تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

آخرین به روز رسانی: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ 8,105 ۶۹ دیدگاه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

ایتالیا ایتالیا ! !

اگر برای ادامه­ ی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا این کشور را انتخاب کرده اید، باید بدانید: مسیر دشواری است اما ارزشش را دارد! ایتالیا به عنوان سیزدهمین کشور برتر دنیا برای تحصیلات دانشگاهی انتخاب شده است. کیفیت بالای آموزش در دانشگاه ها (قدیمی ترین و معتبر ترین دانشگاه های اروپا)، امکان استفاده از تسهیلات بورسیه تحصیلی تا سقف ۱۰٫۰۰۰ یورو در سال، شرایط آب و هوایی نزدیک به ایران، مناظر زیبا و تاریخی، غذاهای لذیذ و عامه پسند ، همه و همه باعث شده­ اند که ایتالیا یکی از مقاصد جذاب تحصیلی برای علاقمندان به ویژه ایرانیان به حساب بیاید.

 

آیا ایتالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دنیاست؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

وجود دانشگاه های معتبر پزشکی و دندانپزشکی نظیر ساپینزا در رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه توروِگاتا رم باعث رقابت شدید بین متقاضیان برای اخذ پذیرش گردیده است. شما در کشور ایتالیا مجاز به ادامه تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی هستید که معمولا دانشگاه هایی که دروس را به زبان ایتالیایی ارائه می دهند شهریه نسبتا کمتری به دانشگاه های انگلیسی زبان دارند. علاوه بر زبان تدریس، دانشگاه ها از لحاظ دولتی و خصوصی بودن نیز از یکدیگر متفاوت اند که به مراتب ورود به دانشگاه های خصوصی راحت تر است.

 

۱۰ دانشگاه برتر پزشکی درکشور ایتالیا طبق آمار QS (سیستم رتبه بندی جهانی دانشگاه­ها) سال ۲۰۱۸

رتبه در جهان(QS)نام دانشگاه
۱۸۰Alma Mater Studiorum – University of Bologna
۲۱۷Sapienza University of Rome
۲۴۹University of Padova
۳۲۵University of Milan
۴۲۲University of Pisa
۴۲۷University of Naples – Federico II
۵۱۰-۵۰۱University of Florence
۵۲۰-۵۱۱University of Rome “Tor Vergata”
۵۸۰-۵۷۱University of Turin
۶۵۰-۶۰۱University of Milano-Bicocca

 

آزمون ورودی (IMAT) چیست؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

شرط لازم و اساسی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا، شرکت و قبولی در آزمون (IMAT (International Medical Admissions Test است. (همان مسیر دشواری که به آن اشاره کردیم!).

آزمون “IMAT”   فقط سالی یکبار در ۱۰ شهر ایتالیا و  ۱۸ شهر بزرگ دنیا به صورت همزمان  برگزار می شود. نزدیک به ۵٫۰۰۰ نفر  برای قبولی در رشته ­ی پزشکی به رقابت میپردازند. شایان ذکر است کل ظرفیت پذیرش در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا ۵۵۰ نفر است که فقط ۱/۳ از این تعداد میتوانند متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا باشند. این آزمون در کشورهای حوزه خلیج فارس و ترکیه نیز برگزار می شود و متقاضیان ایرانی برای سهولت در رفت و آمد، میتوانند ثبت نام را در این کشورها انجام بدهند.

مباحث مورد ارزیابی در این آزمون گزیده ای از دروس ریاضی ، فیزیک ، شیمی و زیست شناسی است (۳۸ سوال تستی) و بخش دیگر آن اطلاعات عمومی و هوش می باشد (۲۲ سوال تستی) که با درس های کتاب های ایران مغایرت خاصی ندارد و در کل ۶۰ سوال است. در بخش ارزیابی، هر سوال صحیح ۱/۵ امتیاز مثبت و هر سوال غلط ۰/۴ امتیاز منفی دارد. از اینرو بالاترین امتیاز ۹۰ است. زمان مجاز برای جوابگویی به سوالات ۱۰۰ دقیقه است.

این آزمون تقریبا در اوایل شهریور ماه هر سال برگزار می شود و متقاضی برای ثبت نام باید مبلغ ۱۲۰ یورو پرداخت کند. ثبت نام آزمون  IMATحدوداً در اردیبهشت ماه بصورت آنلاین و از طریق سایت  universitaly.it  امکان پذیر می باشد. توجه داشته باشید آزمون “IMAT” به زبان انگلیسی برگزار میشود و مختص دانشگاههای انگلیسی زبان است که ظرفیت محدودی دارند، اگر خواهان تحصیل به زبان ایتالیایی هستید بهتر است در آزمون “Alpha Test” که در واقع کنکور به زبان ایتالیایی است شرکت کنید.

 

آزمون ورودی “آلفا تست- Alpha Teat”  چیست؟

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

آن دسته از متقاضیانی که مسلط به زبان ایتالیایی هستند و میخواهند در یکی از رشته های مهندسی، پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی در کشور ایتالیا تحصیل کنند، باید بتوانند نمره ی مجاز را درآزمون ورودی آلفا تست کسب کنند. سوالات آزمون آلفا تست برگزیده از منابع مشخصی است که شامل: چند کتاب با محتوای دروسی که ایتالیایی ها در دوران مدرسه خوانده اند و همچنین نمونه سوالات و تست های آزمون های ورودی سالهای گذشته است.

برای تهیه منابع آلفا تست میتوانید به مدرسه ایتالیایی تهران مراجعه کنید. آلفا تست هر سال حدودا در اواسط شهریور ماه برگزار میشود. این آزمون دارای ۶۰ سوالِ ۵ گزینه ای است که به بخش های: ۸ سوال فیزیک و ریاضی، ۱۲ سوال شیمی، ۱۸ سوال زیست شناسی و ۲۲ سوال در مورداطلاعات عمومی و هوش تقسیم شده است. زمان در نظر گرفته شده برای پاسخگویی به سوالات۱۲۰ دقیقه میباشد. و ارزیابی آن به این صورت است که هر سوال صحیح ۱ امتیاز مثبت و هر سوال غلط ۰٫۲۵  امتیاز منفی را در بر میگیرد.

به این نکته توجه کنید که تعداد و تقسیم بندی سوالات با توجه به رشته های انتخاب شده متغیر است. همچنین برای افرادی که در آزمون پذیرفته نشدند تعدادی ظرفیت برای رشته های کم طرفدار در برخی از دانشگاه ها موجود است که میتواند برای اخذ پذیرش در آن ها اقدام کنند.

 

توصیه مشاور

همانگونه که در بالا اشاره شد با توجه به ظرفیت محدود رشته های پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا، درصد قبولی در آزمونIMAT  بسیار پایین است و رقابت به شدت بالا است. ما به متقاضیانی که به دنبال راه در دسترس تری برای تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در خارج از کشور هستند، دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سایر کشور ها همچون: تحصیل پزشکی در چین را پیشنهاد میدهیم چرا که ورود شما را به معتبرترین دانشگاه های پزشکی از لحاظ کیفیت آموزشی و رتبه بندی زیر ۴۰۰جهانی  بدون هیچگونه آزمون ورودی و حتی نیاز به ارائه مدرک زبان میسر خواهد کرد.

» مطلب مرتبط: مقایسه شرایط تحصیل پزشکی در کشورهای مختلف

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سال ۲۰۱۸

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

University of Milan

Alma Master Studiorum University of Bologna

Sapienza University of Rome

University of Padova

University Cattolica del Sacro Coure

University of Florence

University of Naples-Federico II

University of Degli Studi di Pavia

University of Turin

University of Pisa

University of Rome “Tor Vergata”

University of Vita-Salute san Raffaele

University of Milan Bicocca

Verona University

University of Genoa

Perugia University

University of Modena and Reggio Emilia

University of Siena

University of Trieste

University of Bari

University of Brescia

University of Ferrara

University of Catania

Catholic University of the Sacred Heart

University of Palermo

university udine

 

درباره ی هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا بیشتر بدانیم

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

بطور میانگین شهریه دانشگاه ها در ایتالیا  سالانه بین ۵۰۰ تا ۳٫۰۰۰ یورو است که این میزان بسته به دانشگاه و رشته متقاضی متغییر است. امکان کاهش شهریه برای تمامی دانشجویان خارجی وجود دارد. با توجه به نوع دانشگاهی(دولتی یا خصوصی) که انتخاب میکنید، میزان شهریه­ها نیز متفاوت است. در دانشگاه های دولتی این میزان سالیانه مبلغی معادل ۸۵۰ تا ۱٫۰۰۰ یورو است که البته این مقدار در دانشگاه های رده بالاتر بیشتر هم خواهد شد. به عنوان مثال بیش از ۱٫۰۰۰ یورو در سال باید پرداخت شود. در دانشگاه­های خصوصی نیز  میزان شهریه سالانه به مراتب بیشتر است.

در جدول زیر میتوانید شاهد این تفاوت ها باشید:

دانشگاهمیانگین شهریه در سال (یورو)
۱٫ دانشگاه سی‌نا (University of Siena)€ ۱,۸۰۰
۲٫ دانشگاه بولونیا (University of Bologna)€ ۲,۱۰۰
۳٫ دانشگاه آزاد بوزن-بولزانو (Free University of Bozen-Bolzano)€ ۲,۲۰۰
۴٫ دانشگاه تورین (University of Torino)€ ۲,۸۰۰
۵٫ دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (Polytechnic University of Milan)€ ۳,۳۰۰
۶٫ دانشگاه پادوا (University of Padova)€ ۴,۰۰۰
۷٫ دانشگاه مطالعات پیشرفته سانتا آنا (Scuola Superiore Sant’Anna)€ ۴,۰۰۰
۸٫ دانشگاه ترنتو (University of Trento)€ ۶,۰۰۰

بطور متوسط هزینه زندگی در ایتالیا ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است. مهمترین بخش هزینه تحصیل را اجاره مسکن در بر میگیرد. از مجموع هزینه‌های ماهانه، دانشجویان معمولا ۴۰٪ برای مسکن، ۱۰٪ برای حمل و نقل و حدود ۱۵٪ برای شهریه دانشگاه پرداخت می‌کنند. بسته به نوع اسکانی که تهیه می‌کنند این مبالغ تغییر خواهند کرد. به طور مثال اجاره ماهانه خوابگاه دانشجویی از حدود ۲۰۰ یورو ، سوئیت شخصی ۳۵۰ یورو و اتاق همراه با خانواده های اجاره دهنده ۱۵۰ یورو است که این میزان بسته به نوع اتاق و شهر دانشجو متغییر خواهد بود.

خرج و مخارج زندگی در ایتالیا

عمدتا هزینه زندگی در شهر های مختلف ایتالیا بسته به موقعیت شهر متغییر است. معمولا هر چه از شهرهای شمالی ایتالیا به سمت شهر های جنوبی برویم هزینه ی زندگی کاهش پیدا میکند. به طور مثال در بین شهرهای ایتالیا، رم کمی گران‌تر است. به همین منظور لیست  ​​هزینه‌های ماهیانه یک دانشجو در برخی از شهرهای ایتالیا به اختصار در ذیل برایتان نشان داده شده است:

شهرمیانگین هزینه در ماه (یورو)
بولونیا۷۵۰ تا ۸۰۰  €
بلزانو۶۵۰ تا ۷۰۰  €
فلورانس ۷۰۰    €
میلان و رم۹۰۰ تا ۱۰۰۰ €
» مطلب مرتبط: تحصیل در ایتالیا

» مطلب مرتبط: آزمون IMAT برای متقاضیان پزشکی در ایتالیا

» مطلب مرتبط: آلفا تست (آزمون ورودی ایتالیا)

 

بورس تحصیلی در ایتالیا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

شایان ذکر است که از مزایای تحصیل در ایتالیا که باعث ترقیب متقاضیان برای تحصیل در این کشور اروپایی میشود اعطای بورس تحصیلی به پذیرفته شدگان کشور های جهان سوم است. این بورس شامل هزینه تحصیل و خوابگاه است و تقریبا میتوان گفت هزینه تحصیل برای آنها رایگان محسوب می شود.

این کمک هزینه با ارزش تقریبی ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورویی (بورس استانی) در سال برای متقاضیان ایرانی است که بدون در نظر گرفتن معدل و شرایط فارغ التحصیلی شان می توانند از استان محل تحصیلشان در ایتالیا دریافت نمایند و در هر استان نام های متفاوتی دارند اما در کل محتوای آنها یکی می باشد. این بورسیه ها از بورسیه های دانشجویان ممتاز مجزا است و احتمال دریافت آن برای متقاضیان ایرانی بسیار بالاست.

 

پیشنهاد مشاور

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

با توجه به موارد ذکر شده چنین دریافتیم که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورها به شمار می آید. البته با توجه به اوضاع اقتصادی امروز فقط در صورتی میتوانیم از اصطلاح مقرون به صرفه استفاده کنیم که بورسیه استانی شامل حال متقاضیان شود. اگر مسئله هزینه هم در میان نباشد نمیتوان از غول مرحله آخر( آزمون  IMAT و یا آلفا تست) چشم پوشی کرد! فقط برای تصور این مهم نگاهی به کنکور خودمان در ایران، آن هم به زبان فارسی بیاندازید!!

چند درصد ممکن است بین ۵۰۰۰ متقاضی بین المللی، موفق به کسب نمره مجاز در یک آزمون نسبتا سخت، آن هم به زبان انگلیسی یا ایتالیایی شوید؟ کمی صادقانه تر با خود فکر کنید هیچ کاری غیر ممکن نیست اما با وجود راه های ساده تر این امر همانند لقمه را دور سر خود چرخاندن است!! برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی (به روشهای ساده تر!) با مشاورین مجرب ما در موسسه “گروه مشاوران امیدار” تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید


شاید این مطالب هم برایتان جالب باشد:


نظرات و سوالات کاربران

 1. حامد رشیدی گفت:

  باسلام وعرض ادب برای تحصیل در رشته پزشکی در کدام کشورها گپ تحصیلی یا محدودیت سنی در نظر گرفته نمیشود؟
  برای تحصیل در رشته پزشکی در کدام کشورها امکان ورود به رشته پزشکی از لیسانس امکان دارد؟برای کسی که در ایران دیپلم انسانی گرفته و لیسانس در رشته های انسانی و غیر پزشکی دارد .

  1. سلام
   گپ تحصیلی بسته به اینکه چقدر باشه در کشور های مختلف فرق میکنه.
   با دیپلم انسانی تقریبا اکثر کشور ها نمی پذیرند، بغییر از یک الی دو مورد

   برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های دفتر تماس بگیرید

 2. Sea گفت:

  سلام برای گرفتن ویزای دانشجویی پیرینت حساب حداقل ۷۵۰۰ یورو برای هرسال لازم هست ایا در صورت قبولی و گرفتن بورسیه بازم این صورت حساب لازم هست؟

 3. مریم گفت:

  سلام
  ببخشید در خصوص تخصص پزشکان در ایتالیا چه شرایطی هست اصلا ارائه میشه؟
  ممنون

  1. سلام
   متاسفانه در این زمینه اطلاعات چندانی در دست نیست.

 4. n.aghili گفت:

  سلام.میخواستم درمورد تخصص چشم پزشکی درایتالیا سوال کنم. که چه شرایطی داره.وایا میشه بورس شد یانه؟ لطفا اگه میدونید راهنمایی کنید.ممنون

  1. سلام
   متاسفانه در این زمینه اطلاعات چندانی در دست نیست .

 5. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یه دیپلم تجربی و یه دیپلم ریاضی دارم و پیش دانشگاهی ریاضی دارم که پیش دانشگاهی ریاضیم سال ۸۵ اخذ شده و دیپلم تجربیم ۹۱ خواستم ببینم همین کافیه یا باید امتحان های پیش دانشگاهی رو بدم و مدرک پیش دانشگاهی تجربی بگیرم؟

  1. مشاور گفت:

   سلام
   با همین مدارک میتونید اقدام کنید .

نمایش بیشتر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *