تحصیل رایگان در اروپا (قسمت دوم)

آخرین به روز رسانی: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ 1,004 بدون دیدگاه

تحصیل رایگان در اروپا

به صورت منطقی هزینه تحصیل در خارج از کشور برای افراد باید بیشتر از هزینه تحصیل در سرزمین مادری باشد ولی خبر خوب برای هموطنان این است که تحصیل در چندین کشور اروپا رایگان یا تقریباً رایگان است! در این مطلب سعی می کنیم به بررسی کشورهای اروپایی با شهریه تحصیلی ارزان برای دانشجویان بین المللی بپردازیم:

» مطلب مرتبط: تحصیل رایگان در اروپا قسمت اول

اتریش

یکی دیگر از مقاصد مناسب تحصیلی در اروپا که امکان تحصیل با هزینه بسیار مقرون به صرفه را برای دانشجویان بین المللی فراهم آورده است. دانشجویان اروپایی برای تحصیل در اتریش مانند دانشجویان اتریشی می توانند دو ترم اول خود را رایگان سپری کنند (در تمامی مقاطع) و پس از آن شهریه ای معادل ۳۶۵ یورو در هر ترم پرداخت می کنند. شرایط برای دانشجویان غیر اروپایی مقداری متفاوت بوده و این افراد باید شهریه ای معادل ترمی ۷۲۵ یورو پرداخت نمایند.

هزینه زندگی در اتریش برای یک دانشجو در سال ۱۰٫۰۰۰ تا ۱۲٫۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود.

» مطلب مرتبط: تحصیل در اتریش

بلژیک

زبان تدریس در بلژیک فرانسوی و هلندی است اگرچه در مقاطع ارشد و دکترا برخی رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. شهریه تحصیلی در بلژیک برای دانشجویای اروپایی سالی ۸۵۰ یورو می باشد ولی دانشجویان غیر اروپایی باید شهریه ای معادل ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو سالیانه (بسته به رشته انتخابی) پرداخت نمایند که با درنظر گرفتن استانداردهای بالای زندگی و تحصیل در بلژیک رقم معقولی به شمار می رود.

هزینه زندگی در بلژیک برای یک دانشجو در سال ۱۱٫۰۰۰ تا ۱۲٫۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود.

» مطلب مرتبط: تحصیل در بلژیک

جمهوری چک

تحصیل در دانشگاههای دولتی این کشور به زبان چکی برای تمامی دانشجویان بین المللی رایگان می باشد ولی افرادی که متقاضی تحصی به زبان انگلیسی در چک هستند باید شهریه ای معادل ۴٫۰۰۰ تا ۵٫۰۰۰ یورو در سال پرداخت کنند.

هزینه زندگی در جمهوری چک به نسبت اکثر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه تر است و هزینه سالیانه زندگی یک دانشجو ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود.

» مطلب مرتبط: تحصیل در چک

یونان

دانشجویان اروپایی می توانند به صورت رایگان در دانشگاههای دولتی یونان تحصیل کنند و حتی کتابهای درسی خود را به رایگان دریافت کنند اگرچه برای برخی رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد استثناً باید شهریه پرداخت کنند. دانشجویان غیر اروپایی باید برای تحصیل در یونان شهریه ای معادل ۱۵۰۰ یورو در سال پرداخت کنند.

زندگی در کشور یونان بسیار ارزانتر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد و هزینه سالیانه یک دانشجو ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو در سال می باشد.

ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی در دانشگاههای دولتی در حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در سال است که این عدد در دانشگاههای خصوصی نسبتاً بیشتر می باشد. مزیت تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی امکان برخورداری از کمک هزینه زندگی تا سقف ۵۲۰۰ یورو در سال و همچنین تخفیف در شهریه است که این کشور را به یکی از مقاصد تحصیلی مناسب برای دانشجویان با بودجه کم تبدیل کرده است.

هزینه زندگی در ایتالیا در حدود ۱۰٫۰۰۰ یورو در سال تخمین زده می شود که این رقم می تواند در شهرهای مختلف متفاوت بوده و در شهرهایی مانند میلان هزینه زندگی گرانتر می باشد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در ایتالیا

اسپانیا

دانشجویان اروپایی می توانند با هزینه ای بسیار کم همانند دانشجویان اسپانیایی در این کشور تحصیل کنند اگرچه هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اروپایی نیز نسبتاً مناسب می باشد و این افراد می توانند با شهریه ای معادل ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در سال در دانشگاههای دولتی اسپانیا تحصیل کنند.

هزینه زندگی در اسپانیا برای دانشجویان در حدود ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ یورو در سال می باشد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در اسپانیا

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید