تحصیل دندانپزشکی در چین

دندانپزشکی در چین

اشتراک گذاری پست

تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

در این مطلب سعی شده، تمامی نکات مهم شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین ، دانشگاه های برتر چین ، هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین ، کمک هزینه و بورسیه چین و همه شرایط لازم در این باره برای متقاضیان طبق بروزترین اطلاعات گردآوری شود و همچنین امید است این مطلب پاسخگوی سوالات شما متقاضیان عزیز در این باره باشد.

درباره چین بیشتر بدانید

درباره چین

کشور چین در آموزش پزشکی جزو پیشتازان بوده است و سابقه طب و پزشکی در این کشور به هزاران سال قبل باز می گردد، همچنین دولت این کشور به منظور جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین از سال ۲۰۰۷ به بعد اقدام به ارائه مجوز به برخی از دانشگاههای پزشکی برای ارائه دروس به زبان انگلیسی نموده است و در حال حاضر ۴5 دانشگاه در چین دارای این مجوز هستند.

سالانه ده ها هزار دانشجوی بین المللی برای تحصیل زیر شاخه های گروه پزشکی در چین به این کشور سفر می کنند. دانشگاه های پزشکی چین در سالهای اخیر در رنکینگ QS و همچنین در منطقه آسیا از رتبه فوق العاده ای برخوردار هستند به طوریکه در آخرین رتبه بندی QS در سال ۲۰۱8 شش دانشگاه چینی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

دانشگاه های برتر چین

10 دانشگاه برتر چین کدامند؟

دانشگاه های برتر چین

طبق آخرین رتبه بندی سال 2018 سازمان معتبر Top University- QS

 1. Tsinghua University (دارای رتبه 17 جهانی و رتبه 4 آسیا)
 2. Peking University (دارای رتبه 30 جهانی و رتبه 5 آسیا)
 3. Fudan University (دارای رتبه 44 جهانی و رتبه 6 آسیا)
 4. University of Science and Technology of China (دارای رتبه 98 جهانی)
 5. Zhejiang University (دارای رتبه 68 جهانی و رتبه 12 آسیا)
 6. Shanghai Jiao Tong University (دارای رتبه 59 جهانی و رتبه 18 آسیا)
 7. Nanjing University
 8. Wuhan University
 9. Sun Yat-sen University
 10. Harbin Institute of Technology

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین در اکثر دانشگاههای این کشور با عنوان Stomatology ( لیسانس بهداشت و دهان) ارائه می شوند در تعداد محدودی فقط دوره های BDS (دندانپزشکی) که منطبق بر واحد های درسی اکثر کشورها و ایران نیز می باشد. طول دوره تحصیلی در رشته ی دندانپزشکی در چین 5 سال است، که شامل 4 سال دوره آموزشی و 1 سال کارآموزی در بیمارستانهای وابسته به دانشگاه و مراکز دندانپزشکی است. دوره های دندانپزشکی در چین در ماه سپتامبر ( انتهای شهریور ) آغاز و تا ماه ژوئن و جولای (خرداد و تیر) سال بعد ادامه دارند. البته بهترین زمان اقدام برای پذیرش در چین بین ماههای بهمن تا اردیبهشت هر سال است.

بر اساس رتبه بندی سایت معتبر CUCAS  در سال 2018 از بین کالج ها و دانشگاه هایی که رشته پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه میدهند، 10 دانشگاه برتر برای تحصیل دندانپزشکی در چین شامل اسامی زیر است:

 • Peking University
 • Sichuan University
 • The Fourth Military Medical University
 • Shanghai Jiao Tong University
 • Nanjing Medical University
 • Wuhan University
 • Sun Yat-Sen University
 • Capital Medical University
 • China Medical University
 • Zhejiang University

تحصیل به زبان انگلیسی و چالش آموزش زبان چینی

شایان ذکر است که، با وجود اینکه در دانشگاه ها، دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود اما برای بسیاری از برنامه های تحصیلی و  ارتباط با بیماران در طول دوره ی کارآموزی در سال اخر، نیاز به آشنایی و تسلط نسبی به زبان چینی دارند که البته برای تحصیل در بعضی دانشگاه ها نیز، داشتن این مدرک الزامی است.

نکته: متقاضیان خارجی از بدو ورود به دانشگاه نیاز به ارائه مدرک زبان چینی ندارد و دانشگاهها این مهارت را از سال اول (همان طور که در ایران زبان انگلیسی جز واحد های درسی است) به صورت یک روند کاملا علمی و مرحله ای به تمام دانشجویان خارجی آموزش می دهند و مخصوصا در رشته ی دندانپزشکی به منظور کار در بیمارستان و ارتباط با مراجعین انتظار میرود که دانشجو طی 4 سال به زبان چینی مسلط شود.

درباره آزمون ورودی و دوره های پیش دندانپزشکی در چین چقدر میدانید؟

آزمون ورودی و دوره های پیش دندانپزشکی

خوشبختانه تحصیل دندانپزشکی در چین تا کنون بدون نیاز به آزمون ورودی امکان پذیر بوده است و امیدورایم این روند در سال های آتی ادامه پیدا کند. همچنین ما در گروه مشاوران امیدار طی 8 سال گذشته، توانسته ایم تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی را در این رشته پذیرش کنیم. اما این به این معنا نیست که متقاضی با هر شرایط میتواند وارد دانشگاههای چین شود. آنچه بسیار اهمیت دارد ابتدا سن متقاضی (زیر 25 سال) و نمرات دروس اصلی (زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و زبان انگلیسی) است که تعیین کننده پذیرش و یا رد شدن درخواست متقاضی است.

دوره های پیش دندانپزشکی در چین در برخی دانشگاهها بصورت کاملا اختیاری برگزار میشود و در بسیاری دیگر فقط دوره های اصلی موجود است. در این دوره ها که عموما در ماههای اسفند و فروردین آغاز میشوند دانشجو 1 ترم پیش از موعد مقرر شروع دوره اصلی وارد چین می شود و در طی 5 ماه  مشغول به تحصیل دروس پایه رشته خود همچون زیست، شیمی، زبان انگلیسی و زبان چینی می شود و پس از پاس کردن آن دروس به صورت اتوماتیک در دوره اصلی دانشگاه پذیرفته میشود.

این دوره ها برای متقاضیان ایرانی مزایای نتعددی دارد و در سالهای اخیر مشاهده شده است که دانشگاهها اولویت ویژه ای برای جذب این گروه از متقاضیان قائل شده اند. اگر شما در این فکر هستید که کدام دانشگاه و رشته برایتان مناسب است و یا نیاز به گذراندن دوره های پیش دندانپزشکی دارید حتما با ما در گروه مشاوران امیدار تماس بگیرید.

در ادامه جدیدترین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سال 2019، که رشته پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند نیز در زیر آمده است

» مطلب مرتبط: دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در چین

 هزینه های زندگی و تحصیل در چین، مقرون به صرفه تر از هر جای دیگر

 هزینه های زندگی و تحصیل در چین

با توجه به وسعت زیاد سرزمینی چین و دانشگاه های فراوان در شهرهای مختلف آن نمیتوان برآورد دقیقی از هزینه های زندگی و تحصیل در آن بدست آورد، اما چیزی که مسلم است اینکه هزینه های زندگی و تحصیل در چین به نسبت بسیاری از شهرها و دانشگاه های دیگر دنیا، ارزان تر است. در ادامه برآورد قیمتی از هزینه های تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در چین و همچنین هزینه های زندگی در چین را بررسی میکنیم.

شهریه دانشگاه ها

طبق جدیدترین آمار سال 2018، متوسط شهریه ی سالیانه دانشگاه های چین در رشته ی دندانپزشکی بین 6.000 الی 7.000 هزار دلار در سال است. این مبلغ در چین به صورت یوان دریافت میشود و معادل آن حدودا بین 35.000  الی 50.000 یوان خواهد بود. شهریه دانشجویان ابتدای هر سال تحصیلی و پیش از آغاز دوره به صورت یکجا دریافت میشود، همچنین هزینه ی دوره ی پیش دندانپزشکی نصف هزینه ی یکسال خواهد بود. اکثر دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی، خصوصا تازه واردها، خوابگاه تدارک می بینند. دانشجویان همچنین می توانند با کسب مجوز از اداره مهاجرت و اتباع خارجی، در خارج از دانشگاه نیز زندگی کنند.

هزینه زندگی

میانگین هزینه های زندگی در شهر پکن که یکی از گرانترین شهرهای چین است بین 1000 تا 1200 دلار در ماه است. شانگهای و شِن زِن دومین شهرهای گران چین هستند که هزینه های ماهیانه بین 850 تا 1200 دلار در ماه است. اکثر دانشگاههای دندانپزشکی در چین در استان های همچون شیان، شاندونگ و خنان که در مراکز نسبتا کم تراکم تری نسبت به شهرهای بزرگ و صنعتی چین واقع شده اند. در این شهرها  میتوان با هزینه ی بین 500 الی 700 دلار در ماه کل هزینه های زندگی را مدیریت کرد. نکته قابل ذکر اینکه دانشجویان خارجی در حین تحصیل مجاز به کار نمی باشند.

کمک هزینه و بورسیه در چین

کمک هزینه و بورسیه در چین

دولت چین بمنظور جذب دانشجویان بیشتر، طرحی برای بورسیه تحصیلی، جهت تامین مالی کامل یا بخشی از هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را فراهم نموده است که در جدول زیر فهرست دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی چین که بورسیه تحصیلی اعطا می کنند آورده شده است:

نام دانشگاه نوع بورسیه
Anhui Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Capital Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی
Chongqing Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی
Fujian Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Guangzhou Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Southern Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی
Guangxi Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی
Hebei Medical University بورسیه دولتی
Harbin Medical University بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Nanjing Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Xuzhou Medical College بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Dalian Medical University بورسیه دولتی ، بورسیه دولت محلی
Liaoning Medical University بورسیه دولتی
Ningxia Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Tianjin Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی
Xinjiang Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی
Kunming Medical University بورسیه دولتی، بورسیه دولت محلی
Wenzhou Medical College بورسیه دولتی، بورسیه دانشگاه، بورسیه دولت محلی، بورسیه انستیتو کنفوسیوس

مدارک لازم جهت پذیرش دندانپزشکی در چین

مدارک لازم جهت پذیرش دندانپزشکی در چین

تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در چین بدون آزمون ورودی و نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی است و برای متقاضیان ایرانی داشتن مدرک پیش دانشگاهی در یکی از رشته های تجربی یا ریاضی الزامی است.

نکته طلایی: مدارک زبان معتبر همچون آیلتس و تافل همواره به عنوان یک مزیت برجسته در پذیرش متقاضی محسوب میشود.

ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی و گواهینامه هر کدام به زبان انگلیسی

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های چین، ابتدا باید از یک دانشگاه پذیرش بگیرند، سپس با مراجعه به نزدیکترین سفارت چین، درخواست ویزای دانشجویی (X-VISA) را بدهند.

ویزای تحصیلی به دو نوع  X1(برای اقامت بیش از 180 روز) و X2 (برای اقامت کمتر از 180 روز) تقسیم می شوند که اعتبار ویزاها تا 90 روز پس از صدور می باشد و هزینه صدور ویزا بین 100 تا 140 دلار است.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای دانشجویی:

 • گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • عکس پرسنلی
 • اصل و کپی فرم پذیرش دانشگاه
 • تکمیل فرم های JW201  وJW202  (فقط برای ویزای X1) است.
» مطلب مرتبط: تحصیل در چین

» مطلب مرتبط: تحصیل پزشکی در چین

» مطلب مرتبط: مقایسه شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف

پیشنهاد مشاور

تحصیل دندانپزشکی در چین

جمعبندی کلی از مطلب حاضر رو به صورت فهرست وار در زیر قرار دادی  تا با استفاده از موارد کلیدی مطلب حاضر به یک نتیجه گیری جامع پیرامون تحصیل دندانپزشکی در چین دست بیابیم:

مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین:

 • شهریه های مقرون به صرفه
 • بدون نیاز به آزمون ورودی
 • هزینه خوابگاه و زندگی پایین
 • تحصیل در به زبان انگلیسی
 • دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران
 • دوره های پیش دندانپزشکی انتخابی
 • ویزای تضمینی و سریع

معایب تحصیل در چین:

 • پذیرش گزینشی و رقابتی
 • الزام به یادگیری زبان چینی (برای 2 سال آخر)
 • فرهنگ وآداب و روسوم متفاوت

تحصیل دندانپزشکی درکشور های تراز اول دنیا مستلزم صرف هزینه های سرسام آور و همچنین زمان طولانی است. از طرفی برای تحصیل در کشورهای نه چندان مطرح اروپایی همچون مجارستان، روسیه، جمهوری چک و .. که از سسیتم آموزشی خوبی نیز برخوردار نیستند متقاضی نیازمند پشت سرگذاشتن دوره های پیش پزشکی غیر ضروری و صرف زمان و هزینه زیاد  است.

با توجه به بررسی اجمالی مزایا و معایب تحصیل دندانپزشکی در چین حتما تا کنون به این نتیجه رسیده اید که چین در حال حاضر در دسترس ترین و واقع بینانه ترین گزینه ی پیش روی متقاضیان رشته دندانپزشکی در خارج از کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط تحصیل دندانپزشکی در چین ، کمک هزینه و بورسیه در چین ، دانشگاه های برتر چین و همینطور تحصیل در رشته های علوم پزشکی میتوانید با ما در گروه مشاوران امیدار  تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *