تحصیل رایگان در اروپا (قسمت اول)

تحصیل رایگان در اروپا

تحصیل رایگان در اروپا (قسمت اول)

تحصیل رایگان در اروپا

به صورت منطقی هزینه تحصیل در خارج از کشور برای افراد باید بیشتر از هزینه تحصیل در سرزمین مادری باشد ولی خبر خوب برای هموطنان این است که تحصیل در چندین کشور اروپا رایگان یا تقریباً رایگان است! در این مطلب سعی می کنیم به بررسی شرایط تحصیل رایگان در اروپا برای دانشجویان بین المللی بپردازیم:

آلمان

علاقه به تحصیل در آلمان در دانشجویان بین المللی روز به روز در حال افزایش می باشد و دلیل آن را می توان در رایگان بودن تحصیل در دانشگاههای دولتی در مقطع کارشناسی دانست. اگرچه دانشجویان باید هزینه ناچیزی (150 تا 250 یورو سالیانه) برای خدمات اداری دانشگاه بپردازند. رایگان بودن تحصیل در کنار شرایط مناسب اقتصادی آلمان و سیستم آموزشی با کیفیت بالا، آلمان را به انتخاب مطلوب دانشجویان بین المللی و والدین آنها تبدیل کرده است. کشور آلمان با داشتن 40 دانشگاه در میان دانشگاههای برتر جهان فقط آمریکا و انگلستان را بالاتر از خود در این رده بندی می بیند.

البته ذکر این نکته ضروری است که اگر قصد تحصیل رایگان در آلمان دارید توصیه میکنیم که تعجیل کنید زیرا از سال 2017 به بعد دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در ایالت هایی مانند Baden-Württemberg باید شهریه 1600 یورویی برای هر ترم پرداخت کنند که این می تواند نشانگر پایان تحصیل رایگان در آلمان در آینده ای نه چندان دور باشد.

در نهایت اگر موفق شدید که برای تحصیل در آلمان پذیرش بگیرید تنها هزینه ای که باید در نظر داشته باشید هزینه زندگی در آلمان است که به صورت میانگین در حدود 8000 تا 9000 یورو در سال برای یک دانشجو محاسبه شده است.

» مطلب مرتبط: تحصیل در آلمان (سال تحصیلی 2017)

فرانسه

فرانسه به اندازه آلمان به عنوان مقصدی برای تحصیل رایگان در سطح دنیا شناخته شده نیست ولی دانستن این موضوع که امکان تحصیل تقریباً رایگان در فرانسه فراهم می باشد می تواند دانشجویان بین المللی زیادی را سورپرایز کند. به هر حال تحصیل در دانشگاههای دولتی فرانسه در مقطع کارشناسی تنها با هزینه ناچیز 200 یورو در سال امکان پذیر است اگرچه این عدد در برخی رشته ها مانند علوم پزشکی بیشتر می باشد.

همانند آلمان که تحصیل رایگان به زبان آلمانی انجام می شود زبان تحصیل در فرانسه در دانشگاههای دولتی در مقطع کارشناسی فرانسوی است اگرچه در مقطع ارشد و دکترا رشته های زیادی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

هزینه زندگی در فرانسه به صورت میانگین 9000 تا 10.000 یورو در سال تخمین زده می شود در حالیکه اگر قصد زندگی و تحصیل در شهر پاریس را دارید باید انتظار هزینه های بیشتری داشته باشید زیرا پایتخت فرانسه یکی از گرانترین شهرهای دنیا برای زندگی است.

» مطلب مرتبط: تحصیل در فرانسه

کشورهای شمال اروپا (نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و سوئد)

کشورهای شمال اروپا که اصطلاحاً آنها را Nordic countries می نامند شامل نروژ، دانمارک، فنلاند، ایسلند و سوئد با داشتن سیستم آموزشی مدرن، طبیعت بی نظیر و سیاستهای آزادی خواهانه از گزینه های مطلوب دانشجویان بین المللی برای تحصیل رایگان به شمار می روند.

نروژ: تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به زبان نروژی برای دانشجویان بین المللی رایگان است و مدرک دال بر تسلط به زبان نروژی از پیش نیازهای اخذ پذیرش محسوب میشود. همچنین در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا رشته های زیادی به زبان انگلیسی تدریس می شوند اگرچه شرایط تحصیل رایگان در این مقاطع نیز وجود دارد.

دانمارک و سوئد: تحصیل رایگان در این دو کشور فقط برای دانشجویان اروپایی مقدور می باشد و دانشجویان غیر اروپایی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد باید شهریه ای معادل 7000 تا 18000 یورو در سال پرداخت کنند. اگرچه تحصیل در مقطع دکترا در دانمارک و سوئد به صورت فول فاند می باشد و دانشجویان ممتاز بین المللی می توانند با تحصیل رایگان در این مقطع، حقوق هم دریافت نمایند.

فنلاند: تحصیل رایگان در این کشور برای دانشجویان غیر اروپایی از ترم پاییز سال 2017 به بعد به پایان می رسد و این دانشجویان باید شهریه تحصیلی معادل 1600 یورو در سال برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و ارشد پرداخت کنند ولی تحصیل در مقطع دکترا همچنان برای تمام دانشجویان رایگان می باشد.

ایسلند: تحصیل در 4 دانشگاه دولتی این کشور برای تمام دانشجویان رایگان است و تنها هزینه ای معادل 400 یورو برای خدمات دانشگاهی دریافت می شود.

» مطلب مرتبط: تحصیل در نروژ

» مطلب مرتبط: تحصیل در دانمارک

» مطلب مرتبط: تحصیل در سوئد

» مطلب مرتبط: تحصیل در فنلاند

اما با در نظر گرفتن شرایط مساعد تحصیلی در این کشورها، هزینه زندگی در کشورهای شمال اروپا تا حد زیادی گرانتر از دیگر نقاط اروپا است که این امر ناشی از اقتصاد سالم و ارزش پولی این کشورها می باشد و در نهایت باید قبول کرد که زندگی در جایی که خیابانها تمیز و مردم خوشحال هستند باید گرانتر از بقیه جاها باشد.

» مطلب مرتبط: تحصیل رایگان در اروپا (قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.