تحصیل پزشکی در اتریش

آخرین به روز رسانی: ۱۷ آبان ۱۳۹۷ 2,466 بدون دیدگاه

تحصیل پزشکی در اتریش

اگر قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی را دارید و همچنین نیاز دارید که برای رسیدن به این مهم در یکی از بهترین دانشگاه های اروپا ثبت نام کنید، به طور جد میتوان گفت که تحصیل پزشکی در اتریش یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما خواهد بود.

 اتریش که به صورت جمهوری فدرال اداره می شود کشوری زیبا در مرکز اتحادیه اروپاست که متشکل از ۹ ایالت می باشد و از آنجا که در علم پزشکی بسیار سرآمد است دانشجویان بسیاری از سراسر جهان خواهان تحصیل پزشکی در این کشور هستند. دانشگاه های اتریش از نظر کیفیت در سطح بسیار بالایی هستند و عموما رنکینگ دانشگاه های دولتی اتریش در دنیا زیر ۱۰۰ است.

این ادعا دلایل محکمی برای اثبات دارد، که در زیر میتوان به برخی از آنها اشاره کرد:

 • سیستم آموزشی با کیفیت بین المللی
 • هزینه اندک تحصیل در صورت قبولی در دانشگاههای دولتی
 • اجازه کار در حین تحصیل
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • مورد تایید وزارت بهداشت ایران
» مطلب مرتبط: تحصیل در اتریش

یکی از الزامات پذیرش برای رشته های پزشکی در دانشگاه های اتریش این است که متقاضیان می بایستی تاییدیه قبولی در این رشته ها را در کنکور سراسری ایران داشته باشند و یا در ایران دانشجوی یکی از این رشته ها باشند برای مثال برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش باید همین رشته ها را در ایران در دانشگاه سراسری ایران پذیرفته شده باشید و با ارائه مدرک تاییدیه سازمان سنجش ایران وارد دوره های پزشکی در دانشگاه های اتریش شوید. هم چنین علاوه بر آن باید به زبان المانی تسلط داشته باشید (حداقل مدرک B2 آلمانی).

یکی دیگر از راه های پذیرش در دوره های پزشکی اتریش بدون قبولی در کنکور سراسری ایران این است که دانشجو می تواند از دانشگاه های اتریش پذیرش مشروط اخذ کند. در این حالت دانشجو یک سال و نیم مهلت دارد تا پس از ورود به اتریش زبان آلمانی و برخی از دروس پایه را در یک کالج فرا بگیرد و سپس در آزمون ورودی شرکت کنند و بسته به نمره اخذ شده وارد دوره های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شود.

البته گفتنی است دوستانی معتقدند فراگیری زبان در کشور مقصد با توجه به حضور در جوی که همه به آن زبان صحبت میکنند راحتر است، که قطعا این نظر هم قابل احترام است.

دانشگاه علوم پزشکی وین

از دیگر مزایای تحصیل پزشکی در اتریش و یا حتی مهم ترین مقوله، مورد تایید بودن مدارک دانشگاه های اتریش در تمامی کشورهای معتبر جهان است.  به همین دلیل هرساله دانشجویان زیادی از سراسر دنیا شانس خود را برای تحصیل پزشکی در اتریش امتحان میکنند، و همه ی این مطالب به دلیل بالا بودن سطح علمی سیستم اموزشی اتریش است.  که قطعا برای دانشجویانی که فقط به منظور کسب علم وارد این صحنه میشوند، مهم ترین مزیت این کشور به حساب می آید.

در این راستا باید به یکی از معتبر ترین بیمارستان-دانشگاه های اروپا با نام دانشگاه علوم پزشکی وین اشاره کنیم. این دانشگاه یکی از معتبر ترین مراکز علمی و آموزشی اروپا به حساب می آید. در واقع این مرکز آموزشی بزرگترین و قدیمی ترین بیمارستان-دانشگاه اروپاست.

تحصیل در اتریش در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی وین ۶ سال به طول می انجامد و دانشجویان ابتدا میبایست در امتحان ورودی دانشگاه که شامل دروس شیمی، زیست، هوش و درک مطلب می شود شرکت کرده و نمره قبولی را اخذ نمایند. شهریه تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی وین در هر ترم حدود ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو می باشد که با توجه به رشته تحصیلی متغیر می باشد

البته شایان ذکر است که کلیه دروس دانشگاه پزشکی وین، به زبان آلمانی تدریس میشود و طبیعتا ارایه مدرک آلمانی در این دانشگاه الزامی است.

هزینه های تحصیل علوم پزشکی در اتریش

دانشگاه های اتریش در عین بالا بودن سطح کیفیت از نظر بحث هزینه ها یکی از منعطف ترین مراکز آموزشی در این بحث هستند، تا جایی که میتوان گفت لیست هزینه های تحصیل پزشکی در اتریش در بین کشورهای با این کیفیت علمی، از ارزان ترین دوره های آموزشی است. شهریه تحصیل در اتریش در دانشگاههای دولتی در حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در هر ترم می باشد.

البته نوع دانشگاه، رشته، مقطع تحصیلی، تسلط به زبان و… در بحث هزینه ها تاثیر گذار خواهد بود. اما مطلب مورد نظر به صرفه بودن این مخارج نسبت به کشورهایی با همین سطح کیفی آموزش است.

مجموع هزینه های زندگی در اتریش اعم از هزینه مسکن و خورد و خوراک بیمه به طور متوسط بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد و برای اینکه دانشجویان بتوانند از پس مخارج تحصیل خود برآیند می توانند بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل مشغول به کار شوند که معمولا بابت هر ساعت کار دانشجویی در اتریش دانشجو می تواند ۷ تا ۸ یورو دریافت کند.

هزینه زندگی برای متقاضیان تحصیل در اتریش با توجه به نحوه زندگی هر فرد متفاوت می باشد اما به طور کلی می توان گفت اگر دانشجویان سکونت در خوابگاه های دانشجویی را انتخاب نمایند در ماه میبایست مبلغی حدود ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو پرداخت نمایند. هزینه خوراک در ماه حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو و سایر هزینه ها مانند: هزینه های پوشاک، رفت و آمد و… حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰ یورو را شامل می شود.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش: 

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اصل و کپی پاسپورت
 • معرفی یک حساب بانکی با موجودی حداقل ۱۰۰۰۰ یورو جهت اثبات پشتوانه مالی
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • اصل و کپی شناسنامه
 • مدرک زبان B2 آلمانی
 • عکس رنگی
 • در صورت تاهل ارائه قباله ازدواج
 • لازم به ذکر است که تمامی مدارک میبایست به زبان آلمانی ترجمه شوند

تذکر مهم: گروه مشاوران امیدار در حال حاضر خدمات اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی اتریش در رشته های علوم پزشکی را ارائه نمی کند بنابراین مطلب ذکر شده صرفاً جنبه اطلاع رسانی دارد.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *