بازرگانی میشه برای ارشد چین اقدام کرد؟

  15 دی 1399 در 21:33
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام وقت بخیر
   بله حتما میتونید.

   16 دی 1399 در 09:20
 • مجید پاسخ

  سلام وقت شما بخیر زمان شروع ثبت نام در دوره پری مدیکال دانشگاه کپتال کی هست

  13 دی 1399 در 14:25
  • شادی مردانی پاسخ

   سلام آقای مجید
   ثبت نام ها از دسامبر ۲۰۲۰ شروع شده

   15 دی 1399 در 11:10
  • شیرین اهتمامی پاسخ

   سلام آقای مجید وقت بخیر
   تا آخر دی ماه فرصت ثبت نام دارید
   برای اطلاعات تکمیلی با موسسه تماس بگیرید
   021-88619310
   021-88619377

   15 دی 1399 در 11:36
 • Niloofar پاسخ

  سلام وقتتون بخیر ، شرایط تحصیل رشته داروسازی در چین رو لطف میفرمایید؟

  4 دی 1397 در 20:28
 • Niloofar پاسخ

  سلام وقتتون بخیر ، شرایط تحصیل رشته داروسازی رو لطف میفرمایید؟

  4 دی 1397 در 20:27

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.