رنکینگ مجله تایمز ۲۰۱۶

آخرین به روز رسانی: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ 633 بدون دیدگاه

رنکینگ مجله تایمز

بر اساس گزارش سالانه مجله آموزش عالی تایمز رتبه بندی دانشگاههای جهان در سال ۲۰۱۶ انتشار یافت که در این رتبه بندی اسامی ۸۰۰ دانشگاه از ۷۰ کشور قرار دارد. این رنکینگ بر اساس کیفیت آموزشی و اعتبار دانشگاهها تنظیم شده است و از ۱۳ عامل متغیر برای محاسبه رتبه بندی استفاده شده است.

در رنکینگ مجله تایمز کیفیت تدریس (%۳۰ کل امتیازات) ، نگرش بین المللی (%۷٫۵ کل امتیازات) ، کسب درآمد از طریق ارتباط با صنایع (%۴٫۵ کل امتیازات) ، کیفیت و دامنه تحقیقات (%۳۰ کل امتیازات) و استناد به عنوان مرجع و منبع (%۳۰ کل امتیازات) به عنوان عوامل امتیاز دهی به کار رفته اند. به عنوان مثال انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا که در رتبه اول این رنکینگ قرار دارد از مجموع ۱۰۰ امتیاز ۹۵/۲ امتیاز را کسب کرده است و امتیازات آن به ترتیب عبارتند از: کیفیت تدریس ۹۵.۶، نگرش بین‌المللی ۶۴، درآمد از طریق ارتباط با صنایع ۹۷.۸، کیفیت و دامنه تحقیقات ۹۷.۶ و از نظر استناد به عنوان منبع و مرجع ۹۹.۸.

» مطلب مرتبط: رنکینگ دانشگاهها – مجله تایمز ۲۰۱۸

» مطلب مرتبط: رنکینگ دانشگاهها – مجله تایمز ۲۰۱۷

 

۲۰ دانشگاه برتر در رنکینگ مجله تایمز از نظر کیفیت آموزشی به شرح زیر می باشد:

 1. موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (آمریکا)
 2. دانشگاه آکسفورد (بریتانیا)
 3. دانشگاه استانفورد (آمریکا)
 4. دانشگاه کمبریج (بریتانیا)
 5. انستیتو تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی)
 6. دانشگاه هاروارد (آمریکا)
 7. دانشگاه پرینستون (آمریکا)
 8. امپریال کالج دانشگاه لندن (بریتانیا)
 9. انستیتو تکنولوژی زوریخ (سوئیس)
 10. دانشگاه شیکاگو (آمریکا)
 11. دانشگاه جان هاپکینز (آمریکا)
 12. دانشگاه ییل (آمریکا)
 13. دانشگاه کالیفرنیا در برکلی (آمریکا)
 14. یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن (بریتانیا)
 15. دانشگاه کلمبیا (آمریکا)
 16. دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (آمریکا)
 17. دانشگاه پنسیلوانیا (آمریکا)
 18. دانشگاه کرنل (آمریکا)
 19. دانشگاه تورنتو (کانادا)
 20. دانشگاه دوک (آمریکا)

رتبه دانشگاههای ایرانی در رنکینگ مجله تایمز

از میان دانشگاههای ایرانی، دانشگاه علم و صنعت دارای بهترین رتبه در این رنکینگ است که برای آن امتیاز کلی گزارش نشده است ولی امتیازات این دانشگاه به تفکیک عبارتند از: ۲۵.۹ از نظر کیفیت آموزش، ۱۲.۲ از نظر نگرش بین‌المللی، ۶۱.۲ از نظر کسب درآمد از صنایع، ۲۶.۰ از نظر تحقیقات، و ۴۲.۳ از نظر ارجاع به آن.

به صورت کلی نام هشت دانشگاه ایرانی در رنکینگ مجله تایمز از نظر کیفیت آموزشی ذکر شده است که عبارتند از: دانشگاه علم و صنعت و سپس دانشگاه صنعتی شریف (هر دو در رده ۴۰۱ در میان ۵۰۰ دانشگاه اول)، دانشگاه امیر کبیر، دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی ایران (رده ۵۰۱ در میان ۶۰۰ دانشگاه)، و دانشگاه تهران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی و دانشگاه شهید بهشتی (رده ۶۰۱ در میان ۸۰۰ دانشگاه). اگرچه در رتبه بندی دانشگاهها از نظر اعتبار و شهرت جهانی نام هیچکدام از دانشگاههای ایرانی ذکر نشده است.

در گزارش سال قبل مجله تایمز دانشگاه شریف در رتبه ۳۰۱ در میان ۳۵۰ دانشگاه اول و دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه ۳۵۱ در میان ۴۰۰ دانشگاه اول قرار داشته اند ولی در رتبه بندی امسال چندین رتبه سقوط داشته اند.

همچنین در رنکینگ مجله تایمز دانشگاهها به صورت منطقه ای نیز امتیازدهی شده اند که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا در سال گذشته، دانشگاه صنعتی شریف در رده ۴۳، دانشگاه صنعتی اصفهان در رده ۶۱ و دانشگاه علم و صنعت ایران در رده ۶۸ قرار گرفته بودند.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید