دوره زبان در فرانسه

آخرین به روز رسانی: ۰۴ دی ۱۳۹۷ 2,481 ۲ دیدگاه

دوره زبان در فرانسه

دوره زبان در فرانسه ، یکی از جذابترین و پر طرفدارترین دوره های آموزش زبان در جهان است و هر ساله هزاران نفر از علاقمندان به زبان و کشور فرانسه، به تحصیل و یادگیری زبان فرانسوی مشغول هستند.

کشور فرانسه با حدود ۶۴۰ هزار کیلومتر مربع مساحت، گسترده ترین کشور اروپای غربی است و از شهرهای مهم آن میتوان به پاریس، مارسی، لیون، مونپلیه، نانت، بردو، نیس و تولور اشاره کرد. قطعا پیشینه تاریخی و فرهنگی فرانسه و همچنین گستردگی زبان فرانسوی در سرتاسر دنیا به جذابیت آن کمک شایانی نموده است اما این نکته هم باید در نظر گرفت که زبان فرانسوی دومین زبان مهم در اروپاست و با زبان انگلیسی دو زبان مهم دنیا هستند که تقریبا در تمام کشورهای دنیا تدریس می شوند.

زبان فرانسوی همچنین یکی از زبانهای مهم و شناخته شده در بین کارفرمایان و دانشگاهیان در سرتاسر جهان نیز می باشد و افرادی که به این زبان تسلط دارند امکان استفاده از فرصتهای شغلی زیادی دارند. بعلاوه برای کسانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران  در کشور فرانسه را دارند که بسیاری از آنها جزء شناخته شده ترین و معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند، نیز دانش زبان فرانسوی امتیاز مهمی بشمار می آید.

اگر هنوز هم به اهمیت زبان فرانسوی پی نبرده اید باید بدانید بیش از ۲۷۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به زبان فرانسوی صحبت می کنند و در حدود ۳۰ کشور، فرانسوی زبان رسمی و قانونی این کشورهاست. زبان فرانسوی همچنین زبان دیپلماسی است و در سازمان ملل، یکی از زبانهای رسمی و دفتری مهم است.

 

دوره های زبان در فرانسه چگونه است؟

دوره زبان در فرانسه

بسیاری از موسسات آموزشی در فرانسه، دوره های زبان فرانسوی را آموزش می دهند. از کالج های بزرگ و مدارس زبان گرفته تا معلمانی که بصورت خصوصی زبان فرانسه را تدریس میکنند. اکثر کالج های زبان در فرانسه انواع مختلفی از دوره های زبان را ارائه می دهند. محبوب ترین نوع برنامه آموزش زبان، شامل دوره های فشرده ای بین ۱۵ تا ۲۰ ساعت درس در هفته است. در طول این دوره ها، زبان آموزان معمولا تمام بخش های آموزشی از جمله ساختارهای گرامری، واژگان، تلفظ و هر چیز دیگری که مدرس تشخیص بدهد برای بهبود بخشیدن به مهارت های زبانی فرد لازم است را فرا می گیرند.

در دوره های دیگری که در اغلب کالج های زبان برگزار می شود و حدود ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته نیز می باشد، علاوه بر کلاسهای گروهی و خصوصی، از برنامه های چند رسانه ای و لابراتوارهای مجهز زبان هم برای یادگیری بهتر استفاده می شود.

بررسی اجمالی کلاسها و دوره های زبان در فرانسه

زبان آموزان در کلاس درس، ارتباط با زبان فرانسوی را بطور موثر فرا میگیرند، ادبیات فرانسوی را می خوانند و با فرهنگ فرانسه آشنا می شوند. دانشجوهایی هم که در سایر رشته ها به تحصیل مشغول هستند میتوانند دوره های زبان را برای آموزش عمومی یا دوره های اختیاری زبان بگذرانند.

دانشجویان اختصاصی زبان، طی دوره های درسی، علاوه بر فرا گرفتن ادبیات فرانسه، گرامر و مکالمه پیشرفته را نیز می آموزند و در دوره کارشناسی ارشد، زبان شناسی و تمدن فرانسوی و نظریه های ادبی را فرا می گیرند. از مفاهیم رایج که در دوره های زبان در فرانسه تدریس میشوند میتوان به واژگان، خواندن و نوشتن، تاریخ زبان فرانسه، جامعه و فرهنگ، محیط تجارت و مطالعات مدرن اشاره کرد.

مزایای شرکت در دوره های زبان در فرانسه

 • امکان پذیرش بدون نیاز به مدرک دانشگاهی (تا ۳۰ سال)زبان فرانسه در فرانسه
 • اجازه کار همزمان با تحصیل
 • دریافت ویزا همراه (همسر و فرزندان)
 • ورود به حوزه ی شنگن بدون نیاز به ارائه ی مدرک زبان
 • هزینه ی مقرون به صرفه
 • فرآیند سریع
 • امکان تحصیل در دانشگاه های فرانسه (شهریه رایگان)

انواع مدارک زبان فرانسوی

قبل از اینکه به انواع مدارک زبان فرانسوی بپردازیم لازم است انواع سطوح مهارتی زبان را توضیح دهیم.

سطوح مقدماتی (A) که شامل:

A1 که در این سطح، زبان آموز میتواند کلمات و جملات ابتدایی و عمومی را بیان کند و نیازهای مربوط به ارتباطات روزانه خود را مرتفع سازد.

A2 که پس از اتمام این دوره زبان آموز میتواند کلمات روزمره درباره خود، خانواده، محیط اطراف، خرید و کار را بیان نماید.

سطوح میانی (B) که شامل:

B1 که پس از گذراندن این سطح، زبان آموز میتواند با استفاده از جملات ساده و ترکیبی در مورد مسائل روزمره به بحث بپردازد.

B2 که پس از گذراندن این دوره، زبان آموز میتواند بصورت روان صحبت نموده و متون دشوار رشته تخصصی خود را درک نماید و به بحث با دیگران بپردازد بطوری که گویی با زبان مادری خود در حال صحبت کردن است.

سطوح پیشرفته که شامل:

C1 که بعد از گذراندن این دوره زبان آموز میتواند متون پیچیده با واژگان سطح بالا را بدون جستجوی معنی لغات درک و صحبت نماید

C2 که بعد از گذراندن این دوره زبان آموز میتواند در حوزه های مختلف به بحث و تبادل نظر با واژگان تخصصی بپردازد.

 

مدارک رسمی زبان فرانسه

دوره زبان در فرانسه

مدارک رسمی زبان فرانسه شامل DILF,DALF,DELF,TEF,TCF,DCL می باشند که مدارک DALF,DILF وDELF دیپلم رسمی فرانسه هستند و اعتبارشان دائمی و مختص غیر فرانسویان است و برای تحصیل در بعضی از دانشگاه های فرانسه نیز الزامی هستند و شامل:

 1. Le Diplôme Initial de Langue Française) DILF) دیپلم اولیه زبان فرانسه است که با سطح A1 شروع می شود و بعنوان اولین قدم برای دریافت مدرک DELF و DALF شناخته میشود و فقط در فرانسه ارائه می شود که شامل چهار مهارت گوش دادن، درک خواندن، صحبت کردن و نوشتن است.
 2. Le Diplôme d’Etudes en Langue Française) DELF)دیپلم مطالعات زبان فرانسه است که علاوه بر فرانسه در سایر کشورها نیز تدریس می شود و شامل:

           ۲-۱ DELF junior برای نوجوانان.زبان فرانسه در فرانسه-2

           ۲-۲  DELF Pro برای کسب مهارت های ارتباطی زبانی در حیطه ی کسب و کار و موقعیت های حرفه ای و همچنین زندگی روزمره.

           ۲-۳  DELF Prim برای کودکان ۸ تا ۱۲ ساله که در مدرسه ابتدایی ثبت نام کرده اند.

           ۲-۴  DELF Scolaire که همسطح دوره عمومی و برای نوجوانان محصل است.

 • Le Diplôme Approfondi de Langue Française) DALF) دیپلم پیشرفته زبان فرانسه است که در سایر کشورها نیز تدریس می شود و شامل دو دیپلم c1 و c2 می باشد.
 • Le Diplome de competences en Langue) DCL) دیپلم زبان برای برآوردن نیازهای حرفه ای بزرگسالان است که توسط وزارت آموزش فرانسه ارائه شده و شامل دو نسخه DCL FLE (برای مکالمات روزمره و از سطح A2 تا C1) و DCL FP (برای کسب و کار و مشاغل و سطح زبان A1 تا A2) می باشد.
 • Le Test de connaissance du français) TCF) برای کلیه غیر فرانسوی زبانان است و شامل سه آزمون اجباری درک شنوایی، تسلط بر ساختارهای زبان و درک خواندن است و این امکان را به زبان آموز می دهد تا دانش لازم در زمینه های زندگی اجتماعی، گردشگری، کار یا تحصیل را داشته باشد.
 • Test d’Evaluation de Français) TEF)

نکات مهم:

با وجود اینکه در کشور فرانسه به نسبت همسایگانش هزینه های زندگی پایین تر است، اگر موفق به دریافت ویزای تحصیلی نشوید، شرکت در کلاسهای آزاد و با ویزای توریستی، هزینه های بیشتری را به شما متحمل خواهد کرد، لذا با بکار بردن نکات زیر میتوانید شانس گرفتن ویزای تحصیلی خود را افزایش داده در نتیجه  از بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیلی معاف شوید.

  • ثبت نام دوره هایی که در مدارس یا دانشگاه هایی برگزار می شوند که برای برگزاری آزمونهای TCF,DELF,DALF معتبر باشند.
  • اطمینان حاصل کردن از اینکه برای حداکثر تعداد واحد ساعت ثبت نام کرده اید. زیرا قوانین کمتر شناخته شده ای در مورد ویزای دانشجویی وجود دارد که زبان آموز بر اساس تعداد معین واحد ساعت هایی که گذرانده باشد مجاز به تمدید ویزای دانشجویی خود می باشد.
  • دوره زبان را بشرط تحصیل در یکی از رشته های دیگر که به زبان فرانسوی تدریس می شوند شرکت کنید.

 

بهترین کالج های آموزش زبان در فرانسه  در کدام شهرها واقع شده اند؟

دوره زبان در فرانسه

در شهرهای مختلف فرانسه کالج ها و دانشگاه های مختلفی دوره های زبان کوتاه مدت و بلند مدت را ارائه می دهند که در ادامه به معرفی تعدادی از کالج های آموزش زبان برای بزرگسالان می پردازیم

  • Actilangue در شهر نیس
  • Nacel International در پاریس
  • Job and Internships Abroad در پاریس، مون پلیر و نیس
» مطلب مرتبط: تحصیل در فرانسه

 

هزینه های تحصیل و زندگی دوره زبان در فرانسه

دوره زبان در فرانسه

تحصیل در فرانسه به نسبت سایر کشورهای بزرگ اروپایی همچون سوئد و نروژ پایین تر است و برای دوره های یک ترمه یا دوترمه، هزینه های دوره از حدود ۳٫۰۰۰ یورو شروع می شود. هزینه های زندگی نیز بسته به شهر محل اقامت زبان اموز متفاوت است، مثلا در شهر پاریس هزینه ها به مراتب بالاتر از شهری مانند نانت است ولی بطور متوسط کل هزینه ی زندگی ماهانه ی یه نفر مجرد در شهرهای مختلف فرانسه به شرح زیر است:

 • پاریس از ۷۰۰ یورو به بالا
 • لیون بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو
 • مونته پلی بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ یورو
 • نانت بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ یورو

 

سخن آخر

دوره زبان در فرانسه

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم زبان فرانسوی یکی از زبان های مهم و پرکاربرد در تمام دنیاست و با یادگیری و دریافت مدرک زبان از فرانسه علاوه بر امکان تحصیل و زندگی در فرانسه حتی میتوان جهت دریافت اقامت کانادا نیز از شانس بیشتری برخوردار شد.

برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه یا دریافت اقامت این کشور را دارند ثبت نام در این دوره ها و دریافت ویزای دانشجویی گامی مهم و ارزشمند بشمار می آید و از این طریق علاوه بر اینکه میتوانند در برترین دانشگاه های جهانی فرانسه در رشته های مختلف بصورت رایگان به تحصیل مشغول شوند بلکه در صورت داشتن شرایط، درخواست اقامت و کار برای خود و سایر اعضای خانواده نیز بدهند. پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین ارزیابی شرایط خود با ما در گروه مشاوران امیدار تماس بگیرید.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید