دانشگاه ETH در سوئیس (رتبه 8)

دانشگاه ETH

دانشگاه ETH در سوئیس (رتبه 8)

دانشگاه ETH در سوئیس (رتبه 8)

دانشگاه ETH

در بین 10 دانشگاه برتر دنیا  در رنکینگ QS تنها نام یک دانشگاه غیر آمریکایی و غیرانگلیسی را می‌ینیم؛ دانشگاه سوئیسی Eidgenössische Technische Hochschule Zürich که باختصار ETH‌ خوانده می‌شود و در سال 2016 با ارزیابی مؤسسه QS هشتمین دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است.

دانشگاه ETH همانطور که از اسمش هم پیداست، در شهر زوریخ  قرار دارد. زوریخ، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر سوئیس و از نقاط آلمانی‌زبان این کشور است. دانشگاه ETH را با معادل انگلیسی نام آن؛ Swiss Federal Institute of Technology in Zurich هم می‌شناسند.

دانشگاه ETH در سال 1854 با هدف آموزش مهندسان و دانشمندان بنا نهاده شد و یک سال بعد بعنوان انستیتو پلی‌تکنیک کار خود را شروع کرد. این دانشگاه حالا از بهترین دانشگاههای فنی مهندسی جهان بشمار می‌آید و در زمینه ریاضیات، فیزیک و شیمی هم یکی از معتبرترین‌هاست.

تعداد بالای دانشجویان و اساتید این دانشگاه که موفق به دریافت جوایز و نشان های معتبر علمی مثل نوبل شده‌اند هم جایگاه این دانشگاه را در بین برترین‌ها بخوبی نشان می‌دهد. سرآمد همه این افراد، آلبرت آینشتاین آلمانی‌ست که با ارائه نظریه نسبیت، شهرت زیادی پیدا کرد و در سال 1921 به خاطر کشف قانون اثر فوتوالکتریک، برنده نوبل فیزیک شد. آخرین آنها هم ریچارد هک آمریکایی است که در سال 2010 جایزه نوبل شیمی را برد.

16 دپارتمان دانشگاه ETH دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در شاخه‌های فنی مهندسی و علوم طبیعی ارائه می‌کنند. زبان دوره‌های کارشناسی، آلمانی و در مقاطع بالاتر، آلمانی و انگلیسی است. در سال 2016 مؤسسه QS دانشگاه ETH را در شاخه فنی-مهندسی، پنجمین و در شاخه علوم طبیعی، ششمین دانشگاه برتر دنیا معرفی کرده و برای تحصیل علوم دریایی و زمینی، این دانشگاه را برترین دانشگاه جهان تشخیص داده است.

در حال حاضر بیش از 19200 دانشجو از حدود 125 کشور جهان در دانشگاه ETH تحصیل می‌کنند. 47 درصد از این تعداد، در مقطع کارشناسی و 53 درصد در مقاطع بالاتر مشغول تحصیل هستند؛ از جمله بیش از 4هزار دانشجو که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند. 72 درصد کل دانشجویان دانشگاه ETH را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند که بیشتر آنها (72 درصد) دانشجوی مقاطع ارشد و دکترا و تنها 28 درصد دانشجوی کارشناسی هستند. 2520 نفر هم تعداد اعضای آکادمیک (اساتید و…) این دانشگاه است که غالبا هم (1923 نفرشان) بین‌المللی هستند و از این حیث دانشگاه ETH  کم‌نظیر است.

دانشگاه ETH یک دانشگاه دولتی است و این می‌تواند یکی از علل پایین بودن شهریه این دانشگاه باشد و جالب اینکه تفاوتی بین شهریه دانشجویان بومی و بین‌المللی و همچنین شهریه مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاه ETH وجود ندارد و همه، شهریه‌ای در حدود 2هزار دلار می‌پردازند.