تحصیل رایگان در اروپا (قسمت اول)

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 1,964 بدون دیدگاه

تحصیل رایگان در اروپا

به صورت منطقی هزینه تحصیل در خارج از کشور برای افراد باید بیشتر از هزینه تحصیل در سرزمین مادری باشد ولی خبر خوب برای هموطنان این است که تحصیل در چندین کشور اروپا رایگان یا تقریباً رایگان است! در این مطلب سعی می کنیم به بررسی شرایط تحصیل رایگان در اروپا برای دانشجویان بین المللی بپردازیم:

آلمان

علاقه به تحصیل در آلمان در دانشجویان بین المللی روز به روز در حال افزایش می باشد و دلیل آن را می توان در رایگان بودن تحصیل در دانشگاههای دولتی در مقطع کارشناسی دانست. اگرچه دانشجویان باید هزینه ناچیزی (۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو سالیانه) برای خدمات اداری دانشگاه بپردازند. رایگان بودن تحصیل در کنار شرایط مناسب اقتصادی آلمان و سیستم آموزشی با کیفیت بالا، آلمان را به انتخاب مطلوب دانشجویان بین المللی و والدین آنها تبدیل کرده است. کشور آلمان با داشتن ۴۰ دانشگاه در میان دانشگاههای برتر جهان فقط آمریکا و انگلستان را بالاتر از خود در این رده بندی می بیند.

البته ذکر این نکته ضروری است که اگر قصد تحصیل رایگان در آلمان دارید توصیه میکنیم که تعجیل کنید زیرا از سال ۲۰۱۷ به بعد دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در ایالت هایی مانند Baden-Württemberg باید شهریه ۱۶۰۰ یورویی برای هر ترم پرداخت کنند که این می تواند نشانگر پایان تحصیل رایگان در آلمان در آینده ای نه چندان دور باشد.

در نهایت اگر موفق شدید که برای تحصیل در آلمان پذیرش بگیرید تنها هزینه ای که باید در نظر داشته باشید هزینه زندگی در آلمان است که به صورت میانگین در حدود ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال برای یک دانشجو محاسبه شده است.

» مطلب مرتبط: تحصیل در آلمان (سال تحصیلی ۲۰۱۷)

فرانسه

فرانسه به اندازه آلمان به عنوان مقصدی برای تحصیل رایگان در سطح دنیا شناخته شده نیست ولی دانستن این موضوع که امکان تحصیل تقریباً رایگان در فرانسه فراهم می باشد می تواند دانشجویان بین المللی زیادی را سورپرایز کند. به هر حال تحصیل در دانشگاههای دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی تنها با هزینه ناچیز ۲۰۰ یورو در سال امکان پذیر است اگرچه این عدد در برخی رشته ها مانند علوم پزشکی بیشتر می باشد.

همانند آلمان که تحصیل رایگان به زبان آلمانی انجام می شود زبان تحصیل در فرانسه در دانشگاههای دولتی در مقطع کارشناسی فرانسوی است اگرچه در مقطع ارشد و دکترا رشته های زیادی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

هزینه زندگی در فرانسه به صورت میانگین ۹۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود در حالیکه اگر قصد زندگی و تحصیل در شهر پاریس را دارید باید انتظار هزینه های بیشتری داشته باشید زیرا پایتخت فرانسه یکی از گرانترین شهرهای دنیا برای زندگی است.

» مطلب مرتبط: تحصیل در فرانسه

کشورهای شمال اروپا (نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و سوئد)

کشورهای شمال اروپا که اصطلاحاً آنها را Nordic countries می نامند شامل نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و سوئد با داشتن سیستم آموزشی مدرن، طبیعت بی نظیر و سیاستهای آزادی خواهانه از گزینه های مطلوب دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان به شمار می روند.

نروژ: تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به زبان نروژی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و مدرک دال بر تسلط به زبان نروژی از پیش نیازهای اخذ پذیرش محسوب میشود. همچنین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا رشته های زیادی به زبان انگلیسی تدریس می شوند اگرچه شرایط تحصیل رایگان در این مقاطع نیز وجود دارد.

دانمارک و سوئد: تحصیل رایگان در این دو کشور فقط برای دانشجویان اروپایی مقدور می باشد و دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد باید شهریه ای معادل ۷۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو در سال پرداخت کنند. اگرچه تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک و سوئد به صورت فول فاند می باشد و دانشجویان ممتاز بین المللی می توانند با تحصیل رایگان در این مقطع، حقوق هم دریافت نمایند.

فنلاند: تحصیل رایگان در این کشور برای دانشجویان غیر اروپایی از ترم پاییز سال ۲۰۱۷ به بعد به پایان می رسد و این دانشجویان باید شهریه تحصیلی معادل ۱۶۰۰ یورو در سال برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد پرداخت کنند ولی تحصیل در مقطع دکترا همچنان برای تمام دانشجویان رایگان می باشد.

ایسلند: تحصیل در ۴ دانشگاه دولتی این کشور برای تمام دانشجویان رایگان است و تنها هزینه ای معادل ۴۰۰ یورو برای خدمات دانشگاهی دریافت می شود.

» مطلب مرتبط: تحصیل در نروژ

» مطلب مرتبط: تحصیل در دانمارک

» مطلب مرتبط: تحصیل در سوئد

» مطلب مرتبط: تحصیل در فنلاند

اما با در نظر گرفتن شرایط مساعد تحصیلی در این کشورها، هزینه زندگی در کشورهای شمال اروپا تا حد زیادی گرانتر از دیگر نقاط اروپا است که این امر ناشی از اقتصاد سالم و ارزش پولی این کشورها می باشد و در نهایت باید قبول کرد که زندگی در جایی که خیابانها تمیز و مردم خوشحال هستند باید گرانتر از بقیه جاها باشد.

» مطلب مرتبط: تحصیل رایگان در اروپا (قسمت دوم)

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید