تمکن مالی آلمان برای ویزای دانشجویی – همه آنچه باید بدانید

آخرین به روز رسانی: ۱۶ آبان ۱۳۹۸ 58 بدون دیدگاه

تمکن مالی آلمان برای ویزای دانشجویی

از میان الزامات صدور ویزای دانشجویی آلمان یکی هم Bank Statement یا گواهی تمکن مالیست که به دولت آلمان نشان می دهد متقاضی دریافت ویزای دانشجویی این کشور منابع مالی (Finanzierungsnachweis) لازم را برای تأمین هزینه زندگی در آلمان به مدت ۱ سال دارد و می تواند به منظور تحصیل در آلمان به مدت ۱ سال در این کشور اقامت داشته باشد. در این مطلب به تمکن مالی آلمان برای ویزای دانشجویی و شرایط دریافت این گواهی می پردازیم.

به منظور دریافت گواهی تمکن مالی آلمان برای ویزای دانشجویی از راه های مختلفی می توان اقدام کرد اما آنچه بیشتر متقاضیان انجام می دهند؛ افتتاح یک حساب مسدودشده (Sperrkonto) در آلمان است. متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی آلمان باید مبلغ مشخصی را در این حساب بلوکه کنند که تا همین اواخر، این مبلغ ۸۶۴۰ یورو بود؛ یعنی ماهانه ۷۲۰ یورو برای پرداخت هزینه های ۱۲ ماه زندگی در آلمان باید کنار می گذاشتند و هر ماه می توانستند به همین میزان هم از حساب خود برداشت کنند. حالا اما این مبلغ افزایش پیدا کرده است.

با اعلام وزارت خارجه آلمان در جولای ۲۰۱۹ مبلغ لازم برای سپرده گذاری در حساب پشتیبانی مالی، از ژانویه ۲۰۲۰ بیشتر شده است و این موضوع شامل متقاضیانی که از اول سپتامبر ۲۰۱۹ مدارک خود را تحویل سفارت آلمان داده اند هم می شود. حالا متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی آلمان باید ۱۰۲۳۶ یورو در حساب پشتیانی مالی بلوکه کنند؛ یعنی ماهانه ۸۵۳ یورو و میزان برداشت از حساب در هر ماه هم همین اندازه است.

روند افتتاح حساب مسدودشده و گرفتن تأییدیه تمکن مالی

اما حساب مسدودشده را برای اثبات تمکن مالی چگونه می توان باز کرد؟ این کار روند پیچیده ای ندارد و به شکل خلاصه شامل مراحل زیر می شود:

ابتدا باید از میان دو گزینه Fintiba و Deutsche Bank یکی را برای افتتاح حساب انتخاب کنید.

اگر انتخابتان Fintiba باشد؛ می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید ولی اگر قصد افتتاح حساب در Deutsche Bank را داشته باشید، باید فرم PDF درخواست را داونلود و پر کنید. همچنین (در مورد Deutsche Bank) باید در سفارت آلمان مرحله قانونی سازی را طی کنید.

در مرحله بعد باید مبلغ مشخص شده که ۱۰۲۳۶ یورو است را به حساب واریز کنید.

در پایان هم گواهی و تأییدیه حساب مسدودشده را دریافت و به همراه سایر مدارک لازم برای گرفتن ویزای دانشجویی آلمان به سفارت آلمان ارائه می کنید.

مدارک لازم برای افتتاح حساب مسدودشده آلمان

مدارک لازم برای افتتاح حساب، به ملیت دانشجو و همچنین اینکه انتخابش Fintiba است یا Deutsche Bank، بستگی دارد.

برای ثبت نام و ساخت حساب مسدودشده آلمان در Fintiba یک کارت شناسایی یا گذرنامه کافیست و طی کمتر از ۱۰ دقیقه می توان حساب مسدودشده (Sperrkonto) را برای واریز مبلغ تمکن مالی آماده کرد.

برای افتتاح Sperrkonto یا همان حساب مسدودشده در Deutsche Bank ولی به مدارک بیشتری نیاز هست که عبارتند از:

  • فرم تکمیل شده درخواست
  • گذرنامه معتبر
  • نامه پذیرش دانشگاه
  • صورتحساب بانکی از درآمد متقاضی
  • هزینه پیش پرداخت

انتخاب بانک برای افتتاح حساب

Fintiba یا Deutsche Bank؛ کدامیک برای افتتاح حساب مسدودشده انتخاب بهتری است؟ در مجموع می توان گفت Fintiba بین دانشجویان بین المللی محبوبیت بیشتری دارد؛ چون امکان ثبت نام آنلاین را هم به متقاضیان می دهد و ثبت نام آن روند ساده تر، کوتاه تر و سریع تری دارد. اگر روند دریافت گواهی تمکن مالی را در قسمت های قبلی مطلب خوانده باشید، متوجه شده اید که افتتاح حساب در Deutsche Bank روال طولانی تر و تا اندازه ای پیچیده دارد.

سرعت در افتتاح حساب مسدودشده در آلمان و انتقال مبلغ لازم برای اثبات تمکن مالی، اهمیت زیادی دارد و از دست دادن زمان در این مرحله می تواند به از دست دادن وقت سفارت و تأخیر در ارائه درخواست ویزای دانشجویی آلمان شود.

در جدول زیر می توانید جزئیات شرایط هر دو گزینه را برای افتتاح حساب مسدودشده در آلمان ببینید و با مقایسه دقیق آنها، انتخاب حساب شده ای داشته باشید.

Fintiba Deutsche Bank
افتتاح حساب مسدودشده چقدر طول می کشد؟ کمتر از ۱۰ دقیقه تا چند هفته
افتتاح حساب آنلاین دارد؟ بله خیر
هزینه خدمات اولیه ۸۹ یورو ۱۵۰ یورو
هزینه ماهانه ۴٫۹۰ یورو ۵٫۹۰ یورو
مبلغ قابل برداشت ماهانه چقدر است؟ ۸۵۳ یورو ۸۵۳ یورو
نیاز به تأیید مدارک از سوی سفارت / کنسولگری آلمان وجود دارد؟ خیر بله
هزینه تأیید مدارک ندارد ۱۰ تا ۳۰ یورو
افراد زیر ۱۸ سال امکان افتتاح حساب مسدودشده دارند؟ خیر بله
امکان برخورداری از بیمه سلامت، با افتتاح حساب مسدودشده وجود دارد؟ بله خیر
پشتیبانی خیلی سریع نه چندان سریع
امکان اقدام از طریق اپ با راهنمای گام به گام بله خیر
مورد تأیید اداره فدرال آلمان است؟ بله بله
وبسایت Fintiba.com Db.com

توضیحات:

Fintiba به جز حساب مسدودشده، یک بیمه درمانی متناسب با شرایط متقاضی را هم ارائه می کند که هم بیمه ورودی مورد نیاز ویزا و هم بیمه دولتی مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه را در بر می گیرد. همه این سرویس ها به صورت آنلاین فعال می شوند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفتر بیمه محلی نیست.

Fintiba همچنین بصورت آنلاین (وب و تلفن همراه) اجازه دسترسی به اطلاعات حساب (مثل مانده حساب) و مدیریت حساب را به صاحب آن می دهد.

برداشت پول از حساب مسدودشده در آلمان

اولا که صاحب حساب در حال حاضر و طبق آخرین تصمیم دولت آلمان، می تواند تا سقف ۸۵۳ یورو در ماه از آن برداشت کند. البته اگر بیش از ۱۰۲۳۶ یورو به حساب واریز کرده باشند، می توانند بیش از ۸۵۳ یورو هم برداشت کنند.

به منظور برداشت از حساب مسدودشده هم باید یک حساب بین المللی دانشجویی در آلمان باز کرد و هر ماه مبلغ قابل برداشت را به آن منتقل کرد.

نکات تکمیلی

متقاضی باید حساب را به نام خود باز کند و فرد دیگری نباید در این روند نقش داشته باشد.

در صورت رد شدن درخواست ویزای دانشجویی آلمان از سوی سفارت این کشور متقاضیان می توانند برای دریافت مبلغ واریزی خود به حساب مسدودشده، اقدام کنند. البته هزینه های جانبی برای افتتاح حساب، بازگردانده نمی شود اما پول واریزشده به حساب را با طی کردن روندی که از ارائه دهنده Sperrkonto یا کنسولگری آلمان قابل استعلام است، می توان بازپس گرفت.

مبلغ لازم برای Sperrkonto را فردی غیر از متقاضی هم می تواند به حساب او واریز کند. این فرد باید ابتدا هویت خود را ثابت کند.

طی ۲ هفته از زمان ورود به آلمان دانشجو باید آدرس محل زندگی خود در آلمان را در Resident ‘Office یا Einwohnermeldeamt ثبت کند. ارائه دهنده Sperrkonto برای ارسال جزئیات حسابتان، به آن نیاز خواهد داشت.

ازجمله راه های دیگر اثبات تمکن مالی لازم برای تأمین هزینه زندگی در آلمان این است که یکی از بستگان متقاضی تحصیل در آلمان تأمین و پرداخت هزینه های او را تضمین کند.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید