خوب و بدِ ساختارهای پیچیده در رایتینگ

ielts writing

خوب و بدِ ساختارهای پیچیده در رایتینگ

ielts writing

مسلما میدانید که برای گرفتن یک نمره خوب و قابل قبول در Writing نیاز به استفاده از ساختارهای پیچیده دارید! یکی از ایرادات اساسی داوطلبین آیلتس در بخش Writing زیاده روی و خودنمایی در استفاده از این ساختارهاست. دلیل عمده این امر عدم آگاهی است و اینکه اکثر زبان‌آموزان فکر می‌کنند که هرچه جملات آنها پیچیده تر باشد، نمره بیشتری کسب میکنند که در حقیقت این طور نیست!

مشکل گروهی دیگر از داوطلبین اینست که اصلا نمی‌دانند که به چه ساختارهایی اصطلاحا “پیچیده” اطلاق میشود. در نتیجه تلاش بیهوده آنها در مسیر نوشتن ساختارهای پیچیده منجر به اشتباهات گرامری بسیار تاثیرگذار و از دست دادن نمره دراین مهارت مهم میشود. در این نوشته به دو سؤال اساسی در خصوص ساختارهای گرامری پیچیده پاسخ میدهیم:

کجا و چقدر باید از جملات و ساختارهای Complex   استفاده کنیم؟

پیشتر و در نوشته های قبلی با اصول نگارش یک پاراگراف درست و تاثیرگذار آشنا شدیم. برای بیان ایده اصلی و نظر کلی یک پاراگراف هرگز نباید از ساختارهای پیچیده استفاده کنید. این مدل ساختارها و گرامرها مناسب توضیحات و توسعه ی پاراگراف هستند. به عبارت دیگر بایستی برای ساپورت ایده اصلی از جملات پیچیده ی درست استفاده کنید و به این شکل متن خود را ارتقاء دهید. اگر تمام جملات شما پیچیده باشند هرگز نباید توقع نمره بالا داشته باشید، زیرا چنین متنی اصلا با خواننده ارتباط برقرار نمیکند و در واقع شما اصول نگارش را رعایت نکرده اید. به مثال زیر دقت کنید:

When my brother got his pants leg caught on the top of a high fence and hung upside down, weeping and muttering curses because his pants were newly torn and Mother would spank him for sure, no angel was with him.”

چنانچه نوشته شما خواننده را وادار کند تا برای درک آن چندین بار مبادرت به خواندن کند، این نوشته هیچ ارزش نمره ای برای شما بدنبال نخواهد داشت.writing-8

جمله پیچیده چیست؟

 به زبان ساده میتوان گفت جمله پیچیده جمله ای است که از کنار هم قرار گرفتن و ترکیب دو یا چند جمله ساده ساخته می شود. بنابراین، بایستی ساختارهای گرامری را که به ما اجازه این ترکیب را میدهند ، خوب یاد بگیریم و با اطمینان در نوشته های خود از آنها استفاده کنیم. در ادامه روش اصلی ربط دادن ایده ها و ترکیب جملات را با هم بررسی میکنیم.

برای ساختن جملات پیچیده، ما به بیش از دوجمله نیاز داریم- یک جمله یا Clause وابسته و یک جمله یا همان Clause مستقل. درتعریف  Clause باید گفت که هر Clause  گروهی از کلمات است که دو جزء اصلی یعنی “فاعل ” و “فعل ” را دارد. شما میتوانید به کمک کلمات ربط این دو Clause را بهم وصل کنید و ارتباط منطقی بین آنها ایجاد کنید.

بعنوان مثال:

John went to the movies.

He had a lot of work to do.

این دو جمله می توانند با استفاده از کلمه ربط  although به یک جمله پیچیده تبدیل شوند:

John went to the movies although he had a lot of work to do.

نکته کلیدی این است که شما بایستی نحوه استفاده از این ساختارها را به خوبی یاد بگیرید و با تمرین زیاد قبل از آزمون به آنها مسلط شوید. بعضی از داوطلبین ساختارهای گرامری زیادی را حفظ می کنند و در زمان نگارش رایتینگ  بدون توجه به کارکرد آنها و چگونگی استفاده بجا از این ساختارها ، طرفا فقط آنها را وارد نوشته های خود می کنند که نتیجه این کار چیزی جز غیرقابل خواندن شدن متن آنها نیست.  شما باید رایتینگی بنویسید که جملات آن عاری از خطا باشند، بنابراین از ساختار هایی استفاده کنید که بر آنها تسلط دارید.

 

نویسنده این مطلب

حمید آزاد

علاقه وافر به زبان انگلیسی سبب شد تا از سن ۲۰ سالگی کار تدریس را آغاز کنم و حالا بعد از گذشت ۱۴ سال و کسب تجارب بسیار در موسسات مختلف و کار با صدها زبان آموز ، با علاقه ای بیشتر و بصورت تخصصی به تدریس آیلتس مشغول میباشم.
در طول هفت سال گذشته که تمرکز اصلی ام بر روی آزمون های بین المللی نظیر آیلتس و تافل بوده و بیشتر دانشجویانم قشر هدفمند جامعه با انگیزه های تحصیلی و کاری در خارج از کشور بوده اند، با دغدغه ها و مشکلات رایج این قشر بخوبی آشنا شده ام و برنامه ریزی مبتنی بر صرفه جویی زمانی و کار دقیق بر روی ضعف های واقعی داوطلبین آیلتس را در دستور کار خودم قرار داده ام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مشاوره رایگان کلیک کن