تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین

آخرین به روز رسانی: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ 2,090 بدون دیدگاه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین

پزشکی و دندانپزشکی را باید پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در بین ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور دانست. هرساله شمار زیادی در جستجوی مقصدی مناسب برای تحصیل در این رشته ها، به بررسی شرایط کشورهای مختلف می پردازند. در میان گزینه های مختلفی که از زبان آنها شنیده می شود، تحصیل پزشکی در فیلیپین و همچنین تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین هم به گوش می خورد. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین چه شرایطی دارد و آیا می توان فیلیپین را مقصدی در دسترس برای علاقمندان رشته های پزشکی در نظر گرفت؟

درباره فیلیپین

فیلیپین مجمع الجزایری در جنوب شرقی آسیا و در همسایگی کشورهایی مثل مالزی، اندونزی و چین است. این کشور که از قرن ۱۶ تا ۲۰ ابتدا مستعمره اسپانیا و سپس آمریکا بود، در سال ۱۹۴۶ توانست استقلال خود از آمریکا را به دست آورد. آثار مختلفی از دوران طولانی استعمار در فیلیپین به جا مانده است؛ از اسم این کشور تا فرهنگ، مذهب و همچنین زبان که این آخری برای تحصیل در فیلیپین یک مزیت به حساب می آید.

تحصیل در فیلیپین

فیلیپین با داشتن جاذبه های مختلف گردشگری، برای یک سفر توریستی انتخاب خیلی خوبی به نظر می رسد، اما تحصیل در فیلیپین هم شرایط قابل توجهی برای دانشجویان بین المللی دارد و فیلیپین را فراتر از یک مقصد توریستی نشان می دهد.

آشنایی بخش عمده ای از جمعیت فیلیپین با زبان انگلیسی، امکان تحصیل در فیلیپین به زبان انگلیسی و هزینه مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در فیلیپین ازجمله دلایلی است که می توان برای انتخاب فیلیپین به عنوان محل تحصیل برشمرد. درمورد تحصیل پزشکی در فیلیپین و همچنین تحصیل دندانپزشکی  در فیلیپین ولی باید به طور مجزا صحبت کرد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در فیلیپین

تحصیل علوم پزشکی در فیلیپین

اصولا برای تحصیل رشته های پزشکی در خارج از کشور باید به یک موضوع مهم در انتخاب کشور و دانشگاه مقصد توجه کرد و آن قرار داشتن نام دانشگاه مورد نظر در لیست وزارت بهداشت کشورمان است. بر این اساس شرایط تحصیل پزشکی در فیلیپین حدود ده سالی است که به شکلی اساسی تغییر کرده است.

خروج فیلیپین از لیست وزارت بهداشت

تا حدود ده سال پیش ایرانیان زیادی برای تحصیل پزشکی در فیلیپین عازم این کشور می شدند اما بروز مشکلاتی در اعزام دانشجویان پزشکی ودندانپزشکی، باعث تغییر نگاه وزارت بهداشت کشورمان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین شد و این وزارتخانه فیلیپین را از لیست کشورهای مورد تأیید خود خارج کرد.

یک دانشگاه مورد تأیید در فیلیپین

البته دو سه سالی می شود که وزارت بهداشت رویکرد خود را در ارزیابی دانشگاه های علوم پزشکی در خارج از کشور تغییر داده است و در بررسی این دانشگاه ها بیش از هر چیز به جایگاه آنها در رنکینگ های معتبر دانشگاهی دنیا توجه می کند. به دنبال این تغییر نام دانشگاه فیلیپین / University of the Philippines به عنوان یکی از ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا وارد لیست وزارت بهداشت شده است.

اما آیا مورد تأیید بودن University of the Philippines به این معنیست که امکان تحصیل در آن وجود دارد؟ عملا باید گفت خیر. اگر قصد تحصیل پزشکی در فیلیپین را دارید و با دیدن نام دانشگاهی از این کشور در لیست وزارت بهداشت، هیجان زده شده اید، باید بدانید که شرایط دانشگاه فیلیپین / University of the Philippines برای پذیرش دانشجویان حتی اجازه تحصیل به خود فیلیپینی ها را هم به سختی می دهد و عملا راه بر دانشجویان بین المللی بسته  است.

از این مانع جدی بر سر راه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در فیلیپین که بگذریم درباره شرایط کلی تحصیل علوم پزشکی در فیلیپین چه می توان گفت؟

تحصیل پزشکی در فیلیپین

شرکت در آزمون ورودی پزشکی در فیلیپین

صرفنظر از آنچه در بالا و با توجه به لیست وزارت بهداشت، در مورد امکان تحصیل پزشکی در فیلیپین برای ایرانیان گفتیم، پذیرفته شدن به عنوان دانشجوی دوره های پزشکی در دانشگاه های فیلیپین نیازمند قبولی در آزمون ورودی است. آنها باید حد نصاب لازم را در این آزمون به دست آورند تا بتوانند از دانشگاه پذیرش بگیرند.

پذیرش بدون آزمون

آن دسته از متقاضیان تحصیل پزشکی در فیلیپین که مدرک کارشناسی رشته هایی مثل پرستاری و فیزیوتراپی را دارند، نیاز نیست در آزمون ورودی شرکت کنند و با ارائه مدرک تحصیلی، به عنوان دانشجوی دوره های پزشکی در فیلیپین پذیرفته می شوند.

مدرک زبان

یکی دیگر از شروط اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های فیلیپین داشتن مدرک زبان انگلیسی است. نمره مورد قبول همه دانشگاه ها یکسان نیست ولی متقاضیانی که مدرک آیلتس با نمره حداقل ۷ دارند خیالشان از این بابت می تواند راحت باشد.

پرداخت شهریه یک جا

هزینه تحصیل پزشکی در فیلیپین بستگی به نوع دوره تحصیلی دانشجویان دارد. متقاضیان تحصیل پزشکی در فیلیپین باید شهریه یک سال تحصیلی را به صورت یک جا پرداخت کنند.

هزینه تحصیل پزشکی در فیلیپین در دوره لیسانس پایین تر از دوره اصلی است اما برای گذراندن دوره اصلی پزشکی در فیلیپین باید سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار در سال پرداخت کرد.

دوره پزشکی MBBS در فیلیپین

دوره های پزشکی در فیلیپین شامل یک دوره کارشناسی تحت عنوان MBBS هم می شود که یک دوره پزشکی اولیه برای دانشجویان پزشکی به حساب می آید. پس از اتمام دوره MBBS که ۳ سال به طول می انجامد، دانشجویان در آزمون FMGE شرکت می کنند که یک آزمون غربالگری محسوب می شود. فارغ التحصیلان دوره MBBS از دانشگاه های فیلیپین می توانند در دوره MD‌ تحصیلات پزشکی خود را ادامه دهند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های فیلیپین

متقاضیان تحصیل پزشکی در فیلیپین برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های فیلیپین باید مدارک زیر را ارائه دهند:

  • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات
  • مدرک زبان انگلیسی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گواهی سلامت جسمانی
  • فرم درخواست تکمیل شده
  • ارائه مدرک تمکن مالی

تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین

تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین

همانطور که در بخش های دیگر این مطلب گفتیم؛ تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین مثل تحصیل پزشکی در این کشور، در حال حاضر برای ایرانیان ممکن نیست، اما اگر بخواهید درباره شرایط کلی آن بدانید، می توانید ادامه مطلب را بخوانید.

دوره ۵ ساله دندانپزشکی در فیلیپین

دوره دندانپزشکی در فیلیپین یک دوره ۵ ساله است که به ۳ مقطع تقسیم می شود؛ در دوسال اول دروس پایه و در سال سوم و چهارم دروس تخصصی به دانشجویان ارائه می شود و سال آخر را هم آنها به کارآموزی در بیمارستان ها و کلینیک ها می گذرانند.

دیپلم ۱۲ ساله و آزمون ورودی

اولین شرط برای گرفتن پذیرش دندانپزشکی فیلیپین داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله یا همان دیپلم و پیش دانشگاهی است. پذیرفته شدن در دوره های دندانپزشکی در فیلیپین همچنین نیازمند قبولی در آزمون ورودی است، مگر اینکه متقاضی، صاحب مدرک کارشناسی در رشته ای مرتبط با دندانپزشکی باشد.

مدرک زبان

به جز داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و قبولی در آزمون ورودی، متقاضی اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاه های فیلیپین باید مدرک زبان هم داشته باشد. حداقل نمره لازم برای مدرک زبان را هم هر دانشگاه به طور مستقل اعلام می کند.

در صورتی که متقاضی تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین مدرک زبان با نمره مورد نظر دانشگاه را نداشته باشد، می تواند با صرف هزینه ای کم در دوره های زبان کالج ها شرکت کند تا شرایط مورد نظر دانشگاه را به دست آورد.

دوره پیش پزشکی

صاحبان مدرک کارشناسی در رشته های غیرپزشکی برای گذراندن دوره دندانپزشکی در فیلیپین باید ابتدا دوره پیش پزشکی را بگذرانند که دو سال زمان می برد. پس از شرکت موفق در این دوره آنها می توانند دوره اصلی تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین را شروع کنند.

یک سال کمتر

آن دسته از متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین که مدرک پرستاری، فیزیوتراپی و رشته هایی مانند اینها را دارند، می توانند به جای ۵ سال، در مدت ۴ سال دوره دندانپزشکی را به پایان برسانند. آنها در پایان این دوره باید پایان نامه ای ارائه و از آن دفاع کنند و پس از جلب نظر مثبت هیئت علمی دانشگاه، مدرک خود را دریافت می کنند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در فیلیپین

بسته به دانشگاه محل تحصیل، هزینه دندانپزشکی در فیلیپین می تواند متفاوت باشد اما شهریه دوره های دندانپزشکی دانشگاه های فیلیپین را می توان به طور میانگین ۴۰۰۰ دلار در سال اعلام کرد. دانشجویان باید شهریه دو ترم را به صورت یکجا پرداخت کنند.

هزینه زندگی در فیلیپین

در میان مقاصد مختلف تحصیلی، فیلیپین را باید در دسته کشورهایی با هزینه زندگی متوسط قرار داد. برای گذراندن یک ماه زندگی دانشجویی در فیلیپین به ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار نیاز است که بخش عمده آن را هزینه اسکان در فیلیپین تشکیل می دهد.

نکته پایانی

یک بار دیگر لازم است بگوییم که با وجود برخی مزایا که تحصیل در فیلیپین از آن برخوردار است، تحصیل علوم پزشکی در فیلیپین برای ایرانیان مقدور نیست. با توجه به شرایطی هم که گرفتن پذیرش از دانشگاه های فیلیپین دارد، احتمالا چندان کسی تمایل به تحصیل علوم پزشکی در فیلیپین نخواهد داشت. حداقل تا زمانی که شرایط فعلی برقرار است، باید به گزینه های دیگر فکر کرد.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید