ویزای کار استرالیا را چگونه می‌ توان دریافت کرد؟

آخرین به روز رسانی: ۱۹ مهر ۱۳۹۸ 342 بدون دیدگاه

استرالیا بدون شک یکی از جذاب ترین کشورها برای مهاجران است؛ کشوری که مثل آمریکا تاریخ آن به قبل و بعد ورود مهاجران و غیربومیان تقسیم می شود و همواره سیاست ها و برنامه های خاصی برای پذیرش مهاجران جدید داشته است. مهاجرت به استرالیا به شکل قانونی راه و روش های مختلفی دارد که انتخاب هر یک از آنها به شرایط سنی، مالی، تحصیلی و تخصصی متقاضیان بستگی دارد. یکی از این راه ها، مهاجرت به استرالیا با دریافت ویزای کار استرالیا است که خود، انواع مختلفی دارد. در این مطلب به شرایط دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا می پردازیم.

جمعیت کم استرالیا نسبت به وسعت زیاد آن شاید آن چیزی باشد که استرالیا را به جذب نیروی کار مهاجر وا می دارد. از طرف دیگر، کیفیت زندگی در استرالیا بالا است و شهرهای مختلف این کشور، همواره جزو بهترین شهرهای دنیا برای زندگی ارزیابی می شوند. اقتصاد توسعه یافته و کیفیت بالای زندگی عواملی هستند که خیلی از متقاضیان مهاجرت در کشورهای دیگر را به انتخاب استرالیا به عنوان مقصد خود ترغیب می کنند. به این ترتیب، هم استرالیا نیاز خود به نیروی کار را برطرف می کند و هم مهاجران، شرایط زندگی خود را بهبود می بخشند.

شرایط کلی ویزای کار استرالیا

ویزای کار استرالیا انواع مختلفی دارد و طبعا دریافت هریک از آنها شرایط خاصی دارد؛ اما صرفنظر از اینکه شما می خواهید برای دریافت کدام یک از انواع ویزای کار استرالیا اقدام کنید، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن: شما باید بین ۱۸ تا ۴۵ سال داشته باشید
 • مدرک: شما باید مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی حرفه ای معتبر داشته باشید
 • مدرک زبان: آیلتس با نمره حداقل ۶ در هر ۴ مهارت لازم است
 • سلامت جشمانی
 • نداشتن سوء پیشینه

انواع ویزای کار استرالیا

ویزاهای کار استرالیا به طور کلی به دو دسته دائم و موقت تقسیم می شوند که هر کدام از آنها هم ۴ نوع دارند:

 • ویزای اقامت دائم با اسپانسر شغلی استرالیا / ویزای ۱۸۶ استرالیا
 • ویزای اقامت دائم با حمایت کارفرما در مناطق «کم‌ جمعیت» / ویزای ۱۸۷ استرالیا
 • ویزای مهارتی استرالیا به صورت مستقل / ویزای ۱۸۹ استرالیا
 • ویزای مهارتی استرالیا با اسپانسر ایالتی / ویزای ۱۹۰ استرالیا
 • ویزای کار موقت برای افراد متخصص / ویزای ۴۰۰ استرالیا
 • اقامت موقت ویژه فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ های خاص / ویزای ۴۷۶ استرالیا
 • اقامت موقت ویژه فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌ های استرالیا / ویزای ۴۸۵ استرالیا
 • ویزای تخصصی با اسپانسر مناطق کم‌ جمعیت و اسپانسر فامیلی / ویزای ۴۸۹ استرالیا

امتیازدهی متقاضیان دریافت ویزای کار استرالیا

دولت استرالیا برای ارزیابی شرایط متقاضیان مهاجرت کار به استرالیا یک سیستم امتیازدهی بر مبنای معیارهای؛ سن، تحصیلات، زبان و سابقه کار طراحی کرده که به اینها مواردی مثل امتیاز اسپانسر و همسر هم اضافه می شود.

معیار جزئیات امتیاز
 سن ۱۸-۲۴ سال ۲۵
۲۵-۳۲ سال ۳۰
۳۳-۳۹ سال ۲۵
۴۰-۴۴ سال ۱۵
 نمره‌ زبان قابل قبول: آیلتس ۶ در هر ۴ مهارت (یا نمرات معادل PTE و ibT) ۰
خوب: آیلتس ۷ در هر ۴ مهارت (یا نمرات معادل PTE و ibT) ۱۰
عالی: آیلتس ۸ در هر ۴ مهارت (یا نمرات معادل PTE و ibT) ۲۰
 سابقه کار (مرتبط) خارج از استرالیا  ۳ سال ۵
 ۵ سال ۱۰
۸ سال ۱۵
 سابقه کار (مرتبط) داخل استرالیا  ۱ سال ۵
 ۳ سال ۱۰
 ۵ سال ۱۵
 ۸ سال ۲۰
 مدرک تحصیلی دکترا ۲۰
کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵
کاردانی و مدارک افتخاری معادل ۱۰
تحصیل در استرالیا هر مدرک تحصیلی صادرشده از سوی مراکز آموزشی استرالیا ۵
 دیگر فاکتورها امتیاز همسر ۵
مدرک مترجمی ناتی ۵
تحصیل در مناطق کم‌ جمعیت استرالیا ۵
 اسپانسری  اسپانسری ایالتی برای ویزای ۱۹۰ ۵
اسپانسری خویشاوندی و مناطق دور‌افتاده برای ویزای ۴۸۹ ۱۰

ویزای ۱۸۹ استرالیا یا ویزای مهارتی استرالیا به صورت مستقل

مزایای ویزای ۱۸۹ استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا یعنی مجوز اقامت دائم و بی قید و شرط در هر نقطه ای از استرالیا از همان زمان ورود به این کشور و به همین دلیل این نوع ویزای کار استرالیا بین متقاضیان مهاجرت به استرالیا طرفداران زیادی دارد. این ویزا مزایای قابل توجه دیگری هم دارد؛ از جمله اینکه دارندگان آن اجازه کار تمام وقت در استرالیا را دارند و این اجازه شامل خانواده آنها هم می شود. آنها و اعضای خانواده شان همچنین اجازه تحصیل در استرالیا را خواهند داشت. آنها همچنین از خدمات درمانی و بهداشتی رایگان استرالیا بهره مند می شوند. دارندگان ویزای ۱۸۹ استرالیا تا ۵ سال اجازه رفت و آمد به استرالیا را خواهند داشت و در صورت کسب شرایط لازم، می توانند برای دریافت شهروندی استرالیا هم اقدام کنند.

نکته: در صورتی که یک نفر با استفاده از این نوع ویزای کار استرالیا ۵ سال در استرالیا اقامت داشته باشد ولی شرایط لازم برای دریافت شهروندی استرالیا را به دست نیاورد؛ برای رفت و آمدهای بعدی به این کشور باید ویزایی به نام «ویزای بازگشت» دریافت کند.

شرایط لازم برای دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا با عنوان ویزای مهارتی استرالیا به صورت مستقل هم شناخته می شود، عنوانی که شرایط دریافت این ویزا را تا اندازه ای مشخص می کند؛ متقاضیان دریافت این ویزا باید امتیازات (۶۵ امتیاز) لازم را بدون احتساب اسپانسر و کارفرما کسب کنند. علاوه بر آنچه به عنوان شروط عمومی دریافت انواع ویزای کار استرالیا ذکر کردیم، دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا شرایطی خاص هم دارد که عبارت است از:

 • شما باید شغلی مرتبط با تحصیلاتتان داشته باشید
 • شغل شما باید در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا (لیست MLTSSL) باشد

نکته: فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا سالانه تغییر می کند و حتما باید به فهرست به روز توجه کنید.

 • سازمان های ارزیاب مدارک استرالیا باید سوابق کار شما را تأیید کنند
 • شما باید طبق جدول امتیازدهی ویزای استرالیا (که در بخش های قبلی مطلب قابل مشاهده است) و بدون احتساب امتیاز اسپانسر، حداقل ۶۵ امتیاز بگیرید

توضیح: سن کمتر از ۴۵ سال و آیلتس با نمره حداقل ۶ (یا معادل آن در آزمون های معتبر دیگر) از شروط دیگر برای دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا است.

افرادی که شرایط بالا را دارند؛ یعنی سنشان از ۴۵ بیشتر نیست، مدرک زبان مورد قبولی دارند، شغل و تخصصشان مورد نیاز استرالیا است و در مجموع هم می توانند حداقل ۶۵ امتیاز از سیستم امتیازدهی اداره مهاجرت استرالیا دریافت کنند؛ دعوتنامه ویزای ۱۸۹ استرالیا را دریافت می کنند و می توانند برای دریافت ویزای کار استرالیا از نوع ۱۸۹ اقدامات بعدی را انجام دهند.

روال کار برای دریافت ویزای کار استرالیا از نوع ۱۸۹

روند اقدام برای دریافت ویزای کار استرالیا از نوع ۱۸۹ با پر کردن فرم ابراز تمایل در وبسایت اداره مهاجرت استرالیا آغاز می شود. فرقی هم نمی‌کند که متقاضی، ساکن استرالیا است یا خارج استرلیا زندگی می کند. فرم ابراز تمایل که EOI نام دارد، اطلاعاتی را در بر دارد که برای ارزیابی و امتیازدهی متقاضیان دریافت ویزا لازم است. ثبت این فرم هیچ هزینه ای ندارد و تا ۲ سال هم معتبر است. تا زمانی که دعوتنامه احتمالی از سوی اداره مهاجرت برای متقاضی فرستاده نشده، امکان تغییر دادن فرم EOI وجود دارد.

» مطلب مرتبط: تحصیل در استرالیا (هر آنچه باید بدانید)

به طور معمول ۸ تا ۱۰ ماه بعد از ثبت فرم EOI نتیجه بررسی و ارزیابی شرایط متقاضیان مشخص می شود ولی ۱۰ درصد درخواست ها هم در مدتی بیش از ۱۰ ماه بررسی می شود. در صورت کسب امتیازات لازم و رتبه بالا و نیاز به شغل و تخصص متقاضی در استرالیا، از او برای دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا دعوت می شود و برای این کار هم ۶۰ روز به متقاضی پذیرفته شده، فرصت داده می شود.

هزینه ویزای ۱۸۹ استرالیا

همانطور که گفتیم ثبت فرم ابراز تمایل یا EOI هیچ هزینه ای ندارد اما دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا برای خود متقاضی ۳۷۵۵ دلار استرالیا هزینه دارد و اگر متقاضی صاحب همسر هم باشد، باید ۱۸۷۵ دلار استرالیا هم برای دریافت ویزای او پرداخت شود. متقاضیانی که صاحب فرزند زیر ۱۸ سال هستند هم باید ۹۴۰ دلار استرالیا برای هر فرزند بپردازند و مبلغ پرداختی برای فرزند ۱۸ سال به بالا هم ۱۸۷۵ دلار استرالیا است.

تماس با ما

شماره تماس: (ساعات پاسخگویی از ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر):
۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۱۰     ۰۲۱-۸۸۶۱۹۳۷۷     ۰۲۱-۸۸۰۳۷۸۶۳
"مشاوره حضوری فقط با تعیین وقت قبلی امکان پذیر است"

در صورت تمایل برای بررسی شرایط خود می توانید فرم مشاوره را تکمیل نمایید