آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینه

آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینه

آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینه

آزاد کردن مدرک تحصیلی و لغو تعهد خدمت بدون هزینهاگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید و پیش از این، در دانشگاه های دولتی ایران تحصیل کرده اید؛ برای ترجمه رسمی مدرک دانشگاهی خود باید آن را آزاد کنید. در این مطلب، روندی را که برای آزاد کردن مدرک تحصیلی بدون پرداخت هزینه باید طی کرد، توضیح می دهیم و آنچه باید در این باره دانست را در اختیار شما می گذاریم. با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم؛ آزاد کردن مدرک تحصیلی مختص دانش آموختگان دانشگاه های دولتیِ تحت نظارت وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است؛ افرادی که به رایگان تحصیل کرده اند، اما در ازای این تحصیل رایگان متعهد به گذراندن دوره خدمتِ پس از فارغ التحصیلی هستند و تا آن زمان اصل مدرک تحصیلی آنها در اختیارشان قرار نمی گیرد. حالا اگر یکی از این افراد قصد تحصیل در خارج از کشور را داشته باشد و به اصل مدرکش نیاز داشته باشد؛ آیا تنها راه پیش رویش گذراندن دوره تعهد خدمت است؟‌ خیر. این دسته از افراد برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود 2 راه پیش رو دارند و اگر فارغ التحصیل دانشگاه های تحت نظارت وزارت علوم باشند، گزینه سومی هم برایشان وجود دارد.

1- گذراندن دوره تعهد خدمت

مدت این دوره با توجه به طول دوره تحصیلی، نوع سهمیه ورودی (ماتند سهمیه مناطق یا شاهد) و نوع دانشگاه (دانشگاه زیر نظر وزارت علوم یا دانشگاه زیر نظر وزارت بهداشت) مشخص می شود. این نکته را هم باید اضافه کرد که اشتغال در طول دوران تحصیل، به منزله تعهد خدمت محسوب نمی شود. همچنین دوره سربازی آقایان جزو سابقه کار به حساب می آید.

2- پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان

فارغ التحصیلان دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم و وزارت بهداشت می توانند با پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان، از گذراندن دوره تعهد خدمت معاف شده و مدرک خود را آزاد کنند.

3- آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

آن دسته از افرادی که تحصیل رایگان خود را در دانشگاه های زیر نظر وزات علوم ایران انجام داده اند؛ می توانند بدون انجام تعهد خدمت و یا پرداخت هزینه معادل هم مدرک خود را آزاد کنند. در این روش که به عنوان آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی شناخته می شود و بر اساس تفاهم نامه وزارت علوم و اداره کار شکل گرفته، متقاضیان هیچ هزینه ای نمی پردازند ولی طی کردن فرآیند آزاد کردن مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی چند ماهی زمان لازم دارد. ضمن اینکه اقدام برای آزاد کردن مدرک تحصیلی از این طریق، پیش شرط هایی هم دارد.

» مطلب مرتبط: مراحل ترجمه مدرک دیپلم

آزاد کردن مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی

پیش شرط ها

اقدام برای آزاد کردن مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی به شروط زیر وابسته است:

1- نداشتن سابقه کار: تنها افرادی که سابقه کار ندارند، می توانند برای آزاد کردن مدرک تحصیلی خود از راه عدم کاریابی اقدام کنند. در سازمان ها، نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی، نباید برای فرد بیمه رد شده باشد.

نکته: آن دسته از افرادی که سابقه کار دارند، می توانند با ارائه مدارک سابقه کار، «هزینه معادل تحصیل رایگان» خود را کاهش دهند.

2- مشغول نبودن به تحصیل: متقاضی نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشد؛ یعنی نمی‌ تواند در حین تحصیل در دوره‌ ارشد، مدرک کارشناسی‌ خود را آزاد کند.

3- زمان: تا (حداکثر) ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی (براساس تاریخ مندرج در گواهی موقت) می توان برای آغاز فرآیند آزادسازی مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی اقدام کرد و پس از گذشت بیش از 6 ماه، امکان این کار وجود ندارد.

4- وضعیت نظام وظیفه: آقایان حداکثر 1 سال بعد از صدور کارت پایان خدمت یا معافیت دائم از خدمت سربازی می توانند برای آغاز فرآیند آزادسازی مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی اقدام کنند.

مراحل لغو تعهد و آزادسازی مدرک از راه کاریابی

حالا یک نفر که سابقه کار ندارد و هنوز ۶ ماه از زمان پایان تحصیلش نگذشته و (اگر آقا است) 1 سال از زمان صدور کارت پایان خدمت یا معافیتش سپری نشده؛ چگونه می تواند بدون پرداخت هزینه، تعهد خدمت خود را لغو کند؟

1- متقاضی لغو تعهد خدمت، ابتدا باید با در دست داشتن مدارک زیر به یکی از مؤسسات کاریابی مراجعه و درخواست خود را برای کاریابی ثبت کند:

مدارک مورد نیاز متقاضی برای ثبت نام در مؤسسات کاریابی

 • کپی عکسدار گواهی موقت فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه محل تحصیل
 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • برای آقایان: کپی کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

نکته: مؤسسات کاریابی و مشاوره شغلی غیردولتی، به‌ هیچ عنوان حق ندارند از کارجویان وجهی بابت صدور مکاتبات لغو تعهد خدمت دریافت کنند.

2- پس از ثبت درخواست، باید حداقل 6 ماه بگذرد و هیچ فرصت شغلی ای متناسب با تخصص متقاضی پیدا نشود تا مؤسسه کاریابی، نتیجه عدم کاریابی را به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر اعلام کند.

3- اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ناظر پس از بررسی و کنترل مدارک و شرایط، نتیجه بررسی را به اداره کل مرکز استان اعلام می‌ کند.

4- اداره کل مرکز استان با دانشگاه محل تحصیل متقاضی مکاتبه و لغو تعهد خدمت را اعلام می‌ کند.

بنابراین به جز 1+3 شرط اولیه ای که بالاتر گفتیم، لغو تعهد خدمت و آزادسازی مدرک تحصیلی بدون پرداخت هزینه، مستلزم ثبت نام در مؤسسه کاریابی و پیدا نشدن فرصت شغلی تا 6 ماه و اعلام نتیجه عدم کاریابی به نهادهای مربوط و در نهایت دانشگاه محل تحصیل است.

توضیحی مهم درباره لغو تعهد خدمت بدون پرداخت هزینه

حالا شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که اگر حداکثر تا 6 ماه بعد از پایان تحصیل، می توان برای آزادسازی مدرک از راه عدم کاریابی اقدام کرد؛ کسانی که بعد از پایان دوره کارشناسی خود، به تحصیل در مقطع ارشد مشغول شده اند و طبیعتا بیش از 6 ماه از دوره کارشناسی شان گذشته است، چه باید بکنند؟ به ویژه با توجه به این موضوع که نمی توان در حین تحصیل در مقطع ارشد، برای آزادسازی مدرک کارشناسی اقدام کرد.

پاسخ این سؤال این است که با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خود را آزاد کنید؛ مثلا اگر دانش آموخته مقطع ارشد هستید، با یک بار اقدام و دریافت نامه عدم کاریابی، هم می توانید مدرک کارشناسی ارشد خود و هم مدرک کارشناسی تان را آزاد کنید و نیازی نیست که برای هر کدام جداگانه اقدام کنید یا مدرک کارشناسی خود را با پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان یا گذراندن دوره تعهد خدمت آزاد کنید.

دیدگاه (75)

 • کیمیا پاسخ

  سلام. وقت بخیر. ببخشید اینکه میگید بیمه حین تحصیل قبول نیست، به عنوان مثل اگر بیمه من حین تحصیل تو مقطع ارشد اونم تو دانشگاه غیرانتفاعی رد شده باشه، از این سابقه نمیتونم برای لغو تعهد مدرک کارشناسیم که تو دانشگاه دولتی بوده استفاده کنم؟؟

  22 مرداد 1399 در 01:40
 • مهناز پاسخ

  سلام اقای عیان پور
  خیلی ممنون بابت سایت خوبتون
  من سال ٩١ کارشناسی ناپیوسته رو تموم کردم و سال ٩۵ وأود دوره ارشد دانشگاه شدم
  قبل از اون هم دوره کاردانی علمی کاربردی رو داشتم
  سوال اول من اینه که من چطور مدرک کارشناسی خودم رو ازاد کنم دانشجوی روزانه بودم
  و سوال دوم من شهریور ٩٨ دفاع کردم اما هنوز تصفیه حساب نکردم که مدرکم رو بگیرم زمان فارغ التحصیلی من مربوط به روز دفاع هست یا تصفیه حساب کامل با دانشگاه

  15 مرداد 1399 در 11:00
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم مهناز
   همین طور که در مطلب بالا گفته شده تنها ۳ راه هست:
   ۱. گذراندن دوره تعهد خدمت
   ۲. پرداخت هزینه معادل تحصیل رایگان
   ۳. آزادسازی مدارک از طریق عدم کاریابی

   ببینید کدوم براتون شدنی و بهتره

   21 مرداد 1399 در 17:01
 • Elham پاسخ

  سلام من به شدت مضطرب شدم وقتی خبری رو شنیدم آیا درسته که باید یکسال از فارغ التحصیلی بگذره و 6ماه از عضویت در موسسه کاریابی وبعد بشه نامه لغو تعهد گرفت ؟؟؟؟تا چند ماه پیش که اینطور نبود

  15 مرداد 1399 در 02:36
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم الهام
   اگر منظورتون آزاد سازی مدرک از طریق عدم کارابی هستش شرایط اش به این صورته که:
   تا (حداکثر) ۶ ماه پس از فارغ التحصیلی (براساس تاریخ مندرج در گواهی موقت) می توان برای آغاز فرآیند آزادسازی مدرک تحصیلی از راه عدم کاریابی اقدام کرد و پس از گذشت بیش از 6 ماه، امکان این کار وجود ندارد.

   21 مرداد 1399 در 17:03
 • سارا پاسخ

  سلام
  این مشکلی در آخر فرمودین
  ” قانون جدید، مشخصا کسانی را که بعد از پایان دوره کارشناسی خود، به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پرداخته‌ اند دچار دردسر می‌ کند. این افراد طبق بخشنامه جدید، فقط می‌ توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را به این دلیل که بیش از ۶ ماه از زمان پایان دوره کارشناسی ارشدشان نگذشته، آزاد کنند، در صورتی که ابتدا باید مدرک کارشناسی خود را آزاد کنند؛ اما با توجه به اینکه از زمان فارغ التحصیلی آنها از مقطع کارشناسی، بیشتر از 6 ماه گذشته، این کار برایشان ممکن ینست. در این شرایط، این افراد باید برای لغو تعهد خدمت دوره کارشناسی خود، هزینه معادل تحصیل رایگان را پرداخت و سپس برای لغو تعهد خدمت دوره ارشد خود از راه عدم کاریابی اقدام و مدرک تحصیلی خود را آزاد کنند.”
  رو من دقیقا گرفتارشم. راهکاری نداره؟ چون من اصلا ارشدم شبانه بوده و نیازی به آزاد کردن مدرک اصلا ندارم براش.

  31 تیر 1399 در 15:48
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم سارا
   تنها موارد آزادسازی مدرک از طریق عدم کاریابی نکات زیر هست و راه دیگه ای نداره متاسفانه:

   نکته ۱:‌ با استفاده از نامه کاریابی می توانید مدرک تمام مقاطع تحصیلی خودتون رو آزاد کنید؛ مثلا اگر دانش آموخته مقطع ارشد هستید، به طور مشترک قادر خواهید بود تا مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی را آزاد کنید.

   نکته ۲:‌ نباید در مقاطع بالاتر در حال تحصیل باشید. یعنی شما نمی‌تونید در حین تحصیل در دوره‌ ارشد مدرک کارشناسی‌ خودتون را آزاد کنید.

   نکته ۳: تنها در صورتی که حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن، حداکثر یک سال از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد می توان برای صدور نامه عدم کاریابی اقدام کرد.

   نکته ۴: در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی نباید برای شما بیمه رد شده باشد و متقاضی در این مدت به هیچ فرصت شغلی‌ای معرفی نشود.

   12 مرداد 1399 در 11:02
 • Ali پاسخ

  سلام
  من کارشناسی و ارشد رو روزانه بودم و پشت سر هم خوندم.ک بعد رفتم سربازی.۱ماه بعد از سربازی رفتم کاریابی و اونجا هم بعد از ۶ ماه به من نامه دادن واسه اداره کار شهرستان و بعد اداره کار استان بهم نامه داد واسه دانشگاه.
  حالا میتونم اقدام کنم واسه آزاد سازی یا بزارم یه سال بگذره از تاریخ سربازی؟ یا اینکه کلا باید بزارم یکسال بگذره تازه از کاریابی نامه بگیرم و ادمه داستان؟؟
  ممنون

  27 تیر 1399 در 17:40
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای علی ساکره
   تنها در صورتی که حداکثر 6 ماه از زمان فارغ التحصیلی و یا در صورت مذکر بودن، حداکثر یک سال از زمان صدور کارت پایین خدمت یا معافیت دائم گذشته باشد می توان برای صدور نامه عدم کاریابی اقدام کرد.

   12 مرداد 1399 در 11:06
 • Sara پاسخ

  سلام من دندانپزسکی درواحد بین الملل تحصیل کردم و هزینه تحصیل رایگان نبود اما طرح اجباری هست برای ما ،ایا برای ازاد کردن مدرک ،باید هزینه بدیم؟

  18 تیر 1399 در 01:45
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم شیری
   بهتره موارد اینطوری رو از کاریابی ها بپرسید

   24 تیر 1399 در 15:39
 • سحر پاسخ

  سلام، وقت بخیر
  من کارشناسی از وزارت علوم و ارشد از وزارت بهداشت دارم. آیا با نامه عدم کاریابی می تونم هر دو مدرک را آزاد کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  14 تیر 1399 در 22:36
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم خدا بخشی
   احتمال زیاد میتونید، برای اطلاعات بیشتر به سایت وزارت کار، قسمت لیست کاریابی های داخلی مراجعه کنید.
   اونجا دقیق تر راهنماییتون میکنند.

   16 تیر 1399 در 15:19
 • زلفی گل پاسخ

  سلام بنده سال 94 خدمت را تمام کرد و سال 95 کاردانی به کارشناسی روزانه قبول شدم و سال 97 تمام شده است.نمیدانستم که با نامه عدم کاریابی مدرک آزاد میشود و از فارق التحصیلی6 ماه بیشتر گذشته.آیا میتوانم از این گزینه یا سابقه خدمتم برای آزاد سازی مدرکم استفاده کنم؟

  17 خرداد 1399 در 20:30
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام آقای زلفی گل
   به سایت وزارت کار مراجعه کنید، قسمت کاریابی های داخلی.
   هر کدام رو که خواستید تماس بگیرید در این مورد بهتون راهنمایی میکنند

   2 تیر 1399 در 12:11
 • شمیم پاسخ

  سلام،‌من قبل از تسویه حساب و اینکه رسما کارهای فارغ التحصیلیم رو انجام بدم، ۶ ماه کار‌کردم و برام بیمه رد شده، و بعد استعفا دادم، بعد از استعفا کارهای فارغ التحصیلیمو انجام دادم، هنوز‌پیتونم از طریق اداره کاریابی مدرکم رو آزاد بکنم؟

  14 خرداد 1399 در 00:53
  • بهزاد عیان پور پاسخ

   سلام خانم شمیم
   بله میتونید با مراجعه به کاریابی های مجاز، بعد از احراز شرایط آزادسازی مدرکتون رو آزاد کنید.

   15 خرداد 1399 در 18:54
 • salah پاسخ

  سلام
  بنده سوالی برام پیش اومده و ممنون میشم من رو راهنمایی کنید.
  بنده ورودی مهر 1389 و فارغ التحصیل 1391 در مقطع کارشناسی هستم، پس از اتمام تحصیل رفتم سربازی و 17 ماه سربازی کردم. بعد از سربازی سال 95 وارد مقطع ارشد شدم و سال 97 هم ارشدم رو گرفتم. میخواستم بدونم آیا این امکان وجود داره که هزینه مقطع کارشناسی را بپردازم و برای هزینه مقطع ارشد از خدمت سربازی استفاده کنم؟ البته باید عرض کنم خدمتتون که سربازی بنده قبل از خدمت ارشدم بوده.

  لطف میکنید اگر بنده رو راهنمایی کنید.
  متشکرم

  13 اسفند 1398 در 13:23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *