تحصیل در چین

آخرین به روز رسانی: ۰۸ بهمن ۱۳۹۷ 9,339 ۱۰۳ دیدگاه

تحصیل در چین

نام چین احتمالا برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور نباید چندان جذاب و وسوسه کننده باشد اما اطلاع از سطح کیفی دانشگاههای چین و شرایط تحصیل در چین ازجمله هزینه تحصیل و زندگی در این کشور، می‌تواند نگاه‌ها را نسبت به تحصیل در چین تغییر دهد. با خواندن این مطلب می‌توانید شناخت نسبتا دقیقی از شرایط تحصیل در چین به دست آورید، آن چیزی که برای انتخاب کشور و دانشگاه محل تحصیل خود به آن نیاز دارید.

درباره چین

چین را همه به‌عنوان پرجمعیت‌ترین کشور دنیا می‌شناسند و البته در چند سال اخیر، با اقتصادی که برای سیطره بر دنیا با رشدی خیره‌کننده به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تبدیل شده است.

اواخر دهه ۷۰ میلادی بود که دنگ شیائوپنگ، رهبر وقت چین با اعمال سیاست‌های جدید اقتصادی، این کشور را در مسیر تحول و رشدی قرار داد که پس از گذشت دو دهه، از آن یک ابرقدرت صنعتی و اقتصادی ساخت.

جاه‌طلبی چینی‌ها البته محدود به اقتصاد نیست، آنها در زمینه علم و فناوری هم چشم به قله‌های بلندی دارند که پیش از این کشورهای کمی موفق به فتح آنها شده‌اند. آنها در سال ۲۰۰۳ پس از روسیه و آمریکا به سومین کشوری تبدیل شدند که توانسته انسانی را به فضا بفرستد. در دهه ۲۰۲۰ هم هدفشان این است که ایستگاه فضایی خود را به فضا بفرستند.

واضح است که در پروسه رشد علمی، تکنولوژیک و صنعتی؛ دانشگاه‌ها نقشی کلیدی دارند. چینی‌ها برای ارتقای جایگاه دانشگاههای این کشور در دنیا، حدود دو دهه قبل دانشگاه شانگهای جیائوتانگ (SJTU) را مأمور طراحی مدلی کردند که با استفاده از آن بتوانند دانشگاههای جهان را رتبه‌بندی کنند. به این ترتیب آنها می‌توانستند بفهمند دانشگاههای چین در قیاس با دانشگاههای برتر دنیا چه جایگاهی دارند. هدف نهایی چینی‌ها این بود که ۱۰۰ دانشگاه چینی را به استانداردهای جهانی برسانند.

چین، کشوری که تمدنی چندهزارساله دارد و قدمت آموزش هم در آن به سال‌های پیش از میلاد مسیح می‌رسد، به نظر می‌رسد در محقق کردن اهداف خود در زمینه آموزش عالی موفق عمل کرده است؛ این نتیجه‌ای است که از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا می‌توان گرفت.

دانشگاههای چین

در جدیدترین ارزیابی مؤسسه QS‌ که صاحب یکی از رنکینگ‌های معتبر دانشگاهی دنیا است، دانشگاه Tsinghua چین با قرار گرفتن در رتبه ۱۷ دنیا و پس از دو دانشگاه سنگاپوری به‌عنوان سومین دانشگاه برتر قاره آسیا معرفی شده است. این دانشگاه یکی از ۶ دانشگاه چینی حاضر در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رنکینگ QS به حساب می‌آید. تعداد زیاد دیگری از دانشگاههای چین هم در رتبه‌های ۱۰۱ تا ۵۰۰ این رده‌بندی جای گرفته‌اند.

ارزیابی دانشگاههای دنیا براساس معیارهای مختلفی صورت می‌گیرد. تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاه، جوایز بین‌المللی کسب‌شده، کیفیت اعضای هیأت علمی و فعالیت‌های پژوهشی برخی از معیارهایی هستند که جایگاه دانشگاهها را در رنکینگ‌ها مشخص می‌کنند.

به‌طور کلی ارتباطات و مراودات بین‌المللی، معیار مهمی در تعیین سطح و جایگاه یک دانشگاه محسوب می‌شود. کنفرانس‌های بین‌المللی، همکاری‌های بین‌المللی و البته جذب دانشجویان و اساتید خارجی می‌تواند اعتبار یک دانشگاه را تا حد زیادی بالا ببرد. دانشگاههای چین هم به این موضوعات و ازجمله جذب اساتید و دانشجویان بین‌المللی و غیربومی توجه ویژه‌ای دارند.

چینی‌ها برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار بین‌المللی آموزش و تبدیل شدن به جذاب‌ترین مقصد آسیایی دانشجویان بین‌المللی، تلاش کرده‌اند برنامه‌های مختلفی را طراحی و اجرا کنند. به‌عنوان نمونه، آنها یک برنامه ۵ساله را تا سال ۲۰۱۵ به اجرا گذاشتند که هدف آن توسعه موضوعات تحقیقاتی و علمی جذاب برای دانشجویان غربی بود.

دانشگاههای چین همچنین برای اینکه توان بیشتری برای رقابت با دانشگاههای غربی به دست آورند بر روی فناوری‌های جدید و در حال توسعه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

چینی‌ها همچنین برای افزایش تعداد بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان خارجی، بودجه قابل توجهی را اختصاص و برنامه‌ها و دوره‌های تحصیل در چین به زبان انگلیسی را هم افزایش داده‌اند. این موضوع مهمی در مورد شرایط تحصیل در چین است؛ چون تحصیل به زبان چینی (ماندارین) نمی‌تواند برای عموم افراد غیرچینی جذابیتی داشته باشد و حتی شاید یک عامل بازدارنده قلمداد شود.

چرا تحصیل در چین برای یک دانشجوی خارجی جذاب است؟

با توجه به آنچه تا اینجای مطلب آوردیم و برخی موضوعات دیگر، مزایای تحصیل در چین برای دانشجویان بین‌المللی را می‌توان اینچنین فهرست کرد:

 • نگاه جدی کشور چین به آموزش عالی به‌عنوان بخش مهمی از پروسه توسعه تکنولوژیک و صنعتی این کشور
 • داشتن شمار زیادی دانشگاه معتبر در سطح جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دوره‌ها و مقاطع تحصیلی
 • امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی
 • پایین‌تر بودن هزینه تحصیل در چین نسبت به کشورهای آمریکای شمالی و اروپای غربی
 • هزینه تحصیل در چین به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد ولی می‌توان گفت شهریه دانشگاههای چین به‌ٌصورت میانگین حدود ۲ تا ۴هزار دلار است. با دریافت بورسیه که البته کار آسانی نیست و شرایط خاصی دارد از پرداخت این هزینه معاف می‌شوید.
 • هزینه کمتر زندگی در چین نسبت به بسیاری از دیگر مقاصد دانشجویان بین‌المللی

در مورد هزینه زندگی در چین هم باید گفت که اگرچه از آنچه یک نفر در ایران بران گذران زندگی می‌پردازد بیشتر است اما نسبت به کشورهایی مثل آمریکا و کانادا یا کشورهای اروپای غربی کمتر است و این موضوع امتیازی برای تحصیل در چین به حساب می‌آید.

در مورد شرایط تحصیل در چین یک نکته مثبت دیگر را هم باید گفت که به ایرانی‌ها مربوط می‌شود. دولت چین در مقایسه با دولت‌های آمریکایی و اروپایی رابطه بهتری با دولت ایران دارد و این موضوع رفت‌وآمد به این کشور را برای ایرانی‌ها تسهیل می‌کند.

با در نظر گرفتن مجموعه نکات بالا می‌توان شرایط تحصیل در چین را برای دانشجویان خارجی جذاب دانست. درادامه شرایط تحصیل در دانشگاههای چین را با جزئیات بیشتری بررسی می‌کنیم تا اگر کسی تمایلی به انتخاب چین به‌عنوان محل تحصیل خود دارد بتواند ارزیابی اولیه‌ای از وضعیت خود داشته باشد.

‌دوره‌های تحصیلی دانشگاههای چین

Associate: یک دوره دو تا سه ساله بعد از دوره متوسطه (کاردانی)

Bachelor: یک دوره چهار تا پنج ساله پس از دوره متوسطه (کارشناسی)

Master: یک دوره دو تا سه ساله به‌صورت آموزشی و پژوهشی بعد از دوره کارشناسی (کارشناسی ارشد)

(Doctor (Ph.D: یک دوره سه ساله بعد از دوره کارشناسی ارشد (دکترا)

مدرک تحصیلی لازم برای تحصیل در چین

کارشناسی: پیش‌دانشگاهی مرتبط (معدل ۱۴)

کارشناسی ارشد: کارشناسی مرتبط (معدل ۱۴)

دکترا: کارشناسی ارشد مرتبط (معدل ۱۵) + خلاصه پروپوزال

زبان تحصیل در چین

همانطور که قبلتر گفتیم امکان تحصیل در دانشگاههای چین به زبان انگلیسی هم برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و آنها نباید نگران این موضوع باشند اما اگر کسی بخواهد دوره‌های تحصیلی دانشگاههای چین را به زبان چینی بگذراند یا درواقع، دوره‌های چینی‌زبان این دانشگاهها را انتخاب کند باید برای دریافت مدرک  HSKکه سطح آشنایی فرد با زبان چینی را نشان می‌دهد، اقدام کند.

آزمون زبان چینی HSK سه بار در هر سال در کشور چین برگزار می‌شود. متقاضیان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی به مدرک HSK با نمره حداقل ۴ نیاز دارند. البته برخی از دانشگاهها ممکن است نمره بیشتری را به‌عنوان یکی از شروط پذیرش دانشجویان تعیین کرده باشند.

متقاضیان تحصیل در چین در مقاطع کارشناسی ارشد هم باید در آزمون HSK حداقل نمره ۶ بگیرند.

برای تحصیل در چین به زبان انگلیسی هم ارائه مدرک زبان لازم است. متقضیان تحصیل در چین به زبان انگلیسی باید در آزمون آیلتس شرکت کرده باشند و اگر خواهان تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، حداقل نمره ۶ این آزمون را گرفته باشند.

متقاضیان تحصیل در چین به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد هم به مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ و متقاضیان تحصیل دکترا در چین به زبان انگلیسی هم به آیلتس ۷ نیاز دارند.

نکته مهم در مورد زبان این است که متقاضیان تحصیل در چین می‌توانند بدون داشتن مدرک زبان هم برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای این کشور اقدام کنند. آنها می‌توانند یک دوره چندماهه زبان را قبل از شروع دوره اصلی خود بگذرانند و با رساندن سطح زبانشان به حد قابل قبول، در دوره تحصیلی اصلی مشغول تحصیل شوند.

محدودیت سنی برای تحصیل در چین

آیا تحصیل در چین محدودیت سنی دارد یا با هر سنی می‌توان برای گرفتن پذیرش دوره‌های مختلف تحصیلی دانشگاههای چین اقدام کرد؟

چین ازجمله کشورهایی است که برای پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی محدودیت سنی تعیین کرده‌اند. به‌طور کلی؛ متقاضیان تحصیل در چین در مقطع کارشناسی نباید بیشتر از ۲۵ سال داشته باشند. برای تحصیل کارشناسی ارشد در چین هم نباید سن متقاضی بیشتر از ۳۵ سال باشد. برای تحصیل دکترا در چین هم تا سن ۴۰سالگی فرصت وجود دارد. البته ممکن است این محدودیت‌ها در برخی دانشگاهها و دوره‌های تحصیلی متفاوت باشد.

تاریخ شروع کلاس‌ها در دانشگاههای چین

سال تحصیلی دانشگاههای چین مثل بسیاری از کشورهای دیگر از دو ترم تشکیل شده است؛ ترم اول از شهریورماه و ترم دوم از بهمن ماه شروع می‌شود. البته سال تحصیلی برخی از دانشگاهها شامل سه ترم است.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای چین

 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • ۲ توصیه نامه استاد (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مدرک زبان (در صورت داشتن مدرک زبان)
 • کپی پاسپورت
 • ۳ قطعه عکس

سوالات متداول درباره تحصیل در چین

آیا برای تحصیل در چین نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی است؟

خیر شما می توانید بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در چین اقدام کنید و تعهد دهید تا قبل از آغاز ترم اول سطح زبان خود را تقویت کنید و در صورت تمایل دوره زبان انگلیسی ۶ ماهه در کشور چین شرکت کنند و پس از آن تحصیلات رسمی خود را آغاز کنید.

تحصیل در چین در مقطع دکترا به زبان انگلیسی مقدور می باشد؟

تحصیل در چین در مقطع دکترا به زبان چینی تقریبا رایگان می باشد ولی در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی باید شهریه تحصیلی معادل ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان سالانه پرداخت نمایید.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های چین چه مدارکی لازم است؟

ترجمه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

 • ۲ توصیه نامه استاد (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • مدرک زبان (در صورت وجود)
 • کپی پاسپورت
 • ۳ قطعه عکس

آیا با ویزای دانشجویی چین اجازه کار نیز صادر می شود؟

خیر ویزای دانشجویی چین شامل اجازه کار برای دانشجویان نمی باشد ولی در صورت تمایل می توانید با انجام کارهایی مانند تور لیدری، مترجمی، راهنمای نمایشگاه های تجاری یا شرکت هایی که با ایران تجارت می کنند با دردسر کمتر درآمدی هم کسب کنید.

آیا امکان ادامه تحصیل در چین در رشته پزشکی وجود دارد ؟

بله با در دست داشتن مدرک دیپلم متوسطه و بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی در هنگام پذیرش می توانید در دوره های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی شرکت نمایید شهریه تحصیلی در دوره های پزشکی در چین متناسب با دانشگاه و شهر محل تحصیل به صورت میانگین ۶۰۰۰ دلار در سال می باشد.

آیا امکان صدور ویزای همراه برای دانشجویان وجود دارد؟

بله پس از ثبت نام قطعی دانشجو و دریافت اجازه اقامت از اداره پلیس می توانید برای همسر و فرزندان خود تقاضای ویزای همراه نمایید.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. Niloofar گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، شرایط تحصیل رشته داروسازی در چین رو لطف میفرمایید؟

 2. Niloofar گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، شرایط تحصیل رشته داروسازی رو لطف میفرمایید؟

  1. سلام
   مثل پزشکی هست اما ۵ ساله است.
   اطلاعات بیشتر در اینجا:
   تحصیل پزشکی در چین

نمایش بیشتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *